Wydarzenia

Sieradzka Jesień Organowa uroczyście zainaugurowana w naszej kolegiacie - 01.10.2017

W ostatnią niedzielę, 1 października br., w kościele farnym Wszystkich Świętych w Sieradzu miał miejsce uroczysty koncert inaugurujący I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sieradzka Jesień Organowa”. Przed licznie zgromadzonymi wielbicielami muzyki wystąpił pochodzący z Gdańska zespół „Tubicinatores Gedanenses”, a także Dyrektor Festiwalu oraz organista Archikatedry Oliwskiej Błażej Musiałczyk, który tego wieczoru zasiadł przy kolegiackich organach. Wśród licznie zgromadzonych gości i parafian należy zauważyć obecność patronów honorowych festiwalu: Starostę Sieradzkiego – Mariusza Bądziora oraz Wicestarostę – Marka Kanickiego.


Zespół „Tubicinatores Gedanenses” w składzie: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk, Wojciech Brzozowski i towarzyszący im kotlista: Paweł Szewczyk to „zespół gdańskich trębaczy, który propaguje muzykę dawną wykonywaną na historycznych trąbkach naturalnych. Poszukiwania Zespołu nie dotyczą jedynie historycznych instrumentów, stara się on bowiem stawiać wykonywaną przez siebie muzykę w szerszym kontekście kulturowym. Stąd badanie gdańskich archiwów w poszukiwaniu dawnych tabulatur, czy koncerty wykonywane w takich warunkach, w jakich były wykonywane przed wiekami. Przy wtórze carillonów na miejskich wieżach i we wnętrzach zabytkowych kościołów” (tekst pochodzący ze strony zespołu).


Artystów, gości i parafian na początku koncertu powitał ks. inf. Marian Bronikowski – proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wyraził on swoją radość, że pochodzący z Sieradza Dyrektor Festiwalu zechciał, by cykl jesiennych koncertów festiwalowych rozpoczął się i zakończył właśnie w sieradzkiej farze. Po słowach powitania głos zabrał Błażej Musiałczyk, który podziękował zgromadzonym za liczne przybycie oraz za każde okazane mu wsparcie w organizacji owego międzynarodowego festiwalu. Następnie, z repertuarem wybranym na wieczór, słuchaczy zapoznał jeden z gdańskich wykonawców – Paweł Hulisz.


Program wieczornego koncertu obejmował następujące utwory:

 • G. Fantini – L’imperiale
 • Anonymus – Jasna Góra XVI wiek – Intrada
 • Anomymus – Tabulatura vietoris saeculi XVII wiek
 • J. van Eyck – Der Fluyten Lust Hof: „Questa dolce Sirena”
 • N. Herman/ Gdańska Tabulatura – Lobt Gott, ihr Christen alle gleich
 • Anonymus/ Gdańska Tabulatura – Surrexit Christus hodie
 • J.S. Bach – preludium organowe Vater unser in Himmerleich
 • Anonymus – Osiem pruskich marszów kawaleryjskich z XVIII wieku
 • J. Krieger – Preludium
 • A.D. Philidor – Canon Du Carrousel
 • J.E. Altenburg – Morgensegen
 • C.Ph.E. Bach – Marcia für die Arche
 • L.Cl. Daquin – Le Coucou
 • Anonymus – Canciones de Clarines

Kolejny koncert w ramach festiwalu obędzie się 8 października br. (niedziela) w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sieradzu, na którym wystąpi prof. Andrzej Chorosiński przy organach oraz towarzyszący mu fletnista Dumitru Harea z Mołdawii. Tydzień później, 15 października, w tym samym miejscu obędzie się kolejny koncert zespołu, tym razem zespołu „Duo Consonantes”: Joanna Woszczyk – Garbacz na flecie oraz Jakub Garbacz przy organach. Cykl koncertów zakończy uroczysty koncert finałowy w sieradzkiej kolegiacie – 22 października br., w czasie którego wystąpią Maciej Drabiński (akordeon) oraz Ewa Sawoszczuk (organy). Już dziś zachęcamy do udziału w tej przebogatej uczcie duchowej i artystycznej.
 

Msza Święta za profesorów i uczniów w rocznika 1967 - 30.09.2017

W sobotę, 30.09. br.  o godzinie 14:00 miała miejsce szczególna Eucharystia. Absolwenci obchodzący swój 50 jubileusz zgromadzili się w sieradzkiej kolegiacie, aby dziękować Panu Bogu za błogosławieństwo i opiekę w czasie lat przeżytych w murach swojej szkoły. Mszy Świętej przewodniczył  ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii. W atmosferze serdeczności  i wdzięcznej pamięci modlitewnej uczestnicy liturgii polecali Panu Bogu również wszystkich swoich zmarłych profesorow, koleżanki i kolegów. 

Iskra Miłosierdzia na Sieradzkim Rynku - 28.09.2017

Katecheci, młodzież szkolna, członkowie Odnowy w Duchu Świętym, sieradzanie, w dniu 28 września 2017r. na sieradzkim Rynku, modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Po raz dziewiąty od beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny na ulicach polskich miast ludzie modlili się za kapłanów, o pokój na świecie, w intencji Ojczyzny i naszych rodzin. W naszej parafii do tej modlitwy poczuli się zaproszeni katecheci, młodzież, dzieci oraz członkowie Odnowy w Duchu Świętym wsparci obecnością sióstr Urszulanek. Po modlitwie i rozesłaniu sprzed pomnika św. Jana Pawła II przy Klasztorze udaliśmy się w różne miejsca naszego miasta aby o godz.15.00 pomodlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego propagując tę piękną formę kultu Miłosierdzia Bożego. Centralnym miejscem modlitwy stał się sieradzki Rynek, gdzie zgromadzona młodzież wraz z katechetami i przechodniami, modląc się, dała piękne świadectwo wiary i ufności w Jezusa Miłosiernego.

Niezwykły koncert Kamila Dżalaka - 24.09.2017

„W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym nadaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich” – uczy Sobór Watykański II w Konstytucji o Liturgii (120). O wielkiej aktualności tego wezwania świadczą organizowane koncerty organowe, które z dniem 24 września br. rozpoczęły jesienny cykl koncertów organowych w sieradzkim kościele farnym.

Niedzielny wieczór zgromadził w kościele parafialnym Wszystkich Świętych w Sieradzu wielu zainteresowanych słuchaczy, których swoją twórczością ujął niezwykle utalentowany młody człowiek – Kamil Dżalak. Należy zauważyć, że jego kariera organowa rozpoczęła się bardzo wcześnie. W 2010 roku został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku, następnie zdobył I miejsce w III Krakowskim Konkursie Młodych Organistów (2010) oraz uzyskał II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie (2011). Koncertował na Litwie, we Włoszech i Holandii, a także brał udział w licznych  festiwalach  krajowych. Był członkiem koła naukowego „Zecer” działającego przy Katedrze Organów krakowskiej Akademii Muzycznej. Obecnie jest alumnem pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Koncert rozpoczął się o godzinie 20:00. Wykonawcę wraz z parafianami przywitał ks. inf. Marian Bronikowski – proboszcz parafii, zaś zaproszony gość chwilę później miał możliwość krótkiego przedstawienia siebie oraz wybranego na wieczorny koncert repertuaru. W swoim słowie skierowanym do parafian utalentowany nowicjusz ze Zgromadzenia Oblatów nie skupiał jednak zbytniej uwagi na swojej karierze, lecz dał piękne świadectwo swojego zakonnego powołania. Poprosił również słuchaczy, aby zwyczajem „oblackim” po koncercie wyrazili swoją chrześcijańską jedność i osobom obecnym tuż obok siebie wyznali „Dobrze, że jesteś. Dziękuję, że jesteś”.

Parafianie mogli wysłuchać wielu znakomitych utworów, do których należą:

Nicolas de Grigny (1671-1703)

 • „Veni Creator”
 •        En Taille
 •        Fugue
 •        Duo
 •        Recit de Cromorne
 •        Dialogue sur les Grands Jeux

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

 • Preludium i fuga C  BWV 547
 • preludium chorałowe: Schmucke dich, o liebe Seele BWV 654
 • preludium chorałowe : Komm Gott Schopfer, Heiliger Geist BWV 667

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)

 • Fuga in D Minor  Wq 119/2

Max Reger (1873-1916)

 • Toccata d-moll op.59, No. 5

Na każdy z wykonanych utworów słuchacze reagowali żywymi oklaskami, pośród których wiele osób nie kryło swojego zachwytu i wzruszenia. Koncert w wykonaniu tak zdolnego, a jednocześnie pokornego artysty przyniósł tak duszpasterzom, jak i parafianom wiele pozytywnych odczuć i przeżyć. Kolejne uczty duchowe i artystyczne czekają nas w następne niedziele od 1 do 22 października 2017 roku.

Procesja fatimska - 13.09.2017

13 września br., w przedzień święta Podwyższenia Krzyża Świętego, miała miejsce kolejna parafialna procesja fatimska przez miejski rynek. Tym razem nabożeństwu przewodniczył wikariusz parafii - ks. Rafał Jańczak. 

Procesja tradycyjnie wyruszyła ze świątyni o godz. 21:00. Z różańcem w ręku i pieśnią na ustach parafianie ponieśli na ulice Sieradza figurę Matki Bożej z Fatimy oraz relikwie świętych Dzieci Fatimskich oraz św. Jana Pawła II. W modlitwę i śpiew czynnie włączali się licznie zgromadzeni wierni, wśród których nie zabrakło również ludzi młodych.

Po powrocie do kolegiaty, ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii - podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność i modlitwę. Wskazał również na wspominaną jutro 70 rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego wizerunek jeszcze tego miesiąca znajdzie się w świeżoodnowionym prezbiterium.

Po udzieleniu błogosławieństwa, duszpasterze oraz parafianie oddali cześć relikwiom św. Jana Pawła II. Kolejne nabożeństwo fatimskie już za miesiąc, 13. 10. 2017 roku o godz. 21:00.

 

Diecezjalne dziękczynienie za plony w Starym Mieście - 10.09.2017

 10 września br. o godzinie 13:00 miała miejsce uroczysta Eucharystia dziękczynna za tegoroczne plony ziemi. Była ona centralnym punktem obchodów diecezjalnych dożynek, którym przewodniczył pasterz diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Alojzy Mering, starosta koniński p. Stanisław Bielik oraz Wójt Gminy Stare Miasto p. Ryszard Nawrocki. Na uroczyściach naszą parafię oraz dekanat sieradzki I reprezentował ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii. 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl