Wydarzenia

Nasza Młodzież na Polach Lednickich - 02.06.2018

W sobotę 2 czerwca młodzież z naszej parafii wraz z ks. Rafałem brała udział w XXII Spotkaniu Młodych Lednica 2000, którego tegoroczne hasło brzmiało „JESTEM”. Związane było z pytaniem: „jak patrzy na mnie Jezus?” oraz refleksją nad prawdziwym spojrzeniem na siebie i innych. Przez cały dzień młodzież ze wszystkich zakątków Polski wielbiła Boga tańcem, śpiewem i wspólną modlitwą. Uczestnicy spotkania mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania na polu spowiedzi aby potem podszas Mszy świętej przyjąć Pana Jezusa w Komunii świętej.

Eucharystii przewodniczył Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, a swoje słowa do młodych w homilii skierował arcybiskup Grzegorz Ryś. Atmosferze radości towarzyszącej wspólnemu wielbieniu towarzyszyły także chwile skupienia i refleksji podczas wieczornej adoracji oraz konferencji Duszpasterzy Wspólnoty Lednica 2000. W tym roku nowym inicjatywą było symboliczne obmycie stóp. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w spotkaniu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który oprócz słów skierowanych do młodych włączył się również we wspólne wielbienie Pana. Podarował on także piękny prezent wszystkim zgromadzonym - polską flagę , której barwami mieniły się Pola Lednickie podczas Procesji Orłów.

Uczestnicy spotkania wysłuchali pozdrowień papieża Franciszka, a o godzinie 21.37 rozpoczęła się „Godzina św. Jana Pawła II” pod hasłem „Jan Paweł II - Ojciec naszej wolności”. Całość jak co roku zakończyła się przejściem wszystkich uczestników obecnych na polach przez Bramę Rybe- Bramę III Tysiąclecia, poprzedzona uroczystym Aktem Wyboru Chrystusa. Spotkanie na Polach Lednickich jest niesamowitym przeżyciem, które uświadamia, że żywy Jezus Chrystus jest pośród nas.

Jedna z uczestniczek tak pisze o Lednicy:

„Kolejny wyjazd na Lednicę w moim życiu. Jak zawsze cieszę się, że jestem z ludźmi, którzy tak jak ja kochają i nie wstydzą się Jezusa. I jak zawsze czuję też lęk… Wokół tylu wspaniałych, młodych ludzi, którzy czekają w kolejce do spowiedzi. Stoję pośród nich i zastanawiam się, jak zacząć rozmowę z kapłanem. Przecież nie mogę się wyspowiadać a tak bardzo chcę przeprosić Jezusa za moje życie, za to, że nie mogę karmić się Jego ciałem. Za to, że żyję w „takim” związku. Za to, że kilkanaście lat temu pokochałam mężczyznę po rozwodzie. Co mam powiedzieć, by Jezus wiedział, że kocham Go całym sercem. Jak Go przeprosić za to, że nie żyję według Jego przykazań? Czy zasługuję na Jego miłość i na to, by razem z innymi chwalić Jego imię? Podchodzę do kapłana i szczerze z nim rozmawiam. Nie czuję już strachu, ale czuję OBECNOŚĆ BOGA !!! Podczas tej rozmowy słyszę słowa kapłana: „Cieszę się, że do mnie przyszłaś i Jezus się cieszy, że tutaj jesteś. Pamiętaj – Bóg kocha każdego człowieka – KAŻDEGO!!! Trwaj w wierze”. Kochani młodzi ludzie może nawet nie wiecie jak wielkimi szczęściarzami jesteście. To wielki dar i łaska móc w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej, karmić się ciałem Chrystusa i cieszyć się tym !!! To ogromne szczęście móc skorzystać z sakramentu pokuty !!! JESTEŚCIE SZCZĘŚCIARZAMI !!! Możecie karmić się nie tylko słowem ale i ciałem Chrystusa !!! Pamiętajcie o tym !!!”

Gosia

Autor zdjęć: Aleksandra Halamus.

 

Prymicje Kapłańskie ks. Łukasza Glazera - 01.06.2018

Od czasu, gdy Sieradzka Kolegiata została publicznie ogłoszona Bazyliką Mniejszą, dotykamy coraz to nowych znaków czasu, do których niewątpliwie należą Prymicje Kapłańskie ks. Łukasza Glazera. Jest to prezbiter Archidiecezji Poznańskiej, który 26 maja br.  z rąk J.E Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego przyjął święcenia kapłańskie. 

Ks. Łukasz pierwszy raz odwiedził nas przed czterema laty, gdy z Rektorem Metropolitalnego Seminarium Poznańskiego ks. Szymonem Stułkowskim przybył głosić świadectwo o dziełach misyjnych w Kościele katolickim. Przed rokiem, w ramach parafialnego dziękczynienia z plony, wygłosił on okolicznościowe Słowo Boże. 1 czerwca br. o godz. 18:00 sprawował w Sieradzkiej Bazylice Kolegiaciej Msz ę Św. Prymicyjną. Wygłosił on również Słowo Boże, w czasie którego, nawiązując do przesłania z własnego obrazka "Na początku było Słowo" (J 1,1), przedstawił słuchaczom swoje świadectwo dojrzewania do Chrystusowego Kapłaństwa.

Na zakończenie Eucharystii ks. Łukasz udzielił wszystkim indywidualnego Błogosławieństwa Prymicyjnego oraz wręczył swoje prymicyjne obrazki, na których umieścił dwie daty: własnego Chrztu św. oraz Święceń Kapłańskich.

Ks. Łukasz Glazer poprowadził również Apel Maryjny dla sieradzkich pątników oraz wziął udział w spotkaniu integracyjnym Pielgrzymki Sieradzkiej. Nie zabrakło oczywiście wielu serdecznych życzeń oraz śpiewu "Życzymy, życzymy".

Autor zdjęć: ks. inf. Marian Bronikowski.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Bazylice Kolegiackiej - 31.05.2018

Po tak wielkich wydarzeniach, jakie miały miejsce w naszej wspólnocie parafialnej 21 maja br., przeżywaliśmy Uroczystość Bożego Ciała. Ulice Sieradzkiego Rynku, Dominikańskiej, Warckiej, Żwirki i Wigury oraz Ogrodowej już dawno nie widziały tak wielkich tłumów wiernych, którzy w publicznym akcie wiary oddawali cześć Chrystusowi Eucharystycznemu.

Centralne obchody rozpoczęły się od Eucharystii o godz. 10:00, której przewodniczył Kapelan 15 SBWD oraz proboszcz parafii wojskowej w Sieradzu ks. kpt. Władysław Włodarczyk. Po Komunii Św. sieradzka asysta, wszelkie wspólnoty parafialne, poczty sztandarowe oraz tysiące wiernych wyruszyli w procesję eucharystyczną. Uczestniczyli w niej wszyscy duszpasterze naszej parafii na czele z proboszczem sieradzkiej bazyliki kolegiackiej ks. inf. Marianem Bronikowskim. Ks. Proboszcz przy drugim w kolejności ołtarzu wygłosił okolicznościową homilię, w której wielokrotnie i z radością nawiązywał do przeżywanych przez nas "znaków czasu". Była to okazja do obiektywnego i duchowego podsumowania kompleksu wielu inicjatyw oraz wydarzeń, jakie towarzyszyły publicznej promulgacji tytułu i godnośći Bazyliki Mniejszej w Sieradzu.

Po zakończonej procesji Ks. Kapelan udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, zaś przy ostatnim ołtarzu eucharystycznym swoje podziękowania przekazał proboszcz naszej sieradzkiej fary.

 Zdjęcia: ks. Rafał Jańczak, Łukasz Piotrowski.

Pielgrzymi Korei w Bazylice Kolegiackiej - 26.05.2018

W sobotę, 26 maja br., ponad 30 pielgrzymów z Seulu z Korei Południowej na czele z ks. Jarosławem Kamieńskim SAC przybyło do naszej sieradzkiej wspólnoty. Jest to pierwsza zagraniczna pielgrzymka, która nawiedza niedawno promulgowaną Bazylikę Mniejszą. 

Pobyt koreańskich pielgrzymów rozpoczął się od uczestniczenia w wystawie autorstwa ks. inf. Stanisława Pindery pod tytułem "W kraju porannego spokoju, na krwi Męczenników". Wystawa zdjęć w całości poświęcona jest Korei Południowej i stanowi swego rodzaju fotograficzną dokumentację z podróży ks. inf. Pindery do Azji.

O godz. 18:00 mieliśmy okazję wspólnie z pielgrzymami sprawować Eucharystię, której przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz sieradzkiej fary. Wygłosił on również homilię, którą dla koreańskich przyjaciół tłumaczył ks. Jarosław. 

W Słowie Bożym celebrans wielokrotnie nawiązywał do wydarzeń, jakie miały miejsce w naszej wspólnocie. Ks. Infułat opowiedział słuchaczom historię procedowania starań o przyznanie tytułu i godności Bazyliki Mniejszej, po czym nawiązał do wielkich uroczystości, które przeżywaliśmy 21 maja. Mocno podkreślał także rolę św. Józefa, w którego liturgiczną uroczystość podpisano dokument ogłaszający sieradzką kolegiatę Bazyliką Mniejszą.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy pielgrzymi mieli okazję wpisać się Złotej Księgi poświęconej kultowi św. Józefa, do czego w sposób szczególny zachęcił proboszcz parafii. Ks. Jarosław natomiast otrzymał replikę obrazu Św. Józefa, przy którym każdego dnia sieradzkie pokolenia zginają kolana i oddają Bogu cześć. 

 

Film o Sieradzkiej Bazylice Mniejszej Wszystkich Świętych

 Zachęcamy do obejrzenia filmu o naszej Sieradzkiej Bazylice. 

LINK: www.youtube.com/watch

30 rocznica święceń kapłańskich ks. inf. Mariana Bronikowskiego- proboszcza naszej parafii - 22.05.2018

Dokładnie 30 lat temu, 22 maja 1988 roku w katedrze włocławskiej proboszcz naszej parafii przyjął święcenia prezbiteratu. Dziś cała nasza parafia świętowała ową okrągłą rocznicę, której obchody rozpoczęła Eucharystia w niedzielę o godz. 13:00. We wtorek, 22 maja br., gdy w naszej wspólnocie parafialnej czcimy św. Józefa, parafianie zgromadzili się z delegacjami, by dziękować Bogu za ten piękny jubileusz i złożyć swojemu proboszczowi najlepsze życzenia.

Mszy Świetej przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski, który dziękował Bogu za swój jubileusz kapłaństwa. Homilię wygłosił goszczący w naszej parafii ks. Franciszek, który na co dzień pracuje  w Mińsku. Delegacje parafialne dziękowały Ks. Proboszczowi za dotychczasową posługę, ofiarną pracę i kreatywne podejście do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej.

 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl