Wydarzenia

Peregrynacja Figury Św. Michała Archanioła z Góry Objawień Gargano - 26.07.2018

Oto dziś nadszedł długo wyczekiwany przez nas dzień. W czwartkowe popołudnie licznie zgromadzeni parafianie wraz z duszpasterzami oczekiwali przybycia figury św. Michała Archanioła. Przed godz. 18:00 figura w towarzystwie pojazdów Straży Pożarnej przybyła do oczekujących. Ks. Kan. Jan Witkowski - proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej przekazał koronę św. Michała proboszczowi naszej parafii ks. inf. Marianowi Bronikowskiemu, po czym druhowie strażacy ponieśli figurę do Sieradzkiej Bazyliki. Po przyjściu uroczystej procesji do wnętrza świątyni, uroczystego powitania dokonały dzieci naszej parafii, dorośli oraz proboszcz sieradzkiej fary. 

O godz. 18:00 rozpoczęła się Eucharystia, w czasie której homilię wygłosił Wikariusz Generalny Księży Michalitów ks. Rafał Kamiński. Po zakończonej Liturgii miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona błogosławieństwem wszystkich zebranych. W godzinie Apelu o 21:00 wielu parafian wzięło udział w modlitwie skierowanej przez ręce Matki Bożej. Wtedy również nastąpiło uroczyste pobłogosławienie i nałożenie szkaplerzy św. Michała Archanioła tym parafianom, którzy zdecydowali się go z wiarą przyjąć.

Zdjęcia: Karolina Matusiak i Magdalena Chudzik (Wspólnota Młodzieżowa Emaus).

Zapowiedź Parafialnej Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Góry Gargano.

Na prośbę Księży ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, decyzją J. E. Ks. Biskupa Ordynariusza Wiesława Alojzego Meringa, 9 kwietnia 2018 roku w diecezji włocławskiej rozpoczęła się Peregrynacja Figury św. Michała Archanioła z Góry Objawień na Gargano we Włoszech. Jest to prawdziwy czas mocy i łaski. Michał Archanioł od pięciu lat, na nowo zdobywa Polskę i serca Polaków. Przybył także do naszej diecezji z włoskiego sanktuarium. Gdziekolwiek się pojawi, tłumy ludzi modlą się i proszą o jego pomoc w walce ze złem.

Najważniejsze owoce peregrynacji są niewidoczne dla oczu, bo dokonują się w sercach. A co widać na zewnątrz? W czasie nawiedzenia kościoły wypełnione są wiernymi od rana do wieczora, długie kolejki do spowiedzi ustawiają się przy konfesjonałach, a dzieci i młodzież cierpliwie czekają, by choć na chwile zbliżyć się do świętej figury. W czasie nawiedzenia wielu ludzi przyjmuje szkaplerz św. Michała Archanioła, aby za jego szczególną pomocą uzyskać łaskę dobrej spowiedzi dla siebie i innych, siłę w walce z nałogami i wadami, obronę przed herezjami, błędnymi i fałszywymi naukami, wybawienie dusz z czyśćca przez modlitwę i uzyskanie odpustów.


Do wspólnoty naszej parafii figura przybędzie 26 lipca br. i pozostanie do 27 lipca. Szczegółowy plan peregrynacji w naszej parafii podajemy poniżej:26.07.2018

17:30 - Nabożeństwo oczekiwania, uroczysta procesja do Bazyliki Kolegiackiej

18:00 - Msza Św. na rozpoczęcie nawiedzenia oraz nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie od nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem

21:00 - Wieczór ze św. Michałem Archaniołem w godzinie Apelu Jasnogórskiego
 


27.07.2018

7:00 i 8:00 - Msza Św. z homilią

10:30 - Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich

11:00 - Msza Św. za chorych i starszych z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i błogosławieństwem za przyczyną św. Michała Archanioła

12:00 - 15:00 - Czas osobistej modlitwy

15:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu (Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła)

18:00 - Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa - Zakończenie peregrynacji w Diecezji Włocławskiej.


Nawiedzenie prowadzą: ks. Rafał Kamiński -Wikariusz Generalny Zakonu Księży Michaelitów oraz ks. Rafał Szwajca - Dyrektor Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła.


Zdjęcie oraz fragmenty tekstu pochodzą ze strony Diecezji Włocławskiej.

 

Odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej - 16.07.2018

W poniedziałek, 16 lipca br., w naszej Bazylice Kolegiackiej celebrowaliśmy Odpust ku czci NMP z Góry Karmel, który w tradycji zwany jest równiez Świętej Matki Bożej Szkaplerznej. Historia szkaplerza, czyli małego materiału czy medalika z wizerunkiem Matki Bożej i Pana Jezusa sięga czasów średniowiecza, gdy św. Szymon Stock przyjął szkaplerz z rąk Matki Bożej, jako zapewnienie o Jej ochronie i zbawieniu wiecznym w przyszłości.

Uroczystej Liturgii przewodniczył wikariusz naszej parafii - ks. Patryk Laskowski, który również wygłosił homilię. W rozważanym słowie Bożym wskazał na Maryję, "jako tę, która zawsze wszystkie sprawy zachowuje i rozważa w sercu". Kanodzieja kolejno wskazywał, ze Bóg posługuje się prostymi znakami do człowieka: chleb, wino, woda, czy kawałek sukna jak w przypadku szkaplerza. Przybliżył on również w skrócie historię szkaplerza, wskazując na jego obecność w życiu Polakow od czasów świętej królowej Jadwigi, przez króla Jana III Sobieskiego, aż po historie życia św. Jana Pawła II.

Po Liturgii wszyscy wzięli udział w Procesji Eucharystycznej, po której nastąpiło Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Odwiedziny Wspólnoty \"Wiara i Światło\" w Ośrodku Wypoczynkowym w Rudzie - 08.07.2018

W niedzielę, 8 lipca br. nasi duszpasterze odwiedzili parafialną wspólnotę "Wiara i Światło", która aktualnie przeżywa swój wypoczynek w Rudzie. 

Kilkudziesięciu uczestników codziennie organizuje sobie aktywny czas odpoczynku i rekreacji, do których można zaliczyć wspólne gry, zabawy, ogniska, śpiewanie, taniec czy przedstawienia. Nie brakuje również czasu na modlitwę różańcową lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W niedzielę nowy Opiekun Wspólnoty ks. Patryk Laskowski przewodniczył Eucharystii, na której zebrali się uczestnicy wypoczynku, jak również ich licznie przybyli krewni i przyjaciele. Warto podkreślić, że od kilku lat do Rudy w odwiedziny przybywa Sieradzka Fundacja "Doktor Clown". 

W godzinach popołudniowych do wypoczywających przybył proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski, który aktualnie wracał z Uroczystości 550-lecia Parlamentaryzmu w Kole. Wszyscy zostali obdarowani gadżetami, jakie z tej okazji zostały przygotowane przez organizatorów Obchodów. W tym samym czasie do Rudy dotarł również nasz kolejny wikariusz ks. Krzysztof Mętlewicz. W takim duchu wspólnie zasiedliśmy do stołu i podsumowywaliśmy już przebyty czas wypoczynku Wspólnoty i pozytywnie odpowiedzieliśmy na kolejne zaproszenia. Wspólnota swój pobyt w Rudzie zakończy 12 lipca br.

Wieczór Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II - 05.07.2018

Tradycyjnie, jak w każdy I czwartek miesiąca, 5 lipca br. w Bazylice Kolegiackiej w Sieradzu przeżywaliśmy kolejny Wieczór Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II. Od kilku lat pochylamy się nad wołaniem Ojca Świętego Jana Pawła II, który żegnając ojczystą ziemię w 2003 roku wołał do zebranych o "wyobraźnię miłosiedzia". 

Tym razem na zaproszenie do wygłoszenia świadectwa wiary odpowiedział Pan Przemysław. Jest on mężem, ojcem dwójki dzieci oraz przedsiębiorcą. Przybył do nas, aby przekazać świadectwo własnych przeżyć na drodze wiary, do której dochodził przez kilkadziesiąt lat swojego życia.

Spotkanie rozpoczął ks. inf. Marian Bronikowski, wychodząc od słów bł. Pawła VI "Świat dziś bardziej potrzebuje świadków, niż nauczycieli Ewangelii, a jeśli potrzebuje nauczycieli, to dlatego, że są świadkami". Przedstawił zebranym naszego gościa i poprosił, by z uwagą wysłuchać jego świadectwa.

Pan Przemysław nie krył swojego poruszenia, gdy wracał wstecz do własnych przeżyć i jak sam to nazwał "drogi odchodzenia od Boga". Nasz gość przekazał w swoim dzieleniu wiele bardzo trafnych i budujących myśli: "Miłosierdzie widzę tak: kroczyłem lata poza Bogiem, poza Kościołem, na ścieżce grzechu, ale nigdy nie byłem sam. Za każdym razem, gdy zmierzałem drogą buntu, Bóg stawiał  na mojej drodze jakiegoś Anioła". "Nie ważne, jak bardzo się ubrudzimy, Bóg zawsze jest z nami, On nas zna", "Kościół nie powinien się stawać nowoczesny, bo ja wróciłem do Kościoła właśnie ze względu na wartości, na których jest On zbudowany". To co zasługuje na zauważenie, to mocny autentyzm naszego gościa i jego otwartość na pytania, które zadawali słuchacze.

Na zakończenie spotkania miała miejsce Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził obecny po raz pierwszy na Wieczorze Miłosierdzia nasz nowy wikariusz - ks. Patryk Laskowski. Następnie zebani otrzymali Boże błogosławieństwo i odśpiewano "Barkę".

Koncert Organowy Jurija Riepina z Donbasu - 29.06.2018

29 czerwca br. w ramach uroczystych obchodów świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sieradzkiej Bazylice Kolegiackiej, miał miejsce koncert organowy młodego utalentowanego artysty z Ukrainy – Jurija Riepina. Biografię naszego gościa przybliżyło wrocławskie wydanie „Gościa Niedzielnego” z marca 2018 roku. Poniżej prezentujemy jego fragmenty.

„Jurij Riepin przyjechał do Polski 3 listopada 2017 roku. Trafił do Sulistrowic pod Ślężą, gdzie pracuje weekendami w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa jako organista. W tym zawodzie chce się rozwijać i wiąże z nim swoją przyszłość.

Jurij pochodzi z Donbasu. W młodości, jak sam wyznaje, zetknął się z bardzo formalnym chrześcijaństwem. Wiara była wyznawana tylko w budynku kościoła. Poza liturgią jakby nie istniała, nie miała znaczenia. Zgorszyło mnie to i zraziło. Zdecydowałem, że będę jednak ateistą – przyznaje Jurij. Kiedy rozpoczęła się wojna w Donbasie, młody muzyk studiował na Akademii Muzycznej w Doniecku. Tam poznał swojego rówieśnika protestanta, który namówił go, by przychodził na spotkania modlitewne.

Jak dzisiaj opisuje, w protestanckiej grupie wiernych czegoś mu brakowało. Ostatecznie Jurij trafił do rzymskokatolickiej wspólnoty parafialnej pod Kijowe. Od początku parafianie przyjęli go ciepło, z wielką akceptacją i chęcią pomocy. Jak sam wyznaje: niedzielna Eucharystia stała się dla mnie niezwykle ważnym spotkaniem z Bogiem. Oczekiwałem na nią cały tydzień. Zapragnąłem przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej i zostać w pełni katolikiem. Gdy zapytałem o to kapłana, ten odrzekł: a po co ci to? – Dzisiaj wiem, że ksiądz zadał mi to pytanie, bo chciał wiedzieć, czy moje postępowania jest świadome, czy idę jedynie za przyjemnymi uczuciami i emocjami. A ja pragnąłem wtedy zostać członkiem tego wielkiego, prawdziwego Kościoła, który zawsze będzie istnieć. Stać się częścią czegoś wiecznego. 20 lipca 2016 przyjął po raz pierwszy Komunię Świętą. Pięć dni później siedział w autobusie w drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.


Jurij ze wzruszeniem wspomina, że ŚDM były dla niego niczym miesiąc miodowy dla małżonków. Bóg w Krakowie odpowiedział mu na wiele ważnych pytań. Tam zrozumiał dogłębnie, czym jest Kościół, uświadomił sobie siłę tej wspólnoty i jej ogromne bogactwo. Poznał także grupę młodzieży z archidiecezji wrocławskiej, zrzeszoną we wspólnocie „Ślęża – góra Tabor młodych” z ks. Jakubem Bartczakiem na czele”.
To właśnie ks. Jakub Bartczak, uczestnicząc w obchodach ogłoszenia tytułu i godności Bazyliki Mniejszej przybliżył proboszczowi naszej parafii ks. inf. Marianowi Bronikowskiemu postać Jurija i polecił, aby go zaprosić. Jurij wykonał wiele wspaniałych utworów, jak preludia, toccaty, czy fugi znakomitych twórców. Dla słuchaczy koncert ukraińskiego muzyka był prawdziwą godziną obdarowania ich pięknem muzyki. Jak wspomniał po koncercie Jurij, „muzyka nie jest celem, a drogą prowadzącą do Boga”. Cieszymy się, że tak rzeczywiście było. Ponadto, co warto podkreślić, Jurij podzielił się ze słuchaczami również własną historią życia, którą przedstawił już wyżej wspomniany „Gość Niedzielny”.

 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl