Wydarzenia

Z WIZYTĄ U SIÓSTR ANUNCJATEK

W dniach 14-15 lutego 2014 r. grupa dziewcząt z parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu zaangażowana w Duszpasterstwo Młodzieży przeżywała swój dzień skupienia w klasztorze Sióstr Anuncjatek w Grąblinie. Inicjatorem przedsięwzięcia był ks. Michał Styczyński, dekanalny duszpasterz młodzieży.

Siostry Anuncjatki przyjęły nas z wielką radością. Podzieliły się świadectwem swojego powołania oraz opowiedziały o historii swojego zgromadzenia. Mogliśmy zaczerpnąć ze skarbca duchowości opartej całkowicie na naśladowaniu Maryi, jak chciała założycielka zgromadzenia, św. Joanna de Valois: Naśladować Maryję, aby podobać się Chrystusowi. Regułę życia Sióstr  stanowi Dziesięć Cnót Ewangelicznych Matki Bożej: naśladowanie Najświętszej Maryi Panny Najczystszej, Najroztropniejszej, Najpokorniejszej, Najwierniejszej, Najpobożniejszej, Najposłuszniejszej, Najuboższej, Najcierpliwszej, Najmiłosierniejszej, Najboleśniejszej.

Klasztor Sióstr Anuncjatek jest usytuowany w lesie grąblińskim – miejscu objawień Matki Bożej. Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy na modlitwie kontemplując tajemnice z życia Jezusa i Maryi i przemierzając dróżki różańcowe. Następnie oglądaliśmy film o Matce Założycielce oraz o charyzmacie zgromadzenia. Wspólnie śpiewaliśmy i modliliśmy się koronką do 10 cnót Maryi.

Dzisiejszy świat potrzebuje wyciszenia. Młody człowiek również poszukuje momentów zasłuchania się w głos Pana, który najlepiej przemawia w ciszy. Dają o tym świadectwo same uczestniczki:

 

         Kiedy dziś rano się obudziłam, to zastanawiałam się gdzie ja jestem. W klasztorze było tak cicho i spokojnie, że bardzo chciałabym się tam znaleźć jeszcze raz i to na dłużej. Znalazłam tam ukojenie dla duszy, wielki spokój i ciszę , która ogarnęła moje serce i wprowadziła do bliskiej relacji z Chrystusem. Kiedy modliliśmy się w Kaplicy Pan Jezus był tak blisko nas. W pewnym momencie zamknęłam oczy i wsłuchując się w słowa modlitwy niemal czułam, że on jest przy nas, że czuwa nad nami. To jest naprawdę piękne uczucie, którego nie da się opisać słowami. Pojechaliśmy tam jako 9 osób, a wróciliśmy jako jedna wspólnota. Poprzez słowa sióstr wiele się nauczyliśmy. One nam zaufały i opowiedziały fragment swojego życia. To były naprawdę wyjątkowe chwile i bardzo chciałabym przeżyć to jeszcze raz.

                

                                                                                              Zuzia

Dzień spędzony u sióstr Anuncjatek w Grąblinie dał mi bardzo dużo do myślenia. Bardzo urzekło mnie ich niezwykle silne pragnienie naśladowania Maryi, aby podobać się Jezusowi. W rozmowach z nami bardzo często to powtarzały. Będąc tam miałam okazję zobaczyć, jak naprawdę wygląda całkowite oddanie się Panu Jezusowi. W dzisiejszym, zabieganym świecie dobrze jest tam pojechać i w ciszy oddać się rozmowie z Panem Bogiem.

 

                                                                                              Nicole 

Dzień w zakonie siostr Anucjatek pozwolil nam sie wyciszyc i odpoczac od codziennych zajec i problemow. Siostry pieknie opowiadaly nam glownie o swoim powolaniu i milosci do Jezusa. Podczas wyjazdu bardzo sie ze soba zźylismy i wrocilismy do Sieradza z nowymi pomyslami i motywacja do śpiewu na chwałę Pana


                                                                                                        Dominika
 
 

            W klasztorze panował spokój jakiego brakuje w zwykłej codzienności. Można było się wyciszyć i zastanowić nad pewnymi sprawami. Siostry Anuncjatki powiedziały Nam wiele wartościowych słów, które również dały do myślenia. Wspólnie spędzony czas, był dla Nas możliwością poznania się i zżycia z resztą zespołu.


                                                                                                      Karolina

Uroczystości odpustowe w Kłocku

 14 lutego br., wszyscy nasi kapłani: ks. Jarosław Szpolorowski,  ks. Michał Styczyński i ks. Piotr Patyk na czele z ks. prał. Marianem Bronikowskim, uczestniczyli w dorocznej uroczystości odpustowej ku czci św. Walentego w Kłocku. Św. Walenty, biskup żyjący w III w., jest tam otoczony szczególnym kultem. W świątyni znajdują się jego relikwie przywiezione z Rzymu, gdzie święty został pochowany. W uroczystościach uczestniczyli kapłani zarówno z dekanatu sieradzkiego I, jak i II .Wziął w nich udział także nasz kleryk Dawid Matusiak. Przedstawicielem lokalnych władz był Wójt Gminy Sieradz – Jarosław Kaźmierczak.

Uroczystej Mszy Świętej, celebrowanej o godz. 12.00, przewodniczył nasz wikariusz – ks. dr Michał Styczyński. Wygłosił on również homilię, w której nawiązując do Patrona parafii św. Walentego zaprosił wiernych do poszukiwania celu i sensu prawdziwej miłości obecnej we wspólnocie chrześcijan, o której często sami chrześcijanie zapominają. Dochodzi coraz częściej do świeckiego pojmowania miłości przejawiającego się jedynie w doznawaniu bodźców, przelotności uczuć, odchodzeniu od naturalności, normalności i szczerości w miłości. Świat coraz częściej erotyzuje miłość, a człowiek coraz bardziej poszukuje prawdziwej miłości. Jedynie Chrystus, również przez swoich świętych, o tej miłości nam przypomina i do niej zaprasza. Kaznodzieja podkreślił w misji głoszenia i zapraszania do prawdziwej miłości rolę Kościoła, który staje się często znakiem sprzeciwu dla świata w imię największej miłości, którą jest sam Pan i Zbawiciel, Jezus Chrystus. Nawiązując do słów papieża Franciszka ks. Michał zparaszał, by dać się pochłonąć miłości Boga. Dopiero wtedy życie człowieka nabiera nowego smaku i gwarantuje mu prawdziwą radość.

Współkoncelebransami byli: ks. Łukasz Przelazły, wikariusz parafii św. Stanisława BM w Kramsku, który w kłockiej świątyni przyjął sakrament chrztu świętego oraz ks. Krzysztof Woźniak, nasz rodak, pracujący obecnie w Belgii. Ks. Krzysztof, w trakcie okolicznościowego spotkania, opowiedział o sytuacji Kościoła w Belgii. Zwrócił szczególną uwagę na problem eutanazji dzieci. Belgia jest bowiem pierwszym państwem, które ją zalegalizowało. Jego zdaniem to wielkie wyzwanie dla Kościoła naszych czasów.  

Eucharystię, w której bardzo licznie uczestniczyli parafianie i zaproszeni goście, uświetniła strażacka orkiestra dęta z Sieradza. Swoją radość i podziękowania wyraził proboszcz miejsca – ks. Jan Siedlecki. Na koniec odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, zgodnie z tamtejszą tradycją – dwa razy wokół kościoła.

Warto dodać, że parafia Kłocko to pierwsza parafia proboszczowska ks. prał. Mariana Bronikowskiego. Ksiądz Proboszcz pracował duszpastersko w Kłocku w latach 1997-2004. 

XXII Światowy Dzień Chorego w naszej parafii

 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny  z Lourdes, w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W tym roku przeżywaliśmy go, pod hasłem: „Wiara i miłosierdzie – My także winniśmy oddać życie za braci”, już po raz XXII. W naszej parafii, wszystkich chorych otoczyliśmy szczególną modlitwą na uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00.

Eucharystii przewodniczył ks. prał. Marian Bronikowski, a homilię wygłosił nasz wikariusz – ks. Piotr Patyk. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że ludzie chorzy są prawdziwym skarbem Kościoła. „Cierpienie, jakiego doświadczają nie jest bezlitosną karą za popełnione grzechy, lecz drogą oczyszczenia i prawdziwego dojrzewania, drogą nadziei. W tym dniu Kościół zaprasza nas do tego byśmy trud kroczenia tą niełatwą drogą podjęli razem, we wspólnocie. Będąc razem z cierpiącymi stajemy się ich nadzieją, dodajemy im sił, pomagamy im przetrwać niełatwy dla nich czas (…) może wreszcie zdobędziesz się na odwagę, by otrzeć ludzkie łzy, potrzymać chorych za rękę, przytulić smutnych, pocieszyć strapionych…” – mówił ks. Piotr.

Po homilii kapłani udzielali sakramentu namaszczenia chorych. Przyjęło go blisko 200 osób. Po modlitwie pokomunijnej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed Którym wspólnie odmówiliśmy Litanię do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Modlitwę poprowadził ks. Jarosław Szpolorowski. Uczestnicy liturgii mogli też ucałować relikwie bł. Jana Pawła II oraz napić się wody z Lourdes. Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz udzielił każdemu indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Warto dodać, że w liturgii aktywnie uczestniczyli nasi klerycy: kl. Dawid Matusiak i kl. Piotr Hutnik.

 

Modlitwa o pomoc w cierpieniu
Jezu, Mistrzu cierpiących, naucz nas modlić się jak Ty, o oddalenie cierpienia, a gdy wolą Bożą jest, byśmy cierpieli - wspieraj nas i ucz przyjmować je, znosić i ofiarować dla większej Chwały Bożej i dla wszystkich cierpiących. Amen.
Matko Boża Bolesna - uproś nam męstwo w cierpieniu!

ZWIASTUNOWI Z GÓR...

 09 lutego 2014 roku, o godz. 19.00, odbyło się w Bibliotece Parafialnej im. bł. Jana Pawła II spotkanie autorskie z p. Joanną Jurkiewicz – autorką książki zatytułowanej „Zwiastunowi z gór. I Oaza w Rzymie – moje wspomnienia”.

Książka, wydana przez wydawnictwo Benedyktynów z Tyńca, opowiada o energii drzemiącej w młodzieżowym ruchu katolickim, nieprzemijalności wartości, sile więzi prawdziwej przyjaźni i wielkości prostych ludzi. Autorka szybko staje się dla czytelnika Joasią, a jej pióro przeprowadza po wspomnieniach z tamtych wydarzeń raz prozą, raz wierszem, a raz dialogami. To książka zarówno dla tych, którzy chcieliby nauczyć się przeżywać swoją drugą młodość, jak i dla tych, którzy nie chcą zmarnować pierwszej. Słowo wprowadzające do książki napisał Metropolita Krakowski – ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Pani Jurkiewicz podzieliła się swoimi refleksjami ze spotkania III stopnia Oazy Ruchu Światło-Życie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II,  które miało miejsce 12 sierpnia 1979 roku w ogrodach Castel Gandolfo. Opowiadała także o wrażeniach z podróży po Włoszech oraz o osobistych przeżyciach związanych z powstaniem książki. Warto dodać, że autorka przygotowała prezentację multimedialną o Janie Pawle II. W czasie spotkania była również możliwość indywidualnej rozmowy oraz nabycia książki wraz z autografem autorki. 

Zabawa karnawałowa

 08 lutego br. w Domu Katolickim odbyła się zabawa karnawałowa zorganizowana dla wspólnot parafialnych. Jej inicjatorami byli ks. Jarosław Szpolorowski i ks. Piotr Patyk. Uczestniczyły w niej wspólnoty takie jak: pątnicy sieradzkiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Koło Żywego Różańca, wspólnota „Wiara i Światło” oraz Liturgiczna Służba Ołtarza.  Całość była poprzedzona Mszą Świętą sprawowaną w naszej świątyni o godz. 18.00. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste otwarcie balu, którego dokonał proboszcz parafii – ks. prał. Marian Bronikowski.

Uczestnicy zabawy wyrażali ogromną radość z powziętej inicjatywy oraz dezyderaty, co do następnych tego typu zabaw. Jest to bowiem szczególna okazja do bycia razem, wymiany myśli, wzajemnego poznawania się, wspólnego przeżywania radości, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami czy problemami.

Wszystkim uczestnikom zabawy karnawałowej, a szczególnie tym, którzy bardzo aktywnie włączyli się w jej przygotowanie z serca dziękujemy – Bóg zapłać! 

PIELGRZYMKA NA KANONIZACJĘ OJCA ŚWIĘTEGO BŁ. JANA PAWŁA II (ZAPOWIEDŹ)

 Pielgrzymka na Kanonizację

Jana Pawła II i Jana XXIII

Włochy * Watykan

Trasa:

Rzym * Watykan * Wenecja * Padwa * Loreto

Termin: 25 – 30. 04. 2014 r.

Cena: 1.625 PLN + 30 EUR

 

       Program:

1 Dzień – piątek – 25.04.2014

Wyjazd z Sieradza (parafia Wszystkich Świętych) o godz. 4:30. przejście graniczne w Cieszynie. Przejazd na obiado-kolację i nocleg k/Wenecji.

2 Dzień – sobota – 26.04.2014

Po śniadaniu przejazd do LORETO – bazylika Matki Bożej i cmentarz żołnierzy polskich. Obiado-kolacja i nocleg k/Pescary.

3 Dzień – niedziela – 27.04.2014

Wyjazd o godz. 2:00 do Rzymu (śniadanie pakowane) na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII. Czas wolny, bazylika św. Pawła za Murami. Obiado-kolacja i nocleg k/Rzymu.

4 Dzień – poniedziałek – 28.04.2014

Po śniadaniu Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II. Zwiedzanie RZYMU i WATYKANU: bazylika św. Piotra, nawiedzenie grobu Jana Pawła II, plac Wenecki, Kapitol, Forum Romanum, Koloseum-z zewnątrz, bazylika Santa Maria Maggiore i św. Jana na Lateranie. Popołudniowy spacer po Rzymie, m.in.: plac Navona, Panteon, fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie. Obiado-kolacja i nocleg k/Rzymu.

5 Dzień – wtorek – 29.04.2014

Po śniadaniu przejazd do PADWY – Bazylika św. Antoniego. Następnie WENECJA: przepłynięcie stateczkiem do placu św. Marka, bazylika św. Marka, Most Westchnień i pałac Dożów – z zewnątrz. Czas wolny. Powrót stateczkiem na obiado-kolację i nocleg k/Wenecji.

6 Dzień – środa – 30.04.2014

Po śniadaniu przejazd przez Austrię i Czechy do Polski. Przejście graniczne w Cieszynie. Przyjazd do Sieradza ok. godziny 23:00.

 

CENA OBEJMUJE:

- 5 noclegów w hotelach 4* i 3*  w pokojach 2-osobowych z łazienkami,

- 5 śniadań wzmocnionych (pieczywo, masło, dżem, szynka, ser, kawa, herbata) i 5 obiado-kolacji 3-daniowych,

- autokar z klimatyzacją, barkiem, video, WC,

- ubezpieczenie od NNW i KL,

- zestaw słuchawkowy na cały pobyt,

- opiekę pilota

 

CENA NIE OBEJMUJE:

- napojów do obiado-kolacji,

- biletów wstępu, autostrad, vaporetto w Wenecji, przewodników w Rzymie i Wenecji oraz płatnych wjazdów do zwiedzanych miast – ok. 55 EUR

 

W celu uzyskania bliższych informacji oraz zdeklarowania swojego uczestnictwa w pielgrzymce bardzo prosimy o kontakt z ks. Michałem Styczyńskim:

tel. +48 607 688 078

adres e-mail: styczynm@gmail.com

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl