Wydarzenia

Wizyta Pielgrzyma

W dniu 11.09.2016r., w niedzielę, na wszystkich Mszach Świętych naszym gościem był Dominik Włoch, Pielgrzym przez duże "P". To człowiek, który przeszedł w życiu około 30 tys. km. Przekazywał nam obok historii z podróży opis działania Boga w jego życiu. Podróżował na pieszo m.in. do Jerozolimy. Historię Bożych interwencji w czasie swoich pielgrzymek zawarł w książkach "Małe cuda Boga" oraz "W drodze do Jerozolimy". Poza Eucharystią mogliśmy się z nim spotkać i zadawać pytania na spotkaniu autorskim o godzinie siedemnastej,gdzie opowiadał również o początkach swojego pielgrzymowania. 

Poswięcenie tornistrów

4 września podczas uroczystej Mszy Świętej ks. prałat Marian Bronikowski poświęcił tornistry uczniom klas szkoły podstawowej. Dzieci odwdzięczyły się, przygotowując śpiew i czytania na liturgii.

Dożynki 2016

W niedzielę 28 września uczestniczyliśmy we Mszy Św. z racji dożynek w naszej kolegiacie, gdzie podziwialiśmy piękny wieniec przygotowany staraniem mieszkańców wsi Mnichów wraz z delegacją w strojach ludowych

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej w kaszubskiej oprawie

Jak tradycja każe, w niedzielę 17 lipca po wspomnieniu Matki Bożej z góry Karmel, wspólnota parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu przeżywała tradycyjną uroczystość odpustową. W tym roku towarzyszyło jej kilka innych ważnych wydarzeń.  

Podczas wszystkich niedzielnych nabożeństw głosił Słowo Boże ks. prof. Jan Perszon, kierownik Kaszubskiej Pielgrzymki na Jasną Górę, która wieczorem przybyła do parafii Wszystkich Świętych na nocleg. Kaznodzieja przewodniczył również uroczystej Mszy Św. odpustowej o godz. 18.oo. Przybyli na nią liczną grupą kaszubscy pielgrzymi wraz ze swoimi kapłanami, którzy koncelebrowali Mszę św. Gospodarz miejsca, ks. prał. Marian Bronikowski, przywitał wszystkich zebranych ciesząc się z tak wyjątkowej oprawy uroczystości odpustowej. Ks. Perszon dziękował sieradzkim parafianom za ich serdeczność okazywaną co roku przechodzącym na Jasną Górę pielgrzymom. Wspomniał, że postawa sieradzan jest tak bliska trosce ewangelicznych niewiast, o których przypominała ewangelia dnia. Pan Jezus ma dla każdego czas, dlatego chce spotykać się z każdym człowiekiem jak z przyjacielem – podkreślał kaznodzieja.

Przed procesją eucharystyczną i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem nastąpił uroczysty moment wręczenia pamiątkowych albumów przedstawicielom rodzin przyjmujących gości z Korei Południowej uczestniczących w Dniach w Diecezji z racji Światowych Dni Młodzieży. Następnie w uroczystej oprawie z rąk ks. prof. Jana Perszona otrzymali specjalnie przygotowane pakiety wolontariusze z naszej parafii zaangażowani w przygotowanie i oprawę Święta Młodych z całego świata w naszej diecezji i parafii.

Uczestnicy parafialnego odpustu na zakończenie uroczystości z wielkim wzruszeniem wysłuchali pięknego hymnu kaszubskich pielgrzymów wykonanego w ich języku. Serca wszystkich biły w rytm Niepokalanego Serca Maryi, która tuliła zgromadzonych i przedstawiała wszystkie sprawy swojemu Synowi. 

Goście z Litwy i Węgier z folklorystycznym programem

W ramach VII Międzynarodowego Festiwalu „Folklor świata”, który odbywał się w Zduńskiej Woli gościliśmy w naszej parafii zespoły folklorystyczne, które w tych dniach zatrzymały się również w Sieradzu.

Podczas Mszy św. o godz. 10.oo swoją obecnością oraz pięknym śpiewem ubogaciły liturgię dwa zespoły: „Różnowska Dolina” z Rożnowa oraz Polski Zespół Artystycznej Pięśni i Tańca „Wilia” z Litwy. Pierwszy z nich w swoim bogatym repertuarze ma m. in. widowisko „We wilijo św. Jendrzeja”, obrzędowe pieśni i tańce, wydał płytę z kolędami i pastorałkami. Bierze czynny udział w życiu Gminy Gródek nad Dunajcem uświetniając imprezy okolicznościowe, festyny, prymicje i dożynki.

Zespół „Wilia” jest najstarszym zespołem na Wileńszczyźnie, który już 55 lat propaguje polską kulturę, folklor i tradycje na Litwie, jak też poza jej granicami. Zespół bierze udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach i przeglądach, ma na swym koncie 1500 koncertów na różnych scenach Litwy i poza jej granicami. Ma w swoim repertuarze polskie tańce narodowe, suity regionalne z prawie wszystkich regionów Polski oraz bliskie sercu pieśni i tańce Ziemi wileńskiej.

Bezpośrednio po Mszy Św. zespoły przedstawiły krótki program artystyczny na placu przed Domem Katolickim, który cieszył się wielkim zainteresowaniem naszych parafian.

Następnym zespołem, który uczestniczył we Mszy Św. był zespół folklorystyczny z Węgier. Chociaż ciężko zrozumieć język węgierski, piękne pieśni wykonane podczas Eucharystii oraz przepiękny program po zakończeniu celebracji napełnił serca widzów radością oraz wdzięcznością. Po zaprezentowaniu swoich talentów młodzi Węgrzy zwiedzili prastarą sieradzką Kolegiatę, po której oprowadzał sam proboszcz parafii Wszystkich Świętych ks. prał. Marian Bronikowski. 

Szkolenie wolontariuszy uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży na poziomie diecezjalnym odbyło się w naszej parafii szkolenie dla wolontariuszy z naszego miasta. Spotkaniu przewodniczyły panie policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. Uczestniczyło w nim 25 wolontariuszy z parafii Najświętszego Serca Jezusowego oraz z parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Tematyka szkolenia dotyczyła wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom diecezjalnych spotkań. Poruszono tematykę specyfiki wielkich zgromadzeń wraz z wszelkimi możliwymi zachowaniami, które można przewidzieć, łącznie z zagrożeniami zdrowia i życia podczas niespodziewanych zachowań bądź ataków. Uczestnicy otrzymali odpowiednie wytyczne co do identyfikowania osób zagrażających bezpieczeństwu i powiadamiania o tym fakcie odpowiedzialne służby. Przekazano również młodzieży ważne numery telefonów, dzięki którym mogą się kontaktować z osobami gotowymi udzielić fachowej pomocy w różnych trudnych sytuacjach. W spotkaniu uczestniczyli dekanalni duszpasterze młodzieży ks. Robert Nawrocki oraz ks. Michał Styczyński.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl