Wydarzenia

Pod tym linkiem znajdziecie Państwo film ukazujący bliżej rzeźbę z tegorocznej Ciemnicy.

 https://www.youtube.com/watch?v=AMUQVUvxtz8

Dotknąć wielkanocnej sztuki....

Podczas tegorocznego Triduum Paschalnego przeżywanego znów w wyjątkowych okolicznościach życia mogliśmy zatrzymać się nad sztuką, która – niczym promienie rentgenowskie – prześwietlała nasze serca, myśli, nasze dusze… Poniżej umieszczamy rozważania jakie były wygłoszone przy rzeźbie Chrystusa z 12 Apostołami w Ciemnicy oraz przy obrazie pędzla pana Gracza w Grobie pańskim.

Ciemnica 2021 r.

Stajemy przed stołem. Stajemy przed wspólnotą. Oto przed nami jest Jezus, w którym odnajduję widok krzyża. Ramiona wyciągnięte chcą ogarnąć cały świat, chcą przytulić do Serca wszystkich ludzi. Na razie udało się zgromadzić 12 Apostołów, są wszyscy, jest też i Judasz. Dla każdego jest miejsce przy Sercu Jezusa. Uczniowie mają na sobie swoje rysy, swoje pęknięcia, swoje rany z przeszłości – nie są idealni, nikt nie jest idealny. Oni są normalni, to normalni ludzie naznaczeni historią życia, długą historią. Ich figury są wykonane z belek drzewa, które przez wieki tworzyły sieradzki kościół Świętego Ducha, ufundowany jako votum dziękczynne za victorię grunwaldzką. To drzewo „nasiąkło” modlitewnym szeptem wielu pokoleń, nasiąkło radością i łzami ludzi stąd, ludzi, którzy szli przed nami, którzy już przeszli. Dziś to samo drzewo pokazuje nam łączność z nimi, łączność we wspólnocie ludzi wierzących, dla których spoiwem jest osoba Jezusa Chrystusa, Zbawcy świata. Przed kompozycją artystyczną znajdują się symbole Eucharystii – chleb i kielich rozłożone niczym na stole. Ten chleb i ten kielich są na pierwszym planie i zwracają naszą uwagę na wartość Eucharystii – to właśnie przez nią wchodzę do wspólnoty uczniów Jezusa. Całość jest oświetlona światłem z menory – żydowskiego świecznika o 7 ramionach – którego 7 płomieni wyraża pełnię Bożego Ducha (Apokalipsa 1, 4) oraz prowadzi z niewoli w stronę wolności (Księga Wyjścia 13, 21). 


Medytacja nad grobem 2021

Syn i Matka – znowu razem, choćby na krótką chwilę. Ze wspomnień lat dziecinnych wyłania się twarz matki. Kojarzy się ona z wyjątkowym zapachem domu rodzinnego, z jakimś jednym wydarzeniem, z zatartym wspomnieniem, z przebłyskiem, na którym opiera się moje minione dzieciństwo. Oblicze matki niesie ze sobą poczucie bezpieczeństwa i serdeczną obecność. Ona pierwsza uczyła cierpliwie jak kochać, jakim być, jak się zachowywać, jak żyć. Matka to pierwsza szkoła i pierwsza mistrzyni. To ona kształtuje charakter, znajduje skarby moich zdolności i szlifuje pierwsze rysy. Na tym obrazie oblicza dwóch matek – ziemskiej i niebiańskiej – przenikają się nawzajem. Objawiają prawdę o godności każdej kobiety. Z Maryją idą do Jezusa wszystkie kobiety. To dziewczynki, kobiety, żony, matki, córki. Wyczekują wytrwale na choćby jedno słowo, na jakieś światło, na podpowiedź, na siłę jaką On ma w sobie, czekają na Jego sakrament. Widać też schorowane staruszki, które zapomniane przez własne dzieci, w Nim szukają odbicia swojego syna, swojego dziecka, które poszło swoją drogą. Kobiety, które potrzebują wsparcia w mężczyźnie, które potrzebują oprzeć się na jego spokojnej sile, na jego czystości i wierze. Kobiety, które szukają poczucia swojej godności w obliczu mężczyzny gotowego ofiarować im siebie bezinteresownie. Pierwszokomunijne dziewczynki, które szukają ojca zaginionego w ich domu, które potrzebują ojca dzielącego ich radość i dodającego im pewności. Maryja wszystkim tym kobietom zdaje się mówić: „uczyńcie wszystko, co mówi Syn”. A Jezus? Wymownie milczy. Uczy pokory już nie słowami, ale tym przez co przechodzi i jak przez to przechodzi. Krzyż staje się przedłużeniem jego wyciągniętej dłoni w stronę wszystkich kobiet. To wszystko co ma im do zaoferowania: daje im Krzyż, swój Krzyż, na którym złoży całe swoje człowieczeństwo. Daje im Krzyż na którym składając swoje życie, krew, złoży też swoją godność przywracając godność każdej kobiecie i każdemu mężczyźnie. 

Rekolekcje wielkopostne

 

20-23. 03.2021

Rekolekcje wielkopostne, jakie przeżywaliśmy w tych dniach, głosili w naszej parafii wszyscy księża w niej pracujący. Na banerze przed świątynią widniał szczegółowy harmonogram, który ksiądz kiedy i o której godzinie sprawuje Mszę świętą, więc każdy mógł wybrać opcję dla siebie najbardziej dogodną. Rekolekcje przebiegały pod hasłem: „dzielmy się wiarą jak chlebem”.

Uroczystość św. Józefa 19.03.2021

 

W uroczystość św. Józefa podczas każdej Mszy świętej ksiądz Proboszcz dokonywał aktu zawierzenia całej Parafii w opiekę św. Józefa przed naszym obrazem. Wszyscy, którzy tego dnia mogli i chcieli przyjść do naszego kościoła na Eucharystię zabrali ze sobą niepowtarzalny medalik z wizerunkiem naszego św. Józefa wydany w roku jubileuszowym.

24 godziny dla Pana 12.03.2021

 

W ramach wydarzenia nazwanego „24 godziny dla Pana”, którego inicjatorem jest Papież Franciszek odbywała się spowiedź w naszej Bazylice od godz. 15:00 do północy. Czas ten rozpoczęliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia, zaś o północy ks. Mateusz udzielił najbardziej wytrwałym błogosławieństwa eucharystycznego po czym odśpiewano hymn „Wszystkie nasze dzienne sprawy” i każdy udał się do siebie na nocny spoczynek.

Wieczór miłosierdzia - marzec 2021

 

Wieczór Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II poprowadził ks. Mateusz, który przybliżył zebranym treść i przesłanie zawarte w papieskim liście do kapłanów na rok 1981.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl