Wydarzenia

Odpust Kapitulny w naszej parafii - 20.05.2018

W Uroczystość Zesłania Ducha Św., 20 maja br., w naszej świątyni farnej celebrowaliśmy Odpust Kapitulny. Główna Suma Odpustowa miała miejsce o godz. 16:00, której przewodniczył Kanclerz Kurii Biskupiej ks. prał. dr Artur Niemira. 

Celebrans wygłosił również okolicznościową homilię, podczas której mocno podkreślał fakt wielkiego wyróżnienia, jakie spotkało naszą parafialną wspólnotę. Na podstawie dokumentów Kościoła wykazywał, jakie kryteria należy spełnić, by w ogóle protegować prośbę o tytuł i godność Bazyliki Mniejszej, co również skonkludował słowami "cała Wasza parafia, dzięki pracy Waszego proboszcza ks. inf. Mariana Bronikowskiego i Waszej postawie te kryteria spełnia".

Po Mszy Św. z kolegiaty wyruszyła procesja eucharystyczna, której uwieńczeniem była Eucharystia sprawowana na Cmentarzu Parafialnym przy kościele Ducha Św. w Sieradzu. Tej Eucharystii przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski, zaś Słowo wygłosił Ks. Kanclerz.

 

Wigilia Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii - 19-20.05.2018

W sobotę, 19 maja br. o godz. 20:00 rozpoczęliśmy modlitewne czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Św. Licznie zgromadzeni Sieradzanie, głównie członkowie lokalnych wspólnot katolickiej Odnowy w Duchu Św., oczekiwali wylania siedmiorakich Darów Ducha, do czego również prowadziła modlitewna Nowenna, rozpoczęta 11 maja br.

Wydarzenie zgromadziło również wielu kapłanów - ks. Krzysztofa Kaźmierczaka - proboszcza parafii Wągłczew, ks. Macieja Grabowskiego - wikariusza parafii NSJ w Sieradzu, a także ks. Bartosza Andrzejewskiego - wikariusza z parafii Św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu. 

Do modlitwy zgromadzonych zaprosił ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz sieradzkiej fary. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego o godz. 21:00, który poprowadził ks. Rafał Jańczak, ks. Bartosz poprowadził Drogę Światła wokół świątyni. Później modlitwę o wylanie darów poprowadził Ks. Proboszcz z Wągłczewa, po czym wszyscy udali się na okolicznościową Agapę. O godz. 23:30 ks. Krzysztof Mętlewicz wraz z młodzieżą poprowadzili modlitwę różańcową, po której nastąpiła uroczysta Liturgia Mszy Św. pod przewodnictwem Regensa Penitencjarii Apostolskiej ks. prał. Krzysztofa Nykla. 

Celebrans wygłosił również Słowo Boże, w którym przypomniał zebranym, że przeżywana przez nas uroczystość to nie tylko wspomnienie wydarzeń z wieczernika, ale prawdziwe zesłanie, którego jesteśmy świadkami.

 

Pierwsza Komunia Święta Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 - 13.05.2018

13 maja, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w czasie Eucharystii o godz. 10:00 prawie 100 naszych dzieci ze SP nr 4 przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył J.E. ks. prał. Krzysztof Nykiel - Regens Penitencjarii Apostolskiej, zaś koncelebrował ją proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Całą uroczystość rozpoczęto przywitaniem dzieci na zewnątrz świątyni, gdzie po pokropieniu wodą święconą, dzieci otrzymały błogosławieństwo swoich rodziców. 

Na początku Eucharystii przemówili rodzice dzieci przystępujących do Komunii św., którzy przywitali dostojnego gościa z Watykanu i prosili proboszcza parafii o udzielenie dzieciom Sakramentu I Komunii Świętej.

Słowo Boże wygłosił ks. inf. Marian Bronikowski. Przypomniał on dzieciom o ich chrzcie świętym, który przyjęli w tej samej świątyni, w której dzisiaj - odpowiednio przygotowani - po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Liturgii Mszy Świętej. Ks. Proboszcz przypomniał również wydarzenia z 13 maja 1981 roku, kiedy dokonano zamachu  na Ojca Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie homilii Ks. Proboszcz zaapelował do dzieci: "przyjmując Komunię św, nieście radość w życie, w naszą wspólnotę parafialną, w naszej rodziny, bo miłość pozwoli nam iść w stronę nieba"

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele dzieci oraz rodziców podziękowali Księdzu Proboszczowi, Ks. Prałatowi, katechetom i duszpasterzom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg tej uroczystości. 

 

Rozpoczęliśmy Nowennę przed ogłoszeniem tytułu i godności Bazyliki Mniejszej - 11.05.2018

Z dniem 11 maja,  zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami proboszcza naszej parafii ks. inf. Mariana Bronikowskiego, pod hasłem "Kolegiata pełna wiary" rozpoczęliśmy dziewięciodniową modlitwĘ przed Zesłaniem Ducha Św. oraz uroczystością ogłoszenia tytułu i godności Bazyliki Mniejszej dla Kolegiaty Sieradzkiej.

Na program składają się bardzo liczne i znaczące wydarzenia, które mają za zadanie przygotować wszystkich parafian do nadchodzących Uroczystości. Przygotowanie bowiem nie dotyczy tylko wyglądu i stanu architektonicznego świątyni farnej, lecz przede wszystkim pobudzeniem ludzkich do serc do wsłuchiwania się w natchnienia Ducha Św., Pana i Ożywiciela.

Tradycyjnie od lutego br. każdego 11 dnia miesiąca modlimy się za Ojczyznę, dlatego i tym razem proboszcz naszej parafii przewodniczył Eucharystii o godz. 20:00 w intencji naszego narodu. W wygłoszonym Słowie Bożym celebrans wskazał na bardzo ważne zadanie głoszenia Ewangelii czynem i konkretnym działaniem. Odniósł się również do przebogatej historii sieradzkiej fary, która od wieków była "Matką Ziemi Sieradzkiej, która czeka na każde swoje dziecko. 

Po zakończonej Eucharystii wspólnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, a już jutro kolejna odsłona naszej modlitwewnej nowenny. Z serca wszystkich zapraszamy i w galerii zdjęć załączamy program nabożeństw na ten czas i zdjęcia z dzisiejszej Eucharystii.

Dni Krzyżowe w naszej parafii - 07.,08.,09.05.2018

W dniach 7, 8 oraz 9 maja br. o godz. 17:00 przeżywaliśmy w naszej parafii Dni Krzyżowe. Ich tradycja sięga aż V wieku po nar. Chrystusa, zaś w naszej parafii kultywowana jest od niepamiętnych czasów.

Zasadniczym celem Dni Krzyżowych, czyli wiosennych modlitw o urodzaje, jest wyproszenie u miłosiernego Boga Jego błogosławieństwa dla podejmowanych prac rolniczych i ogrodowych. Licząc na Bożą przychylność wędrujemy procesyjnie do sieradzkich Krzyży, śpiewając błagalną litanię do Wszystkich Świętych. Następnie na miejscu celebrans zanosi wspólne prośby i błogosławi owoce i plony ziemi, by później, wracając do sieradzkiej fary, wszyscy parafianie oddawali cześć Matce Bożej przez śpiew Litanii Loretańskiej.

W poniedziałek i środę nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii ks. inf. Marian Bronikowski, zaś we wtorek wikariusz, ks. Krzysztof Mętlewicz. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.

 

Pierwsza Komunia Święta Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 - 06.05.2018

 W czasie niedzielnej Eucharystii 6 maja br., o godz. 10:00 w naszej sieradzkiej kolegiacie 72 dzieci przystąpiło po raz pierwszy do Komunii Świętej. 

Dzieci najpierw zebrały się przed świątynią na placu kolegiackim, gdzie przywitał ich proboszcz parafii ks. inf. Marian Bronikowski, który przewodniczył tej Uroczystości. Dzieci po przyjęciu pokropienia wodą święconą, poprosiły swoich rodziców o błogosławieństwo Boże, by chwilę później z radosną pieśnią na ustach zmierzać na spotkanie z Eucharystycznym Chrystusem.

Po przyjęciu Komunii św. przedstawiciele rodziców oraz dzieci podziękowali ks. inf. Marianowi Bronikowskiemu, ks. Przemysławowi Janiakowi  wikariuszowi oraz katechetom za trud przygotowania ich do przeżycia tego Sakramentu Miłości. Podziękowania popłynęły również w stronę Słonecznej Scholi, która ubogaciła i rozweseliła uczestniczących w Liturgii.

Pamiątką po przeżytej Eucharystii stały się chleby, jakie z rąk ks. Proboszcza i ks. Opiekuna otrzymało każde dziecko.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl