Wydarzenia

Prezentacja kwartalnika "Na sieradzkich szlakach" poświęconego naszej kolegiacie - 19.11.2017

 W ostatnią niedzielę o godz. 19:00 miała miejsce prezentacja naszego sieradzkiego kwartalnika "Na sieradzkich szlakach" (nr 3/2017), który tym razem w całości poświęcony został przedstawieniu naszej pięknej sieradzkiej fary.

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Parafialnej i zgromadziło wielu parafian zainteresowanych wszelkimi redakcyjnymi "kulisami", za którymi powstawało prasowe dzieło. Całą historię powstania tego numeru przedstawił obecnym redaktor naczelny kwartalnika. Przez cały dzień przy naszej parafii trwało rozprowadzanie tego numeru, aby do rąk parafian trafiło kolejne już dzieło rozsławiające piękno naszej sieradziej perły. Niech takie właśnie inicjatywy promocji Sieradza przez piękno sieradzkiej świątyni powodują w nas radość i zdrową dumę. 

Msza Święta za zmarłych Policjantów - 16.11.2017

W czwartek, 16 listopada br. o godz. 18:00 w naszej kolegiacie miała miejsce Msza Święta w intencji zmarłych Policjantów: Zdzisława Jurgę, Krzysztofa Stachowiaka, Stanisława Ubycha, Krzysztofa Siewierskiego, Krystynę Korczak oraz Pawła Woźniaka.

Mszy Świętej przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii oraz kapelan sieradzkiej Policji. Wygłosił on również okolicznościową homilię. W Eucharystii wzięli udział dowódcy sieradzkiej Policji, poczet sztandarowy Komendy Powiatowej w Sieradzu, pracownicy Policji, ks. Aleksander Stepanovs z Łotwy, ks. Paweł Szczepaniak - absolwent Uniwersytetu w Rawennie, ks. Przemysław Warmiński - wikariusz naszej parafii oraz nasz rodak ks. Marek Musielak. Policjanci czynnie włączyli się w sprawowaną Eucharystię, wykonując między innymi czytania mszalne. 

O. Paweł Zawadzki SAC z Korei odwiedził sieradzką kolegiatę - 12.11.2017

 Ostatnio do naszej sieradzkiej kolegiaty zawitał o. Paweł Zawadzki - pallotyn, który od 27 latach przebywa w Korei Południowej. Początkowo współpracował on przez 10 lat z armią Stanów Zjednoczonych w Osanie jako ich kapelan. Kilka lat temu podjął się organizacji i budowy Centrum Bożego Miłosierdzia na wgórzu Yandgeogwon w diecezji Chunchon.

Ks. Inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii - oprowadził gościa po świątyni i pokazał mu wiele ciekawych zabytków. W tym samym czasie w świątyni parafialnej nasza młodzież uwielbiała Pana po zakończonej Eucharystii o godz. 20:00. O. Paweł z całą otwartością postanowił także uwielbić Matkę Bożą, wykonując 17 wieczny utwór o Bożej Rodzicielce. 

Święto Niepodległości w sieradzkiej kolegiacie - 11.11.2017

 11 listopada już tradycyjnie od 99 lat przywołuje nasze myśli ku wydarzeniom niepodlogłościowym, jakie miały miejsce w naszej ojczyźnie pod koniec 1918 roku. Po 123 latach niewoli nasz kraj podniósł się z upadku i wziął głęboki oddech wolności.

Uroczyste obchody naszego narodowego święta w Sieradzu rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną o godz. 10:00. Mszy świętej przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski, proboszcz naszej parafii, zaś koncelebrował w niej Kapelan 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu ks. kpt. Władysław Włodarczyk. Na uroczystościach nie zabrakło władz lokalnych, dowódców i przedstawicieli władz mundurowych naszego miasta, pocztów sztandarowych sieradzkcich szkół i instytucji oraz wielu parafian.

EUcharystię porzedziło uroczystę wprowadzenie pocztów sztandarowych, zaś tuż po wejściu procesyjnego asysty liturgicznej, wprowadzono sztandar 15 SBWD. Homilię wygłosił ks. inf. Marian Bronikowski. Wielokrotnie w wygłoszonym słowie nawiązywał do patriotycznych dzieł naszych rodaków, którzy od zawsze pragnęli wolności Rzeczypospolitej Polskiej. Ksiądz Proboszcz przypomniał również: "nie ma wolności, bez języka, tradycji, sprawiedliwości. Nie ma wolności bez świadectwa wiary, nie ma wolności bez nadziei!". 

Po zakończonej Eucharystii uroczyście wyprowadzono poczty sztandarowe, by chwilę później uczestniczyć w kolejnych punktach tej narodowej uroczystości.

Młodzież z sieradzkich szkół zwiedza naszą kolegiatę - 03.11.2017

Dzięki współpracy katechetów z dyrekcją I Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, młodzież licealna miała okazję w ostatnich tygodniach zwiedzić nasz parafialny kościół.

Uczniowie mogli przez całą godzinę lekcyjną odkrywać krok po kroku wszystkie zakątki i ciekawostki związane z architekturą, historią oraz kultem w naszej kolegiacie. Wszystko to przybliżał uczniom ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii oraz księża wikariusze. 

Poniżej w galerii zdjęć fotorelacja z ostatniej wizyty pierwszej klasy z I Liceum w Sieradzu.

 

Niedziela pełna duchowych i artystycznych wrażeń - 29.10.2017

 W ostatnię niedzielę października nasza parafia gościła wiele wspaniałych osobistości z różnych dziedzin życia, nauki, a nawet z różnych kontynentów. 

Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, Słowo Boże wygłosił ks. dr Jacek Rodzik SAC, koordynator zespołu redakcyjnego "Apostoła Miłosierdzia Bożego" - kwartalnika, który rozchodzi się w kilkutysięcznym nakładzie. W swoim rozważaniu kaznodzieja odnosił się wielokrotnie do duchowości św. Jana Pawła II, który przed laty apelował do wierzących o "wyobraźnię miłosierdzia".

W naszej parafii tego dnia gościł również br. Andrzej Baranowski SAC - pallotyn, który od 16 lat prowadzi działalność misyjną w Korei Południowej. 

Niespodzianką dla wszystkich parafian było pojawienie się na Eucharystii z udziałem dzieci o godz. 11:30 Pani Dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. Najmłodsi parafianie nie kryli zdumienia, gdy dowiedzieli się od naszego gościa, że olbrzymia Biblioteka Narodowa mieści aż 9 mln woluminów książkowych!

Ks. Inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii - najpierw pod koniec Eucharystii przedstawił najmłodszym parafianom zaproszonych gości, by następnie przekazać im - z rąk najmłodszych ministrantów- albumy o naszej sieradzkiej kolegiacie. Wszyscy goście zapewnili, że przekazane im prezenty trafią do zgromadzeń zakonnych, na półki Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz na półwysep koreański.

Uwieńczeniem niedzielnego świętowania naszych parafian był koncert organowy p. Jacka Brzostowskiego - pasjonata gry organowej oraz studenta Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Koncert rozpoczął się o godzinie 19:00. Wykonawca najpierw przedstawił słuchaczom przygotowany repertuar, na który składały się preludia i fugi Jana Sebastiana Bacha. Zaznaczył w tym miejscu również, że bardzo rzadko zdarza się taka sytuacja, by repertuar koncertu organowego w całości składał się wyłącznie z utworów jednego wykonawcy. Dla słuchaczy oznaczało to prawdziwą artystyczną ucztę i swego rodzaju wyróżnienie. 

Ks. Proboszcz na zakończenie koncertu wyraził swoją radość z faktu, iż tym razem to Sieradzanin zasiadł za kontuarem królewskiego instrumentu. Wybiegając nieco w przyszłość Ksiądz Infułat wyraził nadzieję, że nasze odremontowane organy piszczałkowe doczekają się przynajmniej dwuczęściowej płyty z nagraniami, na które złożyć mają się wykonania Kamila Dżalaka, który rozpoczął jesienny cykl koncertów organowych, jak i Jacka Brzostowskiego, który artystyczną klamrą te właśnie koncerty uwieńczył.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl