Wydarzenia

Niedziela Zmartwychwstania

 W czasie Wigilii Paschalnej usłyszeliśmy słowa: Weselcie się zastępy Aniołów w niebie! Raduj się ziemio, opromieniona tak niezwykłym blaskiem, bo jesteś wolna od mroku, co świat okrywa! O godzinie 6.00 rano  w Niedzielę Zmartwychwstania, przy dźwiękach kolegiackich dzwonów poszliśmy w uroczystej procesji by głosić zwycięstwo Chrystusa - triumf życia nad smiercią, grzechem i szatanem.

Wigilia Paschalna w Kolegiacie

Szczytem całego Triduum Paschalnego a jednocześnie centrum i najważniejszą celebracją całego roku liturgicznego jest Wigilia Paschalna . W sobotę o godz. 20.00, gdy zapadł zmrok rozpoczęła się w naszej Kolegiacie celebracja przepięknej, bogatej w symbole Liturgii Wigilii Paschalnej. Na początku celebracji odbyła się liturgia światła, a następnie bogata w czytania liturgia słowa. Po niej nastąpiła liturgia chrzcielna, podczas której wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Ukoronowaniem obrzędów Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna. Celebracji przewodniczył Ks. Prałat Marian Bronikowski.

Grób Chrystusa - Miłość cię znajdzie
Liturgia Wielkiego Piątku

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Jest to dzień Krzyża. O godz. 18.00 rozpoczęła się w naszej Kolegiacie niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. Prałat Marian Bronikowski. Zaraz po wejściu do świątyni celebrans na znak uniżenia upadł przed ołtarzem i przez chwilę leżał krzyżem. Następnie rozpoczęła się liturgia słowa z przejmującym opisem Męki Pańskiej według św. Jana. Homilię podczas tej liturgii wygłosił ks. Jarosław Szpolorowski. Zwrócił w niej uwagę na odkupieńczy wymiar śmierci Chrystusa na krzyżu. Po homilii miała miejsce modlitwa powszechna. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Wierni podchodzili i ze czcią całowali drzewo krzyża, „na którym zawisło zbawienie świata” Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Grobu. Tam wierni adorowali Ciało Pańskie do godziny 22.00.

Wielki Czwartek w Kolegiacie

Wieczorną Mszą Świętą w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Podczas tych trzech dni będziemy uobecniać największe wydarzenia historii zbawienia - mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Mszy Wieczerzy Pańskiej w Sieradzkiej Kolegiacie przewodniczył ks. Prałat Marian Bronikowski. Razem z nim Eucharystię koncelebrowali księża wikariusze, ks. senior oraz ks. Michał Pabiańczyk – misjonarz z Zambii, który w tych dniach przebywa w naszej parafii na urlopie. Homilię o Eucharystii i kapłaństwie wygłosił ks. Damian Bułakowski. Następnie główny celebrans dokonał obrzędu obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Na zakończenie liturgii dokonano przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, gdzie wierni do godz.22.00 mogli trwać na adoracji.

Droga Krzyżowa ulicami Sieradza

W  piątek 30 marca ulicami naszgo miasta przeszła Droga Krzyżowa. Wierni pod przewodnictwem Ks. Prałata Mirosława Miłka wyruszyli z Kolegiaty, by w modlitewnej zadumie, rozważając 14 stacji męki Pana Jezusa dotrzeć do Parafii Najświętszego Serca Jezusowego.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl