Wydarzenia

19.03.2019 - 1 rocznica nadania naszej kolegiacie tytułu i godności Bazyliki Mniejszej

„Cieszę się, że mogę tu być razem z Wami, którzy tak jak ja wspólnie odczuwacie tę samą miłość do Świętego Józefa. Przekazując Wam szczególne błogosławieństwo i pozdrowienia od Ojca Świętego Franciszka proszę Was, abyście pamiętali o Ojcu Świętym w Waszych modlitwach, a św. Józef w dalszym stopniu niech będzie dla Was inspiracją i wsparciem w dawaniu świadectwa  o Jezusie Chrystusie w życiu osobistym, zawodowym i w naszych rodzinach” – mówił do Parafian Sieradzkiej Fary J.E. Ks. Prał. Krzysztof Nykiel, który przewodniczył obchodom 1 rocznicy nadania Kolegiacie Sieradzkiej tytułu i godności Bazyliki Mniejszej.

Uroczysta Msza Św.  o godz. 18:00 zgromadziła wielu Parafian, ale również przedstawicieli władz lokalnych i dobroczyńców Bazyliki. Wśród nich należy zauważyć obecność Prezydenta Miasta Sieradza – p. Pawła Osiewały oraz członków Rady Miejskiej.

Wszystkich zebranych na początku Liturgii powitał wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego oraz kustosz Bazyliki – ks. inf. Marian Bronikowski. W słowie powitalnym szczególnie zauważył obecność rodziców oraz siostry celebransa Mszy Św., którzy zechcieli w tak szczególnym dniu być w rodzinnym gronie.

Regens Penitencjarii Apostolskiej w wygłoszonej homilii odniósł się do historycznych wydarzeń, gdy Sieradzka Fara stawała się Bazyliką: „dziś właśnie rok, kiedy Ojciec Święty Franciszek z ogromną życzliwością spojrzał na tę świątynię. Miał wówczas przed oczyma ten piękny obraz św. Józefa tu omodlony. Tutaj skłaniają się i uginają przez nim nasze kolana, mając ufność, że skoro potrafił zadbać o ziemskie życie Jezusa, to będzie potrafił również nas wspomagać i bronić”.

Odnosząc się do Ewangelii o odnalezieniu Jezusa w świątyni, homilista podkreślał, że „św. Józef jest szczególnym opiekunem naszej Parafii, która tworzy jedną wielką rodzinę. Nasz Patron przeżywał swoje troski i smutki, ale potrafił zawsze korzystać z darów, jakie od Boga otrzymywał. To nic, ze milczał. Ci, co są rozgadani, nie znaczy, że są mądrzy. Dlatego najpiękniejszą definicję św. Józefa znajdujemy na kartach Ewangelii – był człowiekiem prawym”.

Na zakończenie Mszy Św. Ks. Prał. Nykiel przekazał na ręce proboszcza parafii dar od Ojca Św. - kamień węgielny z drzwi świętych w Rzymie, jako widzialny wyraz łączności Bazyliki Piotrowej z Bazyliką Kolegiacką w Sieradzu. Swoistym wotum dziękczynnym Dostojnego Gościa stał się również papieski różaniec, podarowany do umieszczenia przy wizerunku Św. Józefa.

Punktem wieńczącym Liturgię było zawierzenie naszej parafii przemożnej opiece św. Józefa, którego celebrans dokonał wraz z naszymi duszpasterzami.

Wieczór Miłosierdzia - 07.03.2019

 Tradycyjnie w I czwartek miesiąca, 7 marca br. przeżywaliśmy w naszej Parafii Wieczór Miłosierdzia z Janem Pawłem II. Tym razem naszymi szczególnymi gośćmi byli bracia postulanci ze zgromadzenia OO. Bernardynów z Warty. Sześciu braciom towarzyszył ich opiekun i wychowawca - o. Wenanty. 

Nasi goście wspólnie z nami sprawowali Eucharystię o godz. 18:00, po której rozpoczęło się wieczorne spotkanie w kaplicy Matki Bożej - naszej "Sieradzkiej Sykstynie". Wszystkich zebranych powitał proboszcz naszej Parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Ks. Proboszcz wyraził swoją radość z przyjęcia zaproszenia przez sąsiadów z Warty, którzy przedstawili nam swoje osobiste świadectwo spotkania z Papieżem Polakiem.

Jako pierwszy dał świadectwo o. Wenanty. Wspomniał on na swoje dziecięce wspomnienia ówczesnego kard. Wojtyły, który w latach swojej biskupiej posługi był ordynariuszem Parafii, z której Ojciec pochodzi. We wspomnieniach Ojca Wychowawcy znalazły się także jego osobiste spotkania w czasie Pielgrzymek Ojca Św. do Polski, a także udział w uroczystości beatyfikacji oraz kanonizacji św. Jana Pawła II.

Dwaj bracia postulanci również podzielili się z nami doświadczeniem niepowtarzalnej duchowości Papieża Polaka, która odcisnęła trwały ślad w ich drodze powołania.

Na zakończenie wszyscy razem pomodliliśmy się Koronką do Miłosierdzia Bożego, zaś o. Wenanty udzielił nam Bożego błogosławieństwa.

Wyjazd Integracyjny Ministrantów do Kalisza - 19.02.2019

 19 lutego br. ministranci naszej Parafii wraz z rodzicami oraz opiekunem ks. Krzysztofem Mętlewicz odbyli wyjazd do Kalisza. Swój pełen atrakcji wyjazd rozpoczęli od nawiedzenia Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tam miejscowy przewodnik oraz zakrystianin Bazyliki Kaliskiej przybliżył historię miejsca oraz opowiedział o kulcie, jaki od wieków odbiera tam św. Józef.

O godz. 12:00 uczestnicy wyjazdu wzięli udział w Uroczystej Eucharystii, w której uczestniczyli J.E. Ks. Bp Edward Janiak - ordynariusz diecezji kaliskiej oraz J.E. Ks. Bp Damian Bryl - biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Msza Św. sprawowana była z ramach dorocznego spotkania środowisk duszpasterstwa rodzin w zachodniej Polsce.

Po Eucharystii wszyscy udali się do Centrum Miasta, aby wspólnie obejrzeć premierowy film animowany "Jak wytresować smoka 3". Pod nieco dziecinnie brzmiącym tytułem krył się pełen wartościwego przesłania film o sile wspólnoty, przyjaźni i miłości. 

Bezpośrednio po projekcji filmu, ostatnim punktem programu była integracyjna zabawa w kaliskim Parku Wodnym. Tam aż przez dwie godziny ministranci wraz z opiekunami mogli zażyć nieco relaksu i wspólnej radości. 

Warto zaznaczyć, że bardzo duży wpływ na kształt i przebieg wyjazdu miała wpływ dobra współpraca ministrantów, ich rodziców oraz opiekuna. Miejmy nadzieję, że tego rodzaju wspólnotowe wyjazdu jeszcze bardziej zacieśnią więzy między ministrantami i przysłużą się ich gorliwości w służbie.

Wieczór Miłosierdzia - 07.02.2019

 Po raz kolejny,tradycyjnie  w I czwartek miesiąca, zgromadziliśmy w Sieradzkiej Bazylice na Wieczorze Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II. Tym razem prowadził je rodak naszej Parafii ks. Dawid Matusiak, który właśnie przebywał wśród grona sieradzkich krewnych.

Ks. Dawid podzielił się z zebranymi swoim osobistym świadectwem duchowej łączności ze Świętym Papieżem. Wskazał, że data jego narodzin jest symbolicznie powiązana z PIelgrzymką Ojca Świętego, jaką w czerwcu 1991 obdywał w Polsce. Przypomniał również, jak ważny wpływ na kształtowanie jego powołania do kapłaństwa miała sama postać św. Jana Pawła II, jak i organizowane w Parafii Wieczory Miłosierdzia. 

Następnie ks. Matusiak poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po której udzielił zebranym Bożego błogosławieństwa. 

Misjonarz z Rwandy - ks. Zdzisław Żywica MIC w Sieradzkiej Bazylice - 28.01.2019

W poniedziałkowy wieczór - 28 stycznia br. w Sieradzkiej Bazylice gościł pochodzący z naszej Parafii misjonarz marianin - ks. Zdzisław Żywica. Od 1984 roku posługuje w Rwandzie (Afryka), gdzie jego szczególnym zadaniem jest rozpowszechnianie Bożego miłosierdzia. Nasz gość przyjechał do nas w ramach Wieczoru Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II, który obchodzimy od wielu lat w Świątyni Farnej.

Ks. Zdzisław podzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem spotkania z Papieżem Polakiem. Gdy Ks. Misjonarz zapytał wówczas Ojca Świętego, co należy powiedzieć obywatelom Rwandy, w której toczą się krwawe konflikty, ten nakazał wsłuchać się w Jego nauczanie o sensie cierpienia wespólł z Chrystusem. Ks. Żywica przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, iż "modlitwą Kościoła III Tysiąclecia musi być wołanie o Boże miłosierdzie! Koronka do Miłosierdzia Bożego jest przedłużeniem modlitwy Jezusa na krzyżu - <<Ojcze, Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią>>"

Na zakończenie tradycyjnie nasz Gość pomodlił się na klęczniku-relikwiarzu w kaplicy Matki Bożej Koronką do Miłosierdzia Bożego. Warto zaznaczyć, że część tej modlitwy Ks. Misjonarz odmówił w języku kraju Rwandy.

Nowy Adres Strony Cmentarza Parafialnego

Oficjalna Strona Cmentarza Parafialnego w Sieradzu jest dostępna pod nowym adresem:

www.sieradz.artlookgallery.com/

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl