Wydarzenia

Niezwykły koncert Kamila Dżalaka - 24.09.2017

„W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym nadaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich” – uczy Sobór Watykański II w Konstytucji o Liturgii (120). O wielkiej aktualności tego wezwania świadczą organizowane koncerty organowe, które z dniem 24 września br. rozpoczęły jesienny cykl koncertów organowych w sieradzkim kościele farnym.

Niedzielny wieczór zgromadził w kościele parafialnym Wszystkich Świętych w Sieradzu wielu zainteresowanych słuchaczy, których swoją twórczością ujął niezwykle utalentowany młody człowiek – Kamil Dżalak. Należy zauważyć, że jego kariera organowa rozpoczęła się bardzo wcześnie. W 2010 roku został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku, następnie zdobył I miejsce w III Krakowskim Konkursie Młodych Organistów (2010) oraz uzyskał II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie (2011). Koncertował na Litwie, we Włoszech i Holandii, a także brał udział w licznych  festiwalach  krajowych. Był członkiem koła naukowego „Zecer” działającego przy Katedrze Organów krakowskiej Akademii Muzycznej. Obecnie jest alumnem pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Koncert rozpoczął się o godzinie 20:00. Wykonawcę wraz z parafianami przywitał ks. inf. Marian Bronikowski – proboszcz parafii, zaś zaproszony gość chwilę później miał możliwość krótkiego przedstawienia siebie oraz wybranego na wieczorny koncert repertuaru. W swoim słowie skierowanym do parafian utalentowany nowicjusz ze Zgromadzenia Oblatów nie skupiał jednak zbytniej uwagi na swojej karierze, lecz dał piękne świadectwo swojego zakonnego powołania. Poprosił również słuchaczy, aby zwyczajem „oblackim” po koncercie wyrazili swoją chrześcijańską jedność i osobom obecnym tuż obok siebie wyznali „Dobrze, że jesteś. Dziękuję, że jesteś”.

Parafianie mogli wysłuchać wielu znakomitych utworów, do których należą:

Nicolas de Grigny (1671-1703)

 • „Veni Creator”
 •        En Taille
 •        Fugue
 •        Duo
 •        Recit de Cromorne
 •        Dialogue sur les Grands Jeux

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

 • Preludium i fuga C  BWV 547
 • preludium chorałowe: Schmucke dich, o liebe Seele BWV 654
 • preludium chorałowe : Komm Gott Schopfer, Heiliger Geist BWV 667

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)

 • Fuga in D Minor  Wq 119/2

Max Reger (1873-1916)

 • Toccata d-moll op.59, No. 5

Na każdy z wykonanych utworów słuchacze reagowali żywymi oklaskami, pośród których wiele osób nie kryło swojego zachwytu i wzruszenia. Koncert w wykonaniu tak zdolnego, a jednocześnie pokornego artysty przyniósł tak duszpasterzom, jak i parafianom wiele pozytywnych odczuć i przeżyć. Kolejne uczty duchowe i artystyczne czekają nas w następne niedziele od 1 do 22 października 2017 roku.

Procesja fatimska - 13.09.2017

13 września br., w przedzień święta Podwyższenia Krzyża Świętego, miała miejsce kolejna parafialna procesja fatimska przez miejski rynek. Tym razem nabożeństwu przewodniczył wikariusz parafii - ks. Rafał Jańczak. 

Procesja tradycyjnie wyruszyła ze świątyni o godz. 21:00. Z różańcem w ręku i pieśnią na ustach parafianie ponieśli na ulice Sieradza figurę Matki Bożej z Fatimy oraz relikwie świętych Dzieci Fatimskich oraz św. Jana Pawła II. W modlitwę i śpiew czynnie włączali się licznie zgromadzeni wierni, wśród których nie zabrakło również ludzi młodych.

Po powrocie do kolegiaty, ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii - podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność i modlitwę. Wskazał również na wspominaną jutro 70 rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego wizerunek jeszcze tego miesiąca znajdzie się w świeżoodnowionym prezbiterium.

Po udzieleniu błogosławieństwa, duszpasterze oraz parafianie oddali cześć relikwiom św. Jana Pawła II. Kolejne nabożeństwo fatimskie już za miesiąc, 13. 10. 2017 roku o godz. 21:00.

 

Diecezjalne dziękczynienie za plony w Starym Mieście - 10.09.2017

 10 września br. o godzinie 13:00 miała miejsce uroczysta Eucharystia dziękczynna za tegoroczne plony ziemi. Była ona centralnym punktem obchodów diecezjalnych dożynek, którym przewodniczył pasterz diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Alojzy Mering, starosta koniński p. Stanisław Bielik oraz Wójt Gminy Stare Miasto p. Ryszard Nawrocki. Na uroczyściach naszą parafię oraz dekanat sieradzki I reprezentował ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii. 

Diecezjalny Dzień Wspólnoty w Koninie - 09.09.2017

W sobotę 9 września w kościele pw. NMP Królowej Polski w Koninie zgromadzili się Członkowie Ruchu Światło - Życie i Odnowy w Duchu Świętym na Wspólnym Diecezjalnym Dniu Wspólnoty. W przygotowaniu do Mszy świętej wysłuchaliśmy konferencji o współdziałaniu obu Ruchów charyzmatycznych w procesie ewangelizacji i odnowy Kościoła oraz prosiliśmy w modlitwie o Dary Ducha Świętego potrzebne do bycia Świadkiem Chrystusa .

Pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Meringa o godzinie 12.00 celebrowaliśmy Eucharystię, następnie odbył się parafialny Piknik rodzinny, podczas którego dostępnych było wiele atrakcji, mających za celu integrację przybyłych wspólnot ze sobą, a także z członkami miejscowej parafii. Sieradzką Kolegiatę reprezentowała grupa Odnowy w Duchu Świętym wraz ze swoim nowym opiekunem - ks. Przemysławem Janiakiem.

Piesza Pielgrzymka z Sieradza do Charłupi Małej - 08.09.2017

 Jak co roku, tradycyjnie już w Święto Narodzenia NMP - 8 września - z naszej sieradzkiej kolegiaty wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej. Pielgrzymkę parafian poprzedziła uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii. W wygłoszonym do pielgrzymów słowie wyraził swoją radość z żywej pobożności maryjnej wśród parafian, której znakiem jest rokroczna pielgrzymka do charłupskiego sanktuarium. Warto również zaznaczyć obecność licznie zgromadzonej młodzieży z I Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, która czynnie i widocznie włączyła się w pomoc przy organizacji nagłośnienia i niesienie krzyża, flagi i herbu Sieradza.

Bezpośrednio po Mszy Świętej wikariusz i przewodnik grupy ks. Krzysztof Mętlewicz przywitał wszystkich pielgrzymów, po czym kilkudziesięcioosobowa grupa udała się na skrzyżowanie ulicy Sarańskiej i Wojska Polskiego. Tam do naszych pątników dołączyli wierni z parafii Najświętszego Serca Jezusa w Sieradzu ze swoim duszpasterzem - ks. Krzysztofem Kaczmarkiem. Około 200 - osobowa kolumna pielgrzymów z radością oraz z modlitwą na ustach udała się w duchową drogę. Około 10:30 pielgrzymów w Charłupi Małej przywitał tamtejszy proboszcz ks. prał. Grzegorz Drzewiecki, zaś o godzinie 12:00 wszyscy pielgrzymi, którzy przybyli do Sanktuarium, uczestniczyli w uroczystej sumie odpustowej, połączonej z centralnym aktem poświęcenia Niepokalanemu Sercu NMP całej diecezji włocławskiej, którego dokonał pasterz diecezji ks. bp Wiesław Alojzy Mering.

\"Boży szaleńcy\" na Wieczorze Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II - 07.09.2017

 7 września br. dla parafii farnej w Sieradzu pozostanie długo w pamięci duszpasterzy i parafian. Organizowany w naszej parafii Wieczór Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II, który każdego pierwszego czwartku gromadzi o godz. 19:00 liczną wspólnotę parafii, tym razem stał się niesamowitym spotkaniem z prawdziwie „Bożymi szaleńcami”. Trójka przyjaciół – Sebastian Hennig, Mateusz Matuszewski oraz Wojciech Malicha – pewnego dnia wybrała się w opatrznościową wyprawę w nieznane. Przemierzając przez 171 dni Europę oraz Azję zwiedzili aż 22 kraje. Ich ekspedycja, co ciekawe, jest którąś z kolei, zaś swoje przedsięwzięcie nazwali „Aventura – Przygoda”.

Młodzi i dumni ze swojej wiary chrześcijanie dali wobec parafian swoje niesamowite świadectwo o odkrywaniu w czasie podróży obecności Boga,  niezwykłych spotkaniach z osobami z różnych wierzeń i kultur oraz zupełnie mało prawdopodobnych zbiegach okoliczności, które ostatecznie skierowały ich kroki do Sieradza.

Gdy podróżnicy przemierzali Koreę Południową będąc 9 tys. kilometrów od domu rodzinnego, na dniu polskiej flagi narodowej w Seulu (2 maja br.) spotkali ks. Jarosława Kamieńskiego, delegata ds. misji w Azji, który parafianom z kolegiaty  długo jeszcze będzie się kojarzyć z koreańską młodzieżą z wyspy Jeju (czyt. Czedżu), która przybyła do Sieradza przed rokiem w ramach ŚDM 2016. Ksiądz Jarosław podjął trójkę przyjaciół gościną, w czasie której wręczył im całe opakowania różańców, medalików i obrazków, aby odważnie i mężnie świadczyli o swojej wierze, nawet wobec ludzi obcych im kulturowo i religijnie. Warto również dodać, że zarówno dwójka „Bożych szaleńców” (Sebastian i Mateusz), jak i towarzyszący koreańskiej młodzieży pallotyn pochodzą z tym samych stron, co wszyscy zgodnie uznali za rzeczywiste działanie Bożej Opatrzności.

Gdy na początki września br. wspomniana trójka właśnie powróciła do Polski, ich drogi znów połączyły się z ks. Jarosławem w na Jasnej Górze. Stamtąd zamierzali oni powrócić do Bydgoszczy, jednak znów Boża wola poprowadziła ich do sieradzkiej kolegiaty, akurat w czasie, gdy trwały przygotowania do kolejnego parafialnego Wieczoru Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II. To właśnie ten papież wołał do młodych przed laty „Wy jesteście nadzieją świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją”. Jakże bardzo aktualne stają się te słowa w kontekście wizyty naszych gości. 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl