Wydarzenia

100-lecie Niepodległości - Msza Św. w intencji Ojczyzny - 11.11.2018

11 listopada br. o godz. 10:00 w Bazylice Mniejszej Wszystkich Świętych w Sieradzu Uroczystą Eucharystią w intencji Ojczyzny rozpoczęły się Uroczyste Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Przewodniczył jej wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego oraz kustosz sieradzkiej bazyliki ks. inf. Marian Bronikowski. Wśród prezbiterów obecnych na Liturgii znaleźli się: ks. prał. Mirosław Miłek – dziekan dekanatu sieradzkiego II oraz kapelan 15 SBWD ks. kpt. Władysław Włodarczyk. Na Eucharystii zgromadzili się przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, wśród których należy zaznaczyć obecność prof. Michała Seweryńskiego – wicemarszałka Senatu RP. Wśród uczestników Liturgii nie zabrakło pocztów sztandarowych, na czele ze sztandarem 15 SBWD z dowódcą płk. Robertem Krupą, harcerzy Hufca ZHP Sieradz z komendantem phm. Przemysławem Serwetą, służb mundurowych, bractwa kurkowego oraz licznie przybyłych wiernych.

Celebrans w okolicznościowej homilii przypomniał zebranym: „przyszliśmy do Matki Kościołów Ziemi Sieradzkiej, bo jak pokazuje historia, przy ołtarzach kościołów naszej  Ojczyzny zawsze umacniał się duch wolnego narodu. Gdy komuś brakowało wolnej Ojczyzny, przychodził do kościoła. Tu zawsze mówiono polskim językiem, tu zawsze był skrawek polskiej kultury i niepodległości, nawet wtedy, gdy Polska zginęła na 123 lata z mapy Europy. I wiedz, siostro i bracie po wsze czasy. Tak to już jest w naszej Ojczyźnie, że ten, kto chce zabić wolność, chce wcześniej zburzyć ołtarz, czyli zniszczyć więź Polaków z Kościołem”. Kaznodzieja przypomniał także słowa, które Kard. Wyszyński skierował do młodzieży „trzeba mocno trzymać się pazurami rodzimej skały, aby nie spaść na dno przepaści. Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać. Tylko orły szybują na graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów: serce orle i wzrok orli ku przyszłości […]Pamiętajcie orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”. Na zakończenie rozważania Ks. Infułat przypomniał, iż nasz Naród winien prosić o szczególną Opiekę Matki Bożej: „Nigdym ja Ciebie ludu nie rzuciła, nigdym od Ciebie nie odjęła lica. Jam po dawnemu moc Twoja i siła – Bogurodzica”.

Po Komunii Św. odśpiewano uroczyste „Te Deum”, wychwalające Bożą Opatrzność za tak radośnie celebrowaną rocznicę naszej wolności. Następnie wszystkim zebranym słowa wdzięczności przekazał ks. inf. Marian Bronikowski, zachęcając wszystkich zebranych do nieustannej i wytrwałej modlitwy za Ojczyznę.

Ministranci naszej Parafii zdobyli I miejsce w Turnieju Piłki Halowej - 03.11.2018

W sobotę 3 listopada br. o godz. 9:00 w hali sportowej przy ZSK w Sieradzu został rozegranyI Międzydekanalny Turniej Piłki Halowej Ministrantów Dekanatu Sieradzkiego I i II.

Drużyny z Sieradza i okolic zagrały w trzech kategoriach wiekowych: 1998-2002, 2003-2006 oraz 2007-2011. Nasza Parafia wystawiła w turnieju dryżynę ponadgimnazjalną, która zwyciężyła w dekanacie sieradzkich, tym samym awansując do etapu rejonowego.

Zwycięzcy rozegrali także mecz sparingowy z laureatami dekanatu sieradzkiego II, który także uhonorowali zwycięstem, zdobywając "Puchar Międzydekalnalny". Naszym Ministrantom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia: Parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu.

Uroczystość Wszystkich Świętych - 01.11.2018

W naszej wspólnocie parafialnej obchodziliśmy doroczną Uroczystość Wszystkich Świętych. Wielkie duchowe wydarzenia dla naszej parafii staje się szczególne przez fakt, że właśnie Niebiańskie Zastępu patronują Sieradzkiej Farze.

Główne Uroczystości miały miejsce przy Kościele Ducha Św. na Cmentarzu Parafialnym o godz. 11:00. Sumie przewodniczył proboszcz parafii ks. inf. Marian Bronikowski, który również wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. W rozważaniu celebrans wzywał słuchaczy do uczczenia Świętych, którzy nas poprzedzili w pielgrzymce wiary na niebiańską Ucztę.

Po zakończonej Sumie Ks. Infułat poprowadził także procesyjną modlitwę za zmarłych, której towarzyszyło również pokropienie grobów wodą święconą. Tego dnia także miała miejsce zbiórka ofiar przeznaczonych na WSD we Włocławku, do której skierowany został diakon Piotr Hutnik.

O godz. 20:00 w Kościele Ducha Św. - wotym rycerstwa sieradzkiego za wiktorię grunwaldzką - miała miejsce tradycyjna już Litania Miast. Młodzież naszej Parafii pod opieką ks. Patryka Laskowskiego poprowadziła modlitwę skierowowaną na radosne i duchowe złączenie się Chórami Nieba. Nie zabrakło głębokich rozważań, znanych religijnych piosenek oraz wygłoszonych świadectw wiary.

Sieradzka Młodzież zwiedzała Sieradzką Bazylikę i wysłuchała konferencji o Nepalu - 31.10.2018

W Sieradzkiej Bazylice Kolegiackiej w środę 31 października pojawili się nietypowi goście. Do "Sieradzkiej Perły Świętości" przybyła w odwiedziny młodzież Szkoły Podstawowej w Bralinie oraz z ZSP nr 1 wraz ze swoim katechetą ks. Przemysławem Janiakiem. Młodzi wierzący najpierw zwiedzili Bazylikę, gdzie ich szczególną uwagę przykuły relikwie św. Jana Pawła II. Po świątyni młodych słuchaczy oprowadzał ks. inf. Marian Bronikowski, który po zakończeniu duchowych doświadczeń w świątyni, zaprosił młodzież do wysłuchania relacji z przygód sieradzkiego podróznika p. Wojciecha Tokarskiego. 

Pan Wojciech opowiedział z entuzjazmem o przeżytej podróży po Himalajach w Nepalu. Pomocą w wirtualnej podróży była wystawa fotografii naszej prelegenta, a także wartościowy pokaz slajdów wraz z kulturowym komentarzem autora. Na zakończenie młodzi goście z radością podziękowali gospodarzom, by wrócić do sieradzkich placówek oświatowych.

Regens Penitencjarii Apostolskiej przewodniczył uroczystości poświęcenia sieradzkiej fary - 28.10.2018

Wspólnota parafialna w niedzielę 28 października br. obchodziła uroczystość poświęcenia Matki Kościołów Ziemi Sieradzkiej. Wielką niespodzianką dla wszystkich była poranna wizyta Regensa Penitencjarii Apostolskie J.E. Ks. Prał. Krzysztofa Nykla.

Nasz gość ze Stolicy Apostolskiej uroczyście rozpoczał liturgiczne obchody rocznicy poświęcenia "Sieradzkiej Perły" przewodnicząc Eucharystii o godz. 7:00, na której również wygłosił okolicznościowe słowo.

Wierni nie kryli swojej radości, że wieloletni Przyjaciel Sieradzkiej Fary zechciał wziąć udział w tak ważnym liturgicznym święcie dla naszej lokalnej wspólnoty.

Wspomnienie św. Jana Pawła II - 22.10.2018

 W Sieradzkiej Bazylice w dn. 22.10. br. obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. W ten sposób symbolicznie zamknęliśmy lokalne obchody tygodnia papieskiego w naszej parafialnej wspolnocie.

Uroczystej Liturgii Eucharystycznej o godz. 18:00 przewodniczył wikariusz biskupi sieradzki oraz proboszcz sieradzkiej fary ks. inf. Marian Bronikowski. Wśród koncelebransów modlił się z nami ks. Władysław Włodarczyk - kapelan 15 SBWD, ks. Marek Musielak - rodak parafii oraz wikariusz ks. Przemysław Janiak. 

Celebrans wygłosił okolicznościową homilię, w której przybliżył zebranym najważniejsze i najbardziej zapadajace w serca wydarzenia z pontyfikatu Papieża Polaka. Wskazał tym samym, że duchowo stanowimy jego "dzieci, które w 2005 roku żegnały swojego ojca". 

Po homilii wszyscy prezbiterzy udzielili zebranym chorym namaszczenia świętym olejem przy wtórze litanii przez wstawiennictwo Św. Papieża. Na zakończenie Ks. Proboszcz podziękował wszystkim zebranym za obecność i gorliwą modlitwę.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl