Wydarzenia

Ks. Jarosław Rodzik SAC głosił Słowo Boże w naszej Parafii - 02.12.2018

Prawdziwym duchowym wprowadzeniem w Okres Adwentu była I Niedziela Adwentu. Na wszystkich celebrowanych tego dnia Eucharystiach Słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Rodzik SAC. Od wielu lat jest Redaktorem Naczelnym Kwartalnika "Apostoł Miłosierdzia Bożego". 

Jak dowiadujemy się na Stronie Internetowej kwartalnika, pismo to "szerzy kult Miłosierdzia Bożego w myśl słów Pana Jezusa, które powiedział do św. Faustyny: „Mów światu o Moim miłosierdziu, niech pozna cała ludzkość niezgłębione miłosierdzie Moje” (Dz. 848), umacnia w wierze, uczy zaufania Bogu w różnych sytuacjach życiowych, zachęca do modlitwy. Szeroka tematyka i przyjazny język to ogromne zalety treści, którymi chcemy się podzielić. Staramy się, aby za pośrednictwem naszego czasopisma, orędzie o miłosiernej miłości Boga docierało do jak największej liczby ludzi".

Homilista opowiadał o swojej pracy redakcyjnej i duszpasterskiej, ale przede wszystkich, odwołując się do czytań mszalnych, wyjaśniał wymowę i główne aspektu Adwentu. Wielu Parafian po zakończonej Eucharystii miało okazję wesprzeć materialnie ks. Jarosława w jego dalszej działalności wydawczniczej.

 

Nasi Parafianie na 27. Rocznicy Powstania Radia Maryja w Toruniu - 01.12.2018

 W pierwszą sobotę miesiąca, 1 grudnia br. nasi parafianie wraz z opiekunem ks. Krzysztofem Mętlewiczem wyruszyli na obchody 27 rocznicy powstania toruńskiej rozgłośni katolickiej. Na miejscu uczestnicy pielgrzymki mogli zwiedzić niedawno powstałe Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Tam można było na chwilę zatrzymać się w kaplicy adoracji, wysłuchać konferencji o "ojcach niepodległości" wygłoszoną w głównej nawie, ale również kaplicę "Męczenników Polskich". 

O godz. 12:00 rozpoczęły się główne uroczystości na Hali Sportowej przy ul. Gen. J. Bema. Tam w przepiękny sposób wystapił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE", który wszystkich zachwycił i wzruszył. Wspólnie mogliśmy odmówić Różaniec wynagradzający NMP, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, by następnie uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiej J.E. Ks. Abpa Andrzeja Dzięgi. Na Eucharystii był również obecny Biskup Pomocniczy naszej diecezji J.E. Ks. Bp Stanisław Gębicki. 

Po zakończonej Mszy Św. powróciliśmy z radością do Sieradza, już wyczekując na kolejne pielgrzymki. Pątnicy nie zapomnieli również wyrazić swoją wdzieczność wobec organizatorki wyjazdu p. Anny Łaciny.

I Nieszpory I Niedzieli Adwentu - 01.12.2018

 I Nieszporami połączonymi z Uroczystą Eucharystią Nowennową 1 grudnia br. rozpoczęliśmy w naszej Bazylice Kolegiackiej Okres Adwentu. To niepowtarzalny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa pośród nas, który sprzyja naszemu duchowemu przygotowaniu i prostowaniu ścieżek dla Pana. 

Uroczystej Liturgii przewodniczył wikariusz naszej Parafii ks. Patryk Laskowski, który wygłosił także okolicznościowe Słowo Boże dotyczące wydźwięku rozpoczętego świętego czasu. Wierni czynnie włączali sie w śpiewane Psalmy Nieszporów, zaś na zakończenie Eucharystii pobłogosławiono wieniec adwentowy, który biało-czerwonymi świecami będzie odliczał czas zbliżajacy do najważniejszych wydarzeń bożonarodzeniowych.

Wizyta "Małych Piwnicoków" oraz ustanowienie nowych Ministrantów - 25.11.2018

Przypadająca w niedzielę 25.11. br. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Bazylice Kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu była obchodzona w bardzo radosny i uroczysty sposób. Wszystko za sprawą naszych gości – Regionalnego Zespołu Dziecięcego „Małe Piwnicoki” z Piwnicznej Zdroju.

Zespół powstał w 2008 roku z myślą, aby dzieci prezentowały w nim folklor Górali Nadpopradzkich (rytersko-piwniczańskich). Podczas zajęć i integracji dzieci nie tylko ćwiczą, ale  również przy tym się bawią i uczą gwary góralskiej.

Zespół aktualnie zdobywa wiele nagród, ciągle występując w Polsce. Tym razem zechciał przybyć do królewskiego Sieradza i wraz z nami obchodzić wielką liturgiczną Uroczystość na Mszy Św. o godz. 11:30.

Zespół wykonał części stałe Liturgii oraz śpiewane gwarą góralską pieśni mszalne. Po zakończonej Liturgii celebrans ks. inf. Marian Bronikowski zaprosił wszystkich zebranych do wysłuchania krótkich utworów muzycznych. Pięknym gestem ze strony gości był wpis okolicznościowy do Złotej Księgi Kultu Św. Józefa, w której zawierzyli swoje talenty i działania artystyczne. Następnie opiekun zespołu p. Piotr Maślanka wraz z artystami przekazali na ręce Księdza Infułata okolicznościowe pamiątki z Piwnicznej, natomiast Proboszcz Sieradzkiej Fary przekazał Góralom wizerunek Św. Józefa z Sieradzkiej Bazyliki.

Radość wspólnoty parafialnej spotęgował również fakt, iż do grona ministrantów Parafii dołączyła czwórka chłopców: Michał Chrzanowski, Oskar Krystek, Łukasz Kluziński i Hubert Szymala.

Dzieci Pierwszokomunijne otrzymały modlitewniki - 18.11.2018
W niedzielę, 18 listopada br. w czasie Eucharystii o godz. 11:30 dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. pod opieką naszego wikariusz ks. Przemysława Janiaka otrzymały modlitewniki. Pobłogosławił je celebrans liturgii ks. inf. Marian Bronikowski, który najmłodszym słuchaczom wyjaśnił znaczenie modlitewnika oraz konieczność poznawania własnej świątyni parafialnej. Wskazał tym samym, że modlitwa zanoszona tak w rodzinie, jak w i Bazylice Kolegiackiej pozawala przezwyciężać wszelkie lęki i daje sił do czynienia dobra. Warto zaznaczyć, że Eucharystię koncelebrował Proboszcz Parafii Garnizonowej oraz Kapelan 15 SBWD w Sieradzu ks. kpt. Władysław Włodarczyk.

W czasie Mszy Św. jak zwykle talentem dzieliła się z wszystkimi Słoneczna Schola pod opieką S. Elżbiety Kuriatto USJK.
 
79 rocznica rozstrzelania Sieradzkich Zakładników - 14.11.2018

 14 listopada dla Mieszkańców Sieradza od 79 lat nierozerwalnie przywołuje na myśl wydarzenia z czasów II wojny światowej. Hitlerowscy okupanci z racji Święta Niepodległości zaaresztowali wówczas 21 mieszkańców Ziemi Sieradzkiej, których następnie wywieziono ciężarówkami i rozstrzelano 14.11.1939 r.

W Bazylice Kolegiackiej 14 listopada br. o godz. 18:00 sprawowano w ich intencji uroczystą Eucharystię. Najświętszej Ofierze przewodniczył proboszcz sieradzkiej fary ks. inf. Marian Bronikowski. Koncelebrowali ją księża związani z Sieradzką Bazyliką: rodak tutejszej ziemi ks. Marek Musielak, wikariusz parafii ks. Przemysław Janiak oraz pochodzący z parafii prezbiter Archidiecezji Łódzkiej ks. Krzysztof Górski. Na Eucharystii zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych na czele z Prezydentem Miasta p. Pawłem Osiewałą, harcerze Hufca ZHP im. Sieradzkich Zakładników 1939, młodzież, dorośli oraz sieradzcy seniorzy, wśród których należy zaznaczyć obecność potomków Sieradzkich Zakładników. Przed rozpoczęciem Liturgii odczytano nazwiska wszystkich rozstrzelanych, jednocześnie wskazując na ich wkład w codzienne życie instytucji i wspólnot naszego Miasta.

Okolicznościową homilię wygłosił celebrans Mszy Świętej. Ks. Infułat odwołując się do wrześniowych rozstrzelań w 1939 roku zaznaczył, że właśnie „Sieradzcy Zakładnicy rozpoczęli wielki tryptyk męczeństwa Ziemi Sieradzkiej […] My mamy wszystko w życiu poukładane, wracamy bezpiecznie do domu. Pomyślmy przez chwilę: co rodziło się w sercu człowieka, gdy widzi wykopany dół, gdy staje na jego krawędzi i słyszy kolejne strzały kierowane do tych, którzy zostali obok postawieni. To są męczennicy, to są bohaterowie tej ziemi. Jestem wewnętrznie przekonany, że ilekroć ich przedstawiamy w tym tryptyku Ziemi Sieradzkiej, tylekroć oni nas wspierają”. Na zakończenie homilii celebrans zaapelował: „Bądźmy dumni z tych, którzy stali się męczennikami XX wieku”.

Na zakończenie Mszy Św. Ks. Infułat podziękował wszystkim zebranym za przybycie i wspólną modlitwę za Sieradzkich Bohaterów.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl