Wydarzenia

Pożegnanie ks. Rafała Jańczaka - wikariusza naszej parafii - 29.06.2018

W przedostatni piątek czerwca br., o godz. 18:00 w Sieradzkiej Bazylice Kolegiackiej pożegnaliśmy ks. Rafała Jańczaka, który decyzją J.E. Ks. Bpa Wiesława Alojzego Meringa z dniem 30 czerwca br. kończy posługę duszpasterską w naszej parafii i podejmuje obowiązki wikariusza parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława w Lubiczu Górnym.

Eucharystii przewodniczył ks. Rafał Jańczak. Na zakończenie Eucharystii, po nabożeństwie do Serca Jezusowego, delegacje parafialne podziękowały ks. Rafałowi za jego posługę w parafii, postawę pełną dobroci i uśmiechu, za sprawowane Sakramenty i otwartość na parafian.

Podziękowania podsumował ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii - który podziękował ks. Rafałowi za jego pracę i podejmowane obowiązki.

Podsumowanie Roku Formacyjnego Liturgicznej Służby Ołtarza - 28.06.2018

W czwartek, 28 czerwca br., ministranci naszej parafii wraz ze swoimi rodzicami oraz opiekunem ks. Krzysztofem Mętlewiczem, podsumowywali miniony rok formacyjny. Wszystko rozpoczęło się od wyprawy rowerowej przez okolice Sieradza, aby tuż po godzinie 16:00 zjawić się w progu Parku Etnograficznego w Sieradzu. 

Tam też, dzięki relacji live oglądanej na telewizorze, wszyscy z uwagą i radością kibicowali naszej piłkarskiej Reprezentacji, która po zaciętej walce z Japonią zwyciężyła z wynikiem 1:0. Takie zwycięstwo ministranci postanowili uczcić wielkim ogniskiem. Tuż po nim, w duchu wzajemnej radości i integracji, młodzież wraz z rodzicami postanowiła włączyć się w gry zespołowe. Oczywiście, nie zabrakło również zwiedzania obiektów sieradzkiego Skansenu, w którym, co ciekawe, znajduje się budynek przeniesiony z podwórza rodziny jednego z naszych ministrantów.

Pomimo tak wielu atrakcji, wieczór wspólnej rekreacji dopiero nabierał tempa. Tuż po zakończonej Eucharystii wśród zgromadzonych zjawił się proboszcz naszej parafii - ks. inf. Marian Bronikowski. Dostrzegając wspólnotowego ducha tego wydarzenia, postanowił zafundować wszystkim różnorodne i wielosmakowe lody deser.

Na zakończenie spotkania, Opiekun Ministrantów odczytał głównych laureatów, którzy najwięcej uczęszczali na parafialne nabożeństwa. Szóstka odznaczonych z rąk Ks. Proboszcza otrzymali figurki Matki Bożej Jackowej, Św. Dominika Guzmana oraz Św. Jacka Odrowąża. Aby każdy ministrant poczuł się obdarowany, Ks. Infułat podarował każdemu również okolicznościową pieczęć z wizerunkiem naszej Bazyliki Mniejszej. 

Walne Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej - 22.06.2018

W piątek, 22 czerwca br. o godz. 9:00 celebrowaliśmy Eucharystię z racji przeżywanego w Sieradzu Walnego Zgromadzenia Delegatów Solidarności z całej Ziemi Łódzkiej. Eucharystii przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski. W Liturgii wzięli udział przedstawiciele Łódzkiej Solidarności w osobach Przewodniczącego Zarządu w Regionie Ziemi Łódziej p. Waldemara Krenca, a także Przewodniczącego Podregionu i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sieradzu p. Mirosława Antoniego Owczarka. Obecni byli również włodarze naszego miasta - Prezydent p. Paweł Osiewała oraz Wiceprezydent p. Rafał Matysiak.

Eucharystię koncelebrował i homilię wygłosił duszpasterz ludzi pracy Regionu Łódzkiego, kapłan archidiecezji łódzkiej - ks. prał. Grzegorz Michalski. W wygłoszonej homilii nawiązał on do historii Solidarności i jej zasług. Zaapelował również, by szczególnie w naszych czasach miłować Ojczyznę i jej służyć. 

Uwieńczeniem Eucharystii było złożenie kwiatków pod pomnikiem ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu świątynnym przez Bazyliką Kolegiacką. 

Zakończenie Roku Szkolnego - 22.06.2018

W piątek, 22 czerwca br., zakończyliśmy rok szkolny i katechetyczny 2017/2018. O godz. 7:00 uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, dyrekcje szkół zgromadziły się na Eucharystii w intencji dobrze przeżytego wypoczynku wakacyjnego. Mszy św. przewodniczył wikariusz naszej parafii ks. Rafał Jańczak. W homilii celebrans przypomniał, że Pan Jezus jest naszym przyjacielem, stąd, analogicznie do naszych przyjaciół, należy dbać o tę relację cały rok, także w czasie urlopów.

Oprawę muzyczną zapewniła Słoneczna Schola prowadzona przez s. Elżbietę Kuriatto.

100 - lecie ZHP w Sieradzu w naszej Bazylice Kolegiackiej - 16.06.2018

16 czerwca 2018 r. w Sieradzu odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego w Sieradzu. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji harcerzy i przyjaciół harcerstwa w Bazylice Mniejszej. Po mszy została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona harcerką i harcerzom, którzy swoje życie poświęcili służąc Ojczyźnie. Tablice pamiątkową umieszczono na ścianie pamięci przy Bazylice Mniejszej. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta gala zorganizowana w Teatrze Miejskim podczas, której zostały wręczone odznaczenia i podziękowania. Wyróżniona została m.in. Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu, której Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad nadała Srebrną Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, a Komendant Hufca ZHP Sieradz phm. Przemysław Serweta nadał medal pamiątkowy ,,100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego w Sieradzu”. Podczas gali zostały odczytane również listy i życzenia m.in. od Prezesa Rady Ministrów, Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Naczelniczki ZHP, Przewodniczącego ZHP. Równolegle do trwającej w sieradzkim teatrze gali rozpoczął się piknik dla mieszkańców Sieradza w parku Staromiejskim gdzie na przybyłych gości czekały występy dzieci i młodzieży, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz koncerty.

Obchody zostały zorganizowane w rok 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w rok ustanowienia przez Senat RP rokiem harcerstwa. W dniach 1 na 2 listopada 1918 roku w Lublinie odbył się zjazd łączący organizacje harcerskie z 3 zaborów i tym samym powstał Związek Harcerstwa Polskiego. Sieradz od początku wpisywał się w karty tej organizacji. Powstawały tutaj drużyny ZHP a w 1921 roku powstał pierwszy hufiec. Uroczystości100-lecia ZHP w Sieradzu wpisały się w ogólnopolskie obchody powstania tej organizacji a Patronatem Honorowym objęli je Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior, Prezydent Miasta Sieradza Paweł Osiewała.

 

Tekst oraz zdjęcia pochodzą od Komendanta Hufca ZHP w Sieradzu p. Przemysława Serwety.

Nabożeństwo Fatimskie - 13.06.2018

Nasze parafialne nabożeństwo fatimskie 13 czerwca br. rozpocz ęła Eucharystia o godz. 20:00, której przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz sieradzkiej fary. Liturgia zgromadziła wielu parafian, którzy chcą swoje życie powierzyć Fatimskiej Pani. Do zgromadzonych homilię wygłosił Celebrans Mszy Św. 

Ks. Proboszcz  przypomniał historię trzech pastuszków fatimskich, którzy uznali pierwszeństwo Boga. "Ta właśnie trójka dzieci dobrowolnie podjęła cierpienie. Któż z nas chce cierpieć? Dzieci chcą zabawy, radości, biegać, grać w piłkę, ale cierpieć? A te dzieci mówią: chcemy ofiarować nasze cierpienia za grzeszników za ich nawrócenie. Maryja przynosi ewangeliczne orędzie nawrócenia i wiary w Ewangelię. Staje jako świadek ufności wobec Boga i zaprasza do tej ufności dzieci [...] Dzisiaj od nas zależy, czy uwierzymy słowom Maryi z Fatimy, czy nie? Jan Paweł II po zamachu z 1981 roku mówił: do tego czasu to był mój pontyfikat. Dalsze życie to był cud. Jako wyznawcy Jezusa Chrystusa nie potrafimy mówić jednomyślnie o wierze w Boga. Bez Boga stajemy się egoistami, a nienawiść pojawia się wszędzie. Fatima jest przede wszystkim płaszczem światła, który nas okrywa, gdy uciekamy się pod opiekę Najświętszej Matki". 

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni podjęli modlitwę różańcową. Tej części nabożeństwa przewodniczył ks. Przemysław Janiak - wikariusz naszej parafii. Po modlitwie udaliśmy się w procesję przez Sieradzki Rynek, by wrócić do Bazyliki Kolegiackiej. Tu przyjęliśmy Boże błogosławieństwo i ucałowaliśmy relikwie św. Jana Pawła II. 

 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl