Wydarzenia

Regens Penitencjarii Apostolskiej przewodniczył uroczystości poświęcenia sieradzkiej fary - 28.10.2018

Wspólnota parafialna w niedzielę 28 października br. obchodziła uroczystość poświęcenia Matki Kościołów Ziemi Sieradzkiej. Wielką niespodzianką dla wszystkich była poranna wizyta Regensa Penitencjarii Apostolskie J.E. Ks. Prał. Krzysztofa Nykla.

Nasz gość ze Stolicy Apostolskiej uroczyście rozpoczał liturgiczne obchody rocznicy poświęcenia "Sieradzkiej Perły" przewodnicząc Eucharystii o godz. 7:00, na której również wygłosił okolicznościowe słowo.

Wierni nie kryli swojej radości, że wieloletni Przyjaciel Sieradzkiej Fary zechciał wziąć udział w tak ważnym liturgicznym święcie dla naszej lokalnej wspólnoty.

Wspomnienie św. Jana Pawła II - 22.10.2018

 W Sieradzkiej Bazylice w dn. 22.10. br. obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. W ten sposób symbolicznie zamknęliśmy lokalne obchody tygodnia papieskiego w naszej parafialnej wspolnocie.

Uroczystej Liturgii Eucharystycznej o godz. 18:00 przewodniczył wikariusz biskupi sieradzki oraz proboszcz sieradzkiej fary ks. inf. Marian Bronikowski. Wśród koncelebransów modlił się z nami ks. Władysław Włodarczyk - kapelan 15 SBWD, ks. Marek Musielak - rodak parafii oraz wikariusz ks. Przemysław Janiak. 

Celebrans wygłosił okolicznościową homilię, w której przybliżył zebranym najważniejsze i najbardziej zapadajace w serca wydarzenia z pontyfikatu Papieża Polaka. Wskazał tym samym, że duchowo stanowimy jego "dzieci, które w 2005 roku żegnały swojego ojca". 

Po homilii wszyscy prezbiterzy udzielili zebranym chorym namaszczenia świętym olejem przy wtórze litanii przez wstawiennictwo Św. Papieża. Na zakończenie Ks. Proboszcz podziękował wszystkim zebranym za obecność i gorliwą modlitwę.

Wieczornica Papieska - 21.10.2018

 W ramach obchodzonego w naszej Bazylice Kolegiackiej Tygodnia Papieskiego, w ostatnią niedzielę 21.10. br. odbyła się Wieczornica Papieska skupiona wokół wspomnienia osoby św. Jana Pawła II. Program artystyczny zaprezentowała młodzież naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Jagiellończyka w Sieradzu pod opieką ks. Krzysztofa Mętlewicza. 

Młodzież zaprezentowała najważniejsze wydarzenia z życia Papieża Polaka, które przeplatały pięknie wykonanie utwory muzyczne. Nie zabrakło hymnu ŚDM z 2016 roku, słynnej Barki, jak i wielu innych religijnych dzieł. 

Parafianie nie kryli swojego wzruszenia i radości z faktu, że sieradzcy młodzi pamiętają i mocno akcentują swoją więź ze sw. Janem Pawłem II.

Obchody Tygodnia Papieskiego w naszej Parafii - 14.10.2018

 Od 13 do 21 października w Parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ma miejsce tydzień papieski poświęcony w całości wspomnieniu osoby i nauczania św. Jana Pawła II. Sieradzka Bazylika Kolegiacka od wielu lat celebruje nabożeństwo przez wstawiennictwo Św. Papieża Polaka, którego relikwie wraz z oryginalnym odlewem dłoni przyciągają setki wiernych, zwracających się z ufnością o pomoc do Patrona Rodzin i Orędownika Pokoju.

Z dn. 13 października, w ramach nabożeństwa fatimskiego zcentralizowanego wokół Rynku Miasta Sieradza, wspólnota parafialna dziękowała Panu Bogu za wspaniały pontyfikat Ojca Świętego, który przebiegał pod pięknym zawierzeniem „Totus Tuus”. Nie zabrakło także ucałowania relikwii z krwią Św. Jana Pawła II, czy tradycyjnego odśpiewania „Barki”.
 
W niedzielę, 14 października wspólnota wiernych włączyła się czynnie w obchody Dnia Papieskiego, połączonego z działaniami na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była konferencja pt. „Modlitwa i Dyplomacja. Wkład św. Jana Pawła II w utrzymanie pokoju na świecie”, którą wygłosił były minister spraw zagranicznych w polskim rządzie p. dr Witold Waszczykowski. Z wizytą w Sieradzu towarzyszył mu m.in. były szef gabinetu dyplomatycznego p. Jan Parys.
 
Minister konferencję rozpoczął od zarysowania zagadnienia dyplomacji w Watykanie, której zasadniczym celem jest pokojowa współpraca z całym światem. Cechując poszczególne okresy historyczne w dziejach Kościoła, przeszedł do skupienia uwagi na pontyfikacie Jana Pawła II. Prelegent podkreślił, że „Ojciec Św. bardzo mocno działał na rzecz zmiany Polski, wspierał ruchy prodemokratyczne. Nie mógł tego jednak robić w sposób otwarty ze względu na panujący w kraju ustrój […] Pokazywał nie tylko modlitwą, ale także konkretnymi dokumentami papieskimi chociażby źródła wojen i nienawiści. Być może właśnie ze względu na to Bóg dał mu 27 lat pontyfikatu, aby ze swoją ideą i prawdziwymi receptami starał się wszędzie dotrzeć” – zakończył p. Minister. Po zakończonym wykładzie p. Waszczykowski pozostał wśród słuchaczy, aby odpowiadać na liczne i różnorodne pytania, w szczególności dotyczące działań dyplomatycznych Ojca Świętego.
 
Obchody Dnia Papieskiego zakończy wieczór ze św. Janem Pawłem II, który 21 października o godz. 19:00 przeprowadzi młodzież z sieradzkich szkół. Tym samym najbardziej uzdolniona „Przyszłość JPII” wyrazi swoje uznanie i szacunek wobec niezwykłej osoby Św. Jana Pawła II. 
Procesja Fatimska - 13.10.2018

 W ostatni miesiąc fatimski tego roku, 13 października br. tradycyjnie zgromadziliśmy się na modlitwie za nasze miasto. O godz. 20:00 rozpoczęła się Eucharystia w intencji Sieradzan i ich rodzin, której przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Bezpośrednio po zakończonej Mszy św. rozpoczęło się nabożeństwo fatimskie, któremu przewodniczył wikariusz parafii ks. Patryk Laskowski. Procesja z wizerunkiem Matki Bożej z Fatimy wyruszyła wokół sieradzkiego rynku, symbolicznego centrum naszego Miasta. Po powrocie procesji do Bazyliki Kolegiackiej Ks. Proboszcz podziękował wszystkim za ich obecność i wspólną modlitwę. Następnie ks. Patryk udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa, po którym miało miejsce ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II w przededniu Światowego Dnia Papieskiego.

Poświęcenie Różańców Dzieciom Komunijnym - 07.10.2018

Miesiąc październik, czyli czas intensywnej modlitwy różańcowej, rozbudził serca naszych najmłodszych Parafian. W niedzielę, 7 października br. mieliśmy okazję oficjalnie pobłogosławić różańce, które dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. będą od tej pory czynnie wykorzystywać. 

Mszy Św. przewodniczył ks. Krzysztof Mętlewicz, który również dokonał poświęcenia dewocjonaliów. Przypomniał również najmłodszym słuchaczom, że święty różaniec, choć pięknie się prezentuje, w pierwszej kolejności ma służyć do zbliżania swojego serca do Pana Jezusa i Matki Bożej.

Wierzymy, że dzieci będą włączać się w sprawowaną w Bazylice Kolegiackiej modltwę różańcową.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl