Wydarzenia

Odwiedziny Wspólnoty \"Wiara i Światło\" w Ośrodku Wypoczynkowym w Rudzie - 08.07.2018

W niedzielę, 8 lipca br. nasi duszpasterze odwiedzili parafialną wspólnotę "Wiara i Światło", która aktualnie przeżywa swój wypoczynek w Rudzie. 

Kilkudziesięciu uczestników codziennie organizuje sobie aktywny czas odpoczynku i rekreacji, do których można zaliczyć wspólne gry, zabawy, ogniska, śpiewanie, taniec czy przedstawienia. Nie brakuje również czasu na modlitwę różańcową lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W niedzielę nowy Opiekun Wspólnoty ks. Patryk Laskowski przewodniczył Eucharystii, na której zebrali się uczestnicy wypoczynku, jak również ich licznie przybyli krewni i przyjaciele. Warto podkreślić, że od kilku lat do Rudy w odwiedziny przybywa Sieradzka Fundacja "Doktor Clown". 

W godzinach popołudniowych do wypoczywających przybył proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski, który aktualnie wracał z Uroczystości 550-lecia Parlamentaryzmu w Kole. Wszyscy zostali obdarowani gadżetami, jakie z tej okazji zostały przygotowane przez organizatorów Obchodów. W tym samym czasie do Rudy dotarł również nasz kolejny wikariusz ks. Krzysztof Mętlewicz. W takim duchu wspólnie zasiedliśmy do stołu i podsumowywaliśmy już przebyty czas wypoczynku Wspólnoty i pozytywnie odpowiedzieliśmy na kolejne zaproszenia. Wspólnota swój pobyt w Rudzie zakończy 12 lipca br.

Wieczór Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II - 05.07.2018

Tradycyjnie, jak w każdy I czwartek miesiąca, 5 lipca br. w Bazylice Kolegiackiej w Sieradzu przeżywaliśmy kolejny Wieczór Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II. Od kilku lat pochylamy się nad wołaniem Ojca Świętego Jana Pawła II, który żegnając ojczystą ziemię w 2003 roku wołał do zebranych o "wyobraźnię miłosiedzia". 

Tym razem na zaproszenie do wygłoszenia świadectwa wiary odpowiedział Pan Przemysław. Jest on mężem, ojcem dwójki dzieci oraz przedsiębiorcą. Przybył do nas, aby przekazać świadectwo własnych przeżyć na drodze wiary, do której dochodził przez kilkadziesiąt lat swojego życia.

Spotkanie rozpoczął ks. inf. Marian Bronikowski, wychodząc od słów bł. Pawła VI "Świat dziś bardziej potrzebuje świadków, niż nauczycieli Ewangelii, a jeśli potrzebuje nauczycieli, to dlatego, że są świadkami". Przedstawił zebranym naszego gościa i poprosił, by z uwagą wysłuchać jego świadectwa.

Pan Przemysław nie krył swojego poruszenia, gdy wracał wstecz do własnych przeżyć i jak sam to nazwał "drogi odchodzenia od Boga". Nasz gość przekazał w swoim dzieleniu wiele bardzo trafnych i budujących myśli: "Miłosierdzie widzę tak: kroczyłem lata poza Bogiem, poza Kościołem, na ścieżce grzechu, ale nigdy nie byłem sam. Za każdym razem, gdy zmierzałem drogą buntu, Bóg stawiał  na mojej drodze jakiegoś Anioła". "Nie ważne, jak bardzo się ubrudzimy, Bóg zawsze jest z nami, On nas zna", "Kościół nie powinien się stawać nowoczesny, bo ja wróciłem do Kościoła właśnie ze względu na wartości, na których jest On zbudowany". To co zasługuje na zauważenie, to mocny autentyzm naszego gościa i jego otwartość na pytania, które zadawali słuchacze.

Na zakończenie spotkania miała miejsce Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził obecny po raz pierwszy na Wieczorze Miłosierdzia nasz nowy wikariusz - ks. Patryk Laskowski. Następnie zebani otrzymali Boże błogosławieństwo i odśpiewano "Barkę".

Koncert Organowy Jurija Riepina z Donbasu - 29.06.2018

29 czerwca br. w ramach uroczystych obchodów świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sieradzkiej Bazylice Kolegiackiej, miał miejsce koncert organowy młodego utalentowanego artysty z Ukrainy – Jurija Riepina. Biografię naszego gościa przybliżyło wrocławskie wydanie „Gościa Niedzielnego” z marca 2018 roku. Poniżej prezentujemy jego fragmenty.

„Jurij Riepin przyjechał do Polski 3 listopada 2017 roku. Trafił do Sulistrowic pod Ślężą, gdzie pracuje weekendami w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa jako organista. W tym zawodzie chce się rozwijać i wiąże z nim swoją przyszłość.

Jurij pochodzi z Donbasu. W młodości, jak sam wyznaje, zetknął się z bardzo formalnym chrześcijaństwem. Wiara była wyznawana tylko w budynku kościoła. Poza liturgią jakby nie istniała, nie miała znaczenia. Zgorszyło mnie to i zraziło. Zdecydowałem, że będę jednak ateistą – przyznaje Jurij. Kiedy rozpoczęła się wojna w Donbasie, młody muzyk studiował na Akademii Muzycznej w Doniecku. Tam poznał swojego rówieśnika protestanta, który namówił go, by przychodził na spotkania modlitewne.

Jak dzisiaj opisuje, w protestanckiej grupie wiernych czegoś mu brakowało. Ostatecznie Jurij trafił do rzymskokatolickiej wspólnoty parafialnej pod Kijowe. Od początku parafianie przyjęli go ciepło, z wielką akceptacją i chęcią pomocy. Jak sam wyznaje: niedzielna Eucharystia stała się dla mnie niezwykle ważnym spotkaniem z Bogiem. Oczekiwałem na nią cały tydzień. Zapragnąłem przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej i zostać w pełni katolikiem. Gdy zapytałem o to kapłana, ten odrzekł: a po co ci to? – Dzisiaj wiem, że ksiądz zadał mi to pytanie, bo chciał wiedzieć, czy moje postępowania jest świadome, czy idę jedynie za przyjemnymi uczuciami i emocjami. A ja pragnąłem wtedy zostać członkiem tego wielkiego, prawdziwego Kościoła, który zawsze będzie istnieć. Stać się częścią czegoś wiecznego. 20 lipca 2016 przyjął po raz pierwszy Komunię Świętą. Pięć dni później siedział w autobusie w drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.


Jurij ze wzruszeniem wspomina, że ŚDM były dla niego niczym miesiąc miodowy dla małżonków. Bóg w Krakowie odpowiedział mu na wiele ważnych pytań. Tam zrozumiał dogłębnie, czym jest Kościół, uświadomił sobie siłę tej wspólnoty i jej ogromne bogactwo. Poznał także grupę młodzieży z archidiecezji wrocławskiej, zrzeszoną we wspólnocie „Ślęża – góra Tabor młodych” z ks. Jakubem Bartczakiem na czele”.
To właśnie ks. Jakub Bartczak, uczestnicząc w obchodach ogłoszenia tytułu i godności Bazyliki Mniejszej przybliżył proboszczowi naszej parafii ks. inf. Marianowi Bronikowskiemu postać Jurija i polecił, aby go zaprosić. Jurij wykonał wiele wspaniałych utworów, jak preludia, toccaty, czy fugi znakomitych twórców. Dla słuchaczy koncert ukraińskiego muzyka był prawdziwą godziną obdarowania ich pięknem muzyki. Jak wspomniał po koncercie Jurij, „muzyka nie jest celem, a drogą prowadzącą do Boga”. Cieszymy się, że tak rzeczywiście było. Ponadto, co warto podkreślić, Jurij podzielił się ze słuchaczami również własną historią życia, którą przedstawił już wyżej wspomniany „Gość Niedzielny”.

 

Pożegnanie ks. Rafała Jańczaka - wikariusza naszej parafii - 29.06.2018

W przedostatni piątek czerwca br., o godz. 18:00 w Sieradzkiej Bazylice Kolegiackiej pożegnaliśmy ks. Rafała Jańczaka, który decyzją J.E. Ks. Bpa Wiesława Alojzego Meringa z dniem 30 czerwca br. kończy posługę duszpasterską w naszej parafii i podejmuje obowiązki wikariusza parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława w Lubiczu Górnym.

Eucharystii przewodniczył ks. Rafał Jańczak. Na zakończenie Eucharystii, po nabożeństwie do Serca Jezusowego, delegacje parafialne podziękowały ks. Rafałowi za jego posługę w parafii, postawę pełną dobroci i uśmiechu, za sprawowane Sakramenty i otwartość na parafian.

Podziękowania podsumował ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii - który podziękował ks. Rafałowi za jego pracę i podejmowane obowiązki.

Podsumowanie Roku Formacyjnego Liturgicznej Służby Ołtarza - 28.06.2018

W czwartek, 28 czerwca br., ministranci naszej parafii wraz ze swoimi rodzicami oraz opiekunem ks. Krzysztofem Mętlewiczem, podsumowywali miniony rok formacyjny. Wszystko rozpoczęło się od wyprawy rowerowej przez okolice Sieradza, aby tuż po godzinie 16:00 zjawić się w progu Parku Etnograficznego w Sieradzu. 

Tam też, dzięki relacji live oglądanej na telewizorze, wszyscy z uwagą i radością kibicowali naszej piłkarskiej Reprezentacji, która po zaciętej walce z Japonią zwyciężyła z wynikiem 1:0. Takie zwycięstwo ministranci postanowili uczcić wielkim ogniskiem. Tuż po nim, w duchu wzajemnej radości i integracji, młodzież wraz z rodzicami postanowiła włączyć się w gry zespołowe. Oczywiście, nie zabrakło również zwiedzania obiektów sieradzkiego Skansenu, w którym, co ciekawe, znajduje się budynek przeniesiony z podwórza rodziny jednego z naszych ministrantów.

Pomimo tak wielu atrakcji, wieczór wspólnej rekreacji dopiero nabierał tempa. Tuż po zakończonej Eucharystii wśród zgromadzonych zjawił się proboszcz naszej parafii - ks. inf. Marian Bronikowski. Dostrzegając wspólnotowego ducha tego wydarzenia, postanowił zafundować wszystkim różnorodne i wielosmakowe lody deser.

Na zakończenie spotkania, Opiekun Ministrantów odczytał głównych laureatów, którzy najwięcej uczęszczali na parafialne nabożeństwa. Szóstka odznaczonych z rąk Ks. Proboszcza otrzymali figurki Matki Bożej Jackowej, Św. Dominika Guzmana oraz Św. Jacka Odrowąża. Aby każdy ministrant poczuł się obdarowany, Ks. Infułat podarował każdemu również okolicznościową pieczęć z wizerunkiem naszej Bazyliki Mniejszej. 

Walne Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej - 22.06.2018

W piątek, 22 czerwca br. o godz. 9:00 celebrowaliśmy Eucharystię z racji przeżywanego w Sieradzu Walnego Zgromadzenia Delegatów Solidarności z całej Ziemi Łódzkiej. Eucharystii przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski. W Liturgii wzięli udział przedstawiciele Łódzkiej Solidarności w osobach Przewodniczącego Zarządu w Regionie Ziemi Łódziej p. Waldemara Krenca, a także Przewodniczącego Podregionu i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sieradzu p. Mirosława Antoniego Owczarka. Obecni byli również włodarze naszego miasta - Prezydent p. Paweł Osiewała oraz Wiceprezydent p. Rafał Matysiak.

Eucharystię koncelebrował i homilię wygłosił duszpasterz ludzi pracy Regionu Łódzkiego, kapłan archidiecezji łódzkiej - ks. prał. Grzegorz Michalski. W wygłoszonej homilii nawiązał on do historii Solidarności i jej zasług. Zaapelował również, by szczególnie w naszych czasach miłować Ojczyznę i jej służyć. 

Uwieńczeniem Eucharystii było złożenie kwiatków pod pomnikiem ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu świątynnym przez Bazyliką Kolegiacką. 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl