Wydarzenia

Wielka Sobota

Wielka Sobota to dzień ciszy i adoracji. W związku z tym przez cały dzień trwała w naszej świątyni adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w grobie. Ponadto od godz. 9.00 do 15.00 wierni przychodzili do świątyni, aby pobłogosławić pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Bogata liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 20.00 na zewnątrz świątyni. Tam został poświęcony ogień i nowy Paschał. Następnie wierni udali się do świątyni aby wysłuchać uroczystego Orędzia Wielkanocnego oraz uczestniczyć w liturgii Słowa, liturgia chrzcielnej połączonej z odnowieniem przyrzeczeń chrztu oraz Eucharystii. Dopełnieniem liturgii Wigilii Paschalnej była procesja rezurekcyjna o godz. 6.00 rano.

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień w którym chrześcijanie przeżywają mękę i śmierć Chrystusa. W naszej świątyni Liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się godz. 18.00. Przewodniczył jej Ks. Prałat Marian Bronikowski. Wielkopiątkowa liturgia składała się z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii. Na zakończenie przeniesiono Najświętszy Sakrament do specjalnie przygotowanego Bożego Grobu.

Wielki Czwartek

Mszą Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w naszej Kolegiacie o godz. 18.00 rozpoczęliśmy celebrację Świętego Triduum Paschalnego. Podczas uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów pracujących w Parafii Wszystkich Świętych wspominaliśmy wydarzenia z Wieczernika - ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Wymownym momentem liturgii było umycie przez proboszcza nóg 12 mężczyznom. Gest ten przypomina prawdę, że wszelkie przewodzenie w Kościele powinno odbywać się w duchu służby bliźniemu. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych wierni czuwali na modlitwie, wspominając osamotnienie w Ogrójcu, zdradę i pojmanie Jezusa.

Droga Krzyżowa ulicami miasta

Tradycyjnie, w piątek przed Niedzielą Palmową mieszkańcy naszego miasta uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami Sieradza. W tym roku wierni wyruszyli z Parafii Najświętszego Serca Jezusowego, by w modlitewnej zadumie, rozważając 14 stacji męki Pana Jezusa dotrzeć do Sieradzkiej Kolegiaty. Tegorocznej Drodze Krzyżowej przewodniczył ks. Prałat Marian Bronikowski – Wikariusz Biskupi. Nabożeństwo zakończyło się w Kolegiacie ucałowaniem relikwii drzewa Krzyża Świętego.

Rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

10 kwietnia 2011 roku minął rok od katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Katastrofa ta pociągnęła za sobą śmierć 96 osób. Zginęli wybitni Polacy na czele z Prezydentem RP Prof. Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Wszyscy oni udawali się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Poprzez tragiczną śmierć oddali życie, aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej; aby prawda o ludobójstwie tysięcy bezbronnych jeńców polskich dotarła do świadomości świata.

Tego dnia, w duchu jedności z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, podczas uroczystej Eucharystii celebrowanej o godzinie 10.00 przez ks. Prałata Mariana Bronikowskiego modliliśmy się za wszystkie ofiary smoleńskiej katastrofy. Prosiliśmy, by Miłosierny Pan za dobre życie i służbę Ojczyźnie wprowadzi ich do królestwa wiecznej światłości. Polecaliśmy Bogu także naszą Ojczyznę, prosząc by ofiara naszych braci i sióstr zaowocowała dobrem, przyniosła pokój i pojednanie wszystkich Polaków.

Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Prałat Marian Bronikowski pobłogosławił skromny obelisk upamiętniający wszystkie ofiary smoleńskiej katastrofy. Obelisk został ustawiony w miejscu, w którym 10 kwietnia 2010 roku zostały złożone pierwsze kwiaty i zapalone znicze.

Światowy Dzień Chorego

21 lutego 2011 roku przeżywaliśmy w naszej Kolegiacie XIX Światowy Dzień Chorego. Tego dnia przybyli do naszej świątyni chorzy z rejonu sieradzkiego, aby wraz z Pasterzem Diecezji Włocławskiej - Ks. Biskupem Wiesławem Meringiem oraz Radiem Maryja i Telewizją TRWAM uroczyście celebrować swoje święto.  Uroczystość rozpoczęła się modlitwą Anioł Pański, której przewodniczył ks. Paweł Zalewski – proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kozach i Diecezjalny Duszpasterz Chorych i Niepełnosprawnych.

Następnie miała miejsce audycja słowno-muzyczna zatytułowana „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1 P 2,24)  W czasie jej trwania zarówno wierni zgromadzeni w świątyni jak i telewidzowie oraz radiosłuchacze mogli usłyszeć  wzruszajace świadectwa chorych i niepełnosprawnych a także osób, które na co dzień pracują z chorymi.

O godzinie 18.45 została odprawiona  Msza św. połączona z sakramentem namaszczenia chorych, której przewodniczył J.E. Ks. Bp Wiesław Mering. Po Mszy św. rozpoczęła się modlitwa różańcowa w intencji wszystkich chorych i cierpiących zakończona Apelem Jasnogórskim. Matce Chrystusa, która stała pod krzyżem swojego Syna, polecaliśmy wszystkie krzyże współczesnego człowieka i prosiliśmy, by Ona – Najlepsza z matek wyjednała wszystkim chorym i cierpiącym łaskę mężnego znoszenia doświadczeń życiowych. O godzinie 21.45 z naszej parafii transmitowane były Rozmowy niedokończone nt: „Stosunek do cierpienia i cierpiącego miarą naszego człowieczeństwa”.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl