Wydarzenia

ODPUST KAPITULNY

Pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa Kościół obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym roku przypadła ona w niedzielę 27 maja. Tego dnia, Mszą Świętą sprawowaną w Sieradzkiej Kolegiacie o godzinie 16.00 rozpoczęliśmy odpust kapitulny ku czci Ducha Świętego. Po Mszy Świętej z Kolegiaty wyruszyła procesja eucharystyczna na sieradzki cmentarz przy ul. Wojska Polskiego. Tam o godzinie 18.00 celebrowana była Eucharystia w intencji zmarłych, spoczywających na sieradzkim cmentarzu. Przewodniczył jej ks. Prałat Józef Frątczak, który w tym roku przeżywa diamentowy jubileusz kapłaństwa.

Następnego dnia już od rana wierni gromadzili się w cmentarnej świątyni, by uczestniczyć w Eucharystii i modlić się w intencji zmarłych.  Sumie odpustowej o godzinie 17.00 przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Tradycyjnie przy polowym ołtarzu zgromadziła się Kapituła Kolegiaty Sieradzkiej, asysta w ludowych strojach oraz liczni mieszkańcy Sieradza i okolic. W czasie Mszy Świętej ks. biskup pobłogosławił gruntownie odrestaurowany, drewniany kościół pod wezwaniem Ducha Świętego – wotum rycerstwa sieradzkiego za zwycięstwo pod Grunwaldem. Homilię o roli Ducha Świętego w życiu Kościoła wygłosił ks. Kanonik Sławomir Kasprzak – rodak sieradzki. Po Mszy Świętej wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna do Sieradzkiej Kolegiaty, a  po jej zakończeniu ks. biskup udzielił zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Koncert pieśni cerkiewnej

W poniedziałek wielkanocny po Mszy Świętej o godz. 18.00 odbył się w naszej Kolegiacie koncert pieśni cerkiewnych. Wykonawcami byli dwaj bracia - Michał i Łukasz Hajduczenia z Torunia.

Niedziela Zmartwychwstania

 W czasie Wigilii Paschalnej usłyszeliśmy słowa: Weselcie się zastępy Aniołów w niebie! Raduj się ziemio, opromieniona tak niezwykłym blaskiem, bo jesteś wolna od mroku, co świat okrywa! O godzinie 6.00 rano  w Niedzielę Zmartwychwstania, przy dźwiękach kolegiackich dzwonów poszliśmy w uroczystej procesji by głosić zwycięstwo Chrystusa - triumf życia nad smiercią, grzechem i szatanem.

Wigilia Paschalna w Kolegiacie

Szczytem całego Triduum Paschalnego a jednocześnie centrum i najważniejszą celebracją całego roku liturgicznego jest Wigilia Paschalna . W sobotę o godz. 20.00, gdy zapadł zmrok rozpoczęła się w naszej Kolegiacie celebracja przepięknej, bogatej w symbole Liturgii Wigilii Paschalnej. Na początku celebracji odbyła się liturgia światła, a następnie bogata w czytania liturgia słowa. Po niej nastąpiła liturgia chrzcielna, podczas której wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Ukoronowaniem obrzędów Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna. Celebracji przewodniczył Ks. Prałat Marian Bronikowski.

Grób Chrystusa - Miłość cię znajdzie
Liturgia Wielkiego Piątku

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Jest to dzień Krzyża. O godz. 18.00 rozpoczęła się w naszej Kolegiacie niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. Prałat Marian Bronikowski. Zaraz po wejściu do świątyni celebrans na znak uniżenia upadł przed ołtarzem i przez chwilę leżał krzyżem. Następnie rozpoczęła się liturgia słowa z przejmującym opisem Męki Pańskiej według św. Jana. Homilię podczas tej liturgii wygłosił ks. Jarosław Szpolorowski. Zwrócił w niej uwagę na odkupieńczy wymiar śmierci Chrystusa na krzyżu. Po homilii miała miejsce modlitwa powszechna. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Wierni podchodzili i ze czcią całowali drzewo krzyża, „na którym zawisło zbawienie świata” Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Grobu. Tam wierni adorowali Ciało Pańskie do godziny 22.00.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl