Wydarzenia

Prymicje ks. Łukasza

W niedzielę 10 czerwca w nszej Kolegiacie sprawował Mszę Świętą Prymicyjną ks. Łukasz Matuszak, który 3 czerwca br. przyjął w Bazylice Katedralnej we Włocławku święcenia kapłańskie. Ks. Łukasz pochodzi z Parafii św. Urszuli w Kowalu, a w naszej parafii odbywał praktyki diakońskie.

Boże Ciało

7 czerwca celebrowaliśmy w Kościele Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tego dnia w naszej Kolegiacie o godz. 10 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa. Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. Mirosław Meizner SAC, wykładowca UKSW w Warszawie.

Po liturgii rozpoczęła się procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami naszego miasta. Przy drugim ołtarzu, usytuowanym na Placu Teatralnym ks. Biskup skierował do wiernych pasterskie słowo. Mówił o aktualnych problemach w naszej ojczyźnie. Na zakończenie procesji ks. Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

ODPUST KAPITULNY

Pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa Kościół obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym roku przypadła ona w niedzielę 27 maja. Tego dnia, Mszą Świętą sprawowaną w Sieradzkiej Kolegiacie o godzinie 16.00 rozpoczęliśmy odpust kapitulny ku czci Ducha Świętego. Po Mszy Świętej z Kolegiaty wyruszyła procesja eucharystyczna na sieradzki cmentarz przy ul. Wojska Polskiego. Tam o godzinie 18.00 celebrowana była Eucharystia w intencji zmarłych, spoczywających na sieradzkim cmentarzu. Przewodniczył jej ks. Prałat Józef Frątczak, który w tym roku przeżywa diamentowy jubileusz kapłaństwa.

Następnego dnia już od rana wierni gromadzili się w cmentarnej świątyni, by uczestniczyć w Eucharystii i modlić się w intencji zmarłych.  Sumie odpustowej o godzinie 17.00 przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Tradycyjnie przy polowym ołtarzu zgromadziła się Kapituła Kolegiaty Sieradzkiej, asysta w ludowych strojach oraz liczni mieszkańcy Sieradza i okolic. W czasie Mszy Świętej ks. biskup pobłogosławił gruntownie odrestaurowany, drewniany kościół pod wezwaniem Ducha Świętego – wotum rycerstwa sieradzkiego za zwycięstwo pod Grunwaldem. Homilię o roli Ducha Świętego w życiu Kościoła wygłosił ks. Kanonik Sławomir Kasprzak – rodak sieradzki. Po Mszy Świętej wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna do Sieradzkiej Kolegiaty, a  po jej zakończeniu ks. biskup udzielił zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Koncert pieśni cerkiewnej

W poniedziałek wielkanocny po Mszy Świętej o godz. 18.00 odbył się w naszej Kolegiacie koncert pieśni cerkiewnych. Wykonawcami byli dwaj bracia - Michał i Łukasz Hajduczenia z Torunia.

Niedziela Zmartwychwstania

 W czasie Wigilii Paschalnej usłyszeliśmy słowa: Weselcie się zastępy Aniołów w niebie! Raduj się ziemio, opromieniona tak niezwykłym blaskiem, bo jesteś wolna od mroku, co świat okrywa! O godzinie 6.00 rano  w Niedzielę Zmartwychwstania, przy dźwiękach kolegiackich dzwonów poszliśmy w uroczystej procesji by głosić zwycięstwo Chrystusa - triumf życia nad smiercią, grzechem i szatanem.

Wigilia Paschalna w Kolegiacie

Szczytem całego Triduum Paschalnego a jednocześnie centrum i najważniejszą celebracją całego roku liturgicznego jest Wigilia Paschalna . W sobotę o godz. 20.00, gdy zapadł zmrok rozpoczęła się w naszej Kolegiacie celebracja przepięknej, bogatej w symbole Liturgii Wigilii Paschalnej. Na początku celebracji odbyła się liturgia światła, a następnie bogata w czytania liturgia słowa. Po niej nastąpiła liturgia chrzcielna, podczas której wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Ukoronowaniem obrzędów Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna. Celebracji przewodniczył Ks. Prałat Marian Bronikowski.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl