Wydarzenia

Łzy popłynęły... \"Cristiada\" w Sieradzu

Około 150 osób uczestniczyło w projekcji filmu pt. „Cristiada”, która miała miejsce dnia 14 lipca 2013 r. o godz. 19.00 w Domu Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu.
Spiritus movens w realizacji tegoż przedsięwzięcia był Proboszcz tutejszej parafii Ksiądz Prałat Marian Bronikowski, Wikariusz Biskupi na rejon sieradzki. Zainspirowany apelem Pasterza Diecezji umożliwił swoim parafianom obejrzenie wspomnianego filmu, choć przejmująco pięknego, to nadal bojkotowanego przez wielkie sieci dystrybutorów. „Cristiada” to film, który bardzo jasno ukazuje wartość wiary, jej siłę i permanentną walkę z Kościołem. Warto dodać, że projekcja tego filmu nie byłaby możliwa bez zaangażowania pana posła Grzegorza Schreibera, reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość w rejonie sieradzkim. Pan poseł pokrył wszelkie koszta związane z wyemitowaniem filmu. Swój niebagatelny udział miała tutaj także dyrekcja Teatru Miejski, która kierując się dobrem naszych parafian, wypożyczyła sprzęt umożliwiający odtworzenie filmu.

W seansie udział wzięli przedstawiciele władz miasta, siostry zakonne, młodsi
i starsi parafianie, a także przyjaciele sieradzkiej kolegiaty. Na twarzach wielu z nich można było dostrzec płynące łzy. Wzruszeni filmem chętnie dzielili się swoimi refleksjami w dyskusji, jaka miała miejsce po projekcji. Niektórzy twierdzili, że „Cristiada” zmobilizowała ich do zweryfikowania osobistego życia duchowego, pobudziła do spojrzenia na wiarę z innej perspektywy, a także do wzięcia odpowiedzialności za dzieło jej krzewienia, zwłaszcza wśród tych, którzy borykają się
z różnego rodzaju wątpliwościami.

„Kim jesteś jeśli nie poświęcasz się za to, w co wierzysz?” – to pytanie, nam wszystkim, bardzo mocno zapadło w pamięci. Bogu dziękujemy za każdą dobrą myśl, jaka zrodziła się w nas pod wpływem tego filmu. Wszystkim, którzy przyczynili się do wyemitowania „Cristiady” w Sieradzu składamy serdeczne podziękowania.
 

Uroczystość Bożego Ciała
Odpust Kapitulny 2013 r.

W niedzielę, 19 maja w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczęliśmy w naszej parafii Odpust Kapitulny. Po Mszy Świętej o godz. 16.00, sprawowanej przez ks. Marcina Pachlińskiego wyruszyła z Sieradzkiej Kolegiaty procesja eucharystyczna do kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego na sieradzkim cmentarzu. Procesję poprowadzili księża wikariusze Parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Po dojściu na sieradzki cmentarz, przy kościele Ducha Świętego celebrowana była Eucharystia, której przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Stefan Dusza SAC z Poznania. Następnego dnia od rana wierni gromadzili się w cmentarnej świątyni na Eucharystii.

Po południu rozpoczęły się centralne uroczystości odpustowe połączone z jubileuszem 25-lecia Święceń Prezbiteratu ks. prałata Mariana Bronikowskiego. Mszy Świętej o godz. 17.00 przy kościele Ducha Świętego przewodniczył J. E. ksiądz biskup Wiesław Mering. Koncelebrowali ją kapłani z rejonu sieradzkiego, którzy razem z ks. prałatem Marianem Bronikowskim 25 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie. Podniosłą homilię podczas tej Eucharystii wygłosił kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku, ks. prałat Artur Niemira. Tradycyjnie przy ołtarzu zgromadziła się Kapituła Kolegiaty Sieradzkiej, która w tym roku świętuje 20. rocznicę reerygowania. Po Mszy Świętej miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna do kościoła pw. Wszystkich Świętych.

Spotkanie z Senatorem Czesławem Ryszką

W czwartek 16 maja o godz. 19.00 w Bibliotece Parafialnej im . Bł. Jana Pawła II odbyło się spotkanie z Panem Senatorem Czesławem Ryszką. Podczas tego spotkania miała miejsce prezentacja książki pt: "„Błogosławiony Wincenty Kadłubek nauczyciel miłoœci Ojczyzny"”.

I Komunia święta

W niedzielę 5 maja br. pierwsza grupa dzieci z naszej parafii przystąpiła do I Komunii świętej. Większość dzieci to uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Władysława Reymonta w Sieradzu, przygotowanych przez katechetkę Małgorzatę Brodacką.

Triduum Sacrum

Mszą Wieczerzy Pańskiej Kościół rozpoczął uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego w liturgii uobecnia się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Wielki Piątek to dzień Krzyża. Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania na cud zmartwychwstania, który dokonał się w Noc Paschalną.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl