Wydarzenia

79 rocznica rozstrzelania Sieradzkich Zakładników - 14.11.2018

 14 listopada dla Mieszkańców Sieradza od 79 lat nierozerwalnie przywołuje na myśl wydarzenia z czasów II wojny światowej. Hitlerowscy okupanci z racji Święta Niepodległości zaaresztowali wówczas 21 mieszkańców Ziemi Sieradzkiej, których następnie wywieziono ciężarówkami i rozstrzelano 14.11.1939 r.

W Bazylice Kolegiackiej 14 listopada br. o godz. 18:00 sprawowano w ich intencji uroczystą Eucharystię. Najświętszej Ofierze przewodniczył proboszcz sieradzkiej fary ks. inf. Marian Bronikowski. Koncelebrowali ją księża związani z Sieradzką Bazyliką: rodak tutejszej ziemi ks. Marek Musielak, wikariusz parafii ks. Przemysław Janiak oraz pochodzący z parafii prezbiter Archidiecezji Łódzkiej ks. Krzysztof Górski. Na Eucharystii zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych na czele z Prezydentem Miasta p. Pawłem Osiewałą, harcerze Hufca ZHP im. Sieradzkich Zakładników 1939, młodzież, dorośli oraz sieradzcy seniorzy, wśród których należy zaznaczyć obecność potomków Sieradzkich Zakładników. Przed rozpoczęciem Liturgii odczytano nazwiska wszystkich rozstrzelanych, jednocześnie wskazując na ich wkład w codzienne życie instytucji i wspólnot naszego Miasta.

Okolicznościową homilię wygłosił celebrans Mszy Świętej. Ks. Infułat odwołując się do wrześniowych rozstrzelań w 1939 roku zaznaczył, że właśnie „Sieradzcy Zakładnicy rozpoczęli wielki tryptyk męczeństwa Ziemi Sieradzkiej […] My mamy wszystko w życiu poukładane, wracamy bezpiecznie do domu. Pomyślmy przez chwilę: co rodziło się w sercu człowieka, gdy widzi wykopany dół, gdy staje na jego krawędzi i słyszy kolejne strzały kierowane do tych, którzy zostali obok postawieni. To są męczennicy, to są bohaterowie tej ziemi. Jestem wewnętrznie przekonany, że ilekroć ich przedstawiamy w tym tryptyku Ziemi Sieradzkiej, tylekroć oni nas wspierają”. Na zakończenie homilii celebrans zaapelował: „Bądźmy dumni z tych, którzy stali się męczennikami XX wieku”.

Na zakończenie Mszy Św. Ks. Infułat podziękował wszystkim zebranym za przybycie i wspólną modlitwę za Sieradzkich Bohaterów.

100-lecie Niepodległości - Msza Św. w intencji Ojczyzny - 11.11.2018

11 listopada br. o godz. 10:00 w Bazylice Mniejszej Wszystkich Świętych w Sieradzu Uroczystą Eucharystią w intencji Ojczyzny rozpoczęły się Uroczyste Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Przewodniczył jej wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego oraz kustosz sieradzkiej bazyliki ks. inf. Marian Bronikowski. Wśród prezbiterów obecnych na Liturgii znaleźli się: ks. prał. Mirosław Miłek – dziekan dekanatu sieradzkiego II oraz kapelan 15 SBWD ks. kpt. Władysław Włodarczyk. Na Eucharystii zgromadzili się przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, wśród których należy zaznaczyć obecność prof. Michała Seweryńskiego – wicemarszałka Senatu RP. Wśród uczestników Liturgii nie zabrakło pocztów sztandarowych, na czele ze sztandarem 15 SBWD z dowódcą płk. Robertem Krupą, harcerzy Hufca ZHP Sieradz z komendantem phm. Przemysławem Serwetą, służb mundurowych, bractwa kurkowego oraz licznie przybyłych wiernych.

Celebrans w okolicznościowej homilii przypomniał zebranym: „przyszliśmy do Matki Kościołów Ziemi Sieradzkiej, bo jak pokazuje historia, przy ołtarzach kościołów naszej  Ojczyzny zawsze umacniał się duch wolnego narodu. Gdy komuś brakowało wolnej Ojczyzny, przychodził do kościoła. Tu zawsze mówiono polskim językiem, tu zawsze był skrawek polskiej kultury i niepodległości, nawet wtedy, gdy Polska zginęła na 123 lata z mapy Europy. I wiedz, siostro i bracie po wsze czasy. Tak to już jest w naszej Ojczyźnie, że ten, kto chce zabić wolność, chce wcześniej zburzyć ołtarz, czyli zniszczyć więź Polaków z Kościołem”. Kaznodzieja przypomniał także słowa, które Kard. Wyszyński skierował do młodzieży „trzeba mocno trzymać się pazurami rodzimej skały, aby nie spaść na dno przepaści. Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać. Tylko orły szybują na graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów: serce orle i wzrok orli ku przyszłości […]Pamiętajcie orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”. Na zakończenie rozważania Ks. Infułat przypomniał, iż nasz Naród winien prosić o szczególną Opiekę Matki Bożej: „Nigdym ja Ciebie ludu nie rzuciła, nigdym od Ciebie nie odjęła lica. Jam po dawnemu moc Twoja i siła – Bogurodzica”.

Po Komunii Św. odśpiewano uroczyste „Te Deum”, wychwalające Bożą Opatrzność za tak radośnie celebrowaną rocznicę naszej wolności. Następnie wszystkim zebranym słowa wdzięczności przekazał ks. inf. Marian Bronikowski, zachęcając wszystkich zebranych do nieustannej i wytrwałej modlitwy za Ojczyznę.

Ministranci naszej Parafii zdobyli I miejsce w Turnieju Piłki Halowej - 03.11.2018

W sobotę 3 listopada br. o godz. 9:00 w hali sportowej przy ZSK w Sieradzu został rozegranyI Międzydekanalny Turniej Piłki Halowej Ministrantów Dekanatu Sieradzkiego I i II.

Drużyny z Sieradza i okolic zagrały w trzech kategoriach wiekowych: 1998-2002, 2003-2006 oraz 2007-2011. Nasza Parafia wystawiła w turnieju dryżynę ponadgimnazjalną, która zwyciężyła w dekanacie sieradzkich, tym samym awansując do etapu rejonowego.

Zwycięzcy rozegrali także mecz sparingowy z laureatami dekanatu sieradzkiego II, który także uhonorowali zwycięstem, zdobywając "Puchar Międzydekalnalny". Naszym Ministrantom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia: Parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu.

Uroczystość Wszystkich Świętych - 01.11.2018

W naszej wspólnocie parafialnej obchodziliśmy doroczną Uroczystość Wszystkich Świętych. Wielkie duchowe wydarzenia dla naszej parafii staje się szczególne przez fakt, że właśnie Niebiańskie Zastępu patronują Sieradzkiej Farze.

Główne Uroczystości miały miejsce przy Kościele Ducha Św. na Cmentarzu Parafialnym o godz. 11:00. Sumie przewodniczył proboszcz parafii ks. inf. Marian Bronikowski, który również wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. W rozważaniu celebrans wzywał słuchaczy do uczczenia Świętych, którzy nas poprzedzili w pielgrzymce wiary na niebiańską Ucztę.

Po zakończonej Sumie Ks. Infułat poprowadził także procesyjną modlitwę za zmarłych, której towarzyszyło również pokropienie grobów wodą święconą. Tego dnia także miała miejsce zbiórka ofiar przeznaczonych na WSD we Włocławku, do której skierowany został diakon Piotr Hutnik.

O godz. 20:00 w Kościele Ducha Św. - wotym rycerstwa sieradzkiego za wiktorię grunwaldzką - miała miejsce tradycyjna już Litania Miast. Młodzież naszej Parafii pod opieką ks. Patryka Laskowskiego poprowadziła modlitwę skierowowaną na radosne i duchowe złączenie się Chórami Nieba. Nie zabrakło głębokich rozważań, znanych religijnych piosenek oraz wygłoszonych świadectw wiary.

Sieradzka Młodzież zwiedzała Sieradzką Bazylikę i wysłuchała konferencji o Nepalu - 31.10.2018

W Sieradzkiej Bazylice Kolegiackiej w środę 31 października pojawili się nietypowi goście. Do "Sieradzkiej Perły Świętości" przybyła w odwiedziny młodzież Szkoły Podstawowej w Bralinie oraz z ZSP nr 1 wraz ze swoim katechetą ks. Przemysławem Janiakiem. Młodzi wierzący najpierw zwiedzili Bazylikę, gdzie ich szczególną uwagę przykuły relikwie św. Jana Pawła II. Po świątyni młodych słuchaczy oprowadzał ks. inf. Marian Bronikowski, który po zakończeniu duchowych doświadczeń w świątyni, zaprosił młodzież do wysłuchania relacji z przygód sieradzkiego podróznika p. Wojciecha Tokarskiego. 

Pan Wojciech opowiedział z entuzjazmem o przeżytej podróży po Himalajach w Nepalu. Pomocą w wirtualnej podróży była wystawa fotografii naszej prelegenta, a także wartościowy pokaz slajdów wraz z kulturowym komentarzem autora. Na zakończenie młodzi goście z radością podziękowali gospodarzom, by wrócić do sieradzkich placówek oświatowych.

Regens Penitencjarii Apostolskiej przewodniczył uroczystości poświęcenia sieradzkiej fary - 28.10.2018

Wspólnota parafialna w niedzielę 28 października br. obchodziła uroczystość poświęcenia Matki Kościołów Ziemi Sieradzkiej. Wielką niespodzianką dla wszystkich była poranna wizyta Regensa Penitencjarii Apostolskie J.E. Ks. Prał. Krzysztofa Nykla.

Nasz gość ze Stolicy Apostolskiej uroczyście rozpoczał liturgiczne obchody rocznicy poświęcenia "Sieradzkiej Perły" przewodnicząc Eucharystii o godz. 7:00, na której również wygłosił okolicznościowe słowo.

Wierni nie kryli swojej radości, że wieloletni Przyjaciel Sieradzkiej Fary zechciał wziąć udział w tak ważnym liturgicznym święcie dla naszej lokalnej wspólnoty.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl