Wydarzenia

Ogólnopolski Opłatek Sportowców Polskich

 W Sieradzu, dnia 4 stycznia br., w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się 25 Ogólnopolski Opłatek Sportowców Polskich. Głównym organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie Sportowców oraz Urząd Miasta Sieradza. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. biskup Marian Florczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców, ks. Rafał Bogus, diecezjalny duszpasterz sportowców diecezji włocławskiej, ks. prałat Marian Bronikowski oraz Minister Sportu  i Turystyki - Andrzej Biernat. Pojawili się również znani sportowcy, a wśród nich m.in. Artur Partyka - polski medalista Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w skoku wzwyż, Wiesław Rudkowski - wicemistrz olimpijski (Monachium 1972) i mistrz Europy (Katowice 1975) w boksie, Józef Grudzień - mistrz (Tokio 1964) i wicemistrz (Meksyk 1968) olimpijski oraz mistrz (Rzym 1967) i wicemistrz Europy (Berlin 1965) w boksie oraz wielu innych. W tym noworocznym spotkaniu wszyscy dzieląc się opłatkiem złożyli sobie najserdeczniejsze i najlepsze życzenia.

Jednym z punktów spotkania była prezentacja fundamentu Sieradzkiego sportu, który swoją tradycją sięga od początku powstania klubu „sokół”. Zapaśnicy, karatecy, koszykarze oraz wielu innych utalentowanych młodych ludzi ukazało swoje postawą, iż można wolny czas spędzić inaczej niż siedzieć przed komputerem. Na zakończenie spotkania 10-u najlepszych Sieradzaków zostało nagrodzonych za swoje osiągnięcia na arenie sportowej.

kl. Dawid Matusiak

 

Spotkanie opłatkowe sieradzkich pielgrzymów

 Dnia 04 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe pielgrzymów sieradzkich. Rozpoczęło się ono Apelem jasnogórskim o godz. 21.00, któremu przewodniczył kierownik Pieszej Pielgrzymki Sieradzkiej na Jasną Górę – ks. Jarosław Szpolorowski. Druga część spotkania odbyła się w Domu Katolickim. Po odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy…”  i odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego o Narodzeniu Pańskim, wszystkim przybyłym, życzenia złożył proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych w Sieradzu – ks. prał. Marian Bronikowski. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób. Było ono okazją do wielu serdecznych rozmów, a także licznych wspomnień z pielgrzymkowego szlaku. 

Oczekując na Nowy Rok...

 Jako ludzie wierzący, w imię Boże i w świetle Jego oblicza powinniśmy rozpoczynać każdy kolejny etap naszego życia, dlatego wczoraj tj. 31 grudnia od godz. 23.00 trwaliśmy na wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramencie. Przepraszaliśmy za wszelkie błędy i potknięcia, jakie były naszym udziałem w kończącym się roku, dziękowaliśmy za Boże prowadzenie, a nade wszystko prosiliśmy o dar łaski niebieskiej na nadchodzący 2014 rok.

O północy, proboszcz parafii – ks. prał. Marian Bronikowski, odprawił Mszę Świętą, na której zgromadziło się wiele osób. W wygłoszonej homilii kaznodzieja podał kilka wskazówek, co uczynić, by Nowy Rok był lepiej i owocniej przeżyty. Wśród wielu cennych rad znalazły się takie jak:„chodzenie” z Biblią pod pachą, częstsza kąpiel sumienia, korzystanie z „dobrego napięcia” i efektywniejsze doładowywanie „duchowych akumulatorów”, wrażliwość na drugiego człowieka, czy hojne ofiarowywanie czasu rodzinie. 

Kończąc Eucharystię, Ksiądz Proboszcz odnosząc się do pierwszego czytania z Księgi Liczb, złożył wszystkim najlepsze życzenia noworoczne: „Niech was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad wami, niech was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku wam swoje oblicze i niech was obdarzy pokojem”.

WIELKI JUBILEUSZ

 W niedzielę, 29 grudnia br, w Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa świętowaliśmy 50. rocznicę przyjęcia sakramentu chrztu świętego przez naszego Księdza Proboszcza Prałata Mariana Bronikowskiego. Z tej okazji do naszej wspólnoty przybył specjalny gość, który o godz. 20.00 odprawił Mszę Świętą w intencji dostojnego Jubilata. Był nim ks. Janusz Bartczak, pochodzący z parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim, a obecnie  student teologii liturgii w Instytucie św. Anzelma w Rzymie. Eucharystia była poprzedzona specjalnym kolędowym programem słowno-muzycznym w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Trud przygotowań młodzieży podjęła pani profesor Maria Przybyłek. Młodzi ludzie poruszyli serca licznie zgromadzonych parafian. Wykonali oni m.in. takie utwory, jak np. „Jest taki dzień…” czy aranżację Piotra Rubika – „Biały śnieg i Ty”. Nie zabrakło również tradycyjnych kolęd takich, jak chociażby: „Wśród nocnej ciszy”. Warto dodać, że tego dnia wyjątkowym gestem były specjalne świąteczne odwiedziny, jakich dokonał Ksiądz Proboszcz wespół z naszymi klerykami Dawidem Matusiakiem (rok IV) i Piotrem Hutnikiem (rok II). Otóż złożyli oni wizytę  Piotrowi Mikołajczykowi. To nasz trzeci kleryk, który podjął realizację powołania franciszkańskiego. Obecnie przeżywa on okres nowicjatu w Smardzewicach  w klasztorze świętej Anny. Życzymy mu dużo sił i wytrwałości. W naszych modlitwach pamiętaliśmy także o diak. Marcinie Chilczuku, który pochodzi z naszej parafii, a obecnie przygotowuje się do kapłaństwa w Ochard Lake, USA.     

Hej kolęda, kolęda...

 28 grudnia 2013r., w sobotę, w Święto Młodzianków Męczenników rozpoczęła się w naszej parafii wizyta duszpasterska, zwana Kolędą. W Kościele katolickim wizyta ta wynika z przepisów Prawa Kanonicznego: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygując” — kan. 529§1.

W polskiej tradycji kolęda odbywa się w okresie około Bożego Narodzenia. Związana jest z błogosławieństwem dla rodziny i domostwa. Nasi kapłani odwiedzili dziś Mnichów – Ksiądz Proboszcz i ks. Piotr (wizyta rozpoczęła się i zakończyła w domu p. Sławomira Wielogórskiego – Sołtysa sołectwa Mnichów), ulicę Ogrodową i Krótką – ks. Jarosław oraz ulicę Orzechową – ks. Michał. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie!

W dzień Świętego Szczepana rzucaj owsem w kapłana

W drugim dniu Uroczystości Narodzenia Pańskiego Kościół wspomina pierwszego Męczennika, Św. Szczepana. Jak każe tradycja, w wielu parafiach podczas Mszy świętych święcono owiec. Tak też było u Wszystkich Świętych w Sieradzu. Podczas uroczystej Mszy Św., której przewodniczył proboszcz parafii ks. prałat Marian Bronikowski sprawdziło się stare porzekadło: „W dzień świętego Szczepana rzucaj owsem w kapłana”. Nie tylko mieszkańcy Mnichowa – jak zaznaczył ks. Prałat – dotarli do świątyni z ziarnem do poświęcenia. Wśród wiernych byli również wierni tradycji sieradzanie. Poświęcony owies rolnicy po powrocie do domu dosypują do karmy dla zwierząt, aby obfitość i błogosławieństwo od Pana ich nie opuszczało. Część ziaren dodaje się także do zasiewu dla uproszenia obfitości plonów. Symboliczny gest rzucania owsem w kapłana jest też wyrazem życzliwości i najlepszych życzeń, aby gorliwe duszpasterzowanie przynosiło nawrócenie i radość Ewangelii wśród ludu. Oby łaski Pańskiej i życzliwości ludzkiej nie zabrakło nigdy naszym kapłanom w ich posłudze. 

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl