Wydarzenia

ZWIASTUNOWI Z GÓR...

 09 lutego 2014 roku, o godz. 19.00, odbyło się w Bibliotece Parafialnej im. bł. Jana Pawła II spotkanie autorskie z p. Joanną Jurkiewicz – autorką książki zatytułowanej „Zwiastunowi z gór. I Oaza w Rzymie – moje wspomnienia”.

Książka, wydana przez wydawnictwo Benedyktynów z Tyńca, opowiada o energii drzemiącej w młodzieżowym ruchu katolickim, nieprzemijalności wartości, sile więzi prawdziwej przyjaźni i wielkości prostych ludzi. Autorka szybko staje się dla czytelnika Joasią, a jej pióro przeprowadza po wspomnieniach z tamtych wydarzeń raz prozą, raz wierszem, a raz dialogami. To książka zarówno dla tych, którzy chcieliby nauczyć się przeżywać swoją drugą młodość, jak i dla tych, którzy nie chcą zmarnować pierwszej. Słowo wprowadzające do książki napisał Metropolita Krakowski – ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Pani Jurkiewicz podzieliła się swoimi refleksjami ze spotkania III stopnia Oazy Ruchu Światło-Życie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II,  które miało miejsce 12 sierpnia 1979 roku w ogrodach Castel Gandolfo. Opowiadała także o wrażeniach z podróży po Włoszech oraz o osobistych przeżyciach związanych z powstaniem książki. Warto dodać, że autorka przygotowała prezentację multimedialną o Janie Pawle II. W czasie spotkania była również możliwość indywidualnej rozmowy oraz nabycia książki wraz z autografem autorki. 

Zabawa karnawałowa

 08 lutego br. w Domu Katolickim odbyła się zabawa karnawałowa zorganizowana dla wspólnot parafialnych. Jej inicjatorami byli ks. Jarosław Szpolorowski i ks. Piotr Patyk. Uczestniczyły w niej wspólnoty takie jak: pątnicy sieradzkiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Koło Żywego Różańca, wspólnota „Wiara i Światło” oraz Liturgiczna Służba Ołtarza.  Całość była poprzedzona Mszą Świętą sprawowaną w naszej świątyni o godz. 18.00. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste otwarcie balu, którego dokonał proboszcz parafii – ks. prał. Marian Bronikowski.

Uczestnicy zabawy wyrażali ogromną radość z powziętej inicjatywy oraz dezyderaty, co do następnych tego typu zabaw. Jest to bowiem szczególna okazja do bycia razem, wymiany myśli, wzajemnego poznawania się, wspólnego przeżywania radości, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami czy problemami.

Wszystkim uczestnikom zabawy karnawałowej, a szczególnie tym, którzy bardzo aktywnie włączyli się w jej przygotowanie z serca dziękujemy – Bóg zapłać! 

PIELGRZYMKA NA KANONIZACJĘ OJCA ŚWIĘTEGO BŁ. JANA PAWŁA II (ZAPOWIEDŹ)

 Pielgrzymka na Kanonizację

Jana Pawła II i Jana XXIII

Włochy * Watykan

Trasa:

Rzym * Watykan * Wenecja * Padwa * Loreto

Termin: 25 – 30. 04. 2014 r.

Cena: 1.625 PLN + 30 EUR

 

       Program:

1 Dzień – piątek – 25.04.2014

Wyjazd z Sieradza (parafia Wszystkich Świętych) o godz. 4:30. przejście graniczne w Cieszynie. Przejazd na obiado-kolację i nocleg k/Wenecji.

2 Dzień – sobota – 26.04.2014

Po śniadaniu przejazd do LORETO – bazylika Matki Bożej i cmentarz żołnierzy polskich. Obiado-kolacja i nocleg k/Pescary.

3 Dzień – niedziela – 27.04.2014

Wyjazd o godz. 2:00 do Rzymu (śniadanie pakowane) na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII. Czas wolny, bazylika św. Pawła za Murami. Obiado-kolacja i nocleg k/Rzymu.

4 Dzień – poniedziałek – 28.04.2014

Po śniadaniu Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II. Zwiedzanie RZYMU i WATYKANU: bazylika św. Piotra, nawiedzenie grobu Jana Pawła II, plac Wenecki, Kapitol, Forum Romanum, Koloseum-z zewnątrz, bazylika Santa Maria Maggiore i św. Jana na Lateranie. Popołudniowy spacer po Rzymie, m.in.: plac Navona, Panteon, fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie. Obiado-kolacja i nocleg k/Rzymu.

5 Dzień – wtorek – 29.04.2014

Po śniadaniu przejazd do PADWY – Bazylika św. Antoniego. Następnie WENECJA: przepłynięcie stateczkiem do placu św. Marka, bazylika św. Marka, Most Westchnień i pałac Dożów – z zewnątrz. Czas wolny. Powrót stateczkiem na obiado-kolację i nocleg k/Wenecji.

6 Dzień – środa – 30.04.2014

Po śniadaniu przejazd przez Austrię i Czechy do Polski. Przejście graniczne w Cieszynie. Przyjazd do Sieradza ok. godziny 23:00.

 

CENA OBEJMUJE:

- 5 noclegów w hotelach 4* i 3*  w pokojach 2-osobowych z łazienkami,

- 5 śniadań wzmocnionych (pieczywo, masło, dżem, szynka, ser, kawa, herbata) i 5 obiado-kolacji 3-daniowych,

- autokar z klimatyzacją, barkiem, video, WC,

- ubezpieczenie od NNW i KL,

- zestaw słuchawkowy na cały pobyt,

- opiekę pilota

 

CENA NIE OBEJMUJE:

- napojów do obiado-kolacji,

- biletów wstępu, autostrad, vaporetto w Wenecji, przewodników w Rzymie i Wenecji oraz płatnych wjazdów do zwiedzanych miast – ok. 55 EUR

 

W celu uzyskania bliższych informacji oraz zdeklarowania swojego uczestnictwa w pielgrzymce bardzo prosimy o kontakt z ks. Michałem Styczyńskim:

tel. +48 607 688 078

adres e-mail: styczynm@gmail.com

XVII Dzień Judaizmu

 Już po raz szósty, 20 stycznia br. w parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu odbyły się diecezjalne obchody XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu były słowa: „Pan jest mocą… Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15,2). Tradycyjnie obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu połączone są z rocznicą Sowieckiego nalotu na Sieradz.

Główne uroczystości odbyły się w Sieradzkim Centrum Kultury przy ul. Dominikańskiej 19. Po powitaniu dostojnych gości przez ks. prał. Mariana Bronikowskiego, Wikariusza Biskupiego rejonu Sieradzkiego i Prezydenta Miasta Sieradz -  Jacka Walczaka, grupa teatralna „Ekstrakt” z GOKSiT w Sokolnikach wystawiła spektakl zatytułowany: „I tylko widzę ich twarze”, który wyreżyserowała Beata Waniek. W dalszej kolejności głos zabrał Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich: „Dzień Judaizmu jest bardzo ważny dla nas, dla tych, którzy mieszkają tutaj. Kiedy inny chce się wgłębić w naszą religię, w naszą wiarę to jest wzruszające, że ktoś idzie, chce słuchać o naszej wierze. Ale my też musimy być bardziej otwarci, wykazywać gotowość do rozmowy, pokazywać i studiować razem. I właśnie dlatego jestem tutaj”. Michael Schudrich nawiązując w swojej wypowiedzi do Księgi Wyjścia i osoby Mojżesza,  wyraził swoją ogromną radość z faktu przyznania nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka proboszczowi parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu – ks. prał. Marianowi Bronikowskiemu przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. „Nagroda im. ks. Indrzejczyka jest przeznaczona dla chrześcijańskich osób konsekrowanych, które mają szczególne zasługi przede wszystkim dla dialogu chrześcijańsko - żydowskiego, ale także w propagowaniu postaw otwartości, życzliwości wobec ludzi o odmiennej identyfikacji etnicznej, religijnej. Ksiądz Bronikowski jest jednym z nielicznych proboszczów w Polsce, który aktywnie od wielu lat organizuje Dzień Judaizmu” - mówił Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Dialog, za którego krzewienie został wyróżniony ks. Marian Bronikowski jest - zdaniem prof. Stanisława Krajewskiego, drugiego współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - niezwykle ważny: „Ten dialog jest istotny dla chrześcijan głównie z tego powodu, że jest to zgłębianie korzeni Kościoła i chrześcijaństwa. Natomiast z perspektywy żydowskiej jest on tak ważny, ponieważ to dzięki wierze chrześcijańskiej cały świat wie, że Bóg prawdziwy to jest Bóg Izraela. A poza tym w Polsce ważna jest też historia. To jest zupełnie inny wymiar, ale niezwykle ważny… jak wszyscy rozumieją - wielka obecność Żydów dawniej, tragiczna zagłada i teraz - jak pamiętać, jak o tym myśleć, jak o tym uczyć”.

Swój głos zabrał także zastępca przewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – ks. Grzegorz Michalczyk, który przybliżył wszystkim obecnym postać ks. Romana Indrzejczyka. Powiedział, że nagroda, której on patronuje jest niczym on – zupełnie normalna, choć nietypowa. Wiele tych cech wyróżniających ks. Indrzejczyka możemy odnaleźć u dzisiejszego Laureata Nagrody. Polską Radę Chrześcijan i Żydów reprezentowali jeszcze obok wymienionych: Zbigniew Nosowski, Marta Titaniec i Maria Tajchman.  

Wyrażając swoją wdzięczność za przyznaną nagrodę Laureat wspomniał o inspiracjach będących fundamentem organizowania Dni Judaizmu, wśród których do największych należy nieczynna synagoga znajdująca się w pobliżu sieradzkiej kolegiaty oraz błogosławiona przyjaźń z Michaelem Sudrichem.

Swoistego podsumowania dokonał gospodarz spotkania – J.E. ks. bp Wiesław Alojzy Mering: „Czy brat może czuć się dobrze wiedząc, ze jego brat cierpi? To jest powód dla którego chrześcijanie muszą myśleć o tym, co spotkało naród żydowski(...) Bóg chce naszego braterstwa jako swoistego znaku dla świata. Duży odcinek chrześcijaństwa i judaizmu jest wspólny. To jest tak jak korzeń, z którego wyrastają dwa pnie. Judaizm biblijny jest fundamentem dzisiejszego judaizmu rabinicznego i chrześcijaństwa. Dlatego poznając się wzajemnie, wiedząc o sobie jak najwięcej, my wracamy jakby do tego fundamentu. Czujemy się bardziej spełnieni, poznając własną historię”.

Po słowie Pasterza Diecezji, ks. Zenon Hanas, wiceprowincjał Księży Pallotynów, odczytał dwa listy gratulacyjne skierowane do ks. prał. Bronikowskiego, jakie zostały napisane przez Ambasadora Izraela w Polsce – Zvi Rav-Nera i Rektora UKSW – ks. dra hab. Stanisława Dziekońskiego.

Pierwsza część spotkania zakończyła się dwoma utworami: „Ledor wador” oraz „Laudate Dominum” w wykonaniu Anny Hajduk. Następnie uroczystości przeniosły się przed Ścianę Memorialną przy sieradzkiej Farze. Tam ks. bp Wiesław A. Mering oraz prof. Stanisław Krajewski poprowadzili modlitwy, w językach polskim i hebrajskim, za tych, którzy zginęli w czasie sowieckiego nalotu na Sieradz, a następnie złożyli pamiątkowe kwiaty i zapalono znicze – Światła pamięci”.

W uroczystościach udział wzięli: p. Diti Ravi-Ner, żona Ambasadora Izraela w Polsce, kapłani z sąsiednich parafii, władze miasta, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Miejskiej, Wojska oraz licznie zgromadzeni Sieradzanie.

Obchody 69. rocznicy nalotu sowieckiego na Sieradz

 20 stycznia 1945 roku, około 15.00 nad Sieradzem pojawiła się formacja sowieckich samolotów bombowych. Mieszkańcy starej części miasta wylegli na ulicę reagując na huk lotniczych silników. Przed południem byli świadkami chaotycznej ucieczki wojska  i niemieckiej ludności cywilnej przebywającej w mieście. Armia Czerwona była już w okolicach Pabianic. W ludzi wstąpiła nadzieja, że bliskie jest już wyzwolenie, skoro sojusznicze lotnictwo kreci się nad miastem. Kiedy samoloty doleciały nad ul. Krakowskie Przedmieście, dało się słyszeć pierwsze wybuchy zrzucanych bomb. Nalot trwał kilka minut, ale straty były ogromne. Zginęło ponad stu sieradzan, a około dwustu odniosło rany – w kolejnych dniach ci ludzie umierali w szpitalu. Nalot był prawdopodobnie odpowiedzią na wcześniejsze wydarzenia z tego samego dnia, gdy Niemcy zakłuli bagnetami pilota sowieckiego samolotu rozpoznawczego, zestrzelonego nad Sieradzem (drugi z samolotów bezpiecznie zdołał umknąć niemieckiej obronie).

Pamięć ofiar tamtejszych wydarzeń, w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Sieradzu, została uczczona w przeddzień 69 rocznicy tragedii, tj. 19 stycznia br. Uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o godz. 16.00 przewodniczył kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku – ks. prał. Artur Niemira. Wygłosił on również okolicznościową homilię, w której zwrócił uwagę na obowiązek pamięci o męczennikach, o tych, którzy odeszli, oddali życie za Ojczyznę. Są nimi niewątpliwie ci, którzy zginęli w czasie sowieckiego nalotu na Sieradz. Kaznodzieja, odnosząc się do czytań mszalnych, wskazał również na drogę, którą trzeba iść, by odmieniać oblicze świata pełnego jeszcze niepokoju, konfliktów i wojen. Tą drogą jest droga Jana Chrzciciela. Umiejętność zejścia na drugi plan, oddania pierwszego miejsca Jezusowi, tak, jak zrobił to Jan Chrzciciel, to prawdziwe wyzwanie będące najlepszą szkołą pokory. Chrześcijanin ma świecić Jezusem – o to powinien się troszczyć i o to zabiegać. Wzywa nas do tego okres zwykły roku liturgicznego, który niedawno się rozpoczął. Zwykły nie oznacza nieważny. Po świętowaniu nadszedł czas, by wziąć się do pracy nad sobą, nad swoją wiarą i moralnością. To tutaj jest początek wszelkich zmian, od tego winniśmy zaczynać – mówił kaznodzieja.

Liturgię, swoim śpiewem, ubogacał chór „Cantate Deo” z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu pod kierunkiem dyrygenta p. Idziego Matyszczaka. Bezpośrednio po zakończonej liturgii odbył się koncert kolęd również w jego wykonaniu dedykowany rodzinom ofiar z 1945 r.

Na zakończenie, proboszcz parafii – ks. prał. Marian Bronikowski podziękował wszystkim za wspólną modlitwę. Ze szczególnym słowem wdzięczności zwrócił się w stronę ks. prał. Niemiry: „Nie pierwszy raz Ksiądz Kanclerz sprawuje Eucharystię w intencji ofiar sowieckiego nalotu, stąd wpisał się pięknie w pejzaż naszych sieradzkich obchodów, za co całym swoim kapłańskim sercem w imieniu całej naszej wspólnoty bardzo dziękuję!” – powiedział ks. prał. Bronikowski. Ks. Proboszcz wyraził również swoją radość z obecności chóru, który swoim śpiewem nadał uroczysty ton sprawowanej Mszy świętej. Podziękował również za koncert, będący szczególnym gestem solidarności z tym, którzy w tych dniach przeżywają stratę bliskich sobie osób.  

586 DNI STANU WOJENNEGO

 

 Taki tytuł nosi wystawa, jaka została otwarta 17 stycznia br., w Domu Katolickim przy parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jej autorami są: dr Tomasz Ginter, Sergiusz Kaźmierczuk, Jan Olaszek, Paweł Rokicki, dr Paweł Sasanka oraz Agnieszka Rudzińska i dra Andrzej Zawistowski.

Wystawa przybliża najważniejsze wydarzenia lat 1981–1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Ekspozycja upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką – spektakularnymi operacjami wojskowo -milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi – jak również scenami życia codziennego w realnym socjalizmie. Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce. Wykorzystano materiały pochodzące ze zbiorów m.in. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Ośrodka Karta oraz zbiorów prywatnych. Ekspozycja składa się z osiemnastu dwustronnych plansz formatu 88 cm x 125 cm.

W otwarciu wystawy uczestniczył przedstawiciel łódzkiego IPN– p. Paweł Spodenkiewicz, który wszystkich obecnym nakreślił tło historyczne tamtych czasów i bardzo chętnie odpowiadał na stawiane mu pytania. Wszystkich zebranych bardzo ciepło i życzliwie pozdrowił gospodarz miejsca – ks. prał. Marian Bronikowski.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl