Wydarzenia

Badania techniczne Krzyża Misyjnego

Wczoraj, tj. 17 marca br., w godzinach  popołudniowych  specjaliści z sieradzkiej firmy „Grafit”, mającej swoją siedzibę przy ulicy Zachodniej 19, sprawdzili  stan  zamocowania  Krzyża  Misyjnego,  który w minionym czasie, z powodu silnie wiejących wiatrów, znacznie się  pochylił. Przeprowadzone badania techniczne wykazały, że drewno, z którego krzyż jest wykonany jest w bardzo złym stanie. Najbardziej spróchniała jest dolna część krzyża, stanowiąca podstawę instalacji. W takiej sytuacji krzyż, w każdej chwili, mógłby się przewrócić, w związku z czym trzeba było go zdemontować, aby nie zagrażał bezpieczeństwu.  Opinia fachowców  zaowocowała także decyzją o konieczności  instalacji  nowego  krzyża.  Prosimy  o  zrozumienie  i  modlitwy  w  tej  intencji.

ŚRODA POPIELCOWA (05.03.2014)

 „Ten czas przeżyjmy w skupieniu, krótsze niech będą rozmowy, skromniejsze nasze posiłki, więcej czuwania nad sobą…”.

W Środę Popielcową, która w tym roku przypadła 05 marca, rozpoczął się okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Dzień ten ma pobudzić nas do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem jest znakiem żałoby i pokuty, a towarzyszące mu słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” uświadamiają nam naszą kondycję – jesteśmy słabi i grzeszni, dlatego wszyscy, bez wyjątku, potrzebujemy nawrócenia. W naszej parafii, w tym dniu, Msze Święte były sprawowane o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 16.00, 18.00 i 20.00. Uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 18.00 przewodniczył nasz wikariusz – ks. Piotr Patyk.

Okres Wielkiego Postu zakończy się w Wielki Czwartek (17.04.2014r.), kiedy to rozpoczną się obchody Triduum Paschalengo Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Nabożeństwami charakterystycznymi dla tego okresu są: Droga Krzyżowa (w naszej parafii: piątek, godz. 17.30)  i Gorzkie Żale (niedziela, godz. 17.30). Wszystkich zachęcamy do odważnego wkroczenia w okres Wielkiego Postu i jak najlepszego przygotowania się do Świąt Paschalnych – 20.04.2014r. Niech szczególną sposobnością ku temu będzie liczny udział w wielkopostnych nabożeństwach oraz dobre i mocne postanowienia. 

W drodze na kanonizację...

 W dniach 03-04.03.2014r., gościliśmy w naszej wspólnocie parafialnej dwoje młodych ludzi: Tomasza Nakoniecznego – programistę komputerowego  z Sopotu i Martynę Graban, która jest oficerem marynarki handlowej w Gdańsku.

Tych dwoje młodych ludzi pieszo pielgrzymuje z Sopotu do Rzymu, do grobu świętego Piotra. Swoje pielgrzymowanie rozpoczęli 22 lutego. Do Rzymu zamierzają dotrzeć 25 kwietnia, tak by dwa dni później wziąć udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Wczoraj i dziś (tj. 03 i 04 marca), w naszej świątyni parafialnej, aktywnie uczestniczyli oni we Mszy Świętej i dzielili się z nami radością swojej wiary. Dzisiaj, po śniadaniu ok. 8.00, wyruszyli w dalszą drogę. Kolejnym miejscem postoju ma być Szynkielów. Wcześniej, zanim dotarli do parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu gościli na terenie naszej diecezji w takich parafiach jak: Dobra, Koło, Izbica Kujawska czy Koneck.

Po dotarciu do kolejnego miejsca postoju Martyna i Tomek okazują się „Listem polecającym do wszystkich ludzi dobrej woli” z prośbą o udzielenie noclegu. Autorem listu jest ks. Jerzy Berdychowski CM, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego w Sopocie, którą prowadzą misjonarze św. Wincentego a Paulo.

Młodym pielgrzymom życzymy dużo sił i szczęśliwego osiągnięcia zamierzonego celu – Szczęść Boże!

Tłusty czwartek we wspólnocie WIARA I ŚWIATŁO

 

02 marca br. wspólnota WIARA I ŚWIATŁO, której opiekunem jest ks. Piotr Patyk, przeżywała swoje spotkanie tłustoczwartkowe.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą sprawowaną w Kolegiacie o godz. 14.30. Eucharystii przewodniczył opiekun wspólnoty. W wygłoszonej homilii kaznodzieja zwrócił uwagę na niezwykłą miłość Boga do człowieka: „Czyż może niewiasta zapomnieć o swoim niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie…”, a następnie zachęcał: „Zaufaj Bogu! Zatrzymaj się i pozwól Mu działać. Jak dziecko przed swoimi rodzicami, tak i ty stań przed Nim, spójrz Mu w oczy, uśmiechnij się do Niego i z całych sił wtul się w te ramiona, które zawsze są dla ciebie otwarte. Bóg kocha Cię takim, jakim jesteś i zawsze o tobie pamięta. Pamięta o tobie, kiedy ty o Nim zapominasz, myśli o tobie, choć ty myślisz inaczej. Momenty ciszy i nieobecności wbrew pozorom są czasem prawdziwej łaski i bliskości Pana. Zakosztuj tej miłości, a potem podziel się nią z innymi”.

Druga część spotkania miała miejsce w Bibliotece Parafialnej. Na stole, przy którym zgromadziliśmy się po Mszy Świętej, królowały pączki upieczone przez rodziców przy udziale dzieci tworzących wspólnotę. Spotkanie, które przebiegało w bardzo radosnej atmosferze, swoją obecnością ubogacili ks. prał. Marian Bronikowski, proboszcz parafii oraz ks. Jarosław Szpolorowski, nasz wikariusz. Warto dodać, że to spotkanie wspólnoty WIARA I ŚWIATŁO miało charakter międzyregionalny. Byli bowiem obecni na nim goście z Kujaw – rodzice i dziadkowie ks. Piotra oraz dwie przedstawicielki Wielkopolski: Bogumiła Kozłowska i Krystyna Jaworska z parafii św. Stanisława BM w Kramsku.

 Tego dnia wspólnota WIARA I ŚWIATŁO wzbogaciła się o dwie nowe wolontariuszki: Magdę i Darię uczennice klasy III F z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Sieradzu, których katechetą jest ks. Piotr.

MINISTRANCI: Dekanalny Turniej w halową piłkę nożną

 22 lutego br., na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Katolickich w Sieradzu, odbył się Dekanalny Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza dekanatu sieradzkiego I. Inicjatorem przedsięwzięcia był dekanalny duszpasterz LSO – ks. Piotr Patyk, a współorganizatorami  – ks. Radosław Cyrułowski, ks. Przemysław Pilarski i ks. Michał Drewniacki. Rozgrywki rozpoczęły się o godz. 8.00 i potrwały do godz. 12.30. Wszystkie mecze sędziował p. Piotr Romek, który jest szafarzem nadzwyczajnym Komunii Świętej przy parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu.

Ministranci zagrali mecze w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna w systemie „każdy z każdym”. Mecze trwały po 20 min. (2 połowy po 10 min.) przy układzie 5 graczy w polu + bramkarz (szkoła podstawowa) i 4 zawodników w polu + bramkarz (gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna).

Wszystkie drużyny wykazały się niezwykłymi umiejętnościami sportowymi i uczciwie z sobą rywalizowały. Wynik końcowy był następujący: w kategorii szkoła podstawowa – I miejsce zdobyła parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu, II – parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu, III – parafia św. Anny w Chojnem, IV – parafia Narodzenia NMP w Charłupi Małej; w kategorii gimnazjum – I miejsce zdobyła parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu (walkower); w kategorii szkoła ponadgimnazjalna – I miejsce zdobyła parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu, II – parafia Narodzenia NMP w Charłupia Małej i III – parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wśród uczestników turnieju wyłoniono królów strzelców i tak w kategorii szkoła podstawowa zostali nimi: Bartosz Braszak z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej – 5 bramek, Paweł Stępień z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej – 4 bramki, Franciszek Piasecki z parafii Chojne – 3 bramki, a w kategorii szkoła ponadgimnazjalna królem strzelców został Jacek Kikowski z parafii Charłupia Mała – 2 bramki.

Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju zostały uhonorowane nagrodami. Nagrodą główną za zajęcie I miejsca w każdej kategorii był PUCHAR DZIEKANA ufundowany przez ks. prał. Mariana Bronikowskiego – dziekana dekanatu sieradzkiego I. 

W turnieju uczestniczyli ministranci z parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu, z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej, z parafii Narodzenia NMP w Charłupi Małej oraz z parafii św. Anny w Chojnem.

Z WIZYTĄ U SIÓSTR ANUNCJATEK

W dniach 14-15 lutego 2014 r. grupa dziewcząt z parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu zaangażowana w Duszpasterstwo Młodzieży przeżywała swój dzień skupienia w klasztorze Sióstr Anuncjatek w Grąblinie. Inicjatorem przedsięwzięcia był ks. Michał Styczyński, dekanalny duszpasterz młodzieży.

Siostry Anuncjatki przyjęły nas z wielką radością. Podzieliły się świadectwem swojego powołania oraz opowiedziały o historii swojego zgromadzenia. Mogliśmy zaczerpnąć ze skarbca duchowości opartej całkowicie na naśladowaniu Maryi, jak chciała założycielka zgromadzenia, św. Joanna de Valois: Naśladować Maryję, aby podobać się Chrystusowi. Regułę życia Sióstr  stanowi Dziesięć Cnót Ewangelicznych Matki Bożej: naśladowanie Najświętszej Maryi Panny Najczystszej, Najroztropniejszej, Najpokorniejszej, Najwierniejszej, Najpobożniejszej, Najposłuszniejszej, Najuboższej, Najcierpliwszej, Najmiłosierniejszej, Najboleśniejszej.

Klasztor Sióstr Anuncjatek jest usytuowany w lesie grąblińskim – miejscu objawień Matki Bożej. Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy na modlitwie kontemplując tajemnice z życia Jezusa i Maryi i przemierzając dróżki różańcowe. Następnie oglądaliśmy film o Matce Założycielce oraz o charyzmacie zgromadzenia. Wspólnie śpiewaliśmy i modliliśmy się koronką do 10 cnót Maryi.

Dzisiejszy świat potrzebuje wyciszenia. Młody człowiek również poszukuje momentów zasłuchania się w głos Pana, który najlepiej przemawia w ciszy. Dają o tym świadectwo same uczestniczki:

 

         Kiedy dziś rano się obudziłam, to zastanawiałam się gdzie ja jestem. W klasztorze było tak cicho i spokojnie, że bardzo chciałabym się tam znaleźć jeszcze raz i to na dłużej. Znalazłam tam ukojenie dla duszy, wielki spokój i ciszę , która ogarnęła moje serce i wprowadziła do bliskiej relacji z Chrystusem. Kiedy modliliśmy się w Kaplicy Pan Jezus był tak blisko nas. W pewnym momencie zamknęłam oczy i wsłuchując się w słowa modlitwy niemal czułam, że on jest przy nas, że czuwa nad nami. To jest naprawdę piękne uczucie, którego nie da się opisać słowami. Pojechaliśmy tam jako 9 osób, a wróciliśmy jako jedna wspólnota. Poprzez słowa sióstr wiele się nauczyliśmy. One nam zaufały i opowiedziały fragment swojego życia. To były naprawdę wyjątkowe chwile i bardzo chciałabym przeżyć to jeszcze raz.

                

                                                                                              Zuzia

Dzień spędzony u sióstr Anuncjatek w Grąblinie dał mi bardzo dużo do myślenia. Bardzo urzekło mnie ich niezwykle silne pragnienie naśladowania Maryi, aby podobać się Jezusowi. W rozmowach z nami bardzo często to powtarzały. Będąc tam miałam okazję zobaczyć, jak naprawdę wygląda całkowite oddanie się Panu Jezusowi. W dzisiejszym, zabieganym świecie dobrze jest tam pojechać i w ciszy oddać się rozmowie z Panem Bogiem.

 

                                                                                              Nicole 

Dzień w zakonie siostr Anucjatek pozwolil nam sie wyciszyc i odpoczac od codziennych zajec i problemow. Siostry pieknie opowiadaly nam glownie o swoim powolaniu i milosci do Jezusa. Podczas wyjazdu bardzo sie ze soba zźylismy i wrocilismy do Sieradza z nowymi pomyslami i motywacja do śpiewu na chwałę Pana


                                                                                                        Dominika
 
 

            W klasztorze panował spokój jakiego brakuje w zwykłej codzienności. Można było się wyciszyć i zastanowić nad pewnymi sprawami. Siostry Anuncjatki powiedziały Nam wiele wartościowych słów, które również dały do myślenia. Wspólnie spędzony czas, był dla Nas możliwością poznania się i zżycia z resztą zespołu.


                                                                                                      Karolina

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl