Wydarzenia

Wieczór Miłosierdzia z udziałem Chrześcijanki z Pakistanu - 01.02.2018

W I czwartek miesiąca lutego br., w ramach parafialnego Wieczoru Miłosierdzia ze św. Janem Paweł II, mieliśmy okazję poznać niezwykle ciekawą historię życia Saphny, młodej chrześcijanki z Pakistanu.

Saphna do Polski na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku i pozostała w naszej ojczyźnie jako uchodźca. Otrzymując od naszego kraju azyl, może czuć się bezpieczna i otoczona swoimi siostrami i braćmi w wierze. Jej ojczyzna, czyli Pakistan, to w przeważającej mierze kraj muzułmański. Żyje tam 185 mln obywateli, z czego 1,5 mln to katolicy. 

Młoda chrześcijanka pochodzi z Islamabadu i aktualnie korzysta z gościny u naszych parafian - pani Krystyny Kubik oraz jej syna Roberta Muszyńskiego, który tego wieczoru był jej osobistym tłumaczem.Wszystkich licznie zgromadzonych parfian powitał proboszcz parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Zaapelował do słuchaczy o prawdziwe i miłujące spojrzenie na sprawę uchodźców, ponieważ wśród wielu przybywywajacych do Europy muzułmanów, uciekają tutaj również prześladowani chrześcijanie. Saphna podzieliła się z nami swoim świadectwem wiary, doświadczeniem Światowych Dni Młodzieży sprzed ponad roku. Nie kryła również swojej trudnej historii pobytu w Pakistanie, gdzie muzułmanie prześladowali bardzo mocno jej rodzinę, przez co musiała znaleźć się w Polsce.

Po świadectwie, Saphna wraz z p. Anną Łaciną, Przewodniczącą Kół Różańcowych w naszej parafii poprowadzili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Nasz gość posłużył się modlitwami w swoim języku, modląc się między innymi w językach urdu

Na koniec wszystkim podziękował Ksiądz Proboszcz, po czym ks. Krzysztof udzielił zebranym Bo żego Błogosławieństwa. Saphna tego wieczoru zawierzyła się również Św. Józefowi Sieradzkiemu oraz złożyła swój wpis do kroniki parafialnej.

120 - lecie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Sieradzu - 28.01.2018

28 stycznia br. w sieradzkiej kolegiacie rozbrzmiały licznie zebrane instrumenty dęte. Wszystko za sprawą wielkiego jubileuszu 120 rocznicy powstania Miejskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:00 w kościele farnym Wszystkich Świętych, z którym orkiestra jest nierozerwalnie powiązana.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. inf. Mariana Bronikowskiego – proboszcza sieradzkiej kolegiaty. Orkiestra zadbała nie tylko o muzyczną oprawę liturgicznych obchodów, lecz również czynnie zaangażowała się w proklamację Liturgii Słowa. Okolicznościowe słowo wygłosił ks. inf. Bronikowski. Podkreślił on wielką pasję, jaka przyświecała założycielom orkiestry dętej. Wskazał tym samym, że przykład niezwykle zapalonych do działania pierwszych członków orkiestry pokazuje, jak bardzo sieradzkim artystom leżała na sercu sprawa założenia i rozwijania wielkiej orkiestry strażackiej. Życzył tym samym, aby każdy z parafian obudził w sobie chrześcijańską pasję dbania o wspólnotę Kościoła i otworzył się na natchnienia Ducha Świętego Ożywiciela.
 
Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do parafialnego Domu Katolickiego, gdzie w drugiej części jubileuszu miał miejsce niezwykły koncert sieradzkiej orkiestry. Uczestników koncertu powitał kierownik orkiestry p. Andrzej Czapnik, zaś grających jubilatów prowadził ich kapelmistrz – p. Damian Michaluk. Wśród wykonywanych utworów można było usłyszeć między innymi żywiołowe marsze koncertowe, wzruszające fragmenty muzyki filmowej, czy porywające współczesne aranżacje znanych utworów musicalowych. Słuchacze nie kryli swojego zachwytu i przejęcia, które okazywali solidnym aplauzem.
 
W tym miejscu nie sposób pominąć wspaniałej historii sieradzkiej straży ogniowej, której początki sięgają już 1876 roku. Przez pierwsze 22 lata funkcjonowania straż nie posiadała własnej orkiestry, więc w 1894 r. podpisano umowę z orkiestrą kościelną. Ta jednak upadła z powodu braku funduszy w 1897r. Rok później naczelnikiem straży został lekarz Aleksander Murzynowski, miłośnik muzyki, sam grający dobrze na wiolonczeli. W lutym 1898r wyjednał u gubernatora kaliskiego zezwolenie na założenie zespołu. Sam w większości wyłożył pieniądze na instrumenty. Aleksander Murzynowski sprowadził z zakładu opiekuńczego w Warszawie 12 chłopców w wieku 10-12 lat, utrzymywał ich i opłacał pobieraną przez nich naukę rzemiosła u miejscowych rzemieślników, pod warunkiem jednak, że będą należeli do orkiestry strażackiej.
 
Po wybuchu pierwszej wojny światowej i zajęciu w 1914r. Sieradza przez Niemców, działalność straży została przerwana. Wznowiono działanie orkiestry w 1916r. na mszy żałobnej w intencji zmarłego Henryka Sienkiewicza. Od 1945 roku można mówić o stałych próbach nieprzerwanie grającego zespołu.
 
W 1968 roku orkiestra odniosła swój największy sukces w historii – zajęła II miejsce na Ogólnopolski Konkursie Orkiestr Dętych w Kozienicach. Aktualnie orkiestra składa się z 35 stałych członków  w różnym wieku i działa przy Sieradzkim Centrum Kultury. Często występuje publicznie podczas świąt państwowych, na scenach sieradzkich instytucji kulturalnych i wytrwale od stu dwudziestu lat w czasie obchodów świat liturgicznych w sieradzkiej farze.
Jasełka Dzieci SP nr 4 w naszej kolegiacie - 21.01.2018

W ostatnią niedzielę, 21 stycznia, po Mszy Świetej o godz. 11:30 nasi najmłodsi parafianie wystawili sztukę jasełkową pod tytułem "Wół i Osioł". Dzieci pod kierownictem s. Elżbiety Kuriatto - naszej katechetki - przygotowały pięknie zagrane sceny sprzed ponad 2 tysięcy lat.

Wszystkich uczestników zachwyciła synchronizacja gestów, tańca, słów, muzyki i recytacji, jakie zaprezentowali nam mali aktorzy. Na zakończenie przedstawienia jasełkowego głos zabrał ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii, który bardzo serdecznie podziękował występującym oraz ich opiekunce - s. Elżbiecie.

PLAN WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ - 22.01. - 27.01.

 WIZYTA KOLĘDOWA

PONIEDZIAŁEK – 22 stycznia 2018 r.

 

od godz. 15.00:

- ul. Jana Pawła II 35 A (2 księży)

- ul. Jana Pawła II 37 (2 księży)

 

WTOREK – 23 stycznia 2018 r.

od godz. 15.00:

- ul. Jana Pawła II 39 (2 księży)

- ul. Jana Pawła II 43 (2 księży)

 

ŚRODA – 24 stycznia 2018 r.

od godz. 15.00:

- ul. Jana Pawła II 45 (2 księży)

- ul. Jana Pawła II 47 (2 księży)

 

CZWARTEK – 25 stycznia 2018 r.

od godz. 15.00:

- ul. Jana Pawła II 49 (2 księży)

- ul. Jana Pawła II 51 (2 księży)

 

PIĄTEK – 26 stycznia 2018 r.

od godz. 9.00:

- ul. Kolegiacka (2 księży)

Cały dzień:

- kolęda uzupełniająca

 

SOBOTA – 27 stycznia 2018 r.

Cały dzień:

- kolęda uzupełniająca

Nasi parafianie na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Dzieci do Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu - 20.01.2018

W sobotę, 20 stycznia br., uczestnicy naszych parafialnych Rorat w grudniu 2017 roku, odbyli pielgrzymkę do Kalisza, gdzie od 2 grudnia 2017 roku celebrowany jest Nadzwyczajny Rok Św. Józefa. Ten szczególny czas w Kościele katolickim służy jeszcze lepszemu poznaniu osoby św. Józefa, ale również ściśle wiąże się z ustanowieniem świątyni kaliskiej Sanktuarium Narodowym. Do Kalisza przybyło ponad 2 tysiące dzieci, a z nimi ich rodzice i wielu innych dorosłych pielgrzymów. Naszą parafię reprezentowała grupa prawie 50 pielgrzymów, z którymi udał się ks. Krzysztof Mętlewicz - wikariusz naszej parafii. Podr óż odbyła się dzięki pomocy Prezesa PKS Sieradz p. Sławomira Gozdalika, który umożliwił naszym pielgrzymom dotarcie do wyznaczonego celu.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 11:00 zawiązaniem wspólnoty oraz koncertem Zespołu "Promyczki Dobra" z Nowego Sącza, który również zadbał o oprawę liturgiczną Eucharystii.

Eucharystia rozpoczęła się o godz. 12:00, a przewodniczył jej J.E. ks. bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. W dialogowanej homilii z dziećmi poruszył on niezmiernie ważną kwestię dorastania w chrześcijańskiej rodzinie na wzór św. Rodziny z Nazaretu. 

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani gorącym posiłkiem, by tuż po nim szczęśliwie wrócić do rodzimego Sieradza.

 

XXI Dzień Judaizmu w Sieradzu

 Już po raz XXI w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Judaizmu. W naszej diecezji obchody tego wydarzenia od początku odbywały się w Sieradzu, a w tym roku odbyły się one po raz dziesiąty. Należy zauważyć, że tegoroczne obchody miały miejsce 19 stycznia z uwagi na zbliżający się dla braci Żydów szabat (sobota).

Wszystkich zaproszonych na uroczystość gości powitali na początku gospodarze wydarzenia: ks. inf. Marian Bronikowski – proboszcz sieradzkiej fary oraz Prezydent Miasta Sieradza p. Paweł Osiewała. Obchody uświetniła obecność Pasterza Diecezji ks. bpa Wiesława Alojzego Meringa oraz wielu znamienitych gości. Wśród nich należy zauważyć chociażby Naczelnego Rabina Polski p. Michaela Josepha Schudricha, który tuż po powitaniu zabrał głos, by wyjaśnić zebranym uczestnikom wymowę tegorocznego hasła „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57, 19). Zaapelował za prorokiem Izajaszem, byśmy życzyli sobie wzajemnie pokoju (hebr. szalom), tym, którzy są nam bliscy, jak i tym, od których różnimy się poglądami, racjami czy wyznawaną wiarą.

Kolejnym prelegentem był Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – p. Jarosław Sellin, który wygłosił referat „Karol Wojtyła a Holocaust”. Przywołał on wiele ciekawych i nieznanych wcześniej wydarzeń z życia młodego Karola Wojtyły, który bardzo mocno rozwinął dialog żydowsko-katolicki. Bezpośrednio po tym wystąpieniu głos zabrali p. Joanna Sobolewska – Pyz, p. Anna Kołacińska – Gałązka oraz p. Jacek Gałązka  - autorzy obecnej na obchodach wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. Ci właśnie autorzy już wcześniej odwiedzili Sieradz, gdy prezentowali wydaną w 2017 roku publikację „Nie mogliśmy pojąć dlaczego… Losy i przeżycia Dzieci Holocaustu”. W ramach Dnia Judaizmu w Sieradzu dokonano otwarcia wystawy, która od wielu lat dociera do wielu miast i państw na całym świecie.

Głos zabrała również s. Małogorzata Krupecka USJK, która zapoznała słuchaczy z fragmentami „Kroniki okupacyjnej”. W swojej prelekcji przybliżyła ona słuchaczom niesamowitą historię Polaków i Żydów, którzy żyli wspólnie w Sieradzu, zaś w czasie II wojny światowej ponieśli niewinną śmierć.

Na zakończenie I części obchodów zebrani wysłuchali krótkiego koncertu żydowskich pieśni, który zaprezentował p. Symcha Keller – Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Akompaniował mu na gitarze p. Paweł Stępniak.

Podsumowania wszystkich wystąpień dokonała p. Rut Cohen Dar - Ambasador Izraela w Polsce oraz Pasterz Diecezji. Należy podkreślić również obecność ks. prof. UKSW Mirosława Mejznera – Rektora WSD Pallotynów w Ołtarzewie, władze lokalne, ale przede wszystkim licznie zgromadzoną młodzież z sieradzkich szkół.

Druga część Dnia Judaizmu miała miejsce przy ścianie memorialnej na placu świątynnym przy sieradzkiej kolegiacie ok. godz. 12:00. Modlitwę poprowadził p. Symcha Keller wraz z Biskupem Włocławskim, po czym licznie zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły światło pamięci pod tablicami upamiętniającymi wciąż żywe wspomnienia sprzed ponad 70 lat. 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl