Wydarzenia

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - 08.12.2018

 8 grudnia br. w naszej wspólnocie parafialnej obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Bogurodzicy jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Uroczyste świętowanie rozpoczęliśmy Eucharystią o godz. 6:00. Przewodniczył jej proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski, który również tego dnia obchodził swoje imieniny i urodziny. Celebrans wygłosił również homilię skierowaną do dzieci, wyjaśniając piękno i doniosłość roli Maryi w dziele zbawienia. Przez analogię do monstrancji z Najświętszym Sakramentem, celebrans wyjaśniał zebranym wymowę "przygotowywania" Maryi do szczególnej funkcji ukazywania przez siebie Chrystusa.

Po modltiwie po Komunii Św. liczne delegacje parafialne złożył Ks. Proboszczowi serdeczne życzenia, czyniąc to również w czasie Eucharystii o godz. 18:00, w czasie której Ks. Infułat pobłogosławił dzieciom pierwszokomunijnym medaliki z wizerunkiem Niepokalanej Maryi.

Ustanowienie nowych Lektorów - 08.12.2018

8 grudnia br., w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej dwudziestu kandydatów z dekanatu sieradzkiego I i II otrzymało błogosławieństwo do posługi lektora w zgromadzeniu liturgicznym.

Młodzi mężczyźni z sieradzkich parafii przez cztery tygodnie gorliwie przygotowali się do powierzonej im funkcji. Wśród konferencji mogli poznać teologiczną głębię Słowa Bożego, emisyjne podstawy wymowy i artykulacji, rozumienie czytanego tekstu oraz zagadnienia praktycznej posługi w zakrystii i prezbiterium. Opiekę nad kursem lektorskim sprawowali dekanalni duszpasterze służby liturgicznej: ks. Krzysztof Mętlewicz (dek. sieradzki I) oraz ks. Maciej Adamski (dek. sieradzki II).

Uroczystej Eucharystii o godz. 10:00 w Bazylice Kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu przewodniczył wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego ks. inf. Marian Bronikowski. Mszę Św. koncelebrował opiekun LSO dekanatu sieradzkiego II ks. Maciej Adamski, który wygłosił również okolicznościową homilię. Ks. Adamski w podjętym rozważaniu wskazał na istotę obchodów przeżywanej uroczystości maryjnej, podkreślając wyjątkowo rolę Matki Bożej w historii zbawienia. Homilista zaapelował także do lektorów, aby na wzór Maryi wiernie naśladowali Jej bezgraniczną miłość do Wcielonego Słowa Bożego.

Po homilii kandydaci otrzymali z rąk celebransa błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora oraz widoczny znak posługi w postaci krzyży lektorskich. Na zakończenie Eucharystii delegacja nowo ustanowionych lektorów złożyła na ręce celebransa podziękowania oraz życzenia z racji jego imienin oraz urodzin. Chwilę później wszyscy uczestnicy Liturgii udali się z naręczami białych róż pod figurę Matki Bożej na dziedzińcu kościelnym, podtrzymując lokalną tradycję uczczenia w ten dzień Matki naszego Pana.

Ks. Jarosław Rodzik SAC głosił Słowo Boże w naszej Parafii - 02.12.2018

Prawdziwym duchowym wprowadzeniem w Okres Adwentu była I Niedziela Adwentu. Na wszystkich celebrowanych tego dnia Eucharystiach Słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Rodzik SAC. Od wielu lat jest Redaktorem Naczelnym Kwartalnika "Apostoł Miłosierdzia Bożego". 

Jak dowiadujemy się na Stronie Internetowej kwartalnika, pismo to "szerzy kult Miłosierdzia Bożego w myśl słów Pana Jezusa, które powiedział do św. Faustyny: „Mów światu o Moim miłosierdziu, niech pozna cała ludzkość niezgłębione miłosierdzie Moje” (Dz. 848), umacnia w wierze, uczy zaufania Bogu w różnych sytuacjach życiowych, zachęca do modlitwy. Szeroka tematyka i przyjazny język to ogromne zalety treści, którymi chcemy się podzielić. Staramy się, aby za pośrednictwem naszego czasopisma, orędzie o miłosiernej miłości Boga docierało do jak największej liczby ludzi".

Homilista opowiadał o swojej pracy redakcyjnej i duszpasterskiej, ale przede wszystkich, odwołując się do czytań mszalnych, wyjaśniał wymowę i główne aspektu Adwentu. Wielu Parafian po zakończonej Eucharystii miało okazję wesprzeć materialnie ks. Jarosława w jego dalszej działalności wydawczniczej.

 

Nasi Parafianie na 27. Rocznicy Powstania Radia Maryja w Toruniu - 01.12.2018

 W pierwszą sobotę miesiąca, 1 grudnia br. nasi parafianie wraz z opiekunem ks. Krzysztofem Mętlewiczem wyruszyli na obchody 27 rocznicy powstania toruńskiej rozgłośni katolickiej. Na miejscu uczestnicy pielgrzymki mogli zwiedzić niedawno powstałe Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Tam można było na chwilę zatrzymać się w kaplicy adoracji, wysłuchać konferencji o "ojcach niepodległości" wygłoszoną w głównej nawie, ale również kaplicę "Męczenników Polskich". 

O godz. 12:00 rozpoczęły się główne uroczystości na Hali Sportowej przy ul. Gen. J. Bema. Tam w przepiękny sposób wystapił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE", który wszystkich zachwycił i wzruszył. Wspólnie mogliśmy odmówić Różaniec wynagradzający NMP, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, by następnie uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiej J.E. Ks. Abpa Andrzeja Dzięgi. Na Eucharystii był również obecny Biskup Pomocniczy naszej diecezji J.E. Ks. Bp Stanisław Gębicki. 

Po zakończonej Mszy Św. powróciliśmy z radością do Sieradza, już wyczekując na kolejne pielgrzymki. Pątnicy nie zapomnieli również wyrazić swoją wdzieczność wobec organizatorki wyjazdu p. Anny Łaciny.

I Nieszpory I Niedzieli Adwentu - 01.12.2018

 I Nieszporami połączonymi z Uroczystą Eucharystią Nowennową 1 grudnia br. rozpoczęliśmy w naszej Bazylice Kolegiackiej Okres Adwentu. To niepowtarzalny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa pośród nas, który sprzyja naszemu duchowemu przygotowaniu i prostowaniu ścieżek dla Pana. 

Uroczystej Liturgii przewodniczył wikariusz naszej Parafii ks. Patryk Laskowski, który wygłosił także okolicznościowe Słowo Boże dotyczące wydźwięku rozpoczętego świętego czasu. Wierni czynnie włączali sie w śpiewane Psalmy Nieszporów, zaś na zakończenie Eucharystii pobłogosławiono wieniec adwentowy, który biało-czerwonymi świecami będzie odliczał czas zbliżajacy do najważniejszych wydarzeń bożonarodzeniowych.

Wizyta "Małych Piwnicoków" oraz ustanowienie nowych Ministrantów - 25.11.2018

Przypadająca w niedzielę 25.11. br. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Bazylice Kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu była obchodzona w bardzo radosny i uroczysty sposób. Wszystko za sprawą naszych gości – Regionalnego Zespołu Dziecięcego „Małe Piwnicoki” z Piwnicznej Zdroju.

Zespół powstał w 2008 roku z myślą, aby dzieci prezentowały w nim folklor Górali Nadpopradzkich (rytersko-piwniczańskich). Podczas zajęć i integracji dzieci nie tylko ćwiczą, ale  również przy tym się bawią i uczą gwary góralskiej.

Zespół aktualnie zdobywa wiele nagród, ciągle występując w Polsce. Tym razem zechciał przybyć do królewskiego Sieradza i wraz z nami obchodzić wielką liturgiczną Uroczystość na Mszy Św. o godz. 11:30.

Zespół wykonał części stałe Liturgii oraz śpiewane gwarą góralską pieśni mszalne. Po zakończonej Liturgii celebrans ks. inf. Marian Bronikowski zaprosił wszystkich zebranych do wysłuchania krótkich utworów muzycznych. Pięknym gestem ze strony gości był wpis okolicznościowy do Złotej Księgi Kultu Św. Józefa, w której zawierzyli swoje talenty i działania artystyczne. Następnie opiekun zespołu p. Piotr Maślanka wraz z artystami przekazali na ręce Księdza Infułata okolicznościowe pamiątki z Piwnicznej, natomiast Proboszcz Sieradzkiej Fary przekazał Góralom wizerunek Św. Józefa z Sieradzkiej Bazyliki.

Radość wspólnoty parafialnej spotęgował również fakt, iż do grona ministrantów Parafii dołączyła czwórka chłopców: Michał Chrzanowski, Oskar Krystek, Łukasz Kluziński i Hubert Szymala.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl