Wydarzenia

Kapłański dzień skupienia - 27.11.2019

27 listopada w czasie okołopołudniowym miał miejsce przedadwentowy dzień skupienia dla kapłanów naszej diecezji z rejonu sieradzkiego. Księża rozpoczęli spotkanie z Ks. Bp-em Stanisławem Gębickiem  modlitwą brewiarzową.  Następnie ks. prał. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej powitał wszystkich obecnych oraz zaprezentował nowy, trzyletni ogólnopolski program duszpasterski, któremu przyświecać będzie hasło: „Eucharystia daje życie”. W kolejnych latach realizowane będą jego poszczególne aspekty: „Wielka tajemnica wiary”, „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” i „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ksiądz Prałat poinformował także o ważniejszych wydarzeniach duszpasterskich czekających diecezję w najbliższych miesiącach.

 

Po tym wprowadzeniu głos zabrał Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, znany m.in. z artykułów zamieszczanych w tygodniku „Sieci”. Wychodząc od świadectwa o osobistym spotkaniu z umierającym ks. abp. Kazimierzem Majdańskim, byłym więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau, mówił o toczącej się na świecie „wojnie kulturowej, którą można określić mianem: „walki o duszę świata”. Nawiązując do konkretnych przykładów z historii nakreślił zgromadzonym sposoby działania ideologii, których podstawowym celem jest zniszczenie chrześcijaństwa. Przywołując słowa papieża Benedykta XVI o autentyczności przesłania z Fatimy, uświadomił prezbiterom i alumnom na czym polegają błędy Rosji, które – mimo upadku bloku sowieckiego – wciąż są powielane w świecie, a mianowicie aborcja i rewolucja seksualna.
 
Taka sytuacja wymaga konkretnych działań, które stały się przedmiotem dalszej części wygłosu publicysty poczytnego czasopisma. Przypomniał tu działania podejmowane w historii, gdy Rzym chylił się ku upadkowi, spośród których na pierwsze miejsce wysuwa się działalność św. Benedykta z Nursji, założyciela monastycyzmu zachodniego. Przywołał również nauczanie kard. Karola Wojtyły, który już podczas Soboru Watykańskiego II mówił o konieczności katechumenatu pochrzcielnego oraz – jako Jan Paweł II – o potrzebie nowej ewangelizacji. Stąd konieczne jest prowadzenie dziś w parafiach katechez dla dorosłych czy działalność kręgów biblijnych. „Jan Paweł II zostawił jeszcze jedno dziedzictwo intelektualne i duchowe, jakim jest teologia ciała, która jest najlepszą odtrutką na rewolucję seksualną, będącą częścią wojny kulturowej”, mówił prelegent, podkreślając, że papież ukazał w ten sposób chrześcijaństwo nie jako „systemem zakazów i restrykcji, ale pokazał afirmatywną wizję ludzkiej płciowości obejmującą całokształt życia człowieka”.

 

Na zakończenie gość specjalny przypomniał liczne objawienia maryjne i eucharystyczne, które dokonały się w ostatnim stuleciu. Wydarzenia te nie dokonały się bez powodu i niosą ze sobą bardzo ważne przesłanie, a mianowicie, że „wszyscy jesteśmy na froncie walki kulturowej”, która jest bardzo trudna, ale „Chrystus zwyciężył” i to jest źródło nadziei dla wszystkich chrześcijan, zakończył Grzegorz Górny.

(artykuł zaczerpnięty ze strony diecezji włocławskiej)

 

Święto Niepodległej - 11.11.2019

Całe miasto, reprezentowane przez obywateli o poglądach od strony prawej do lewej, wzięło udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, którą 11 listopada sprawowali: Ksiądz Infułat Marian Bronikowski i Ksiądz Ppłk. Tomasz Paroń. Celebra, którą uświetniły władze samorządowe wszystkich szczebli oraz liczne poczty sztandarowe ze sztandarem 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia na czele, skupiała się w swojej treści na chwalbie Bogu za to, że przed 101. laty  Ojczyzna odzyskała niepodległość oraz na prośbie, by Bóg obdarzył nasz Naród łaską wierności i pojednania. Ksiądz Infułat w swojej homilii zwracał uwagę na to, że Polacy jako naród mają z czego być dumni i mają za co Bogu dziękować. Oby wszyscy Polacy zrozumieli, że wiara nie tylko w Boga, ale przede wszystkim wiara Bogu jest najlepszym gwarantem wewnętrznej wolności człowieka.

Wieczór Miłosierdzia - 07.11.2019

Podczas kolejnego Wieczoru Miłosierdzia ze św. Janem Pawłem II gościliśmy Ojca Romana Wita z zakonu OO. Paulinów na Jasnej Górze, który mówił o niecodziennej codzienności św. Jana Pawła II w jasnogórskim sanktuarium.

Historyczna wizyta - 02.11.2019

W eschatologiczną zadumę Sieradzan, którzy w dzień zaduszny oddawali się refleksjom i wspomnieniom wpisało się historyczne wydarzenie. Otóż wspólnota parafialna gościła Jego Ekscelencję Księdza Prałata Krzysztofa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, który sprawował Eucharystię w Bazylice kolegiackiej, a później wraz z Księdzem Proboszczem nawiedził cmentarz parafialny i drewniany kościół pw. Ducha Świętego. Była to historyczna wizyta, bowiem ta drewniana świątynia - votum za victorię grunwaldzką - pierwszy raz gościła osobę tej rangi co Ksiądz Regens. Nigdy dotąd osoba na tak ważnym stanowisku w Stolicy Apostolskiej nie modliła się w tej świątyni. Ksiądz Regens Nykiel podzielił się ze zgromadzonymi krótką, ale jakże treściwą refleksją o przemijaniu, śmierci i sensie życia pojmowanym przez różnych wyznawców Chrystusa. Na koniec nawiedził także wraz z Księdzem Proboszczem groby kapłanów, sióstr zakonnych oraz ofiar wojennych jakie spoczywają na cmentarzu parafialnym
w Sieradzu wspierając ich swoją modlitwą.

Finałowy Koncert Festiwalowy - 27.10.2019

Finałowy koncert jaki odbył się 27.10.2019 r. w Bazylice Kolegiackiej w Sieradzu w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sieradzka Jesień Organowa” przebiegał pod znakiem bardzo licznie zgromadzonych miłośników muzyki organowej i chorałowej. Stało się tak za przyczyną Scholii Gregoriańskiej Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku pod dyrekcją Księdza Profesora Kazimierza Dąbrowskiego. Organy natomiast powierzono w ręce Pana Profesora Stanislawa Surina ze Słowacji- wybitnego muzyka organowego. Twórcy zaprezentowali swoim słuchaczom utwory gregoriańskie oraz improwizacje organowe, które wzruszały słuchaczy do łez swoim sacrum i sposobem wykonania. Cały koncert uświetniła swoją obecnością Pani Maria Danuta Romanowska-Barry – przedstawiciel zagraniczny w Republice Gwinei z ramienia Fundacji Polskiego Korpusu Pokoju, żona Pana Bailo Sadou Barry –  Konsula Honorowego RP w Republice Gwinei.

Z wielką estymą zakończono tegoroczną edycję Festiwalu i już zapowiedziano kolejne koncerty w przyszłym roku.

Koncert festiwalowy - 20.10.2019

W niedzielę, 20 października, w bazylice mniejszej w Sieradzu, odbył się IV koncert w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sieradzka Jesień Organowa”. Wystąpili Bogdan Narloch (organy) oraz Roman Gryń (trąbka).
 
Bogdan Narloch jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, doktorem habilitowanym i profesorem nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. 
 
Roman Gryń należy do wybitnych polskich wykładowców i wirtuozów trąbki. Prace zawodową prowadził w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Filharmonii Poznańskiej. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Poznaniu.
 
Wśród utworów wykonanych przez artystów znalazły się takie dzieła jak: Etiuda E op.10 F. Chopina; Toccata na temat Lobe den Herren, Brita Leutert-Falch; The Prince of Denmark’s March Jeremiah’a Clarke oraz G.F. Haendel’a Let the Bright Seraphim aria sopranowa z oratorium Samson.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl