Wydarzenia

Niedziela pełna wrażeń...

 

W niedzielę, 05 stycznia br., w parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu odbyło się spotkanie opłatkowe Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” Województwa Łódzkiego, którego przewodniczącym jest p. Jerzy Dęga, urodzony w Mnichowie, a obecnie zamieszkujący na terenie parafii Charłupia Mała.

 Spotkanie poprzedzone było uroczystą Eucharystią sprawowaną o godz. 13.00, której przewodniczył wikariusz biskupi na rejon sieradzki – ks. prał. Marian Bronikowski. Uczestniczył w niej również ks. kan. Piotr Przybylski, proboszcz parafii Wróblew. Wspólną modlitwę ubogacał Zespół Piosenki Biesiadnej „Wróblewianie” pod opieką p. Sylwestra Kobzy, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Wróblewie. Po zakończonej Mszy Świętej można było wysłuchać koncertu kolęd w ich wykonaniu.

 Druga część spotkania odbyła się w Domu Katolickim. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim, p. Jerzy Dęga przywitał wszystkich przybyłych, a wśród nich członków NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Województwa Łódzkiego, władze krajowe, wojewódzkie i gminne Związku, poczty sztandarowe, parlamentarzystów - p. Piotra Polaka i p. Marka Matuszewskiego, posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, samorządowców i przyjaciół Związku. W spotkaniu udział wziął także p. Piotr Korwin-Kochanowski, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Łódź. Szczególne słowa uznania i wdzięczności zostały skierowane pod adresem kapłanów posługujących w parafii Wszystkich Świętych. Wszyscy zebrani połamali się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. Po oficjalnej części spotkania odbyła się agapa, której towarzyszyły radosne utwory w wykonaniu kapeli „Wróblewianie”.

Nieco później, bo o godz. 17.00, w Bibliotece parafialnej im. bł. Jana Pawła II, miało miejsce spotkanie z młodym poetą – p. Jackiem Brzostowskim, w czasie którego odbyła się prezentacja autorskiego tomiku wierszy pt. „W kolejce do nieba”. Pan Jacek jest studentem drugiego roku medycyny. Interesuje się grą organową, a w wolnych chwilach zgłębia tajniki języka łacińskiego. W czasie spotkania opowiedział o swojej przygodzie z poezją. Wyznał również, że niedawno musiał zmierzyć się z chorobą nowotworową. To, że z taką odwagą udało mu się przejść przez to trudne doświadczenie i pomyślnie zdać „maturę z historii cierpienia”, jak sam powiedział, zawdzięcza przede wszystkim Bożej Opatrzność, stąd też w jego wierszach tak często pojawia się motyw nieba. Wśród licznych pytań, jakie mu postawiono, znalazła się także prośba, kierowana do  niego, jako adepta sztuki lekarskiej, by wystawił pierwszą w swoim życiu receptę, receptę na świętość. Młody artysta odpowiedział bardzo krótko: Jezu ufam Tobie!  Wszyscy uczestnicy spotkania okazali głębokie wzruszenie. Poezja p. Jacka Brzostowskiego spotkała się z wielkim zainteresowaniem wśród licznie zgromadzonych słuchaczy, którzy już z dużą niecierpliwością czekają na kolejny tomik poezji. 

Ogólnopolski Opłatek Sportowców Polskich

 W Sieradzu, dnia 4 stycznia br., w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się 25 Ogólnopolski Opłatek Sportowców Polskich. Głównym organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie Sportowców oraz Urząd Miasta Sieradza. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. biskup Marian Florczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców, ks. Rafał Bogus, diecezjalny duszpasterz sportowców diecezji włocławskiej, ks. prałat Marian Bronikowski oraz Minister Sportu  i Turystyki - Andrzej Biernat. Pojawili się również znani sportowcy, a wśród nich m.in. Artur Partyka - polski medalista Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w skoku wzwyż, Wiesław Rudkowski - wicemistrz olimpijski (Monachium 1972) i mistrz Europy (Katowice 1975) w boksie, Józef Grudzień - mistrz (Tokio 1964) i wicemistrz (Meksyk 1968) olimpijski oraz mistrz (Rzym 1967) i wicemistrz Europy (Berlin 1965) w boksie oraz wielu innych. W tym noworocznym spotkaniu wszyscy dzieląc się opłatkiem złożyli sobie najserdeczniejsze i najlepsze życzenia.

Jednym z punktów spotkania była prezentacja fundamentu Sieradzkiego sportu, który swoją tradycją sięga od początku powstania klubu „sokół”. Zapaśnicy, karatecy, koszykarze oraz wielu innych utalentowanych młodych ludzi ukazało swoje postawą, iż można wolny czas spędzić inaczej niż siedzieć przed komputerem. Na zakończenie spotkania 10-u najlepszych Sieradzaków zostało nagrodzonych za swoje osiągnięcia na arenie sportowej.

kl. Dawid Matusiak

 

Spotkanie opłatkowe sieradzkich pielgrzymów

 Dnia 04 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe pielgrzymów sieradzkich. Rozpoczęło się ono Apelem jasnogórskim o godz. 21.00, któremu przewodniczył kierownik Pieszej Pielgrzymki Sieradzkiej na Jasną Górę – ks. Jarosław Szpolorowski. Druga część spotkania odbyła się w Domu Katolickim. Po odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy…”  i odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego o Narodzeniu Pańskim, wszystkim przybyłym, życzenia złożył proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych w Sieradzu – ks. prał. Marian Bronikowski. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób. Było ono okazją do wielu serdecznych rozmów, a także licznych wspomnień z pielgrzymkowego szlaku. 

Oczekując na Nowy Rok...

 Jako ludzie wierzący, w imię Boże i w świetle Jego oblicza powinniśmy rozpoczynać każdy kolejny etap naszego życia, dlatego wczoraj tj. 31 grudnia od godz. 23.00 trwaliśmy na wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramencie. Przepraszaliśmy za wszelkie błędy i potknięcia, jakie były naszym udziałem w kończącym się roku, dziękowaliśmy za Boże prowadzenie, a nade wszystko prosiliśmy o dar łaski niebieskiej na nadchodzący 2014 rok.

O północy, proboszcz parafii – ks. prał. Marian Bronikowski, odprawił Mszę Świętą, na której zgromadziło się wiele osób. W wygłoszonej homilii kaznodzieja podał kilka wskazówek, co uczynić, by Nowy Rok był lepiej i owocniej przeżyty. Wśród wielu cennych rad znalazły się takie jak:„chodzenie” z Biblią pod pachą, częstsza kąpiel sumienia, korzystanie z „dobrego napięcia” i efektywniejsze doładowywanie „duchowych akumulatorów”, wrażliwość na drugiego człowieka, czy hojne ofiarowywanie czasu rodzinie. 

Kończąc Eucharystię, Ksiądz Proboszcz odnosząc się do pierwszego czytania z Księgi Liczb, złożył wszystkim najlepsze życzenia noworoczne: „Niech was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad wami, niech was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku wam swoje oblicze i niech was obdarzy pokojem”.

WIELKI JUBILEUSZ

 W niedzielę, 29 grudnia br, w Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa świętowaliśmy 50. rocznicę przyjęcia sakramentu chrztu świętego przez naszego Księdza Proboszcza Prałata Mariana Bronikowskiego. Z tej okazji do naszej wspólnoty przybył specjalny gość, który o godz. 20.00 odprawił Mszę Świętą w intencji dostojnego Jubilata. Był nim ks. Janusz Bartczak, pochodzący z parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim, a obecnie  student teologii liturgii w Instytucie św. Anzelma w Rzymie. Eucharystia była poprzedzona specjalnym kolędowym programem słowno-muzycznym w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Trud przygotowań młodzieży podjęła pani profesor Maria Przybyłek. Młodzi ludzie poruszyli serca licznie zgromadzonych parafian. Wykonali oni m.in. takie utwory, jak np. „Jest taki dzień…” czy aranżację Piotra Rubika – „Biały śnieg i Ty”. Nie zabrakło również tradycyjnych kolęd takich, jak chociażby: „Wśród nocnej ciszy”. Warto dodać, że tego dnia wyjątkowym gestem były specjalne świąteczne odwiedziny, jakich dokonał Ksiądz Proboszcz wespół z naszymi klerykami Dawidem Matusiakiem (rok IV) i Piotrem Hutnikiem (rok II). Otóż złożyli oni wizytę  Piotrowi Mikołajczykowi. To nasz trzeci kleryk, który podjął realizację powołania franciszkańskiego. Obecnie przeżywa on okres nowicjatu w Smardzewicach  w klasztorze świętej Anny. Życzymy mu dużo sił i wytrwałości. W naszych modlitwach pamiętaliśmy także o diak. Marcinie Chilczuku, który pochodzi z naszej parafii, a obecnie przygotowuje się do kapłaństwa w Ochard Lake, USA.     

Hej kolęda, kolęda...

 28 grudnia 2013r., w sobotę, w Święto Młodzianków Męczenników rozpoczęła się w naszej parafii wizyta duszpasterska, zwana Kolędą. W Kościele katolickim wizyta ta wynika z przepisów Prawa Kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując” — kan. 529§1.

W polskiej tradycji kolęda odbywa się w okresie około Bożego Narodzenia. Związana jest z błogosławieństwem dla rodziny i domostwa. Nasi kapłani odwiedzili dziś Mnichów – Ksiądz Proboszcz i ks. Piotr (wizyta rozpoczęła się i zakończyła w domu p. Sławomira Wielogórskiego – Sołtysa sołectwa Mnichów), ulicę Ogrodową i Krótką – ks. Jarosław oraz ulicę Orzechową – ks. Michał. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie!

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl