Wydarzenia

Pierwsza Komunia Święta Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 - 13.05.2018

13 maja, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w czasie Eucharystii o godz. 10:00 prawie 100 naszych dzieci ze SP nr 4 przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył J.E. ks. prał. Krzysztof Nykiel - Regens Penitencjarii Apostolskiej, zaś koncelebrował ją proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Całą uroczystość rozpoczęto przywitaniem dzieci na zewnątrz świątyni, gdzie po pokropieniu wodą święconą, dzieci otrzymały błogosławieństwo swoich rodziców. 

Na początku Eucharystii przemówili rodzice dzieci przystępujących do Komunii św., którzy przywitali dostojnego gościa z Watykanu i prosili proboszcza parafii o udzielenie dzieciom Sakramentu I Komunii Świętej.

Słowo Boże wygłosił ks. inf. Marian Bronikowski. Przypomniał on dzieciom o ich chrzcie świętym, który przyjęli w tej samej świątyni, w której dzisiaj - odpowiednio przygotowani - po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Liturgii Mszy Świętej. Ks. Proboszcz przypomniał również wydarzenia z 13 maja 1981 roku, kiedy dokonano zamachu  na Ojca Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie homilii Ks. Proboszcz zaapelował do dzieci: "przyjmując Komunię św, nieście radość w życie, w naszą wspólnotę parafialną, w naszej rodziny, bo miłość pozwoli nam iść w stronę nieba"

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele dzieci oraz rodziców podziękowali Księdzu Proboszczowi, Ks. Prałatowi, katechetom i duszpasterzom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg tej uroczystości. 

 

Rozpoczęliśmy Nowennę przed ogłoszeniem tytułu i godności Bazyliki Mniejszej - 11.05.2018

Z dniem 11 maja,  zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami proboszcza naszej parafii ks. inf. Mariana Bronikowskiego, pod hasłem "Kolegiata pełna wiary" rozpoczęliśmy dziewięciodniową modlitwĘ przed Zesłaniem Ducha Św. oraz uroczystością ogłoszenia tytułu i godności Bazyliki Mniejszej dla Kolegiaty Sieradzkiej.

Na program składają się bardzo liczne i znaczące wydarzenia, które mają za zadanie przygotować wszystkich parafian do nadchodzących Uroczystości. Przygotowanie bowiem nie dotyczy tylko wyglądu i stanu architektonicznego świątyni farnej, lecz przede wszystkim pobudzeniem ludzkich do serc do wsłuchiwania się w natchnienia Ducha Św., Pana i Ożywiciela.

Tradycyjnie od lutego br. każdego 11 dnia miesiąca modlimy się za Ojczyznę, dlatego i tym razem proboszcz naszej parafii przewodniczył Eucharystii o godz. 20:00 w intencji naszego narodu. W wygłoszonym Słowie Bożym celebrans wskazał na bardzo ważne zadanie głoszenia Ewangelii czynem i konkretnym działaniem. Odniósł się również do przebogatej historii sieradzkiej fary, która od wieków była "Matką Ziemi Sieradzkiej, która czeka na każde swoje dziecko. 

Po zakończonej Eucharystii wspólnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, a już jutro kolejna odsłona naszej modlitwewnej nowenny. Z serca wszystkich zapraszamy i w galerii zdjęć załączamy program nabożeństw na ten czas i zdjęcia z dzisiejszej Eucharystii.

Dni Krzyżowe w naszej parafii - 07.,08.,09.05.2018

W dniach 7, 8 oraz 9 maja br. o godz. 17:00 przeżywaliśmy w naszej parafii Dni Krzyżowe. Ich tradycja sięga aż V wieku po nar. Chrystusa, zaś w naszej parafii kultywowana jest od niepamiętnych czasów.

Zasadniczym celem Dni Krzyżowych, czyli wiosennych modlitw o urodzaje, jest wyproszenie u miłosiernego Boga Jego błogosławieństwa dla podejmowanych prac rolniczych i ogrodowych. Licząc na Bożą przychylność wędrujemy procesyjnie do sieradzkich Krzyży, śpiewając błagalną litanię do Wszystkich Świętych. Następnie na miejscu celebrans zanosi wspólne prośby i błogosławi owoce i plony ziemi, by później, wracając do sieradzkiej fary, wszyscy parafianie oddawali cześć Matce Bożej przez śpiew Litanii Loretańskiej.

W poniedziałek i środę nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii ks. inf. Marian Bronikowski, zaś we wtorek wikariusz, ks. Krzysztof Mętlewicz. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.

 

Pierwsza Komunia Święta Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 - 06.05.2018

 W czasie niedzielnej Eucharystii 6 maja br., o godz. 10:00 w naszej sieradzkiej kolegiacie 72 dzieci przystąpiło po raz pierwszy do Komunii Świętej. 

Dzieci najpierw zebrały się przed świątynią na placu kolegiackim, gdzie przywitał ich proboszcz parafii ks. inf. Marian Bronikowski, który przewodniczył tej Uroczystości. Dzieci po przyjęciu pokropienia wodą święconą, poprosiły swoich rodziców o błogosławieństwo Boże, by chwilę później z radosną pieśnią na ustach zmierzać na spotkanie z Eucharystycznym Chrystusem.

Po przyjęciu Komunii św. przedstawiciele rodziców oraz dzieci podziękowali ks. inf. Marianowi Bronikowskiemu, ks. Przemysławowi Janiakowi  wikariuszowi oraz katechetom za trud przygotowania ich do przeżycia tego Sakramentu Miłości. Podziękowania popłynęły również w stronę Słonecznej Scholi, która ubogaciła i rozweseliła uczestniczących w Liturgii.

Pamiątką po przeżytej Eucharystii stały się chleby, jakie z rąk ks. Proboszcza i ks. Opiekuna otrzymało każde dziecko.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - 03.05.2018

W dniu 3 maja br., obchodziliśmy w naszej świątyni Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która od 1924 roku nierozerwalnie łączy się z obchodami Święta Konstytucji RP. 

Obchody rozpocz ęła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Wygłosił on również okolicznościowe Słowo, w którym bardzo mocno podkreślał nasze narodowe przywiązanie do wiary chrześcijańskiej od chwili, gdy "Mieszko I w polską ziemię wbił chrześcijański krzyż. A obok krzyża stanęła Matka Boga, Maryja [...] Staje w murach tej świątyni przed oczami naszej duszy całe dziedzictwo pokoleń dedydowane Maryi. Wielu z nas podziwiało Bazylikę Mariacką w Krakowie, wielu podziwiało wizerunek Królowej z Jasnej Góry [...] Święci wyznają przed nami - Maryja była zawsze naszą Królową". Proboszcz Sieradzkiej Kolegiaty odniósł się również do faktu ogłoszenia dla sieradzkiej świątyni godności i tytułu Bazyliki Mniejszej: "To jest uszanowanie naszych praojców, uszanowanie trudu tej ziemi. Ta światynia pozwalała rodzić się kolejnym wspólnotom, by nie zabrakło wyznawców jej Syna [...] W tej świątyni trwa nasza tradycja przywiązania do Boga. To co widzimy w tej świątyni to bogactwo Kościoła stworzone przez pracę wiernych". Czy Polska nie powinna być tak piękna, jak polskie świątynie? Piękno ducha człowieka najpełniej wyraża się w pięknie świątyń.Wdzięcznością otaczam tych, którzy udzielali wsparcia, aby etapami przy dobrej współpracy dźwigać to dziedzictwo; i razem doczekaliśmy tego pięknego dnia, by ta światynia mogła cieszyć się zaszczytnym tytułem. Mamy być dumni z naszego miasta i naszych świątyń. Wspierajmy się tak, by nasze duchowe dziedzictwo w oczach Królowej Świątyń było jak najpiękniejsze".

Rangę Uroczystości podniosła obecność władz lokalnych w osobach Prezydenta Sieradza p. Pawła Osiewały, Wiceprezydenta p. Rafała Matysiaka, Przewodniczącego Rady Miejskiej p. Mirosława Antoniego Owczarka, Starosty Sieradzkiego p. Mariusza Bądziora, Wójta Gminy Sieradz p. Jarosława Kaźmierczaka, Posła na Sejm RP p. Piotra Polaka i wielu innych. Swoją obecnością również zaszczycił ks. prał. Mirosław Miłek - dziekan dekanatu sieradzkiego II.

Nie zabrakło oczywiście licznych pocztów sztandarowych, na których czele stanęła jak zwykle chorągiew 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia wraz z dowódcą p. płk. Robertem Krupą. O muzyczną oprawę zadbała Miejska Orkiestra Dęta oraz parafialny Chór. 

 

Bierzmowanie w naszej parafii - 01.05.2018

1 maja br. o godz. 11:00 w naszej sieradzkiej farze ponad stu młodych ludzi przystąpiło do sakramentu bierzmowania. Udzielił go przybyły do naszej wspólnoty ks. bp Stanisław Gębicki oraz proboszcz naszej parafii ks. inf. Marian Bronikowski.

Uroczystej Mszy Św. towarzyszył nasz parafialny zespół OREMUS, który zadbał o właściwą muzyczną oprawę. Za całość przygotowań tak młodzie ży, jak i przebiegu liturgii odpowiedzialny był wikariusz naszej parafii ks. Rafał Jańczak. Liturgia rozpocz ęła się od przywitania Ks. Biskupa przez rodziców młodzieży idącej do bierzowania, zaś po Ewangelii proboszcz naszej parafii zapewnił szafarza sakramentu o dobrym i właściwym przygotowaniu kandydatów. Po wygłoszonej homilii młodzież otryzmała w sakramencie siedmiorakie Dary Ducha Św., wraz  z którymi każdy otrzymał pamiątkowy krzyż.

Na zakończenie Eucharystii podziękowania pod adresem Ks. Biskupa skierowała nasza młodzież, zaś wszystkim odpowiedzialnym za bezpośrednie przygotowanie bierzmowanych, tj. ks. Rafałowi, katechetom, służbie liturgicznej oraz wielu innym  podziękował ks. inf. Marian Bronikowski.

 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl