Wydarzenia

Zbiórka żywności przed Wielkanocą - 9-10.03.2018

 W piątek i sobotę (9 i 10 marca br.) w markecie Biedronka przy ulicy Targowej i ul. Kościuszki w Sieradzu z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 4 oraz młodzieży ze Szkoły Ponadgimnazjalnej nr 1 przeprowadzono zbiórkę żywności.

Szkolne Koła Caritas łącznie zabrały ponad 300 kg artykułów spożywczych, które zostały przekazane rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym i schorowanym z naszej parafii.

Akcja odbyła się pod nadzorem i dzięki zaangażowaniu naszych katechetów opiekunów Szkolnych Kół Caritas: ks. Przemysława Janiaka, Justyny Nawrockiej, Wioletty Halusiak, Bożeny Sowały, Katarzyny Borkowskiej i Małgorzaty Kasprzyk.

Spotkanie wspomnieniowe o Ks. Prał. Józefie Frątczaku - 27.02.2018

W 95 rocznicę urodzin i 5 rocznicę śmierci wieloletniego proboszcza sieradzkiej kolegiaty - ks. prał. Jóżefa Frątczaka, sieradzanie mieli okazję spotkać się wspólnie w Muzeum Okręgowym, aby wspomnieć osobę naszego duszpasterza. Inicjatorem tego wydarzenia jest Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Spotkanie poprowadził proboszcz naszej sieradzkiej kolegiaty ks. inf. Marian Bronikowski, który odwołując się do materiałów archiwalnych przypominał sylwetkę swojego poprzednika. Na spotkaniu obecny był także pochodzący z naszej parafii ks. Dawid Matusiak. Wśród słuchaczy zauważyć należy Prezydenta Miasta Sieradz p. Pawła Osiewałę oraz licznie zgromadzonych parafian sieradzkiej fary.

 

 

 

Regens Penitencjarii Apostolskiej przewodniczył naszej parafialnej Eucharystii - 25.02.2018

 W niedzielę, 25 lutego br., Eucharystii o godz. 11:30 przewodniczył Regens Penitencjarii Apostolskiej ks. prał. Krzysztof Nykiel. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował ks. Marian Kokorzycki z diecezji Trenton (New Jersey) w Stanach Zjednoczonych Ameryki. 

Nasz gość z Watykanu wygłosił w czasie Eucharystii homilię dialogowaną z dziećmi, w czasie której zapewnił naszych najmłodszych parafian, że "Pan Jezus ich bardzo mocno kocha". Ks. Prałat wskazał słuchaczom na analogię Góry Tabor do uczestniczenia w Eucharystii właśnie w parafialnej świątyni farnej. "Wasza przepiękna kolegiata sieradzka to dzisiejsza Góra Tabor. To miłość do Jezusa was tu przyprowadziła; mamy tu świadomość, że jesteśmy kochani przez Boga, pomio naszych słabości i grzechów. Gdy bowiem otwieramy się na miłość Bożą, wówczas lepiej słyszyły brzmiący z nieba głos Ojca. Wśród wielu słyszanych przez nas głosów ten własnie Boży głos powinien być najważniejszy".

Wszyscy parafianie, tak najmłodsi, jak i starsi, z radością i wdzięcznością odebrali wizytę naszych gości, którzy sprawili, że doświadczamy powszechności Kościoła katolickiego na całym świecie.

Dzieci Pierwszokomunijne przyjęły świece gromniczne - 02.02.2018

W I piątek miesiąca, który w tym miesiącu przypadł w Święto Ofiarowania Pańskiego, bardzo wiele Dzieci Pierwszokomunijnych naszej parafii zgromadziło się w sieradzkiej kolegiacie. Wszystko z okazji uroczystego poświęcenie i rozdania Dzieciom świec gromnicznych, które zwyczajowo błogosławi się właśnie w to wyjątkowe Święto.

Ks. Proboszcz, który przewodniczył Eucharystii, wyjaśnił Dzieciom symbolikę święcy gromnicznej, nawiązując do chrześcijańskich przekonań, że zapalenie świecy z wizerunkiem Matki Bożej ochroni ludzi przed gromami.

Na zakończenie ks. inf. Marian Bronikowski podziękował Dzieciom oraz ich rodzicom za obecność, zaś ks. Przemysławowi Janiakowi - wikariuszowi naszej parafii - za zorganizowanie ceremonii przekazania świec. Warto zaznaczyć, że Eucharystię uświetniła obecnością również nasza parafialna "Słoneczna Schola", którą prowadzi s. Elżbieta Kuriatto USJK. 

Wieczór Miłosierdzia z udziałem Chrześcijanki z Pakistanu - 01.02.2018

W I czwartek miesiąca lutego br., w ramach parafialnego Wieczoru Miłosierdzia ze św. Janem Paweł II, mieliśmy okazję poznać niezwykle ciekawą historię życia Saphny, młodej chrześcijanki z Pakistanu.

Saphna do Polski na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku i pozostała w naszej ojczyźnie jako uchodźca. Otrzymując od naszego kraju azyl, może czuć się bezpieczna i otoczona swoimi siostrami i braćmi w wierze. Jej ojczyzna, czyli Pakistan, to w przeważającej mierze kraj muzułmański. Żyje tam 185 mln obywateli, z czego 1,5 mln to katolicy. 

Młoda chrześcijanka pochodzi z Islamabadu i aktualnie korzysta z gościny u naszych parafian - pani Krystyny Kubik oraz jej syna Roberta Muszyńskiego, który tego wieczoru był jej osobistym tłumaczem.Wszystkich licznie zgromadzonych parfian powitał proboszcz parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Zaapelował do słuchaczy o prawdziwe i miłujące spojrzenie na sprawę uchodźców, ponieważ wśród wielu przybywywajacych do Europy muzułmanów, uciekają tutaj również prześladowani chrześcijanie. Saphna podzieliła się z nami swoim świadectwem wiary, doświadczeniem Światowych Dni Młodzieży sprzed ponad roku. Nie kryła również swojej trudnej historii pobytu w Pakistanie, gdzie muzułmanie prześladowali bardzo mocno jej rodzinę, przez co musiała znaleźć się w Polsce.

Po świadectwie, Saphna wraz z p. Anną Łaciną, Przewodniczącą Kół Różańcowych w naszej parafii poprowadzili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Nasz gość posłużył się modlitwami w swoim języku, modląc się między innymi w językach urdu

Na koniec wszystkim podziękował Ksiądz Proboszcz, po czym ks. Krzysztof udzielił zebranym Bo żego Błogosławieństwa. Saphna tego wieczoru zawierzyła się również Św. Józefowi Sieradzkiemu oraz złożyła swój wpis do kroniki parafialnej.

120 - lecie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Sieradzu - 28.01.2018

28 stycznia br. w sieradzkiej kolegiacie rozbrzmiały licznie zebrane instrumenty dęte. Wszystko za sprawą wielkiego jubileuszu 120 rocznicy powstania Miejskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:00 w kościele farnym Wszystkich Świętych, z którym orkiestra jest nierozerwalnie powiązana.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. inf. Mariana Bronikowskiego – proboszcza sieradzkiej kolegiaty. Orkiestra zadbała nie tylko o muzyczną oprawę liturgicznych obchodów, lecz również czynnie zaangażowała się w proklamację Liturgii Słowa. Okolicznościowe słowo wygłosił ks. inf. Bronikowski. Podkreślił on wielką pasję, jaka przyświecała założycielom orkiestry dętej. Wskazał tym samym, że przykład niezwykle zapalonych do działania pierwszych członków orkiestry pokazuje, jak bardzo sieradzkim artystom leżała na sercu sprawa założenia i rozwijania wielkiej orkiestry strażackiej. Życzył tym samym, aby każdy z parafian obudził w sobie chrześcijańską pasję dbania o wspólnotę Kościoła i otworzył się na natchnienia Ducha Świętego Ożywiciela.
 
Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do parafialnego Domu Katolickiego, gdzie w drugiej części jubileuszu miał miejsce niezwykły koncert sieradzkiej orkiestry. Uczestników koncertu powitał kierownik orkiestry p. Andrzej Czapnik, zaś grających jubilatów prowadził ich kapelmistrz – p. Damian Michaluk. Wśród wykonywanych utworów można było usłyszeć między innymi żywiołowe marsze koncertowe, wzruszające fragmenty muzyki filmowej, czy porywające współczesne aranżacje znanych utworów musicalowych. Słuchacze nie kryli swojego zachwytu i przejęcia, które okazywali solidnym aplauzem.
 
W tym miejscu nie sposób pominąć wspaniałej historii sieradzkiej straży ogniowej, której początki sięgają już 1876 roku. Przez pierwsze 22 lata funkcjonowania straż nie posiadała własnej orkiestry, więc w 1894 r. podpisano umowę z orkiestrą kościelną. Ta jednak upadła z powodu braku funduszy w 1897r. Rok później naczelnikiem straży został lekarz Aleksander Murzynowski, miłośnik muzyki, sam grający dobrze na wiolonczeli. W lutym 1898r wyjednał u gubernatora kaliskiego zezwolenie na założenie zespołu. Sam w większości wyłożył pieniądze na instrumenty. Aleksander Murzynowski sprowadził z zakładu opiekuńczego w Warszawie 12 chłopców w wieku 10-12 lat, utrzymywał ich i opłacał pobieraną przez nich naukę rzemiosła u miejscowych rzemieślników, pod warunkiem jednak, że będą należeli do orkiestry strażackiej.
 
Po wybuchu pierwszej wojny światowej i zajęciu w 1914r. Sieradza przez Niemców, działalność straży została przerwana. Wznowiono działanie orkiestry w 1916r. na mszy żałobnej w intencji zmarłego Henryka Sienkiewicza. Od 1945 roku można mówić o stałych próbach nieprzerwanie grającego zespołu.
 
W 1968 roku orkiestra odniosła swój największy sukces w historii – zajęła II miejsce na Ogólnopolski Konkursie Orkiestr Dętych w Kozienicach. Aktualnie orkiestra składa się z 35 stałych członków  w różnym wieku i działa przy Sieradzkim Centrum Kultury. Często występuje publicznie podczas świąt państwowych, na scenach sieradzkich instytucji kulturalnych i wytrwale od stu dwudziestu lat w czasie obchodów świat liturgicznych w sieradzkiej farze.
Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl