Wydarzenia

Nabożeństwo Fatimskie - 13.06.2018

Nasze parafialne nabożeństwo fatimskie 13 czerwca br. rozpocz ęła Eucharystia o godz. 20:00, której przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz sieradzkiej fary. Liturgia zgromadziła wielu parafian, którzy chcą swoje życie powierzyć Fatimskiej Pani. Do zgromadzonych homilię wygłosił Celebrans Mszy Św. 

Ks. Proboszcz  przypomniał historię trzech pastuszków fatimskich, którzy uznali pierwszeństwo Boga. "Ta właśnie trójka dzieci dobrowolnie podjęła cierpienie. Któż z nas chce cierpieć? Dzieci chcą zabawy, radości, biegać, grać w piłkę, ale cierpieć? A te dzieci mówią: chcemy ofiarować nasze cierpienia za grzeszników za ich nawrócenie. Maryja przynosi ewangeliczne orędzie nawrócenia i wiary w Ewangelię. Staje jako świadek ufności wobec Boga i zaprasza do tej ufności dzieci [...] Dzisiaj od nas zależy, czy uwierzymy słowom Maryi z Fatimy, czy nie? Jan Paweł II po zamachu z 1981 roku mówił: do tego czasu to był mój pontyfikat. Dalsze życie to był cud. Jako wyznawcy Jezusa Chrystusa nie potrafimy mówić jednomyślnie o wierze w Boga. Bez Boga stajemy się egoistami, a nienawiść pojawia się wszędzie. Fatima jest przede wszystkim płaszczem światła, który nas okrywa, gdy uciekamy się pod opiekę Najświętszej Matki". 

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni podjęli modlitwę różańcową. Tej części nabożeństwa przewodniczył ks. Przemysław Janiak - wikariusz naszej parafii. Po modlitwie udaliśmy się w procesję przez Sieradzki Rynek, by wrócić do Bazyliki Kolegiackiej. Tu przyjęliśmy Boże błogosławieństwo i ucałowaliśmy relikwie św. Jana Pawła II. 

 

Msza za Ojczyznę - 11.06.2018

11 czerwca 2018 roku, w kolejnym miesiacu Nowenny przed Obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej Bazylice Kolegiackiej celebrowaliśmy Mszę Św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski, proboszcz sieradzkiej fary.

Celebrans w głoszonym Słowie Bożym odniósł się do polskiej poezji, która wielokrotnie porównuję Ojczyznę Polską do Matki. Do cytowanych wierszy należał fragement twórczności Kazimierza Przerwy-Tetmajera:

"I pomnij, jakimkolwiek chodzi los twego życia szlakiem:

że każdy wraz się tutaj rodzi człowiekiem i Polakiem,
 
i że to dwie są święte rzeczy o sile apostolskiej;
 
piękny i dobry duch człowieczy w gorącej piersi polskiej…"
 
Ks. Infułat zachęcał słuchaczy do wrażliwości na historyczne daty dla Ziemi Sieradzkiej. Kaznodzieja apelował do zebranych: "od nas dużo zależy. Możemy dziękować Bogu za czas, że Ojciec Święty tej sieradzkiej świątyni, która przechowuje pamięć, nadać tytuł Bazyliki Mniejszej. Czy w tym niełatwym czasie stać nas na wdzięczność i patriotyzm? Stać nas, bo jesteście! Tam Ojczyzna, gdzie jest dobrze. Wielu szuka Ojczyzny w świecie, można w każdej chwili wyjechać i wrócić. Dziękujemy tym, którzy wywalczyli nam wolność, bohaterom Ziemi Sieradzkiej. Trzeba o ty głośno mówić".
 
Kolejna Eucharystia w intencji Ojczyzny 11 lipca br. o godz. 20:00. Serdecznie zapraszamy!
Piękne Świadectwo o Różańcu - Pamiątka rodzinna
 "Pamiątka rodzinna"

Dzisiaj ofiaruję cenną pamiątkę rodzinną. Jest nią różaniec. Mój pradziadek Stanisław Szczepaniak był rolnikiem w Sieradzu. Przez wiele lat, co roku jeździł wozem konnym na pielgrzymkę do Częstochowy. Na wozie wiózł bagaże wielu osób, dorosłych i dzieci. Pradziadek był zaprzyjaźniony z księdzem infułatem Apolinarym Leśniewskim, proboszczem Kolegiaty, patronem ulicy, przy której stoi nasza szkoła.
 
Ksiądz Leśniewski pojechał na zaproszenie do Rzymu. Był na audiencji u papieża Pawła VI. Z tej pielgrzymki przywiózł pamiątki. Od Ojca Świętego otrzymał między innymi piękny różaniec, który ofiarował mojemu pradziadkowi. Zrobiony on jest z pięknych mieniących się koralików. Połączony jest srebrnym łańcuszkiem. Ma bardzo ładny krzyżyk, na odwrocie którego widnieje napis: "Roma". Pradziadek ten różaniec przekazał swojej najstarszej córce Marii, a mojej babci. Różaniec w naszej rodzinie jest od ponad czterdziestu lat. Babcia modli się na nim. Ten różaniec jest dla całej naszej rodziny najcenniejszą pamiątką po moi dziadku.
Jubilaci Kościoła Włocławskiego z rocznika 2007 świętowali w naszej Bazylice Kolegiackiej - 04.06.2018
4 czerwca br. w Bazylice Kolegiackiej w Sieradzu miały miejsce obchody jubileuszu święceń kapłańskich prezbiterów Kościoła Włocławskiego w rocznika 2007.
 
Księża wyświęceni przed jedenastu laty odpowiedzieli pozytywnie na zaproszenie wikariusza świątyni farnej w Sieradzu – ks. Przemysława Janiaka i przybyli do Sieradzkiej Bazyliki, aby tutaj, jako pierwsza kapłańska pielgrzymka, świętować swój piękny jubileusz.
 
Przed uroczystą Eucharystią o godz. 18:00 wszystkich kapłanów powitał i pozdrowił proboszcz sieradzkiej fary ks. inf. Marian Bronikowski. Mszy Świętej przewodniczył dziekan kursu ks. Sebastian Tomczyk, zaś okolicznościowe Słowo Boże wygłosił Ks. Infułat. Trwając w 30 roku posługi kapłańskiej kaznodzieja podzielił się ze słuchaczami świadectwem własnego przeżywania kapłaństwa w jego blaskach i cieniach. Wielokrotnie nawiązywał do wydarzeń ze swojego życia chcąc tym samym uwrażliwić słuchaczy na konieczność mocnego przylgnięcia do Jezusa Chrystusa. Powołując się na 14 rozdział Apokalipsy św. Jana Apostoła zaapelował, by kapłani zawsze towarzyszyli Barankowi i kierowali swoje kroki zawsze tam, gdzie zmierza Jezus Chrystus.
 
Na zakończenie Mszy Świętej w imieniu całego kursu słowa wdzięczności wyraził ks. Przemysław Janiak, po których do zgromadzonych prezbiterów udały się parafialne delegacje z kwiatami i serdecznymi życzeniami. Ponad to wszyscy prezbiterzy zawierzyli swoje kolejne kapłańskie kroki Matce Bożej Księżnej Sieradzkiej oraz św. Józefowi, czego wyraźnym znakiem był wpis do Złotej Księgi kultu św. Józefa w Sieradzkiej Bazylice Mniejszej. Eucharystię zakończyła Procesja Eucharystyczna w ramach tradycyjnej Oktawy Bożego Ciała, po której wszyscy zebrani otrzymali błogosławieństwo. Obchody jubileuszowe zakończała uroczysta kolacja.
 
Zdjęcia: ks. inf. Marian Bronikowski. 
Nasza Młodzież na Polach Lednickich - 02.06.2018

W sobotę 2 czerwca młodzież z naszej parafii wraz z ks. Rafałem brała udział w XXII Spotkaniu Młodych Lednica 2000, którego tegoroczne hasło brzmiało „JESTEM”. Związane było z pytaniem: „jak patrzy na mnie Jezus?” oraz refleksją nad prawdziwym spojrzeniem na siebie i innych. Przez cały dzień młodzież ze wszystkich zakątków Polski wielbiła Boga tańcem, śpiewem i wspólną modlitwą. Uczestnicy spotkania mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania na polu spowiedzi aby potem podszas Mszy świętej przyjąć Pana Jezusa w Komunii świętej.

Eucharystii przewodniczył Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, a swoje słowa do młodych w homilii skierował arcybiskup Grzegorz Ryś. Atmosferze radości towarzyszącej wspólnemu wielbieniu towarzyszyły także chwile skupienia i refleksji podczas wieczornej adoracji oraz konferencji Duszpasterzy Wspólnoty Lednica 2000. W tym roku nowym inicjatywą było symboliczne obmycie stóp. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w spotkaniu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który oprócz słów skierowanych do młodych włączył się również we wspólne wielbienie Pana. Podarował on także piękny prezent wszystkim zgromadzonym - polską flagę , której barwami mieniły się Pola Lednickie podczas Procesji Orłów.

Uczestnicy spotkania wysłuchali pozdrowień papieża Franciszka, a o godzinie 21.37 rozpoczęła się „Godzina św. Jana Pawła II” pod hasłem „Jan Paweł II - Ojciec naszej wolności”. Całość jak co roku zakończyła się przejściem wszystkich uczestników obecnych na polach przez Bramę Rybe- Bramę III Tysiąclecia, poprzedzona uroczystym Aktem Wyboru Chrystusa. Spotkanie na Polach Lednickich jest niesamowitym przeżyciem, które uświadamia, że żywy Jezus Chrystus jest pośród nas.

Jedna z uczestniczek tak pisze o Lednicy:

„Kolejny wyjazd na Lednicę w moim życiu. Jak zawsze cieszę się, że jestem z ludźmi, którzy tak jak ja kochają i nie wstydzą się Jezusa. I jak zawsze czuję też lęk… Wokół tylu wspaniałych, młodych ludzi, którzy czekają w kolejce do spowiedzi. Stoję pośród nich i zastanawiam się, jak zacząć rozmowę z kapłanem. Przecież nie mogę się wyspowiadać a tak bardzo chcę przeprosić Jezusa za moje życie, za to, że nie mogę karmić się Jego ciałem. Za to, że żyję w „takim” związku. Za to, że kilkanaście lat temu pokochałam mężczyznę po rozwodzie. Co mam powiedzieć, by Jezus wiedział, że kocham Go całym sercem. Jak Go przeprosić za to, że nie żyję według Jego przykazań? Czy zasługuję na Jego miłość i na to, by razem z innymi chwalić Jego imię? Podchodzę do kapłana i szczerze z nim rozmawiam. Nie czuję już strachu, ale czuję OBECNOŚĆ BOGA !!! Podczas tej rozmowy słyszę słowa kapłana: „Cieszę się, że do mnie przyszłaś i Jezus się cieszy, że tutaj jesteś. Pamiętaj – Bóg kocha każdego człowieka – KAŻDEGO!!! Trwaj w wierze”. Kochani młodzi ludzie może nawet nie wiecie jak wielkimi szczęściarzami jesteście. To wielki dar i łaska móc w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej, karmić się ciałem Chrystusa i cieszyć się tym !!! To ogromne szczęście móc skorzystać z sakramentu pokuty !!! JESTEŚCIE SZCZĘŚCIARZAMI !!! Możecie karmić się nie tylko słowem ale i ciałem Chrystusa !!! Pamiętajcie o tym !!!”

Gosia

Autor zdjęć: Aleksandra Halamus.

 

Prymicje Kapłańskie ks. Łukasza Glazera - 01.06.2018

Od czasu, gdy Sieradzka Kolegiata została publicznie ogłoszona Bazyliką Mniejszą, dotykamy coraz to nowych znaków czasu, do których niewątpliwie należą Prymicje Kapłańskie ks. Łukasza Glazera. Jest to prezbiter Archidiecezji Poznańskiej, który 26 maja br.  z rąk J.E Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego przyjął święcenia kapłańskie. 

Ks. Łukasz pierwszy raz odwiedził nas przed czterema laty, gdy z Rektorem Metropolitalnego Seminarium Poznańskiego ks. Szymonem Stułkowskim przybył głosić świadectwo o dziełach misyjnych w Kościele katolickim. Przed rokiem, w ramach parafialnego dziękczynienia z plony, wygłosił on okolicznościowe Słowo Boże. 1 czerwca br. o godz. 18:00 sprawował w Sieradzkiej Bazylice Kolegiaciej Msz ę Św. Prymicyjną. Wygłosił on również Słowo Boże, w czasie którego, nawiązując do przesłania z własnego obrazka "Na początku było Słowo" (J 1,1), przedstawił słuchaczom swoje świadectwo dojrzewania do Chrystusowego Kapłaństwa.

Na zakończenie Eucharystii ks. Łukasz udzielił wszystkim indywidualnego Błogosławieństwa Prymicyjnego oraz wręczył swoje prymicyjne obrazki, na których umieścił dwie daty: własnego Chrztu św. oraz Święceń Kapłańskich.

Ks. Łukasz Glazer poprowadził również Apel Maryjny dla sieradzkich pątników oraz wziął udział w spotkaniu integracyjnym Pielgrzymki Sieradzkiej. Nie zabrakło oczywiście wielu serdecznych życzeń oraz śpiewu "Życzymy, życzymy".

Autor zdjęć: ks. inf. Marian Bronikowski.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl