Wydarzenia

I Nieszpory I Niedzieli Adwentu - 01.12.2018

 I Nieszporami połączonymi z Uroczystą Eucharystią Nowennową 1 grudnia br. rozpoczęliśmy w naszej Bazylice Kolegiackiej Okres Adwentu. To niepowtarzalny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa pośród nas, który sprzyja naszemu duchowemu przygotowaniu i prostowaniu ścieżek dla Pana. 

Uroczystej Liturgii przewodniczył wikariusz naszej Parafii ks. Patryk Laskowski, który wygłosił także okolicznościowe Słowo Boże dotyczące wydźwięku rozpoczętego świętego czasu. Wierni czynnie włączali sie w śpiewane Psalmy Nieszporów, zaś na zakończenie Eucharystii pobłogosławiono wieniec adwentowy, który biało-czerwonymi świecami będzie odliczał czas zbliżajacy do najważniejszych wydarzeń bożonarodzeniowych.

Wizyta "Małych Piwnicoków" oraz ustanowienie nowych Ministrantów - 25.11.2018

Przypadająca w niedzielę 25.11. br. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Bazylice Kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu była obchodzona w bardzo radosny i uroczysty sposób. Wszystko za sprawą naszych gości – Regionalnego Zespołu Dziecięcego „Małe Piwnicoki” z Piwnicznej Zdroju.

Zespół powstał w 2008 roku z myślą, aby dzieci prezentowały w nim folklor Górali Nadpopradzkich (rytersko-piwniczańskich). Podczas zajęć i integracji dzieci nie tylko ćwiczą, ale  również przy tym się bawią i uczą gwary góralskiej.

Zespół aktualnie zdobywa wiele nagród, ciągle występując w Polsce. Tym razem zechciał przybyć do królewskiego Sieradza i wraz z nami obchodzić wielką liturgiczną Uroczystość na Mszy Św. o godz. 11:30.

Zespół wykonał części stałe Liturgii oraz śpiewane gwarą góralską pieśni mszalne. Po zakończonej Liturgii celebrans ks. inf. Marian Bronikowski zaprosił wszystkich zebranych do wysłuchania krótkich utworów muzycznych. Pięknym gestem ze strony gości był wpis okolicznościowy do Złotej Księgi Kultu Św. Józefa, w której zawierzyli swoje talenty i działania artystyczne. Następnie opiekun zespołu p. Piotr Maślanka wraz z artystami przekazali na ręce Księdza Infułata okolicznościowe pamiątki z Piwnicznej, natomiast Proboszcz Sieradzkiej Fary przekazał Góralom wizerunek Św. Józefa z Sieradzkiej Bazyliki.

Radość wspólnoty parafialnej spotęgował również fakt, iż do grona ministrantów Parafii dołączyła czwórka chłopców: Michał Chrzanowski, Oskar Krystek, Łukasz Kluziński i Hubert Szymala.

Dzieci Pierwszokomunijne otrzymały modlitewniki - 18.11.2018
W niedzielę, 18 listopada br. w czasie Eucharystii o godz. 11:30 dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. pod opieką naszego wikariusz ks. Przemysława Janiaka otrzymały modlitewniki. Pobłogosławił je celebrans liturgii ks. inf. Marian Bronikowski, który najmłodszym słuchaczom wyjaśnił znaczenie modlitewnika oraz konieczność poznawania własnej świątyni parafialnej. Wskazał tym samym, że modlitwa zanoszona tak w rodzinie, jak w i Bazylice Kolegiackiej pozawala przezwyciężać wszelkie lęki i daje sił do czynienia dobra. Warto zaznaczyć, że Eucharystię koncelebrował Proboszcz Parafii Garnizonowej oraz Kapelan 15 SBWD w Sieradzu ks. kpt. Władysław Włodarczyk.

W czasie Mszy Św. jak zwykle talentem dzieliła się z wszystkimi Słoneczna Schola pod opieką S. Elżbiety Kuriatto USJK.
 
79 rocznica rozstrzelania Sieradzkich Zakładników - 14.11.2018

 14 listopada dla Mieszkańców Sieradza od 79 lat nierozerwalnie przywołuje na myśl wydarzenia z czasów II wojny światowej. Hitlerowscy okupanci z racji Święta Niepodległości zaaresztowali wówczas 21 mieszkańców Ziemi Sieradzkiej, których następnie wywieziono ciężarówkami i rozstrzelano 14.11.1939 r.

W Bazylice Kolegiackiej 14 listopada br. o godz. 18:00 sprawowano w ich intencji uroczystą Eucharystię. Najświętszej Ofierze przewodniczył proboszcz sieradzkiej fary ks. inf. Marian Bronikowski. Koncelebrowali ją księża związani z Sieradzką Bazyliką: rodak tutejszej ziemi ks. Marek Musielak, wikariusz parafii ks. Przemysław Janiak oraz pochodzący z parafii prezbiter Archidiecezji Łódzkiej ks. Krzysztof Górski. Na Eucharystii zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych na czele z Prezydentem Miasta p. Pawłem Osiewałą, harcerze Hufca ZHP im. Sieradzkich Zakładników 1939, młodzież, dorośli oraz sieradzcy seniorzy, wśród których należy zaznaczyć obecność potomków Sieradzkich Zakładników. Przed rozpoczęciem Liturgii odczytano nazwiska wszystkich rozstrzelanych, jednocześnie wskazując na ich wkład w codzienne życie instytucji i wspólnot naszego Miasta.

Okolicznościową homilię wygłosił celebrans Mszy Świętej. Ks. Infułat odwołując się do wrześniowych rozstrzelań w 1939 roku zaznaczył, że właśnie „Sieradzcy Zakładnicy rozpoczęli wielki tryptyk męczeństwa Ziemi Sieradzkiej […] My mamy wszystko w życiu poukładane, wracamy bezpiecznie do domu. Pomyślmy przez chwilę: co rodziło się w sercu człowieka, gdy widzi wykopany dół, gdy staje na jego krawędzi i słyszy kolejne strzały kierowane do tych, którzy zostali obok postawieni. To są męczennicy, to są bohaterowie tej ziemi. Jestem wewnętrznie przekonany, że ilekroć ich przedstawiamy w tym tryptyku Ziemi Sieradzkiej, tylekroć oni nas wspierają”. Na zakończenie homilii celebrans zaapelował: „Bądźmy dumni z tych, którzy stali się męczennikami XX wieku”.

Na zakończenie Mszy Św. Ks. Infułat podziękował wszystkim zebranym za przybycie i wspólną modlitwę za Sieradzkich Bohaterów.

100-lecie Niepodległości - Msza Św. w intencji Ojczyzny - 11.11.2018

11 listopada br. o godz. 10:00 w Bazylice Mniejszej Wszystkich Świętych w Sieradzu Uroczystą Eucharystią w intencji Ojczyzny rozpoczęły się Uroczyste Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Przewodniczył jej wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego oraz kustosz sieradzkiej bazyliki ks. inf. Marian Bronikowski. Wśród prezbiterów obecnych na Liturgii znaleźli się: ks. prał. Mirosław Miłek – dziekan dekanatu sieradzkiego II oraz kapelan 15 SBWD ks. kpt. Władysław Włodarczyk. Na Eucharystii zgromadzili się przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, wśród których należy zaznaczyć obecność prof. Michała Seweryńskiego – wicemarszałka Senatu RP. Wśród uczestników Liturgii nie zabrakło pocztów sztandarowych, na czele ze sztandarem 15 SBWD z dowódcą płk. Robertem Krupą, harcerzy Hufca ZHP Sieradz z komendantem phm. Przemysławem Serwetą, służb mundurowych, bractwa kurkowego oraz licznie przybyłych wiernych.

Celebrans w okolicznościowej homilii przypomniał zebranym: „przyszliśmy do Matki Kościołów Ziemi Sieradzkiej, bo jak pokazuje historia, przy ołtarzach kościołów naszej  Ojczyzny zawsze umacniał się duch wolnego narodu. Gdy komuś brakowało wolnej Ojczyzny, przychodził do kościoła. Tu zawsze mówiono polskim językiem, tu zawsze był skrawek polskiej kultury i niepodległości, nawet wtedy, gdy Polska zginęła na 123 lata z mapy Europy. I wiedz, siostro i bracie po wsze czasy. Tak to już jest w naszej Ojczyźnie, że ten, kto chce zabić wolność, chce wcześniej zburzyć ołtarz, czyli zniszczyć więź Polaków z Kościołem”. Kaznodzieja przypomniał także słowa, które Kard. Wyszyński skierował do młodzieży „trzeba mocno trzymać się pazurami rodzimej skały, aby nie spaść na dno przepaści. Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać. Tylko orły szybują na graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów: serce orle i wzrok orli ku przyszłości […]Pamiętajcie orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”. Na zakończenie rozważania Ks. Infułat przypomniał, iż nasz Naród winien prosić o szczególną Opiekę Matki Bożej: „Nigdym ja Ciebie ludu nie rzuciła, nigdym od Ciebie nie odjęła lica. Jam po dawnemu moc Twoja i siła – Bogurodzica”.

Po Komunii Św. odśpiewano uroczyste „Te Deum”, wychwalające Bożą Opatrzność za tak radośnie celebrowaną rocznicę naszej wolności. Następnie wszystkim zebranym słowa wdzięczności przekazał ks. inf. Marian Bronikowski, zachęcając wszystkich zebranych do nieustannej i wytrwałej modlitwy za Ojczyznę.

Ministranci naszej Parafii zdobyli I miejsce w Turnieju Piłki Halowej - 03.11.2018

W sobotę 3 listopada br. o godz. 9:00 w hali sportowej przy ZSK w Sieradzu został rozegranyI Międzydekanalny Turniej Piłki Halowej Ministrantów Dekanatu Sieradzkiego I i II.

Drużyny z Sieradza i okolic zagrały w trzech kategoriach wiekowych: 1998-2002, 2003-2006 oraz 2007-2011. Nasza Parafia wystawiła w turnieju dryżynę ponadgimnazjalną, która zwyciężyła w dekanacie sieradzkich, tym samym awansując do etapu rejonowego.

Zwycięzcy rozegrali także mecz sparingowy z laureatami dekanatu sieradzkiego II, który także uhonorowali zwycięstem, zdobywając "Puchar Międzydekalnalny". Naszym Ministrantom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia: Parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl