Wydarzenia

Wieczornica Papieska - 21.10.2018

 W ramach obchodzonego w naszej Bazylice Kolegiackiej Tygodnia Papieskiego, w ostatnią niedzielę 21.10. br. odbyła się Wieczornica Papieska skupiona wokół wspomnienia osoby św. Jana Pawła II. Program artystyczny zaprezentowała młodzież naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Jagiellończyka w Sieradzu pod opieką ks. Krzysztofa Mętlewicza. 

Młodzież zaprezentowała najważniejsze wydarzenia z życia Papieża Polaka, które przeplatały pięknie wykonanie utwory muzyczne. Nie zabrakło hymnu ŚDM z 2016 roku, słynnej Barki, jak i wielu innych religijnych dzieł. 

Parafianie nie kryli swojego wzruszenia i radości z faktu, że sieradzcy młodzi pamiętają i mocno akcentują swoją więź ze sw. Janem Pawłem II.

Obchody Tygodnia Papieskiego w naszej Parafii - 14.10.2018

 Od 13 do 21 października w Parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ma miejsce tydzień papieski poświęcony w całości wspomnieniu osoby i nauczania św. Jana Pawła II. Sieradzka Bazylika Kolegiacka od wielu lat celebruje nabożeństwo przez wstawiennictwo Św. Papieża Polaka, którego relikwie wraz z oryginalnym odlewem dłoni przyciągają setki wiernych, zwracających się z ufnością o pomoc do Patrona Rodzin i Orędownika Pokoju.

Z dn. 13 października, w ramach nabożeństwa fatimskiego zcentralizowanego wokół Rynku Miasta Sieradza, wspólnota parafialna dziękowała Panu Bogu za wspaniały pontyfikat Ojca Świętego, który przebiegał pod pięknym zawierzeniem „Totus Tuus”. Nie zabrakło także ucałowania relikwii z krwią Św. Jana Pawła II, czy tradycyjnego odśpiewania „Barki”.
 
W niedzielę, 14 października wspólnota wiernych włączyła się czynnie w obchody Dnia Papieskiego, połączonego z działaniami na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była konferencja pt. „Modlitwa i Dyplomacja. Wkład św. Jana Pawła II w utrzymanie pokoju na świecie”, którą wygłosił były minister spraw zagranicznych w polskim rządzie p. dr Witold Waszczykowski. Z wizytą w Sieradzu towarzyszył mu m.in. były szef gabinetu dyplomatycznego p. Jan Parys.
 
Minister konferencję rozpoczął od zarysowania zagadnienia dyplomacji w Watykanie, której zasadniczym celem jest pokojowa współpraca z całym światem. Cechując poszczególne okresy historyczne w dziejach Kościoła, przeszedł do skupienia uwagi na pontyfikacie Jana Pawła II. Prelegent podkreślił, że „Ojciec Św. bardzo mocno działał na rzecz zmiany Polski, wspierał ruchy prodemokratyczne. Nie mógł tego jednak robić w sposób otwarty ze względu na panujący w kraju ustrój […] Pokazywał nie tylko modlitwą, ale także konkretnymi dokumentami papieskimi chociażby źródła wojen i nienawiści. Być może właśnie ze względu na to Bóg dał mu 27 lat pontyfikatu, aby ze swoją ideą i prawdziwymi receptami starał się wszędzie dotrzeć” – zakończył p. Minister. Po zakończonym wykładzie p. Waszczykowski pozostał wśród słuchaczy, aby odpowiadać na liczne i różnorodne pytania, w szczególności dotyczące działań dyplomatycznych Ojca Świętego.
 
Obchody Dnia Papieskiego zakończy wieczór ze św. Janem Pawłem II, który 21 października o godz. 19:00 przeprowadzi młodzież z sieradzkich szkół. Tym samym najbardziej uzdolniona „Przyszłość JPII” wyrazi swoje uznanie i szacunek wobec niezwykłej osoby Św. Jana Pawła II. 
Procesja Fatimska - 13.10.2018

 W ostatni miesiąc fatimski tego roku, 13 października br. tradycyjnie zgromadziliśmy się na modlitwie za nasze miasto. O godz. 20:00 rozpoczęła się Eucharystia w intencji Sieradzan i ich rodzin, której przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Bezpośrednio po zakończonej Mszy św. rozpoczęło się nabożeństwo fatimskie, któremu przewodniczył wikariusz parafii ks. Patryk Laskowski. Procesja z wizerunkiem Matki Bożej z Fatimy wyruszyła wokół sieradzkiego rynku, symbolicznego centrum naszego Miasta. Po powrocie procesji do Bazyliki Kolegiackiej Ks. Proboszcz podziękował wszystkim za ich obecność i wspólną modlitwę. Następnie ks. Patryk udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa, po którym miało miejsce ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II w przededniu Światowego Dnia Papieskiego.

Poświęcenie Różańców Dzieciom Komunijnym - 07.10.2018

Miesiąc październik, czyli czas intensywnej modlitwy różańcowej, rozbudził serca naszych najmłodszych Parafian. W niedzielę, 7 października br. mieliśmy okazję oficjalnie pobłogosławić różańce, które dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. będą od tej pory czynnie wykorzystywać. 

Mszy Św. przewodniczył ks. Krzysztof Mętlewicz, który również dokonał poświęcenia dewocjonaliów. Przypomniał również najmłodszym słuchaczom, że święty różaniec, choć pięknie się prezentuje, w pierwszej kolejności ma służyć do zbliżania swojego serca do Pana Jezusa i Matki Bożej.

Wierzymy, że dzieci będą włączać się w sprawowaną w Bazylice Kolegiackiej modltwę różańcową.

Nasi Parafianie na XV Kongresie Różańcowym oraz na Stadionie Młodych - 06.10.2018

6 października br. nasi Parafianie mieli okazję wziąć udział w dwóch pięknych wydarzeniach. Pierwszym jest organizowany już od 15 lat Diecezjalny Kongres Kół Żywego Różańca w Świnicach Warckich, na którym także w tym roku udał się cały autokar wiernych. Pielgrzymom towarzyszył także ich Opiekun ks. Krzysztof Mętlewicz. Eucahrystii przewodniczył ks. bp Stanisław Gębicki, który w wygłoszonym Słowie Bożym wskazał na olbrzymią potrzebę podejmowania modlitwy różańcowej we współczesnym świecie.

W tym samym czasie na Stadionie Narodowym w Warszawie nasza Młodzież wraz z wikariuszem naszej parafii ks. Patrykiem Laskowskim uczestniczyła w wydarzeniu "Stadion Młodych. Włącz pełnię wiary". Jest to ogólnopolskie spotkanie modlitewne młodzieży z całego kraju, które w tym roku zgromadziło ponad 40 000 osób. Młodzi Parafianie wrócilli pełni radości i entuzjazmu do pracy. 

Zdjęcia ze Świnic Warckich: ks. Julian Głowacki (Ład Boży).

Podnoszę wzrok ku górom - Otwarcie Wystawy o Nepalu - 30.09.2018

W niedzielę, 30 września br. w Domu Katolickim przy naszej parafii otwarto wystawę fotograficzną autorstwa p. Wojciecha Tokarskiego pt. "Podnoszę wzrok ku górom". Wystawa w całości poświęcona jest fotograficznemu opowiadniu o pobycie podróżnika w Nepalu, nieopodal Himalajów. Kilkadziesiąt zdjęć wykonanych z artystyczną pasją zdobią wnętrze Parafialnego Domu i przyciągają zainteresowanych odbiorców.

O godz. 19:00 p. Wojciech Tokarski miał okazję przybliżyć uczestnikom meandry swojej zagranicznej podróży, by przedstawione zdjęcia osadzić w ich kontekście kulturowym i religijnym. Zasłuchani parafianie nie kryli swojego zafascynowania odkryciem nowych i zupełnie nieznanych faktów na temat kultury hinduskiej, czy specyfiki poruszania się wśród wzgórz himalaskich. 

Wojciech Tokarski jest mieszkańcem Sieradza. Od lat studenckich zajmuje się fotografią. Jest współzałożycielem Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Za działalność na polu fotografii został odznaczony przez Polską Federację Stowarzyszeń Fotograficznych Srebrną i Złotą Odznaką, za Ministerstwo Kultury nadało mu tytuł "Zasłużonego Działacza Kultury". Obecna wystawa jest jedną z dwóch w cyklu "Nepal, którego nie znacie".

Wystawa jest dostępna dla zainteresowanych jeszcze przez kilka tygodni. Zachęcamy do przybycia i oglądania twórczości sieradzkiego podróżnika.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl