Wydarzenia

Piesza Pielgrzymka z Sieradza do Charłupi Małej - 08.09.2017

 Jak co roku, tradycyjnie już w Święto Narodzenia NMP - 8 września - z naszej sieradzkiej kolegiaty wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej. Pielgrzymkę parafian poprzedziła uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii. W wygłoszonym do pielgrzymów słowie wyraził swoją radość z żywej pobożności maryjnej wśród parafian, której znakiem jest rokroczna pielgrzymka do charłupskiego sanktuarium. Warto również zaznaczyć obecność licznie zgromadzonej młodzieży z I Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, która czynnie i widocznie włączyła się w pomoc przy organizacji nagłośnienia i niesienie krzyża, flagi i herbu Sieradza.

Bezpośrednio po Mszy Świętej wikariusz i przewodnik grupy ks. Krzysztof Mętlewicz przywitał wszystkich pielgrzymów, po czym kilkudziesięcioosobowa grupa udała się na skrzyżowanie ulicy Sarańskiej i Wojska Polskiego. Tam do naszych pątników dołączyli wierni z parafii Najświętszego Serca Jezusa w Sieradzu ze swoim duszpasterzem - ks. Krzysztofem Kaczmarkiem. Około 200 - osobowa kolumna pielgrzymów z radością oraz z modlitwą na ustach udała się w duchową drogę. Około 10:30 pielgrzymów w Charłupi Małej przywitał tamtejszy proboszcz ks. prał. Grzegorz Drzewiecki, zaś o godzinie 12:00 wszyscy pielgrzymi, którzy przybyli do Sanktuarium, uczestniczyli w uroczystej sumie odpustowej, połączonej z centralnym aktem poświęcenia Niepokalanemu Sercu NMP całej diecezji włocławskiej, którego dokonał pasterz diecezji ks. bp Wiesław Alojzy Mering.

\"Boży szaleńcy\" na Wieczorze Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II - 07.09.2017

 7 września br. dla parafii farnej w Sieradzu pozostanie długo w pamięci duszpasterzy i parafian. Organizowany w naszej parafii Wieczór Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II, który każdego pierwszego czwartku gromadzi o godz. 19:00 liczną wspólnotę parafii, tym razem stał się niesamowitym spotkaniem z prawdziwie „Bożymi szaleńcami”. Trójka przyjaciół – Sebastian Hennig, Mateusz Matuszewski oraz Wojciech Malicha – pewnego dnia wybrała się w opatrznościową wyprawę w nieznane. Przemierzając przez 171 dni Europę oraz Azję zwiedzili aż 22 kraje. Ich ekspedycja, co ciekawe, jest którąś z kolei, zaś swoje przedsięwzięcie nazwali „Aventura – Przygoda”.

Młodzi i dumni ze swojej wiary chrześcijanie dali wobec parafian swoje niesamowite świadectwo o odkrywaniu w czasie podróży obecności Boga,  niezwykłych spotkaniach z osobami z różnych wierzeń i kultur oraz zupełnie mało prawdopodobnych zbiegach okoliczności, które ostatecznie skierowały ich kroki do Sieradza.

Gdy podróżnicy przemierzali Koreę Południową będąc 9 tys. kilometrów od domu rodzinnego, na dniu polskiej flagi narodowej w Seulu (2 maja br.) spotkali ks. Jarosława Kamieńskiego, delegata ds. misji w Azji, który parafianom z kolegiaty  długo jeszcze będzie się kojarzyć z koreańską młodzieżą z wyspy Jeju (czyt. Czedżu), która przybyła do Sieradza przed rokiem w ramach ŚDM 2016. Ksiądz Jarosław podjął trójkę przyjaciół gościną, w czasie której wręczył im całe opakowania różańców, medalików i obrazków, aby odważnie i mężnie świadczyli o swojej wierze, nawet wobec ludzi obcych im kulturowo i religijnie. Warto również dodać, że zarówno dwójka „Bożych szaleńców” (Sebastian i Mateusz), jak i towarzyszący koreańskiej młodzieży pallotyn pochodzą z tym samych stron, co wszyscy zgodnie uznali za rzeczywiste działanie Bożej Opatrzności.

Gdy na początki września br. wspomniana trójka właśnie powróciła do Polski, ich drogi znów połączyły się z ks. Jarosławem w na Jasnej Górze. Stamtąd zamierzali oni powrócić do Bydgoszczy, jednak znów Boża wola poprowadziła ich do sieradzkiej kolegiaty, akurat w czasie, gdy trwały przygotowania do kolejnego parafialnego Wieczoru Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II. To właśnie ten papież wołał do młodych przed laty „Wy jesteście nadzieją świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją”. Jakże bardzo aktualne stają się te słowa w kontekście wizyty naszych gości. 

Obchody upamiętniające pomordowanych w Chełmnie nad Nerem - 05.09.2017

 W odpowiedzi na zaproszenie, jakie do naszej parafii skierowali ks. Grzegorz Grochowski - proboszcz parafii Narodzenia NMP w Chełmnie oraz Wójt Gminy Grzegorzew p. Bożena Dominiak, ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii - wziął udział w uroczystościach upamiętniających pomordowanych Polaków, Żydów i wielu innych w obozie zagłady Kulmhof w Lesie Rzuchowskim niedaleko Chełmna nad Nerem.

Uroczystości rozpoczęło uroczyste przejście pod pomnik pomordowanych ofiar, pod którym pasterz diecezji ks. bp Wiesław Alojzy Mering w towarzystwie kapłanów, prezydent miasta Sieradza p. Paweł Osiewała, przedstawiciele rodzin pomordowanych oraz licznie zgromadzone władze lokalne i samorządowe złożyli wieńce i znicze, zaś przedstawiciele gmin żydowskich umieścili pod pomnikiem charakterystyczne dla swoich religijnych obyczajów małe kamienie. 

Następnie wszyscy ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe udali się do parafialnej świątyni, gdzie miała miejsce uroczysta Eucharystia w intencji pomordowanych, po której wszystkie delegacje, kapłani i zaproszeni goście udali się na okolicznościową Agapę, by na niej jeszcze raz podziękować wszystkim za pamięć o pomordowanych oraz uwrażliwianie na świadomość tego, co przed 70 laty dokonało się w Lesie Rzuchowskim nieopodal Chełmna nad Nerem.

------------

Zdjęcia pochodzą ze strony diecezji włocławskiej www.diecezja.wloclawek.pl

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego - 04.09.2017

 4 września br. o 7:00 w naszej parafialnej świątyni miała miejsce Msza Święta rozpoczynająca nowy rok szkolny i katechetyczny. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz parafii ks. inf. Marian Bronikowski. Eucharystia zgromadziła grono pedagogiczne, pracowników placówek oświatowych, młodzież, dzieci i wielu parafian.

Okolicznościową homilię wygłosił do uczestników liturgii ks. Jarosław Kamieński - delegat ds. misji w Azji ze zgromadzenia Księży Pallotynów. Po zakończonej Mszy Świętej spotkał się on również parafianami, którzy pamiętają go dobrze z jego pobytu w Sieradzu w ramach Światowych Dni Młodzieży. 

Nauczyciele, rodzice i uczniowie po zakończonej Eucharystii udali się z radością na uroczystości w swoich szkołach, by dzięki łasce Bożej i wspólnej modlitwie ufnie stawiać kroki na ścieżce naukowej i zawodowej. 

Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych w naszej parafii - 03.09.2017

3 września br. na Mszy Świętej o godz. 11:30 najmłodsi parafianie wraz ze swoimi rodzicami zgromadzili się w sieradzkiej kolegiacie, aby podziękować za radosne i bezpieczne wakacje oraz poprosić Pana Boga o błogosławieństwo na rozpoczynający się rok szkolny 2017/2018.

Widocznym i jednocześnie pięknym znakiem prośby o Bożą łaskę było przyniesienie przez dzieci swoich tornistrów i przyborów szkolnych, które w ramach niedzielnej Eucharystii pobłogosławił Ksiądz Proboszcz. Przyglądając się przyniesionym plecakom nie sposób było nie zauważyć olbrzymiej inwencji twórczej i pomysłowości, jaka przyświecała młodym parafianom przy zakupie swoich nowych tornistrów.

Ksiądz Proboszcz zapowiedział tym samym, iż prawdopodbnie w przyszłym roku uda się zorganizować pewnego rodzaju konkurs na najpiękniejszy szkolny plecak, aby zachęcić jeszcze większą liczbę najmłodszych parafian do przedstawienia błogosławiącemu Panu swoich nowych przyborów szkolnych. Najmłodszym uczniom, jak również całej młodzieży naszej parafii wszyscy życzymy sukcesów i wielu łask od Wszechmogącego Boga!

Koncert ks. Zygmunta Słomskiego - 03.09.2017

W ostatnią niedzielę o godzinie 17:00, w Domu Katolickim przy naszej parafii miał miejsce koncert ks. kan. Zygmunta Słomskiego - proboszcza parafii bł. Doroty z Mątew w Gdańsku Jasieni. 

Ks. Zygmunt jest kompozytorem i poetą. Razem ze swoim przyjacielem Bogusławem Olszonowiczem, muzykiem z zespołu Duval, a jednocześnie reżyserem i operatorem, należy do Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Gdańsku. Są oni również wspólnymi inicjatorami własnej telewizji parafialnej. 

Koncert ks. Słomskiego odbył się w ramach 70 rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada 14 września. Wydarzenie to zgromadziło kameralne grono parafian, którzy wraz ze swoimi duszpasterzami wysłuchali ciekawych kompozycji i aranżacji przedstawionego wyżej duetu. Na koniec zaproszeni goście zachęcili słuchaczy do nabycia płyt z kazaniami bł. ks. Jerzego, aby w tę szczególną rocznicę jego urodzin brzmiał w uszach i sercach jego męczeński głos w walce o wolność i prawdę.

 

Źródło biografii: http://kultura.wiara.pl/doc/2300424.Parafia-okiem-kamery

 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl