Wydarzenia

Uroczystości odpustowe w Kłocku

 14 lutego br., wszyscy nasi kapłani: ks. Jarosław Szpolorowski,  ks. Michał Styczyński i ks. Piotr Patyk na czele z ks. prał. Marianem Bronikowskim, uczestniczyli w dorocznej uroczystości odpustowej ku czci św. Walentego w Kłocku. Św. Walenty, biskup żyjący w III w., jest tam otoczony szczególnym kultem. W świątyni znajdują się jego relikwie przywiezione z Rzymu, gdzie święty został pochowany. W uroczystościach uczestniczyli kapłani zarówno z dekanatu sieradzkiego I, jak i II .Wziął w nich udział także nasz kleryk Dawid Matusiak. Przedstawicielem lokalnych władz był Wójt Gminy Sieradz – Jarosław Kaźmierczak.

Uroczystej Mszy Świętej, celebrowanej o godz. 12.00, przewodniczył nasz wikariusz – ks. dr Michał Styczyński. Wygłosił on również homilię, w której nawiązując do Patrona parafii św. Walentego zaprosił wiernych do poszukiwania celu i sensu prawdziwej miłości obecnej we wspólnocie chrześcijan, o której często sami chrześcijanie zapominają. Dochodzi coraz częściej do świeckiego pojmowania miłości przejawiającego się jedynie w doznawaniu bodźców, przelotności uczuć, odchodzeniu od naturalności, normalności i szczerości w miłości. Świat coraz częściej erotyzuje miłość, a człowiek coraz bardziej poszukuje prawdziwej miłości. Jedynie Chrystus, również przez swoich świętych, o tej miłości nam przypomina i do niej zaprasza. Kaznodzieja podkreślił w misji głoszenia i zapraszania do prawdziwej miłości rolę Kościoła, który staje się często znakiem sprzeciwu dla świata w imię największej miłości, którą jest sam Pan i Zbawiciel, Jezus Chrystus. Nawiązując do słów papieża Franciszka ks. Michał zparaszał, by dać się pochłonąć miłości Boga. Dopiero wtedy życie człowieka nabiera nowego smaku i gwarantuje mu prawdziwą radość.

Współkoncelebransami byli: ks. Łukasz Przelazły, wikariusz parafii św. Stanisława BM w Kramsku, który w kłockiej świątyni przyjął sakrament chrztu świętego oraz ks. Krzysztof Woźniak, nasz rodak, pracujący obecnie w Belgii. Ks. Krzysztof, w trakcie okolicznościowego spotkania, opowiedział o sytuacji Kościoła w Belgii. Zwrócił szczególną uwagę na problem eutanazji dzieci. Belgia jest bowiem pierwszym państwem, które ją zalegalizowało. Jego zdaniem to wielkie wyzwanie dla Kościoła naszych czasów.  

Eucharystię, w której bardzo licznie uczestniczyli parafianie i zaproszeni goście, uświetniła strażacka orkiestra dęta z Sieradza. Swoją radość i podziękowania wyraził proboszcz miejsca – ks. Jan Siedlecki. Na koniec odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, zgodnie z tamtejszą tradycją – dwa razy wokół kościoła.

Warto dodać, że parafia Kłocko to pierwsza parafia proboszczowska ks. prał. Mariana Bronikowskiego. Ksiądz Proboszcz pracował duszpastersko w Kłocku w latach 1997-2004. 

XXII Światowy Dzień Chorego w naszej parafii

 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny  z Lourdes, w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W tym roku przeżywaliśmy go, pod hasłem: „Wiara i miłosierdzie – My także winniśmy oddać życie za braci”, już po raz XXII. W naszej parafii, wszystkich chorych otoczyliśmy szczególną modlitwą na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00.

Eucharystii przewodniczył ks. prał. Marian Bronikowski, a homilię wygłosił nasz wikariusz – ks. Piotr Patyk. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że ludzie chorzy są prawdziwym skarbem Kościoła. „Cierpienie, jakiego doświadczają nie jest bezlitosną karą za popełnione grzechy, lecz drogą oczyszczenia i prawdziwego dojrzewania, drogą nadziei. W tym dniu Kościół zaprasza nas do tego byśmy trud kroczenia tą niełatwą drogą podjęli razem, we wspólnocie. Będąc razem z cierpiącymi stajemy się ich nadzieją, dodajemy im sił, pomagamy im przetrwać niełatwy dla nich czas (…) może wreszcie zdobędziesz się na odwagę, by otrzeć ludzkie łzy, potrzymać chorych za rękę, przytulić smutnych, pocieszyć strapionych…” – mówił ks. Piotr.

Po homilii kapłani udzielali sakramentu namaszczenia chorych. Przyjęło go blisko 200 osób. Po modlitwie pokomunijnej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed Którym wspólnie odmówiliśmy Litanię do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Modlitwę poprowadził ks. Jarosław Szpolorowski. Uczestnicy liturgii mogli też ucałować relikwie bł. Jana Pawła II oraz napić się wody z Lourdes. Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz udzielił każdemu indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Warto dodać, że w liturgii aktywnie uczestniczyli nasi klerycy: kl. Dawid Matusiak i kl. Piotr Hutnik.

 

Modlitwa o pomoc w cierpieniu
Jezu, Mistrzu cierpiących, naucz nas modlić się jak Ty, o oddalenie cierpienia, a gdy wolą Bożą jest, byśmy cierpieli - wspieraj nas i ucz przyjmować je, znosić i ofiarować dla większej Chwały Bożej i dla wszystkich cierpiących. Amen.
Matko Boża Bolesna - uproś nam męstwo w cierpieniu!

ZWIASTUNOWI Z GÓR...

 09 lutego 2014 roku, o godz. 19.00, odbyło się w Bibliotece Parafialnej im. bł. Jana Pawła II spotkanie autorskie z p. Joanną Jurkiewicz – autorką książki zatytułowanej „Zwiastunowi z gór. I Oaza w Rzymie – moje wspomnienia”.

Książka, wydana przez wydawnictwo Benedyktynów z Tyńca, opowiada o energii drzemiącej w młodzieżowym ruchu katolickim, nieprzemijalności wartości, sile więzi prawdziwej przyjaźni i wielkości prostych ludzi. Autorka szybko staje się dla czytelnika Joasią, a jej pióro przeprowadza po wspomnieniach z tamtych wydarzeń raz prozą, raz wierszem, a raz dialogami. To książka zarówno dla tych, którzy chcieliby nauczyć się przeżywać swoją drugą młodość, jak i dla tych, którzy nie chcą zmarnować pierwszej. Słowo wprowadzające do książki napisał Metropolita Krakowski – ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Pani Jurkiewicz podzieliła się swoimi refleksjami ze spotkania III stopnia Oazy Ruchu Światło-Życie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II,  które miało miejsce 12 sierpnia 1979 roku w ogrodach Castel Gandolfo. Opowiadała także o wrażeniach z podróży po Włoszech oraz o osobistych przeżyciach związanych z powstaniem książki. Warto dodać, że autorka przygotowała prezentację multimedialną o Janie Pawle II. W czasie spotkania była również możliwość indywidualnej rozmowy oraz nabycia książki wraz z autografem autorki. 

Zabawa karnawałowa

 08 lutego br. w Domu Katolickim odbyła się zabawa karnawałowa zorganizowana dla wspólnot parafialnych. Jej inicjatorami byli ks. Jarosław Szpolorowski i ks. Piotr Patyk. Uczestniczyły w niej wspólnoty takie jak: pątnicy sieradzkiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Koło Żywego Różańca, wspólnota „Wiara i Światło” oraz Liturgiczna Służba Ołtarza.  Całość była poprzedzona Mszą Świętą sprawowaną w naszej świątyni o godz. 18.00. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste otwarcie balu, którego dokonał proboszcz parafii – ks. prał. Marian Bronikowski.

Uczestnicy zabawy wyrażali ogromną radość z powziętej inicjatywy oraz dezyderaty, co do następnych tego typu zabaw. Jest to bowiem szczególna okazja do bycia razem, wymiany myśli, wzajemnego poznawania się, wspólnego przeżywania radości, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami czy problemami.

Wszystkim uczestnikom zabawy karnawałowej, a szczególnie tym, którzy bardzo aktywnie włączyli się w jej przygotowanie z serca dziękujemy – Bóg zapłać! 

PIELGRZYMKA NA KANONIZACJĘ OJCA ŚWIĘTEGO BŁ. JANA PAWŁA II (ZAPOWIEDŹ)

 Pielgrzymka na Kanonizację

Jana Pawła II i Jana XXIII

Włochy * Watykan

Trasa:

Rzym * Watykan * Wenecja * Padwa * Loreto

Termin: 25 – 30. 04. 2014 r.

Cena: 1.625 PLN + 30 EUR

 

       Program:

1 Dzień – piątek – 25.04.2014

Wyjazd z Sieradza (parafia Wszystkich Świętych) o godz. 4:30. przejście graniczne w Cieszynie. Przejazd na obiado-kolację i nocleg k/Wenecji.

2 Dzień – sobota – 26.04.2014

Po śniadaniu przejazd do LORETO – bazylika Matki Bożej i cmentarz żołnierzy polskich. Obiado-kolacja i nocleg k/Pescary.

3 Dzień – niedziela – 27.04.2014

Wyjazd o godz. 2:00 do Rzymu (śniadanie pakowane) na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII. Czas wolny, bazylika św. Pawła za Murami. Obiado-kolacja i nocleg k/Rzymu.

4 Dzień – poniedziałek – 28.04.2014

Po śniadaniu Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II. Zwiedzanie RZYMU i WATYKANU: bazylika św. Piotra, nawiedzenie grobu Jana Pawła II, plac Wenecki, Kapitol, Forum Romanum, Koloseum-z zewnątrz, bazylika Santa Maria Maggiore i św. Jana na Lateranie. Popołudniowy spacer po Rzymie, m.in.: plac Navona, Panteon, fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie. Obiado-kolacja i nocleg k/Rzymu.

5 Dzień – wtorek – 29.04.2014

Po śniadaniu przejazd do PADWY – Bazylika św. Antoniego. Następnie WENECJA: przepłynięcie stateczkiem do placu św. Marka, bazylika św. Marka, Most Westchnień i pałac Dożów – z zewnątrz. Czas wolny. Powrót stateczkiem na obiado-kolację i nocleg k/Wenecji.

6 Dzień – środa – 30.04.2014

Po śniadaniu przejazd przez Austrię i Czechy do Polski. Przejście graniczne w Cieszynie. Przyjazd do Sieradza ok. godziny 23:00.

 

CENA OBEJMUJE:

- 5 noclegów w hotelach 4* i 3*  w pokojach 2-osobowych z łazienkami,

- 5 śniadań wzmocnionych (pieczywo, masło, dżem, szynka, ser, kawa, herbata) i 5 obiado-kolacji 3-daniowych,

- autokar z klimatyzacją, barkiem, video, WC,

- ubezpieczenie od NNW i KL,

- zestaw słuchawkowy na cały pobyt,

- opiekę pilota

 

CENA NIE OBEJMUJE:

- napojów do obiado-kolacji,

- biletów wstępu, autostrad, vaporetto w Wenecji, przewodników w Rzymie i Wenecji oraz płatnych wjazdów do zwiedzanych miast – ok. 55 EUR

 

W celu uzyskania bliższych informacji oraz zdeklarowania swojego uczestnictwa w pielgrzymce bardzo prosimy o kontakt z ks. Michałem Styczyńskim:

tel. +48 607 688 078

adres e-mail: styczynm@gmail.com

XVII Dzień Judaizmu

 Już po raz szósty, 20 stycznia br. w parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu odbyły się diecezjalne obchody XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu były słowa: „Pan jest mocą… Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15,2). Tradycyjnie obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu połączone są z rocznicą Sowieckiego nalotu na Sieradz.

Główne uroczystości odbyły się w Sieradzkim Centrum Kultury przy ul. Dominikańskiej 19. Po powitaniu dostojnych gości przez ks. prał. Mariana Bronikowskiego, Wikariusza Biskupiego rejonu Sieradzkiego i Prezydenta Miasta Sieradz -  Jacka Walczaka, grupa teatralna „Ekstrakt” z GOKSiT w Sokolnikach wystawiła spektakl zatytułowany: „I tylko widzę ich twarze”, który wyreżyserowała Beata Waniek. W dalszej kolejności głos zabrał Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich: „Dzień Judaizmu jest bardzo ważny dla nas, dla tych, którzy mieszkają tutaj. Kiedy inny chce się wgłębić w naszą religię, w naszą wiarę to jest wzruszające, że ktoś idzie, chce słuchać o naszej wierze. Ale my też musimy być bardziej otwarci, wykazywać gotowość do rozmowy, pokazywać i studiować razem. I właśnie dlatego jestem tutaj”. Michael Schudrich nawiązując w swojej wypowiedzi do Księgi Wyjścia i osoby Mojżesza,  wyraził swoją ogromną radość z faktu przyznania nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka proboszczowi parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu – ks. prał. Marianowi Bronikowskiemu przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. „Nagroda im. ks. Indrzejczyka jest przeznaczona dla chrześcijańskich osób konsekrowanych, które mają szczególne zasługi przede wszystkim dla dialogu chrześcijańsko - żydowskiego, ale także w propagowaniu postaw otwartości, życzliwości wobec ludzi o odmiennej identyfikacji etnicznej, religijnej. Ksiądz Bronikowski jest jednym z nielicznych proboszczów w Polsce, który aktywnie od wielu lat organizuje Dzień Judaizmu” - mówił Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Dialog, za którego krzewienie został wyróżniony ks. Marian Bronikowski jest - zdaniem prof. Stanisława Krajewskiego, drugiego współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - niezwykle ważny: „Ten dialog jest istotny dla chrześcijan głównie z tego powodu, że jest to zgłębianie korzeni Kościoła i chrześcijaństwa. Natomiast z perspektywy żydowskiej jest on tak ważny, ponieważ to dzięki wierze chrześcijańskiej cały świat wie, że Bóg prawdziwy to jest Bóg Izraela. A poza tym w Polsce ważna jest też historia. To jest zupełnie inny wymiar, ale niezwykle ważny… jak wszyscy rozumieją - wielka obecność Żydów dawniej, tragiczna zagłada i teraz - jak pamiętać, jak o tym myśleć, jak o tym uczyć”.

Swój głos zabrał także zastępca przewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – ks. Grzegorz Michalczyk, który przybliżył wszystkim obecnym postać ks. Romana Indrzejczyka. Powiedział, że nagroda, której on patronuje jest niczym on – zupełnie normalna, choć nietypowa. Wiele tych cech wyróżniających ks. Indrzejczyka możemy odnaleźć u dzisiejszego Laureata Nagrody. Polską Radę Chrześcijan i Żydów reprezentowali jeszcze obok wymienionych: Zbigniew Nosowski, Marta Titaniec i Maria Tajchman.  

Wyrażając swoją wdzięczność za przyznaną nagrodę Laureat wspomniał o inspiracjach będących fundamentem organizowania Dni Judaizmu, wśród których do największych należy nieczynna synagoga znajdująca się w pobliżu sieradzkiej kolegiaty oraz błogosławiona przyjaźń z Michaelem Sudrichem.

Swoistego podsumowania dokonał gospodarz spotkania – J.E. ks. bp Wiesław Alojzy Mering: „Czy brat może czuć się dobrze wiedząc, ze jego brat cierpi? To jest powód dla którego chrześcijanie muszą myśleć o tym, co spotkało naród żydowski(...) Bóg chce naszego braterstwa jako swoistego znaku dla świata. Duży odcinek chrześcijaństwa i judaizmu jest wspólny. To jest tak jak korzeń, z którego wyrastają dwa pnie. Judaizm biblijny jest fundamentem dzisiejszego judaizmu rabinicznego i chrześcijaństwa. Dlatego poznając się wzajemnie, wiedząc o sobie jak najwięcej, my wracamy jakby do tego fundamentu. Czujemy się bardziej spełnieni, poznając własną historię”.

Po słowie Pasterza Diecezji, ks. Zenon Hanas, wiceprowincjał Księży Pallotynów, odczytał dwa listy gratulacyjne skierowane do ks. prał. Bronikowskiego, jakie zostały napisane przez Ambasadora Izraela w Polsce – Zvi Rav-Nera i Rektora UKSW – ks. dra hab. Stanisława Dziekońskiego.

Pierwsza część spotkania zakończyła się dwoma utworami: „Ledor wador” oraz „Laudate Dominum” w wykonaniu Anny Hajduk. Następnie uroczystości przeniosły się przed Ścianę Memorialną przy sieradzkiej Farze. Tam ks. bp Wiesław A. Mering oraz prof. Stanisław Krajewski poprowadzili modlitwy, w językach polskim i hebrajskim, za tych, którzy zginęli w czasie sowieckiego nalotu na Sieradz, a następnie złożyli pamiątkowe kwiaty i zapalono znicze – Światła pamięci”.

W uroczystościach udział wzięli: p. Diti Ravi-Ner, żona Ambasadora Izraela w Polsce, kapłani z sąsiednich parafii, władze miasta, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Miejskiej, Wojska oraz licznie zgromadzeni Sieradzanie.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl