Wydarzenia

Koncert Finałowy Sieradzkiej Jesieni Organowej - 22.10.2017

22 października br. dobiegł końca wspaniały i jedyny w swoim rodzaju I Festiwal Muzyczny "Sieradzka Jesień Organowa". Był to cykl czterech koncertów trwajacych od 1 października, aż do ostatniej niedzieli. Czwarty w kolei koncert został zadedykowany św. Janowi Pawłowi II w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu oraz w jego liturgiczne wspomnienie.

W ostatnią niedzielę parafianie mogli zapoznać się z grą organową p. Ewy Sawoszczuk, której na akordeonie towarzyszył p. Maciej Drapiński. Artystów oraz sieradzkich koneserów muzyki klasycznej powitał ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii. Wyraził on swoją radość z faktu, że w sieradzkiej kolegiacie mogliśmy przeżywać tak wspaniały festiwal. "Jestem dumny, a myślę, że wraz ze ze mną dumni są parafianie, że organy naszej kolegiaty możemy przekazać dla koncertu, oraz z faktu, że nasi praojcowie przekazali nam ten wspaniały królewski instrument" - powiedział  w powitaniu Ksiądz Proboszcz.

Duszpasterze wraz z parafianami mogli wsłuchać się w prezentowane utwory, których tematyka oscylowała również wokół radosnych wspomnień ze spotkań z Papieżem Polakiem. 

Uwieńczeniem koncertu były złożone podziękowania na ręce organizatorów, jak i sponsorów honorowych festiwalu, do których należą m.in. właściciele Grupy "Tubądzin p. Andrzej i Joanna Wodzyńscy.

Pomimo, iż co prawda tak wspaniały festiwal dobiegł końca, to jednak nasza kolegiata już za tydzień ułyszy ponownie dźwięki królewskiego instrumentu. 29 października (niedziela) o godzinie 19:00 wystąpi przed nami p. Jacek Brzostowski - student medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz pasjonat gry organowej. Już dziś zapraszamy to na wydarzenie!

Spotkanie z Autostopowiczami (cz. 1) - 18.10.2017

W środę, 18.10, parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu ponownie gościła dwóch "Bożych szaleńców" - Sebastiana Henniga oraz Mateusza Matuszewskiego. Spotkanie z młodymi podróżnikami rozpoczęło się o godzinie 19:00 w parafialnej bibliotece. 

 

Zaproszonych gości powitał ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii. Nie krył on swojej radości z faktu, że owa dwójka młodych śmiałków ponownie odwiedziła sieradzką wspólnotę, by przybliżyć jej szczegóły swojej ostatniej wyprawy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Sebastian, Mateusz oraz ich trzeci przyjaciel - Wojciech Malicha - przez 171 dni przemierzyli 22 kraje Europy i Azji. Całą podróż przebyli głównie autostopem, co podróżnicy tłumaczyli swoim pragnieniem przeżycia przygody oraz zaufaniem w Bożą Opatrzność.

 

Młodzi pasjonaci z wielkim entuzjazmem oraz nieskrywaną radością wracali do wydarzeń z ich azjatyckiej wyprawy, przybliżając parafianom slajd po slajdzie miejsca, osoby oraz przeżycia, których doświadczyli. Okazało się również, że młodzi podróżnicy mają tak obszernie opracowany materiał prezentacji swojej wyprawy, że jedno spotkanie z parafianami będzie dla obu stron niewystarczające. Parafianie i duszpasterze nie kryli bowiem swojego zaskoczenia oraz zaciekawienia kolejnymi anegdotami, jakie żywiołowo przekazywali Sebastian i Mateusz.

 

Zaproszona dwójka przyjaciół oraz Ksiądz Proboszcz słusznie uznali, że należy zapowiedzieć już kolejne spotkanie z parafianami, aby ci z "pewnym niedosytem duchowym" oczekiwali ponownego zobaczenia owych podróżników w parafialnym gronie.

Kierujemy zatem nasze zaproszenie szczególnie wobec młodzieży tak naszej parafii, jak i całego miasta, aby wybrali się na owe kolejne spotkanie z "Bożymi szaleńcami". To właśnie przede wszystkim do nich adresowany jest przekaz wiary oraz pasji, którymi chcą dzielić się nasi goście.

Niedzielne uwielbienie Pana Jezusa przez Słoneczną Scholę oraz koncert Eliasza Falażyńskiego - 15.10.2017

 W ostatnią niedzielę, 15 października, w naszej parafii rozbrzmiewały radosne dźwięki gitar wespół z pięknym śpiewem naszym parafian oraz zaproszonego gościa. Tradycyjnie, na Mszy Świętej o godzinie 11:30 z udziałem dzieci, śpiew prowadziła "Słoneczna Schola", której opiekunem jest s. Elżebieta Kuriatto. Utalentowani od strony instrumentalnej rodzice wraz ze swoimi dziećmi śpiewają i grają na chwałę Pana Jezusa, włączając czynnie wszystkich najmłodszych parafian w niedzielną modlitwę eucharystyczną. Oczywiście, do naszej parafialnej scholi dziecięcej cały czas mogą dołączać uzdolnione dzieci, które pomogą wszystkim uczestnikom liturgii radośnie we wspólnocie oddawać cześć i chwałę naszemu Panu Bogu. Próby scholi trwają w każdą sobotę o godzinie 10:00 w bibiotece parafialnej.

Nasi parafianie mogli również tego dnia ucieczyć się obecnością młodego i niezwykle utalentowanego muzyka wprost z Mińska - stolicy Białorusi. Eliasz Falażyński (białorus. Illia Faliazhynski) to 23 letni muzyk gitarowy, autor tekstów i kompozytor wielu swoich utworów. Aktualnie Eliasz jest studentem na Politechnice Warszawskiej i niedawno zdobył Kartę Polaka, co pozwala mu zdobywać wiele doświadczeń polskiej kultury, ale jednocześnie wnosić w naszą rodzimą tradycję bogactwo muzyki rodem z Białorusi. 

Koncert rozpoczął się o godzinie 17:00. Artysta przygotował na to spotkanie 12 utworów w języku białoruskim. Przed każdym z nich krótko tłumaczył tekst oraz wyjaśniał zasadnicze przesłanie. Parafianie z uznaniem wysłuchali wszytkich kompozycji naszego gościa. Na koniec owego muzycznego spotkania ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii - w imieniu wszystkich słuchających podziękował Eliaszowi za jego odwagę, świadectwo wiary oraz pięknie wykonane utwory. Po koncercie słuchacze mogli jeszcze zdobyć dla siebie płytę z własnymi utworami białoruskiego muzyka.

Program koncertu obejmował następujące utwory:

1. Reflektory
2. Wyznanie
3. O Helen
4. Potajemny klub
5. Pogrzeb szklanki
6. Kalinał most
7. Do spotkania
8. Zielona herbata
9. Schować się we mgle
10. Niepewność
11. Żwawy dzieciak
12.Przeszli liczyć owce

Procesja fatimska - 13.10.2017

 13 października, w rocznicę ostatnich - szóstych objawień w Fatimie sprzed 100 lat, zebraliśmy się wspólnie na comiesięcznej modlitwie różańcowej przez wstawiennictwo Pani Fatimskiej.

Nabożeństwu przewodniczył ks. Przemysław Janiak - wikariusz naszej parafii. Podjął on rozważania na temat tajemnic bolesnych, jednocześnie podkreślając rolę Dzieci Fatimskich - Franciszka, Hiacynty i Łucji - w przekazywaniu światu orędzia Najświętszej Maryi Panny. Procesja tym razem udała się na rynek miejski Sieradza. Parafianie żywo włączali się w niesienie figury Matki Bożej, relikwi św. Jana Pawła II oraz Bł. Dzieci Fatimskich, a także w śpiew oraz modlitwę różańcową. 

Na zakończenie wspólnej modlitwy ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii - podziękował wszystkim za jednomyślną modlitwę i zachęcił parafian do oddania czci relikwiom Bł. Hiacynty i Franciszka. 

Ojciec Profesor Andrzej Potocki OP w naszej parafii - 08.10.2017

 W ostatnią niedzielę, 8 października br. przez cały w naszej parafii gościł o. prof. zw. dr hab. Andrzej Potocki OP - dominikanin, profesor socjologii oraz autor wielu książek i publikacji z zakresu socjologii religii oraz wychowania religijnego w Kościele katolickim w Polsce.

Ojciec Potocki przez cały dzień posługiwał przy Słowie Bożym, głosząc - w nurcie misji kaznodziejskiej ojców dominikanów - okolicznościowe homilie o Matce Bożej, sile modlitwy różańcowej oraz chrześcijańskich wartościach współczesnej Europy. 

W jednej z wygłoszonych homilii uczestnicy mogli uświadomić sobie wartość i wielkość modlitwy świętym różańcem. "Jeżeli się modlimy (...) to przez różaniec możemy załatwić różne sprawy. Na przykład zamiast się pokłócić - chwycić rożaniec w intencji tej osoby, z którą się chciało pokłócić (...) Gdy widzimy rycerzy, to rycerze byli uzbrojeni w zbroję, zaś u pasa mieli miecze po lewej stronie. (...) Na pamiątkę tego, że tak wyglądał strój rycerza, dominikanie nosza pas, a u pasa różaniec. Przez różaniec prosi się o dobro, mamy szansęprzez niego związać się Matką Bożą, która prosi nas o odmawianie różaniec. Trzymajmy w dłoniach różaniec – niech to będzie prawda o naszej modlitwie.

Na Mszy Świętej o godzinie 11:30, która tradycyjnie gromadzi wielu najmłodszych parafian, miało miejsce uroczystyste poświecenie różańców, którego dokonał właśnie nasz zaproszony gość. Wyjaśnił on najpierw w homilii analogię różańca do kulek od pistoletu, aby właśnie przez modlitwę różańcową załatwiać różne niełatwe problemy i chronić się przed grzechem.

Nasi parafianie na XIV Kongresie Kół Różańcowych oraz na Różańcu do Granic - 07.10.2017

W ostatnią sobotę - 7 października br. - nasi parafianie udali się do Świnic Warckich, aby uczestniczyć w XIV Kongresie Kół Różańcowych. Grupie modlących się parafian towarzyszył ich opiekun ks. Krzysztof Mętlewicz - wikariusz parafii Wszystkich Świętych. 

Koła Różańcowe naszej parafii miały okazję nieść relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej, które tradycyjnie przemierzyły procesję z Głogowca (domu urodzin św. Faustyny) do Sankturium (miejsca jej chrztu świętego). Następnie wszyscy wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering - pasterz naszej diecezji. Wśród koncelebry należy zauważyć również obecność ks. inf. Mariana Bronikowsiego - proboszcza parafii. Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy uczestnicy liturgii udali się na posiłek. Następnie miała miejsce piękna i żywa modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w godzinie Miłosierdzia (15:00). Należy zauważyć, że wszyscy uczestnicy pielgrzymki do Świnic Warckich włączyli się także w akcję "Różaniec do granic", modląc się wszystkimi częściami różańca świętego tak w drodze do Świnic Warckich, jak i w powrotnej.

W tym samym czasie część naszych parafian włączyła się bezpośrednio w modlitwę różańcową na granicy naszej Ojczyzny. Nasze parafianki - Józefa Jaguś, Jadwiga Sterna oraz Krystyna Kubik wraz z parafianami kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Sieradzu udali się do parafii św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu (granica polsko-niemiecka). Tam najpierw miała miejsce Msza Święta, po niej Adoracja Najświętszego Sakramentu, a następnie wspólny udział w modlitewnej drodze, której początek był w kościele św. Jana Chrzciciela. Po powrocie do Sieradza parafianki złożyły na ręce Księdza Proboszcza różaniec, którym modliły się za całą parafię, duszpasterzy i parafian. Poprosiły również, aby ten znak naszej wiary i jedności z całą modlącą się Polską był stałym narzędziem modlitwy również w naszej parafii.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl