Wydarzenia

Maturzyści szkół naszej parafii na Jasnej Górze - 14.03.2018

 Maturzyści Szkół Ponadgimnazjalnych z Sieradza 14 marca br. uczestniczyli w rokrocznej Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. U Tronu Jasnogórskiej Pani młodzież szukała orędownictwa i zawierzyła swoje życie oraz drogę powołania Czarnej Madonnie.

Centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem Dyrektora Duszpasterstwa Ogólnego Kurii we Włocławku ks. Michała Krygiera. Przedstawiciele uczniów Liceum im. K. Jagiellończyka odpowiedzialni byli za Liturgię Słowa, natomiast młodzież z Liceum S. Żeromskiego po Mszy świętej przeprowadziła modlitwę zawierzenia. Do Eucharystii przygotowały wszystkich rozważania Drogi krzyżowej z Relikwiami krzyża ŚDM, które wnieśli uczniowie z Technikum Mechanicznego; następnie uczniowie z "Ekonomika" oraz poszczególnych szkół przejmowali relikwie krzyża, kontemplując kolejne stacje. Wraz z maturzystami naszej parafii udali się w pielgrzymce nasi wikariusze ks. Rafał Jańczak oraz ks. Przemysław Janiak.

Młodzież mogła także posłuchać ks. Jakuba Bartczka z diecezji wrocławskiej, który szerzej znany jest ze swojej działalnośći hip-hopowej. Wieczorem napełnieni radościąuczniowie wraz z opiekunami oraz katechetami  powrócili do Sieradza.

Pielgrzymi w Łotwy zwiedzali naszą sieradzką kolegiatę - 10.03.2018

W sobotę, 10 marca br., ponad czterdziestoosobowa grupa łotewskich pielgrzymów zwiedzała sieradzką perłę świętości. Inicjatorem tej duchowej podróży jest znany już naszym parafianom ks. dr Aleksandr Stepanovs, który przygotowując dla swoich parafian pielgrzymkę po polskich miejscach świętych, wpisał tam również nasz kościół farny.

Pielgrzymów oprowadzał proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Zanim jednak przybyli goście udali się do kolegiaty, mieli możliwość przespacerować się po starym rynku, zetknąć się z epitafium poległych Żydów i Polaków, by następnie poznać szczegółowo wnętrze sieradzkiej świątyni farnej.

Ks. Proboszcz najpierw zapoznał słuchaczy z historią i architekturą świątyni, by chwilę później poprowadzić duchową ekspedycję do kaplicy Matki Bożej. Tam łotewscy goście z zachwytem podziwiali relikwiarz-klęcznik, odlew dłoni św. Jana Pawła II, czy okazałą figurę Matki Bożej w Jej wizerunku z Fatimy.

Na zakończenie zwiedzania Ks. Infułat opowiedział słuchaczom o kulcie związanym ze sw. Józefem, którego widocznym symbolem jest piękny sieradzki wizerunek Opiekuna Św. Rodziny w bocznym ołtarzu. Pielgrzymi, zachęceni świadectwem sieradzkich pokoleń, które zawierzały św. Józefowi swoje radości, troski i problemy, postanowili zawierzyć się Przesławnemu Orędownikowi, czyniąc uroczysty wpis do złotej księgi wdzięczności za Jego nieustanne wsparcie.

Zbiórka żywności przed Wielkanocą - 9-10.03.2018

 W piątek i sobotę (9 i 10 marca br.) w markecie Biedronka przy ulicy Targowej i ul. Kościuszki w Sieradzu z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 4 oraz młodzieży ze Szkoły Ponadgimnazjalnej nr 1 przeprowadzono zbiórkę żywności.

Szkolne Koła Caritas łącznie zabrały ponad 300 kg artykułów spożywczych, które zostały przekazane rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym i schorowanym z naszej parafii.

Akcja odbyła się pod nadzorem i dzięki zaangażowaniu naszych katechetów opiekunów Szkolnych Kół Caritas: ks. Przemysława Janiaka, Justyny Nawrockiej, Wioletty Halusiak, Bożeny Sowały, Katarzyny Borkowskiej i Małgorzaty Kasprzyk.

Spotkanie wspomnieniowe o Ks. Prał. Józefie Frątczaku - 27.02.2018

W 95 rocznicę urodzin i 5 rocznicę śmierci wieloletniego proboszcza sieradzkiej kolegiaty - ks. prał. Jóżefa Frątczaka, sieradzanie mieli okazję spotkać się wspólnie w Muzeum Okręgowym, aby wspomnieć osobę naszego duszpasterza. Inicjatorem tego wydarzenia jest Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Spotkanie poprowadził proboszcz naszej sieradzkiej kolegiaty ks. inf. Marian Bronikowski, który odwołując się do materiałów archiwalnych przypominał sylwetkę swojego poprzednika. Na spotkaniu obecny był także pochodzący z naszej parafii ks. Dawid Matusiak. Wśród słuchaczy zauważyć należy Prezydenta Miasta Sieradz p. Pawła Osiewałę oraz licznie zgromadzonych parafian sieradzkiej fary.

 

 

 

Regens Penitencjarii Apostolskiej przewodniczył naszej parafialnej Eucharystii - 25.02.2018

 W niedzielę, 25 lutego br., Eucharystii o godz. 11:30 przewodniczył Regens Penitencjarii Apostolskiej ks. prał. Krzysztof Nykiel. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował ks. Marian Kokorzycki z diecezji Trenton (New Jersey) w Stanach Zjednoczonych Ameryki. 

Nasz gość z Watykanu wygłosił w czasie Eucharystii homilię dialogowaną z dziećmi, w czasie której zapewnił naszych najmłodszych parafian, że "Pan Jezus ich bardzo mocno kocha". Ks. Prałat wskazał słuchaczom na analogię Góry Tabor do uczestniczenia w Eucharystii właśnie w parafialnej świątyni farnej. "Wasza przepiękna kolegiata sieradzka to dzisiejsza Góra Tabor. To miłość do Jezusa was tu przyprowadziła; mamy tu świadomość, że jesteśmy kochani przez Boga, pomio naszych słabości i grzechów. Gdy bowiem otwieramy się na miłość Bożą, wówczas lepiej słyszyły brzmiący z nieba głos Ojca. Wśród wielu słyszanych przez nas głosów ten własnie Boży głos powinien być najważniejszy".

Wszyscy parafianie, tak najmłodsi, jak i starsi, z radością i wdzięcznością odebrali wizytę naszych gości, którzy sprawili, że doświadczamy powszechności Kościoła katolickiego na całym świecie.

Dzieci Pierwszokomunijne przyjęły świece gromniczne - 02.02.2018

W I piątek miesiąca, który w tym miesiącu przypadł w Święto Ofiarowania Pańskiego, bardzo wiele Dzieci Pierwszokomunijnych naszej parafii zgromadziło się w sieradzkiej kolegiacie. Wszystko z okazji uroczystego poświęcenie i rozdania Dzieciom świec gromnicznych, które zwyczajowo błogosławi się właśnie w to wyjątkowe Święto.

Ks. Proboszcz, który przewodniczył Eucharystii, wyjaśnił Dzieciom symbolikę święcy gromnicznej, nawiązując do chrześcijańskich przekonań, że zapalenie świecy z wizerunkiem Matki Bożej ochroni ludzi przed gromami.

Na zakończenie ks. inf. Marian Bronikowski podziękował Dzieciom oraz ich rodzicom za obecność, zaś ks. Przemysławowi Janiakowi - wikariuszowi naszej parafii - za zorganizowanie ceremonii przekazania świec. Warto zaznaczyć, że Eucharystię uświetniła obecnością również nasza parafialna "Słoneczna Schola", którą prowadzi s. Elżbieta Kuriatto USJK. 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl