Wydarzenia

Młodzież z sieradzkich szkół zwiedza naszą kolegiatę - 03.11.2017

Dzięki współpracy katechetów z dyrekcją I Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, młodzież licealna miała okazję w ostatnich tygodniach zwiedzić nasz parafialny kościół.

Uczniowie mogli przez całą godzinę lekcyjną odkrywać krok po kroku wszystkie zakątki i ciekawostki związane z architekturą, historią oraz kultem w naszej kolegiacie. Wszystko to przybliżał uczniom ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii oraz księża wikariusze. 

Poniżej w galerii zdjęć fotorelacja z ostatniej wizyty pierwszej klasy z I Liceum w Sieradzu.

 

Niedziela pełna duchowych i artystycznych wrażeń - 29.10.2017

 W ostatnię niedzielę października nasza parafia gościła wiele wspaniałych osobistości z różnych dziedzin życia, nauki, a nawet z różnych kontynentów. 

Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, Słowo Boże wygłosił ks. dr Jacek Rodzik SAC, koordynator zespołu redakcyjnego "Apostoła Miłosierdzia Bożego" - kwartalnika, który rozchodzi się w kilkutysięcznym nakładzie. W swoim rozważaniu kaznodzieja odnosił się wielokrotnie do duchowości św. Jana Pawła II, który przed laty apelował do wierzących o "wyobraźnię miłosierdzia".

W naszej parafii tego dnia gościł również br. Andrzej Baranowski SAC - pallotyn, który od 16 lat prowadzi działalność misyjną w Korei Południowej. 

Niespodzianką dla wszystkich parafian było pojawienie się na Eucharystii z udziałem dzieci o godz. 11:30 Pani Dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. Najmłodsi parafianie nie kryli zdumienia, gdy dowiedzieli się od naszego gościa, że olbrzymia Biblioteka Narodowa mieści aż 9 mln woluminów książkowych!

Ks. Inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii - najpierw pod koniec Eucharystii przedstawił najmłodszym parafianom zaproszonych gości, by następnie przekazać im - z rąk najmłodszych ministrantów- albumy o naszej sieradzkiej kolegiacie. Wszyscy goście zapewnili, że przekazane im prezenty trafią do zgromadzeń zakonnych, na półki Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz na półwysep koreański.

Uwieńczeniem niedzielnego świętowania naszych parafian był koncert organowy p. Jacka Brzostowskiego - pasjonata gry organowej oraz studenta Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Koncert rozpoczął się o godzinie 19:00. Wykonawca najpierw przedstawił słuchaczom przygotowany repertuar, na który składały się preludia i fugi Jana Sebastiana Bacha. Zaznaczył w tym miejscu również, że bardzo rzadko zdarza się taka sytuacja, by repertuar koncertu organowego w całości składał się wyłącznie z utworów jednego wykonawcy. Dla słuchaczy oznaczało to prawdziwą artystyczną ucztę i swego rodzaju wyróżnienie. 

Ks. Proboszcz na zakończenie koncertu wyraził swoją radość z faktu, iż tym razem to Sieradzanin zasiadł za kontuarem królewskiego instrumentu. Wybiegając nieco w przyszłość Ksiądz Infułat wyraził nadzieję, że nasze odremontowane organy piszczałkowe doczekają się przynajmniej dwuczęściowej płyty z nagraniami, na które złożyć mają się wykonania Kamila Dżalaka, który rozpoczął jesienny cykl koncertów organowych, jak i Jacka Brzostowskiego, który artystyczną klamrą te właśnie koncerty uwieńczył.

Koncert Finałowy Sieradzkiej Jesieni Organowej - 22.10.2017

22 października br. dobiegł końca wspaniały i jedyny w swoim rodzaju I Festiwal Muzyczny "Sieradzka Jesień Organowa". Był to cykl czterech koncertów trwajacych od 1 października, aż do ostatniej niedzieli. Czwarty w kolei koncert został zadedykowany św. Janowi Pawłowi II w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu oraz w jego liturgiczne wspomnienie.

W ostatnią niedzielę parafianie mogli zapoznać się z grą organową p. Ewy Sawoszczuk, której na akordeonie towarzyszył p. Maciej Drapiński. Artystów oraz sieradzkich koneserów muzyki klasycznej powitał ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii. Wyraził on swoją radość z faktu, że w sieradzkiej kolegiacie mogliśmy przeżywać tak wspaniały festiwal. "Jestem dumny, a myślę, że wraz ze ze mną dumni są parafianie, że organy naszej kolegiaty możemy przekazać dla koncertu, oraz z faktu, że nasi praojcowie przekazali nam ten wspaniały królewski instrument" - powiedział  w powitaniu Ksiądz Proboszcz.

Duszpasterze wraz z parafianami mogli wsłuchać się w prezentowane utwory, których tematyka oscylowała również wokół radosnych wspomnień ze spotkań z Papieżem Polakiem. 

Uwieńczeniem koncertu były złożone podziękowania na ręce organizatorów, jak i sponsorów honorowych festiwalu, do których należą m.in. właściciele Grupy "Tubądzin p. Andrzej i Joanna Wodzyńscy.

Pomimo, iż co prawda tak wspaniały festiwal dobiegł końca, to jednak nasza kolegiata już za tydzień ułyszy ponownie dźwięki królewskiego instrumentu. 29 października (niedziela) o godzinie 19:00 wystąpi przed nami p. Jacek Brzostowski - student medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz pasjonat gry organowej. Już dziś zapraszamy to na wydarzenie!

Spotkanie z Autostopowiczami (cz. 1) - 18.10.2017

W środę, 18.10, parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu ponownie gościła dwóch "Bożych szaleńców" - Sebastiana Henniga oraz Mateusza Matuszewskiego. Spotkanie z młodymi podróżnikami rozpoczęło się o godzinie 19:00 w parafialnej bibliotece. 

 

Zaproszonych gości powitał ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii. Nie krył on swojej radości z faktu, że owa dwójka młodych śmiałków ponownie odwiedziła sieradzką wspólnotę, by przybliżyć jej szczegóły swojej ostatniej wyprawy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Sebastian, Mateusz oraz ich trzeci przyjaciel - Wojciech Malicha - przez 171 dni przemierzyli 22 kraje Europy i Azji. Całą podróż przebyli głównie autostopem, co podróżnicy tłumaczyli swoim pragnieniem przeżycia przygody oraz zaufaniem w Bożą Opatrzność.

 

Młodzi pasjonaci z wielkim entuzjazmem oraz nieskrywaną radością wracali do wydarzeń z ich azjatyckiej wyprawy, przybliżając parafianom slajd po slajdzie miejsca, osoby oraz przeżycia, których doświadczyli. Okazało się również, że młodzi podróżnicy mają tak obszernie opracowany materiał prezentacji swojej wyprawy, że jedno spotkanie z parafianami będzie dla obu stron niewystarczające. Parafianie i duszpasterze nie kryli bowiem swojego zaskoczenia oraz zaciekawienia kolejnymi anegdotami, jakie żywiołowo przekazywali Sebastian i Mateusz.

 

Zaproszona dwójka przyjaciół oraz Ksiądz Proboszcz słusznie uznali, że należy zapowiedzieć już kolejne spotkanie z parafianami, aby ci z "pewnym niedosytem duchowym" oczekiwali ponownego zobaczenia owych podróżników w parafialnym gronie.

Kierujemy zatem nasze zaproszenie szczególnie wobec młodzieży tak naszej parafii, jak i całego miasta, aby wybrali się na owe kolejne spotkanie z "Bożymi szaleńcami". To właśnie przede wszystkim do nich adresowany jest przekaz wiary oraz pasji, którymi chcą dzielić się nasi goście.

Niedzielne uwielbienie Pana Jezusa przez Słoneczną Scholę oraz koncert Eliasza Falażyńskiego - 15.10.2017

 W ostatnią niedzielę, 15 października, w naszej parafii rozbrzmiewały radosne dźwięki gitar wespół z pięknym śpiewem naszym parafian oraz zaproszonego gościa. Tradycyjnie, na Mszy Świętej o godzinie 11:30 z udziałem dzieci, śpiew prowadziła "Słoneczna Schola", której opiekunem jest s. Elżebieta Kuriatto. Utalentowani od strony instrumentalnej rodzice wraz ze swoimi dziećmi śpiewają i grają na chwałę Pana Jezusa, włączając czynnie wszystkich najmłodszych parafian w niedzielną modlitwę eucharystyczną. Oczywiście, do naszej parafialnej scholi dziecięcej cały czas mogą dołączać uzdolnione dzieci, które pomogą wszystkim uczestnikom liturgii radośnie we wspólnocie oddawać cześć i chwałę naszemu Panu Bogu. Próby scholi trwają w każdą sobotę o godzinie 10:00 w bibiotece parafialnej.

Nasi parafianie mogli również tego dnia ucieczyć się obecnością młodego i niezwykle utalentowanego muzyka wprost z Mińska - stolicy Białorusi. Eliasz Falażyński (białorus. Illia Faliazhynski) to 23 letni muzyk gitarowy, autor tekstów i kompozytor wielu swoich utworów. Aktualnie Eliasz jest studentem na Politechnice Warszawskiej i niedawno zdobył Kartę Polaka, co pozwala mu zdobywać wiele doświadczeń polskiej kultury, ale jednocześnie wnosić w naszą rodzimą tradycję bogactwo muzyki rodem z Białorusi. 

Koncert rozpoczął się o godzinie 17:00. Artysta przygotował na to spotkanie 12 utworów w języku białoruskim. Przed każdym z nich krótko tłumaczył tekst oraz wyjaśniał zasadnicze przesłanie. Parafianie z uznaniem wysłuchali wszytkich kompozycji naszego gościa. Na koniec owego muzycznego spotkania ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz parafii - w imieniu wszystkich słuchających podziękował Eliaszowi za jego odwagę, świadectwo wiary oraz pięknie wykonane utwory. Po koncercie słuchacze mogli jeszcze zdobyć dla siebie płytę z własnymi utworami białoruskiego muzyka.

Program koncertu obejmował następujące utwory:

1. Reflektory
2. Wyznanie
3. O Helen
4. Potajemny klub
5. Pogrzeb szklanki
6. Kalinał most
7. Do spotkania
8. Zielona herbata
9. Schować się we mgle
10. Niepewność
11. Żwawy dzieciak
12.Przeszli liczyć owce

Procesja fatimska - 13.10.2017

 13 października, w rocznicę ostatnich - szóstych objawień w Fatimie sprzed 100 lat, zebraliśmy się wspólnie na comiesięcznej modlitwie różańcowej przez wstawiennictwo Pani Fatimskiej.

Nabożeństwu przewodniczył ks. Przemysław Janiak - wikariusz naszej parafii. Podjął on rozważania na temat tajemnic bolesnych, jednocześnie podkreślając rolę Dzieci Fatimskich - Franciszka, Hiacynty i Łucji - w przekazywaniu światu orędzia Najświętszej Maryi Panny. Procesja tym razem udała się na rynek miejski Sieradza. Parafianie żywo włączali się w niesienie figury Matki Bożej, relikwi św. Jana Pawła II oraz Bł. Dzieci Fatimskich, a także w śpiew oraz modlitwę różańcową. 

Na zakończenie wspólnej modlitwy ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii - podziękował wszystkim za jednomyślną modlitwę i zachęcił parafian do oddania czci relikwiom Bł. Hiacynty i Franciszka. 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl