Wydarzenia

Droga Krzyżowa ulicami Sieradza - 12.04.2019

12 kwietnia br. z Parafii NSJ w Sieradzu, po Mszy Św. o godz. 18:00 wyruszyła doroczna Droga Krzyżowa ulicami miasta do Bazyliki Kolegiackiej. W tym roku za organizację i przeprowadzenie Drogi odpowiadała Parafia NSJ. Nabożeństwu przewodniczył wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego – ks. inf. Marian Bronikowski. W drodze za krzyżem naszego Pana wyruszył tłum wiernych, którym towarzyszyli także ich duszpasterze – ks. prał. Mirosław Miłek – dziekan dekanatu sieradzkiego II, ks. Maciej Pawlak, ks. Maciej Adamski, ks. Krzysztof Kaczmarek oraz nasi wikariusze – ks. Przemysław Janiak, ks. Krzysztof Mętlewicz oraz ks. Patryk Laskowski.

Rozważania różańcowe odczytali przedstawiciele różnych stanów kościelnych i społecznych. Także wiele delegacji z chęcią i entuzjazmem poniosło krzyż przez ulice wielowiekowego miasta.

Na zakończenie wszystkim zebranym za obecność i udział podziękował Ks. Infułat, prosząc również, aby uczestnicy Drogi Krzyżowej przyjęli okolicznościowy obrazek z wizerunkiem Św. Józefa z naszej Bazyliki.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć, jaką przygotowała Parafia NSJ w Sieradzu.

Rekolekcje Wielkopostne - 06-10.04.2019

W sobotę 6 kwietnia br. Mszą Świętą Nowennową rozpoczęliśmy nasze Wielkopostne Rekolekcje. W tym roku poprowadził je ks. dr Szymon Stułkowski – rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu oraz Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Już od pierwszych chwil rekolekcyjnych ćwiczeń, Ks. Profesor dał się poznać jako autentyczny głosiciel Ewangelii i wielkowiekowej nauki Kościoła. W przepowiadanym słowie wielu słuchaczy odkrywało wynikające z wieloletniego doświadczenia kapłańskiego mądre przesłania. Rekolekcjonista przede wszystkim zadał sobie trud uświadomienia słuchaczom, jak ważne jest odkrycie swojej chrześcijańskiej tożsamości, która od chwili chrztu zaprasza do udziału w potrójnej misji Chrystusa – prorockiej, kapłańskiej i królewskiej. Niezwykle udaną pomocą w wyjaśnianiu prawd katechizmowych stały się środki aktywizujące uczestników Liturgii. To wszystko sprawiało, że słuchacz nauki nie tylko mógł przyjąć ciekawe spostrzeżenia teologiczne, co również na nowo odkryć swoje miejsce we wspólnocie Parafii i przypomnieć, co czego jest zobowiązany jako uczeń Jezusa Chrystusa.

Ostatniego dnia rekolekcji – 10 kwietnia br. – o godz. 18:00 sprawowaliśmy Eucharystię w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, której przewodniczył proboszcz Parafii – ks. inf. Marian Bronikowski. Celebrans wraz z Ks. Rekolekcjonistą podzielili się z zebranymi własnymi przeżyciami, jakie wywołała w nich osobiście śmierć 96 uczestników delegacji udającej się do Smoleńska. Na zakończenie Liturgii Ks. Proboszcz wyraził słowa wdzięczności wobec wszystkich licznie zebranych, zaznaczając jednocześnie, że zgodnie z duchem Ewangelii  „wykonaliśmy tylko to, co powinniśmy wykonać”.

Ostatnim punktem rekolekcyjnego skupienia jest również zadanie duszpasterskie, jakie pozostało nam do wykonania. Jest to Wielkoczwartkowa Deklaracja Gotowości do Służby – czyli osobiste zobowiązanie do podjęcia się w ciągu najbliższego roku do pełnienia czynnej służby wobec drugiego człowieka, rodziny, czy Parafii. Wypełnione deklaracje zostaną uroczyście złożone przed Mszą Wieczerzy Pańskiej, jako znak konkretnej i wyjątkowej gotowości do służenia Bogu i bliźnim.

Spektakl o Janie Pawle II - 07.04.2019

7 kwietnia br. o godz. 19:00 w Domu Katolickim przy Parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu rozpoczął się spektakl teatralny „Karol Wojtyła, jakiego nie znamy”. Na scenie zaprezentowali się uczniowie I Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu pod opieką katechety – ks. Krzysztofa Mętlewicza.

Na początku wszystkich zebranych powitał proboszcz sieradzkiej fary – ks. inf. Marian Bronikowski. Wyraził on swoją radość z faktu, że sieradzka młodzież pragnie przygotowywać inicjatywy, które wspominają osobę św. Jana Pawła II.

Sam spektakl składał się z trzech części. W pierwszej – zebrani obejrzeli przygotowany materiał filmowy, w którym nauczyciele i uczniowie „Starego Liceum” opowiadali o tym, jak pamiętają i za co cenią Papieża Polaka. Po krótkiej projekcji, na scenie pojawili się młodzi aktorzy, którzy wcieli się w najbliższych krewnych, wychowawców i przyjaciół Karola Wojtyły. W scenach prowadzonych na kanwie studia telewizyjnego świadkowie życia młodego Karola otrzymywali pytania o jego dzieciństwo, ministranturę, wiarę, czy nawet wyniki w szkole.

Na zakończenie czteroosobowy zespół wykonał kilka utworów, które bardzo wyraźnie kojarzyły się osobą „Papieża z Polski”. Na koniec głos zabrał nasz tegoroczny rekolekcjonista – ks. dr Szymon Stułkowski – rektor ASD w Poznaniu, który podzielił się swoimi  bardzo dobrymi wrażeniami z obejrzanego występu. Wszystkim występujących, ale i przybyłym gościom – w tym dyrektorowi szkoły, nauczycielom i rodzicom uczniów – Ks. Infułat wyraził słowa gratulacji i wdzięczności, które uwieńczyły głośne oklaski widowni w kierunku naszych utalentowanych aktorów.

Dzień Skupienia naszych ministrantów - 06.04.2019

6 kwietnia br. w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej miał miejsce dzień skupienia dla ministrantów z dekanatu sieradzkiego I oraz II. Dzięki gościnności gospodarza miejsca ks. prał. Grzegorza Drzewieckiego – ponad czterdziestu młodych chłopców miało okazję po raz kolejny rozwinąć swoją wiedzę, duchowość i gorliwość w pełnieniu służby.

Spotkanie rozpoczęło się poznaniem historii Sanktuarium, którą przedstawił wikariusz ks. Sebastian Szkop. Chwilę potem ministranci wobec Najświętszego Sakramentu mieli okazję do modlitwy i adorowania Boga, któremu codzienne służą. Następnie ks. Maciej Adamski – opiekun LSO dekanatu sieradzkiego II – wygłosił konferencję „Ministrantura – obowiązek czy przywilej?”. Po krótkiej przerwie, kolejna konferencje wygłosił ks. Sebastian Szkop na temat „Duchowości ministranta”. Następnie ćwiczenia liturgiczne przeprowadził z zebranymi ks. Krzysztof Mętlewicz – opiekun LSO dekanatu sieradzkiego I. Niedługo później ministranci mieli czas, by przystąpić do spowiedzi. O godz. 12:00 nastąpiła centralna i zasadnicza część dnia skupienia – Msza Św. W homilii ks. Krzysztof przypomniał zebranym, jak ważną rzeczywistością jest Eucharystia, do której młodzi adepci powinni jak najlepiej posługiwać.

Ostatnim i jednocześnie bardzo miłym akcentem spotkania był poczęstunek, który pomógł dość licznej grupie się przyjaźnie integrować.

Program Rekolekcji Wielkopostnych 2019
Wieczór Miłosierdzia - 04.04.2019

Kolejny Pierwszy Czwartek Miesiąca - 4 kwietnia br. - przyniósł Sieradzkiej Bazylice kolejny Wieczór Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II. Tym razem nasze modlitewne spotkanie w "sieradzkiej Sykstynie" miało wyjątkowy charakter, bowiem właśnie dwa dni temu minęła 14 rocznica śmierci Papieża Polaka.

Ten szczególny i podniosły moment przejścia Jana Pawła II do domu Ojca przypomniał zebranym wikariusz naszej parafii - ks. Patryk Laskowski. Na podstawie dostępnych informacji i świadectw najbliższych przyjaciół Jana Pawła II, ks. Patryk przybliżył słuchaczom najważniejsze okoliczności wokół powolnego odchodzenia z tego świata Ojca Świętego.

Następnie wszyscy zebrani odmówili wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego i po odśpiewaniu "Barki" przyjęli Błogosławieństwo Boże.

 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl