Wydarzenia

XVII Dzień Judaizmu - zapowiedź

W najbliższy poniedziałek, tj. 20 stycznia br., w Sieradzu obchodzić będziemy XVII Dzień Judaizmu. Warto dodać, że w  uroczystościach udział weźmie Pasterz diecezji – ks. bp Wiesław Alojzy Mering oraz Główny Rabin Polski Michael Schudrich.

Program:

Godz. 10.00 Sieradzkie Centrum Kultury, ul. Dominikańska 19

·        Wystąpienie Głównego Rabina Polski Michaela Schudricha

·        Uhonorowanie Nagrodą im. ks. Romana Indrzejczyka 

·        Wystąpienie Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa

·        Występ chóru „SZIR-AWIW”

·        Spektakl pt. „I tylko widzę ich twarze” Grupa Teatralna  „EKSTRAKT”

            Godz. 11.30 ul. Kolegiacka 11

 

·        Modlitwa przy Ścianie Memorialnej oraz zapalenie „Światła pamięci”

Uroczystość Objawienia Pańskiego

 Mędrcy ze Wschodu, którzy za przewodem gwiazdy przybyli do Betlejem, złożyli Jezusowi w darze złoto, kadzidło i mirrę. Złoto oznaczało godność Jezusa jako Króla, kadzidło – Najwyższego Kapłana, mirra zaś – używana do uśmierzania bólu i do namaszczania ciał zmarłych – była zapowiedzią Pańskiego pogrzebu.

Zgodnie z dawnym zwyczajem w czasie każdej dzisiejszej Eucharystii błogosławiliśmy kredę, aby nią oznaczyć drzwi naszych domów na znak, że przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Błogosławiliśmy również kadzidło, aby jego wonią napełnić nasze mieszkanie na znak, że wszystko pragniemy czynić na chwałę Boga.

Po Mszy Świętej o godz. 7.00 ks. prał. Marian Bronikowski dokonał uroczystego oznaczenia drzwi sieradzkiej kolegiaty symbolem K+M+B 2014 (nawiązanie do imion trzech króli oraz zawołania: Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus pobłogosławi mieszkanie i rok bieżący), a po Mszy Świętej o godz. 10.00 udał się w towarzystwie ministrantów z dymiącą kadzielnicą, by dokonać okadzenia pomieszczeń plebanii i mieszkań księży wikariuszy pobłogosławionym kadzidłem.

W tym samym dniu, o godz. 19.00, swoje spotkanie opłatkowe przeżywali członkowie Koła Żywego Różańca (opiekun – ks. prał. Marian Bronikowski), Koła Przyjaciół Radia Maryja (opiekun – ks. Piotr Patyk) oraz Odnowy w Duchu Świętym (opiekun – ks. Michał Styczyński). Po odśpiewaniu kolędy Wśród nocnej ciszy  i uroczystej proklamacji fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim swoje słowo - okolicznościowe orędzie połączone z życzeniami świątecznymi, do licznie obecnych na spotkaniu, skierował proboszcz parafii – ks. prał. Marian Bronikowski. Swoją obecnością zaszczycił nas także p. Rafał Matysiak –wiceprezydent miasta Sieradza. Spotkanie ubogacone było śpiewem kolęd w wykonaniu, rodzącego się w naszej parafii, chóru młodzieżowego.

Niedziela pełna wrażeń...

 

W niedzielę, 05 stycznia br., w parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu odbyło się spotkanie opłatkowe Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” Województwa Łódzkiego, którego przewodniczącym jest p. Jerzy Dęga, urodzony w Mnichowie, a obecnie zamieszkujący na terenie parafii Charłupia Mała.

 Spotkanie poprzedzone było uroczystą Eucharystią sprawowaną o godz. 13.00, której przewodniczył wikariusz biskupi na rejon sieradzki – ks. prał. Marian Bronikowski. Uczestniczył w niej również ks. kan. Piotr Przybylski, proboszcz parafii Wróblew. Wspólną modlitwę ubogacał Zespół Piosenki Biesiadnej „Wróblewianie” pod opieką p. Sylwestra Kobzy, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Wróblewie. Po zakończonej Mszy Świętej można było wysłuchać koncertu kolęd w ich wykonaniu.

 Druga część spotkania odbyła się w Domu Katolickim. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim, p. Jerzy Dęga przywitał wszystkich przybyłych, a wśród nich członków NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Województwa Łódzkiego, władze krajowe, wojewódzkie i gminne Związku, poczty sztandarowe, parlamentarzystów - p. Piotra Polaka i p. Marka Matuszewskiego, posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, samorządowców i przyjaciół Związku. W spotkaniu udział wziął także p. Piotr Korwin-Kochanowski, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Łódź. Szczególne słowa uznania i wdzięczności zostały skierowane pod adresem kapłanów posługujących w parafii Wszystkich Świętych. Wszyscy zebrani połamali się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. Po oficjalnej części spotkania odbyła się agapa, której towarzyszyły radosne utwory w wykonaniu kapeli „Wróblewianie”.

Nieco później, bo o godz. 17.00, w Bibliotece parafialnej im. bł. Jana Pawła II, miało miejsce spotkanie z młodym poetą – p. Jackiem Brzostowskim, w czasie którego odbyła się prezentacja autorskiego tomiku wierszy pt. „W kolejce do nieba”. Pan Jacek jest studentem drugiego roku medycyny. Interesuje się grą organową, a w wolnych chwilach zgłębia tajniki języka łacińskiego. W czasie spotkania opowiedział o swojej przygodzie z poezją. Wyznał również, że niedawno musiał zmierzyć się z chorobą nowotworową. To, że z taką odwagą udało mu się przejść przez to trudne doświadczenie i pomyślnie zdać „maturę z historii cierpienia”, jak sam powiedział, zawdzięcza przede wszystkim Bożej Opatrzność, stąd też w jego wierszach tak często pojawia się motyw nieba. Wśród licznych pytań, jakie mu postawiono, znalazła się także prośba, kierowana do  niego, jako adepta sztuki lekarskiej, by wystawił pierwszą w swoim życiu receptę, receptę na świętość. Młody artysta odpowiedział bardzo krótko: Jezu ufam Tobie!  Wszyscy uczestnicy spotkania okazali głębokie wzruszenie. Poezja p. Jacka Brzostowskiego spotkała się z wielkim zainteresowaniem wśród licznie zgromadzonych słuchaczy, którzy już z dużą niecierpliwością czekają na kolejny tomik poezji. 

Ogólnopolski Opłatek Sportowców Polskich

 W Sieradzu, dnia 4 stycznia br., w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się 25 Ogólnopolski Opłatek Sportowców Polskich. Głównym organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie Sportowców oraz Urząd Miasta Sieradza. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. biskup Marian Florczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców, ks. Rafał Bogus, diecezjalny duszpasterz sportowców diecezji włocławskiej, ks. prałat Marian Bronikowski oraz Minister Sportu  i Turystyki - Andrzej Biernat. Pojawili się również znani sportowcy, a wśród nich m.in. Artur Partyka - polski medalista Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w skoku wzwyż, Wiesław Rudkowski - wicemistrz olimpijski (Monachium 1972) i mistrz Europy (Katowice 1975) w boksie, Józef Grudzień - mistrz (Tokio 1964) i wicemistrz (Meksyk 1968) olimpijski oraz mistrz (Rzym 1967) i wicemistrz Europy (Berlin 1965) w boksie oraz wielu innych. W tym noworocznym spotkaniu wszyscy dzieląc się opłatkiem złożyli sobie najserdeczniejsze i najlepsze życzenia.

Jednym z punktów spotkania była prezentacja fundamentu Sieradzkiego sportu, który swoją tradycją sięga od początku powstania klubu „sokół”. Zapaśnicy, karatecy, koszykarze oraz wielu innych utalentowanych młodych ludzi ukazało swoje postawą, iż można wolny czas spędzić inaczej niż siedzieć przed komputerem. Na zakończenie spotkania 10-u najlepszych Sieradzaków zostało nagrodzonych za swoje osiągnięcia na arenie sportowej.

kl. Dawid Matusiak

 

Spotkanie opłatkowe sieradzkich pielgrzymów

 Dnia 04 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe pielgrzymów sieradzkich. Rozpoczęło się ono Apelem jasnogórskim o godz. 21.00, któremu przewodniczył kierownik Pieszej Pielgrzymki Sieradzkiej na Jasną Górę – ks. Jarosław Szpolorowski. Druga część spotkania odbyła się w Domu Katolickim. Po odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy…”  i odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego o Narodzeniu Pańskim, wszystkim przybyłym, życzenia złożył proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych w Sieradzu – ks. prał. Marian Bronikowski. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób. Było ono okazją do wielu serdecznych rozmów, a także licznych wspomnień z pielgrzymkowego szlaku. 

Oczekując na Nowy Rok...

 Jako ludzie wierzący, w imię Boże i w świetle Jego oblicza powinniśmy rozpoczynać każdy kolejny etap naszego życia, dlatego wczoraj tj. 31 grudnia od godz. 23.00 trwaliśmy na wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramencie. Przepraszaliśmy za wszelkie błędy i potknięcia, jakie były naszym udziałem w kończącym się roku, dziękowaliśmy za Boże prowadzenie, a nade wszystko prosiliśmy o dar łaski niebieskiej na nadchodzący 2014 rok.

O północy, proboszcz parafii – ks. prał. Marian Bronikowski, odprawił Mszę Świętą, na której zgromadziło się wiele osób. W wygłoszonej homilii kaznodzieja podał kilka wskazówek, co uczynić, by Nowy Rok był lepiej i owocniej przeżyty. Wśród wielu cennych rad znalazły się takie jak:„chodzenie” z Biblią pod pachą, częstsza kąpiel sumienia, korzystanie z „dobrego napięcia” i efektywniejsze doładowywanie „duchowych akumulatorów”, wrażliwość na drugiego człowieka, czy hojne ofiarowywanie czasu rodzinie. 

Kończąc Eucharystię, Ksiądz Proboszcz odnosząc się do pierwszego czytania z Księgi Liczb, złożył wszystkim najlepsze życzenia noworoczne: „Niech was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad wami, niech was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku wam swoje oblicze i niech was obdarzy pokojem”.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl