Wydarzenia

Przyjęcie nowych ministrantów

1 lipca, w pierwszą niedzielę wakacji ośmiu kandydatów zostało uroczyście włączonych do grona Liturgicznej Służby Ołtarza. Eucharystii o godz. 11.30 przewodniczył i obrzędu dokonał ks. Damian Bułakowski - Dekanalny Duszpasterz Służby Liturgicznej.

Nowi ministranci do tego ważnego wydarzenia przygotowywali się od dłuższego czasu pod opieką ks. Marcina Pachlińskiego oraz prezesa ministrantów Piotra Hutnika. Poznawali obowiązki ministranta oraz starali się zrozumieć, że ministrant ma być znakiem Jezusa w świecie.

Diamentowy jubileusz kapłaństwa

15 czerwca br. swój diamentowy jubileusz święceń prezbiteratu obchodził Ks. Prałat Senior Józef Tadeusz Frątczak. W niedzielę 17 czerwca, podczas uroczystej Eucharystii o godz. 13.00 Dostojny Jubilat dziękował Panu Bogu za 60 lat kapłańskiej służby Bogu i Kościołowi.

Prymicje ks. Łukasza

W niedzielę 10 czerwca w nszej Kolegiacie sprawował Mszę Świętą Prymicyjną ks. Łukasz Matuszak, który 3 czerwca br. przyjął w Bazylice Katedralnej we Włocławku święcenia kapłańskie. Ks. Łukasz pochodzi z Parafii św. Urszuli w Kowalu, a w naszej parafii odbywał praktyki diakońskie.

Boże Ciało

7 czerwca celebrowaliśmy w Kościele Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tego dnia w naszej Kolegiacie o godz. 10 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa. Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. Mirosław Meizner SAC, wykładowca UKSW w Warszawie.

Po liturgii rozpoczęła się procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami naszego miasta. Przy drugim ołtarzu, usytuowanym na Placu Teatralnym ks. Biskup skierował do wiernych pasterskie słowo. Mówił o aktualnych problemach w naszej ojczyźnie. Na zakończenie procesji ks. Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

ODPUST KAPITULNY

Pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa Kościół obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym roku przypadła ona w niedzielę 27 maja. Tego dnia, Mszą Świętą sprawowaną w Sieradzkiej Kolegiacie o godzinie 16.00 rozpoczęliśmy odpust kapitulny ku czci Ducha Świętego. Po Mszy Świętej z Kolegiaty wyruszyła procesja eucharystyczna na sieradzki cmentarz przy ul. Wojska Polskiego. Tam o godzinie 18.00 celebrowana była Eucharystia w intencji zmarłych, spoczywających na sieradzkim cmentarzu. Przewodniczył jej ks. Prałat Józef Frątczak, który w tym roku przeżywa diamentowy jubileusz kapłaństwa.

Następnego dnia już od rana wierni gromadzili się w cmentarnej świątyni, by uczestniczyć w Eucharystii i modlić się w intencji zmarłych.  Sumie odpustowej o godzinie 17.00 przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Tradycyjnie przy polowym ołtarzu zgromadziła się Kapituła Kolegiaty Sieradzkiej, asysta w ludowych strojach oraz liczni mieszkańcy Sieradza i okolic. W czasie Mszy Świętej ks. biskup pobłogosławił gruntownie odrestaurowany, drewniany kościół pod wezwaniem Ducha Świętego – wotum rycerstwa sieradzkiego za zwycięstwo pod Grunwaldem. Homilię o roli Ducha Świętego w życiu Kościoła wygłosił ks. Kanonik Sławomir Kasprzak – rodak sieradzki. Po Mszy Świętej wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna do Sieradzkiej Kolegiaty, a  po jej zakończeniu ks. biskup udzielił zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Koncert pieśni cerkiewnej

W poniedziałek wielkanocny po Mszy Świętej o godz. 18.00 odbył się w naszej Kolegiacie koncert pieśni cerkiewnych. Wykonawcami byli dwaj bracia - Michał i Łukasz Hajduczenia z Torunia.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl