Wydarzenia

Chrześcijanie ze Sri Lanki w naszej Bazylice - 10.07.2019

 

10 lipca w Bazylice Kolegiackiej cieszyliśmy się z wizyty dwóch młodych chrześcijan ze Sri Lanki. Mario i Emmanuel – dwójka braci, którzy po ukończeniu studiów z filozofii chrześcijańskiej na rodzimej wyspie kontynuują naukę na europejskich uniwersytetach w Genui i Pampelunie.
Od czasów dzieciństwa ich wspólnym marzeniem było odwiedzić kraj rodzinny św. Jana Pawła II.

 

W trakcie swojej wizyty nasi mili Goście mieli możliwość zrealizować wspomniane marzenia. Odwiedzili więc Wadowice, a także miejsca urodzin naszych wielkich Świętych: św. Faustyny i św. Maksymiliana Kolbego.

 

Po trzydniowych nawiedzeniach tych i wielu innych świętych
i historycznych miejsc naszej Ojczyzny zagraniczni Goście spotkali się
z nami w sieradzkiej Bazylice. Zgromadzeni wierni z uwagą wysłuchali głębokich świadectw wiary Emmanuela i Mario, którzy odnieśli się między innymi do prześladowań jakie wciąż mają miejsce na Sri Lance, zwłaszcza
w trakcie tegorocznych świąt Wielkanocnych. Wyrazili także swoją wdzięczność za pomoc z jaką przyszło im wielu ludzi dobrej woli odpowiadających na apel Biskupów polskich. Warto tutaj zauważyć, że Mario i Emmanuel to przedstawiciele zaledwie 5% chrześcijan jacy mieszkają na Sri Lance.

 

Naszych drogich Gości urzekła ogromna polska gościnność i serdeczne spotkanie z Sieradzanami. Bardzo miłym akcentem były pieśni jakie nasi mili Goście wykonali dla nas w swoim rodzimym języku – lankijskim. Całość spotkania w Bazylice zakończono modlitwą w intencji powołań. Tych dwóch Czcicieli św. Jana Pawła II z ogromnym przejęciem i wdzięcznością odlatywało z naszego kraju. Zabrali oni ze sobą to doświadczenie wizyty
w Polsce, które pomoże im lepiej przeżywać formację ku chrystusowemu kapłaństwu.

 

 


 

 

Zmiany personalne w naszej Parafii - 25.06.2019

Z dn. 25 czerwca, z woli Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa, posługę wikariuszowską w naszej Parafii zakończył ks. Krzysztof Mętlewicz. 24 czerwca po zakończonej Eucharystii, w bibliotece parafialnej im. Św. Jana Pawła II, ks. Krzysztof mógł skierować pod adresem duszpasterzy i Parafian kilka słów wdzięczności za wsparcie, pomoc i modlitwę.

Od 25 czerwca posługę w Parafii rozpoczął tegoroczny neoprezbiter Kościoła Włocławskiego ks. Mateusz Włosiński. Tak ks. Krzysztofowi, jak i ks. Mateuszowi życzymy, by podejmowane przez nich nowe obowiązki przybliżały ich do Boga i pozwalały dobrze służyć całemu Kościołowi.

25-lecie kapłaństwa ks. Krzysztofa Górskiego - 23.06.2019

23 czerwca br. w naszej Bazylice Kolegiackiej uroczyście celebrowaliśmy 25 rocznicę święceń kapłańskich pochodzącego z naszej Parafii ks. Krzysztofa Józefa Górskiego. Uroczystej Liturgii Mszy Św. o godz. 13:00 przewodniczył dostojny jubilat, otoczony gronem swoich przyjaciół – ks. dr Tomaszem Falakiem, ks. Krzysztofem Stroińskim oraz p. Zygmuntem Romanowskim. Wszystkich zebranych na początku liturgii powitał i zaprosił do wspólnej modlitwy proboszcz naszej Parafii – ks. inf. Marian Bronikowski.

Okolicznościowe kazanie jubileuszowe wygłosił ks. dr Tomasz Falak. Odwołując się do czytań mszalnych oraz modlitw psalmicznych, przypomniał słuchaczom katolicką naukę o istocie kapłaństwa.

Na zakończenie duszpasterze naszej Parafii wręczyli jubilatowi wizerunek św. Józefa, tym samym zapraszając kapłana archidiecezji łódzkiej do zawierzenia kolejnych lat kapłańskich przemożnemu orędownictwu Św. Opiekuna. Ks. Infułat, nawiązując do poezji ks. Jana Twardowskiego, pogratulował jubilatowi kapłańskiego „wysrebrzenia”, życząc równie pięknego „wyzłocenia”.

 

Boże Ciało - 20.06.2019

20 czerwca br. o godz. 10:00 rozpoczęła się okolicznościowa Eucharystia w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Liturgii przewodniczył proboszcz Parafii Garnizonowej ks. mjr Władysław Włodarczyk, natomiast koncelebrował ją proboszcz naszej Parafii – ks. inf. Marian Bronikowski.

Po Komunii Św. z Bazyliki Kolegiackiej wyruszyła procesja eucharystyczna, przebogata w udziale asysty, sztandarów, miejskiej orkiestry dętej, druhów strażaków, bractwa kurkowego, wspólnot parafialnych i wszystkich Parafian i gości.

Procesja tradycyjnie przeszła ulicami naszej Parafii, gdzie przy czterech przygotowanych przez Parafian ołtarzach celebrowaliśmy duchową „manifestację” naszej przynależności do Kościoła Chrystusowego.

Okolicznościową homilię przy drugim ołtarzu tj. przy klasztorze ss. Urszulanek wygłosił ks. inf. Marian Bronikowski. Nawiązując do przeżywanego jubileuszu 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przypomniał zebranym jak ważna i istotna jest miłość wierzących do Najświętszego Sakramentu. Wskazał tym samym, że miłość otrzymywaną od Boga przez sakramenty, winniśmy okazywać w służebnej misji Kościoła.

Zdjęcia: Łukasz Piotrowski, www.sieradz-praga.pl

Uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny zawierzyli się św. Józefowi - 16.06.2019

17 czerwca br. odbył się pierwszy w historii Sieradza Marsz dla Życia i Rodziny. Inicjatorem i organizatorem tego wydarzenia byli Sieradzcy Rycerze Kolumba, działający przy Parafii NSJ w Sieradzu. Około 13:15 kilkusetosobowa wspólnota rodzin i małżeństwa wyruszyła  w barwnym i radosnym Marszu przez ulice miasta, by zakończyć go w Bazylice Kolegiackiej. Po dotarciu do celu oraz po powitaniu przez proboszcza miejsca ks. inf. Mariana Bronikowskiego, wszyscy uczestnicy Marszu otrzymali obrazki z wizerunkiem św. Józefa, aby wspólnie powierzyć rodziny, małżeństwa i siebie samych przemożnej opiece Świętej Rodziny za Nazaretu. Chwilę później rozpoczęła się druga część wydarzenia, obejmująca piknik rodzinny na Wzgórzu Zamkowym oraz w Sieradzkim Skansenie.

 

Procesja Fatimska - 13.06.2019

13 czerwca br. w naszej Bazylice trwaliśmy na modlitwie różańcowej. Ze względu na burzliwe warunki pogodowe, całe nabożeństwo odbyło się wewnątrz świątyni. Modlitwie przewodniczył nasz wikariusz – ks. Patryk,  który po wspólnym różańcu podał wszystkim zgromadzonym do ucałowania relikwie św. Jana Pawła II.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl