Wydarzenia

W drodze na kanonizację...

 W dniach 03-04.03.2014r., gościliśmy w naszej wspólnocie parafialnej dwoje młodych ludzi: Tomasza Nakoniecznego – programistę komputerowego  z Sopotu i Martynę Graban, która jest oficerem marynarki handlowej w Gdańsku.

Tych dwoje młodych ludzi pieszo pielgrzymuje z Sopotu do Rzymu, do grobu świętego Piotra. Swoje pielgrzymowanie rozpoczęli 22 lutego. Do Rzymu zamierzają dotrzeć 25 kwietnia, tak by dwa dni później wziąć udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Wczoraj i dziś (tj. 03 i 04 marca), w naszej świątyni parafialnej, aktywnie uczestniczyli oni we Mszy Świętej i dzielili się z nami radością swojej wiary. Dzisiaj, po śniadaniu ok. 8.00, wyruszyli w dalszą drogę. Kolejnym miejscem postoju ma być Szynkielów. Wcześniej, zanim dotarli do parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu gościli na terenie naszej diecezji w takich parafiach jak: Dobra, Koło, Izbica Kujawska czy Koneck.

Po dotarciu do kolejnego miejsca postoju Martyna i Tomek okazują się „Listem polecającym do wszystkich ludzi dobrej woli” z prośbą o udzielenie noclegu. Autorem listu jest ks. Jerzy Berdychowski CM, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego w Sopocie, którą prowadzą misjonarze św. Wincentego a Paulo.

Młodym pielgrzymom życzymy dużo sił i szczęśliwego osiągnięcia zamierzonego celu – Szczęść Boże!

Tłusty czwartek we wspólnocie WIARA I ŚWIATŁO

 

02 marca br. wspólnota WIARA I ŚWIATŁO, której opiekunem jest ks. Piotr Patyk, przeżywała swoje spotkanie tłustoczwartkowe.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą sprawowaną w Kolegiacie o godz. 14.30. Eucharystii przewodniczył opiekun wspólnoty. W wygłoszonej homilii kaznodzieja zwrócił uwagę na niezwykłą miłość Boga do człowieka: „Czyż może niewiasta zapomnieć o swoim niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie…”, a następnie zachęcał: „Zaufaj Bogu! Zatrzymaj się i pozwól Mu działać. Jak dziecko przed swoimi rodzicami, tak i ty stań przed Nim, spójrz Mu w oczy, uśmiechnij się do Niego i z całych sił wtul się w te ramiona, które zawsze są dla ciebie otwarte. Bóg kocha Cię takim, jakim jesteś i zawsze o tobie pamięta. Pamięta o tobie, kiedy ty o Nim zapominasz, myśli o tobie, choć ty myślisz inaczej. Momenty ciszy i nieobecności wbrew pozorom są czasem prawdziwej łaski i bliskości Pana. Zakosztuj tej miłości, a potem podziel się nią z innymi”.

Druga część spotkania miała miejsce w Bibliotece Parafialnej. Na stole, przy którym zgromadziliśmy się po Mszy Świętej, królowały pączki upieczone przez rodziców przy udziale dzieci tworzących wspólnotę. Spotkanie, które przebiegało w bardzo radosnej atmosferze, swoją obecnością ubogacili ks. prał. Marian Bronikowski, proboszcz parafii oraz ks. Jarosław Szpolorowski, nasz wikariusz. Warto dodać, że to spotkanie wspólnoty WIARA I ŚWIATŁO miało charakter międzyregionalny. Byli bowiem obecni na nim goście z Kujaw – rodzice i dziadkowie ks. Piotra oraz dwie przedstawicielki Wielkopolski: Bogumiła Kozłowska i Krystyna Jaworska z parafii św. Stanisława BM w Kramsku.

 Tego dnia wspólnota WIARA I ŚWIATŁO wzbogaciła się o dwie nowe wolontariuszki: Magdę i Darię uczennice klasy III F z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Sieradzu, których katechetą jest ks. Piotr.

MINISTRANCI: Dekanalny Turniej w halową piłkę nożną

 22 lutego br., na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Katolickich w Sieradzu, odbył się Dekanalny Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza dekanatu sieradzkiego I. Inicjatorem przedsięwzięcia był dekanalny duszpasterz LSO – ks. Piotr Patyk, a współorganizatorami  – ks. Radosław Cyrułowski, ks. Przemysław Pilarski i ks. Michał Drewniacki. Rozgrywki rozpoczęły się o godz. 8.00 i potrwały do godz. 12.30. Wszystkie mecze sędziował p. Piotr Romek, który jest szafarzem nadzwyczajnym Komunii Świętej przy parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu.

Ministranci zagrali mecze w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna w systemie „każdy z każdym”. Mecze trwały po 20 min. (2 połowy po 10 min.) przy układzie 5 graczy w polu + bramkarz (szkoła podstawowa) i 4 zawodników w polu + bramkarz (gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna).

Wszystkie drużyny wykazały się niezwykłymi umiejętnościami sportowymi i uczciwie z sobą rywalizowały. Wynik końcowy był następujący: w kategorii szkoła podstawowa – I miejsce zdobyła parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu, II – parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu, III – parafia św. Anny w Chojnem, IV – parafia Narodzenia NMP w Charłupi Małej; w kategorii gimnazjum – I miejsce zdobyła parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu (walkower); w kategorii szkoła ponadgimnazjalna – I miejsce zdobyła parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu, II – parafia Narodzenia NMP w Charłupia Małej i III – parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wśród uczestników turnieju wyłoniono królów strzelców i tak w kategorii szkoła podstawowa zostali nimi: Bartosz Braszak z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej – 5 bramek, Paweł Stępień z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej – 4 bramki, Franciszek Piasecki z parafii Chojne – 3 bramki, a w kategorii szkoła ponadgimnazjalna królem strzelców został Jacek Kikowski z parafii Charłupia Mała – 2 bramki.

Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju zostały uhonorowane nagrodami. Nagrodą główną za zajęcie I miejsca w każdej kategorii był PUCHAR DZIEKANA ufundowany przez ks. prał. Mariana Bronikowskiego – dziekana dekanatu sieradzkiego I. 

W turnieju uczestniczyli ministranci z parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu, z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej, z parafii Narodzenia NMP w Charłupi Małej oraz z parafii św. Anny w Chojnem.

Z WIZYTĄ U SIÓSTR ANUNCJATEK

W dniach 14-15 lutego 2014 r. grupa dziewcząt z parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu zaangażowana w Duszpasterstwo Młodzieży przeżywała swój dzień skupienia w klasztorze Sióstr Anuncjatek w Grąblinie. Inicjatorem przedsięwzięcia był ks. Michał Styczyński, dekanalny duszpasterz młodzieży.

Siostry Anuncjatki przyjęły nas z wielką radością. Podzieliły się świadectwem swojego powołania oraz opowiedziały o historii swojego zgromadzenia. Mogliśmy zaczerpnąć ze skarbca duchowości opartej całkowicie na naśladowaniu Maryi, jak chciała założycielka zgromadzenia, św. Joanna de Valois: Naśladować Maryję, aby podobać się Chrystusowi. Regułę życia Sióstr  stanowi Dziesięć Cnót Ewangelicznych Matki Bożej: naśladowanie Najświętszej Maryi Panny Najczystszej, Najroztropniejszej, Najpokorniejszej, Najwierniejszej, Najpobożniejszej, Najposłuszniejszej, Najuboższej, Najcierpliwszej, Najmiłosierniejszej, Najboleśniejszej.

Klasztor Sióstr Anuncjatek jest usytuowany w lesie grąblińskim – miejscu objawień Matki Bożej. Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy na modlitwie kontemplując tajemnice z życia Jezusa i Maryi i przemierzając dróżki różańcowe. Następnie oglądaliśmy film o Matce Założycielce oraz o charyzmacie zgromadzenia. Wspólnie śpiewaliśmy i modliliśmy się koronką do 10 cnót Maryi.

Dzisiejszy świat potrzebuje wyciszenia. Młody człowiek również poszukuje momentów zasłuchania się w głos Pana, który najlepiej przemawia w ciszy. Dają o tym świadectwo same uczestniczki:

 

         Kiedy dziś rano się obudziłam, to zastanawiałam się gdzie ja jestem. W klasztorze było tak cicho i spokojnie, że bardzo chciałabym się tam znaleźć jeszcze raz i to na dłużej. Znalazłam tam ukojenie dla duszy, wielki spokój i ciszę , która ogarnęła moje serce i wprowadziła do bliskiej relacji z Chrystusem. Kiedy modliliśmy się w Kaplicy Pan Jezus był tak blisko nas. W pewnym momencie zamknęłam oczy i wsłuchując się w słowa modlitwy niemal czułam, że on jest przy nas, że czuwa nad nami. To jest naprawdę piękne uczucie, którego nie da się opisać słowami. Pojechaliśmy tam jako 9 osób, a wróciliśmy jako jedna wspólnota. Poprzez słowa sióstr wiele się nauczyliśmy. One nam zaufały i opowiedziały fragment swojego życia. To były naprawdę wyjątkowe chwile i bardzo chciałabym przeżyć to jeszcze raz.

                

                                                                                              Zuzia

Dzień spędzony u sióstr Anuncjatek w Grąblinie dał mi bardzo dużo do myślenia. Bardzo urzekło mnie ich niezwykle silne pragnienie naśladowania Maryi, aby podobać się Jezusowi. W rozmowach z nami bardzo często to powtarzały. Będąc tam miałam okazję zobaczyć, jak naprawdę wygląda całkowite oddanie się Panu Jezusowi. W dzisiejszym, zabieganym świecie dobrze jest tam pojechać i w ciszy oddać się rozmowie z Panem Bogiem.

 

                                                                                              Nicole 

Dzień w zakonie siostr Anucjatek pozwolil nam sie wyciszyc i odpoczac od codziennych zajec i problemow. Siostry pieknie opowiadaly nam glownie o swoim powolaniu i milosci do Jezusa. Podczas wyjazdu bardzo sie ze soba zźylismy i wrocilismy do Sieradza z nowymi pomyslami i motywacja do śpiewu na chwałę Pana


                                                                                                        Dominika
 
 

            W klasztorze panował spokój jakiego brakuje w zwykłej codzienności. Można było się wyciszyć i zastanowić nad pewnymi sprawami. Siostry Anuncjatki powiedziały Nam wiele wartościowych słów, które również dały do myślenia. Wspólnie spędzony czas, był dla Nas możliwością poznania się i zżycia z resztą zespołu.


                                                                                                      Karolina

Uroczystości odpustowe w Kłocku

 14 lutego br., wszyscy nasi kapłani: ks. Jarosław Szpolorowski,  ks. Michał Styczyński i ks. Piotr Patyk na czele z ks. prał. Marianem Bronikowskim, uczestniczyli w dorocznej uroczystości odpustowej ku czci św. Walentego w Kłocku. Św. Walenty, biskup żyjący w III w., jest tam otoczony szczególnym kultem. W świątyni znajdują się jego relikwie przywiezione z Rzymu, gdzie święty został pochowany. W uroczystościach uczestniczyli kapłani zarówno z dekanatu sieradzkiego I, jak i II .Wziął w nich udział także nasz kleryk Dawid Matusiak. Przedstawicielem lokalnych władz był Wójt Gminy Sieradz – Jarosław Kaźmierczak.

Uroczystej Mszy Świętej, celebrowanej o godz. 12.00, przewodniczył nasz wikariusz – ks. dr Michał Styczyński. Wygłosił on również homilię, w której nawiązując do Patrona parafii św. Walentego zaprosił wiernych do poszukiwania celu i sensu prawdziwej miłości obecnej we wspólnocie chrześcijan, o której często sami chrześcijanie zapominają. Dochodzi coraz częściej do świeckiego pojmowania miłości przejawiającego się jedynie w doznawaniu bodźców, przelotności uczuć, odchodzeniu od naturalności, normalności i szczerości w miłości. Świat coraz częściej erotyzuje miłość, a człowiek coraz bardziej poszukuje prawdziwej miłości. Jedynie Chrystus, również przez swoich świętych, o tej miłości nam przypomina i do niej zaprasza. Kaznodzieja podkreślił w misji głoszenia i zapraszania do prawdziwej miłości rolę Kościoła, który staje się często znakiem sprzeciwu dla świata w imię największej miłości, którą jest sam Pan i Zbawiciel, Jezus Chrystus. Nawiązując do słów papieża Franciszka ks. Michał zparaszał, by dać się pochłonąć miłości Boga. Dopiero wtedy życie człowieka nabiera nowego smaku i gwarantuje mu prawdziwą radość.

Współkoncelebransami byli: ks. Łukasz Przelazły, wikariusz parafii św. Stanisława BM w Kramsku, który w kłockiej świątyni przyjął sakrament chrztu świętego oraz ks. Krzysztof Woźniak, nasz rodak, pracujący obecnie w Belgii. Ks. Krzysztof, w trakcie okolicznościowego spotkania, opowiedział o sytuacji Kościoła w Belgii. Zwrócił szczególną uwagę na problem eutanazji dzieci. Belgia jest bowiem pierwszym państwem, które ją zalegalizowało. Jego zdaniem to wielkie wyzwanie dla Kościoła naszych czasów.  

Eucharystię, w której bardzo licznie uczestniczyli parafianie i zaproszeni goście, uświetniła strażacka orkiestra dęta z Sieradza. Swoją radość i podziękowania wyraził proboszcz miejsca – ks. Jan Siedlecki. Na koniec odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, zgodnie z tamtejszą tradycją – dwa razy wokół kościoła.

Warto dodać, że parafia Kłocko to pierwsza parafia proboszczowska ks. prał. Mariana Bronikowskiego. Ksiądz Proboszcz pracował duszpastersko w Kłocku w latach 1997-2004. 

XXII Światowy Dzień Chorego w naszej parafii

 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny  z Lourdes, w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W tym roku przeżywaliśmy go, pod hasłem: „Wiara i miłosierdzie – My także winniśmy oddać życie za braci”, już po raz XXII. W naszej parafii, wszystkich chorych otoczyliśmy szczególną modlitwą na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00.

Eucharystii przewodniczył ks. prał. Marian Bronikowski, a homilię wygłosił nasz wikariusz – ks. Piotr Patyk. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że ludzie chorzy są prawdziwym skarbem Kościoła. „Cierpienie, jakiego doświadczają nie jest bezlitosną karą za popełnione grzechy, lecz drogą oczyszczenia i prawdziwego dojrzewania, drogą nadziei. W tym dniu Kościół zaprasza nas do tego byśmy trud kroczenia tą niełatwą drogą podjęli razem, we wspólnocie. Będąc razem z cierpiącymi stajemy się ich nadzieją, dodajemy im sił, pomagamy im przetrwać niełatwy dla nich czas (…) może wreszcie zdobędziesz się na odwagę, by otrzeć ludzkie łzy, potrzymać chorych za rękę, przytulić smutnych, pocieszyć strapionych…” – mówił ks. Piotr.

Po homilii kapłani udzielali sakramentu namaszczenia chorych. Przyjęło go blisko 200 osób. Po modlitwie pokomunijnej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed Którym wspólnie odmówiliśmy Litanię do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Modlitwę poprowadził ks. Jarosław Szpolorowski. Uczestnicy liturgii mogli też ucałować relikwie bł. Jana Pawła II oraz napić się wody z Lourdes. Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz udzielił każdemu indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Warto dodać, że w liturgii aktywnie uczestniczyli nasi klerycy: kl. Dawid Matusiak i kl. Piotr Hutnik.

 

Modlitwa o pomoc w cierpieniu
Jezu, Mistrzu cierpiących, naucz nas modlić się jak Ty, o oddalenie cierpienia, a gdy wolą Bożą jest, byśmy cierpieli - wspieraj nas i ucz przyjmować je, znosić i ofiarować dla większej Chwały Bożej i dla wszystkich cierpiących. Amen.
Matko Boża Bolesna - uproś nam męstwo w cierpieniu!

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl