Wydarzenia

Msza Święta za zmarłych Policjantów - 16.11.2017

W czwartek, 16 listopada br. o godz. 18:00 w naszej kolegiacie miała miejsce Msza Święta w intencji zmarłych Policjantów: Zdzisława Jurgę, Krzysztofa Stachowiaka, Stanisława Ubycha, Krzysztofa Siewierskiego, Krystynę Korczak oraz Pawła Woźniaka.

Mszy Świętej przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii oraz kapelan sieradzkiej Policji. Wygłosił on również okolicznościową homilię. W Eucharystii wzięli udział dowódcy sieradzkiej Policji, poczet sztandarowy Komendy Powiatowej w Sieradzu, pracownicy Policji, ks. Aleksander Stepanovs z Łotwy, ks. Paweł Szczepaniak - absolwent Uniwersytetu w Rawennie, ks. Przemysław Warmiński - wikariusz naszej parafii oraz nasz rodak ks. Marek Musielak. Policjanci czynnie włączyli się w sprawowaną Eucharystię, wykonując między innymi czytania mszalne. 

O. Paweł Zawadzki SAC z Korei odwiedził sieradzką kolegiatę - 12.11.2017

 Ostatnio do naszej sieradzkiej kolegiaty zawitał o. Paweł Zawadzki - pallotyn, który od 27 latach przebywa w Korei Południowej. Początkowo współpracował on przez 10 lat z armią Stanów Zjednoczonych w Osanie jako ich kapelan. Kilka lat temu podjął się organizacji i budowy Centrum Bożego Miłosierdzia na wgórzu Yandgeogwon w diecezji Chunchon.

Ks. Inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii - oprowadził gościa po świątyni i pokazał mu wiele ciekawych zabytków. W tym samym czasie w świątyni parafialnej nasza młodzież uwielbiała Pana po zakończonej Eucharystii o godz. 20:00. O. Paweł z całą otwartością postanowił także uwielbić Matkę Bożą, wykonując 17 wieczny utwór o Bożej Rodzicielce. 

Święto Niepodległości w sieradzkiej kolegiacie - 11.11.2017

 11 listopada już tradycyjnie od 99 lat przywołuje nasze myśli ku wydarzeniom niepodlogłościowym, jakie miały miejsce w naszej ojczyźnie pod koniec 1918 roku. Po 123 latach niewoli nasz kraj podniósł się z upadku i wziął głęboki oddech wolności.

Uroczyste obchody naszego narodowego święta w Sieradzu rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną o godz. 10:00. Mszy świętej przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski, proboszcz naszej parafii, zaś koncelebrował w niej Kapelan 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu ks. kpt. Władysław Włodarczyk. Na uroczystościach nie zabrakło władz lokalnych, dowódców i przedstawicieli władz mundurowych naszego miasta, pocztów sztandarowych sieradzkcich szkół i instytucji oraz wielu parafian.

EUcharystię porzedziło uroczystę wprowadzenie pocztów sztandarowych, zaś tuż po wejściu procesyjnego asysty liturgicznej, wprowadzono sztandar 15 SBWD. Homilię wygłosił ks. inf. Marian Bronikowski. Wielokrotnie w wygłoszonym słowie nawiązywał do patriotycznych dzieł naszych rodaków, którzy od zawsze pragnęli wolności Rzeczypospolitej Polskiej. Ksiądz Proboszcz przypomniał również: "nie ma wolności, bez języka, tradycji, sprawiedliwości. Nie ma wolności bez świadectwa wiary, nie ma wolności bez nadziei!". 

Po zakończonej Eucharystii uroczyście wyprowadzono poczty sztandarowe, by chwilę później uczestniczyć w kolejnych punktach tej narodowej uroczystości.

Młodzież z sieradzkich szkół zwiedza naszą kolegiatę - 03.11.2017

Dzięki współpracy katechetów z dyrekcją I Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, młodzież licealna miała okazję w ostatnich tygodniach zwiedzić nasz parafialny kościół.

Uczniowie mogli przez całą godzinę lekcyjną odkrywać krok po kroku wszystkie zakątki i ciekawostki związane z architekturą, historią oraz kultem w naszej kolegiacie. Wszystko to przybliżał uczniom ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii oraz księża wikariusze. 

Poniżej w galerii zdjęć fotorelacja z ostatniej wizyty pierwszej klasy z I Liceum w Sieradzu.

 

Niedziela pełna duchowych i artystycznych wrażeń - 29.10.2017

 W ostatnię niedzielę października nasza parafia gościła wiele wspaniałych osobistości z różnych dziedzin życia, nauki, a nawet z różnych kontynentów. 

Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia, Słowo Boże wygłosił ks. dr Jacek Rodzik SAC, koordynator zespołu redakcyjnego "Apostoła Miłosierdzia Bożego" - kwartalnika, który rozchodzi się w kilkutysięcznym nakładzie. W swoim rozważaniu kaznodzieja odnosił się wielokrotnie do duchowości św. Jana Pawła II, który przed laty apelował do wierzących o "wyobraźnię miłosierdzia".

W naszej parafii tego dnia gościł również br. Andrzej Baranowski SAC - pallotyn, który od 16 lat prowadzi działalność misyjną w Korei Południowej. 

Niespodzianką dla wszystkich parafian było pojawienie się na Eucharystii z udziałem dzieci o godz. 11:30 Pani Dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. Najmłodsi parafianie nie kryli zdumienia, gdy dowiedzieli się od naszego gościa, że olbrzymia Biblioteka Narodowa mieści aż 9 mln woluminów książkowych!

Ks. Inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii - najpierw pod koniec Eucharystii przedstawił najmłodszym parafianom zaproszonych gości, by następnie przekazać im - z rąk najmłodszych ministrantów- albumy o naszej sieradzkiej kolegiacie. Wszyscy goście zapewnili, że przekazane im prezenty trafią do zgromadzeń zakonnych, na półki Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz na półwysep koreański.

Uwieńczeniem niedzielnego świętowania naszych parafian był koncert organowy p. Jacka Brzostowskiego - pasjonata gry organowej oraz studenta Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Koncert rozpoczął się o godzinie 19:00. Wykonawca najpierw przedstawił słuchaczom przygotowany repertuar, na który składały się preludia i fugi Jana Sebastiana Bacha. Zaznaczył w tym miejscu również, że bardzo rzadko zdarza się taka sytuacja, by repertuar koncertu organowego w całości składał się wyłącznie z utworów jednego wykonawcy. Dla słuchaczy oznaczało to prawdziwą artystyczną ucztę i swego rodzaju wyróżnienie. 

Ks. Proboszcz na zakończenie koncertu wyraził swoją radość z faktu, iż tym razem to Sieradzanin zasiadł za kontuarem królewskiego instrumentu. Wybiegając nieco w przyszłość Ksiądz Infułat wyraził nadzieję, że nasze odremontowane organy piszczałkowe doczekają się przynajmniej dwuczęściowej płyty z nagraniami, na które złożyć mają się wykonania Kamila Dżalaka, który rozpoczął jesienny cykl koncertów organowych, jak i Jacka Brzostowskiego, który artystyczną klamrą te właśnie koncerty uwieńczył.

Koncert Finałowy Sieradzkiej Jesieni Organowej - 22.10.2017

22 października br. dobiegł końca wspaniały i jedyny w swoim rodzaju I Festiwal Muzyczny "Sieradzka Jesień Organowa". Był to cykl czterech koncertów trwajacych od 1 października, aż do ostatniej niedzieli. Czwarty w kolei koncert został zadedykowany św. Janowi Pawłowi II w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu oraz w jego liturgiczne wspomnienie.

W ostatnią niedzielę parafianie mogli zapoznać się z grą organową p. Ewy Sawoszczuk, której na akordeonie towarzyszył p. Maciej Drapiński. Artystów oraz sieradzkich koneserów muzyki klasycznej powitał ks. inf. Marian Bronikowski - proboszcz naszej parafii. Wyraził on swoją radość z faktu, że w sieradzkiej kolegiacie mogliśmy przeżywać tak wspaniały festiwal. "Jestem dumny, a myślę, że wraz ze ze mną dumni są parafianie, że organy naszej kolegiaty możemy przekazać dla koncertu, oraz z faktu, że nasi praojcowie przekazali nam ten wspaniały królewski instrument" - powiedział  w powitaniu Ksiądz Proboszcz.

Duszpasterze wraz z parafianami mogli wsłuchać się w prezentowane utwory, których tematyka oscylowała również wokół radosnych wspomnień ze spotkań z Papieżem Polakiem. 

Uwieńczeniem koncertu były złożone podziękowania na ręce organizatorów, jak i sponsorów honorowych festiwalu, do których należą m.in. właściciele Grupy "Tubądzin p. Andrzej i Joanna Wodzyńscy.

Pomimo, iż co prawda tak wspaniały festiwal dobiegł końca, to jednak nasza kolegiata już za tydzień ułyszy ponownie dźwięki królewskiego instrumentu. 29 października (niedziela) o godzinie 19:00 wystąpi przed nami p. Jacek Brzostowski - student medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz pasjonat gry organowej. Już dziś zapraszamy to na wydarzenie!

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl