Wydarzenia

25-lecie kapłaństwa ks. Krzysztofa Górskiego - 23.06.2019

23 czerwca br. w naszej Bazylice Kolegiackiej uroczyście celebrowaliśmy 25 rocznicę święceń kapłańskich pochodzącego z naszej Parafii ks. Krzysztofa Józefa Górskiego. Uroczystej Liturgii Mszy Św. o godz. 13:00 przewodniczył dostojny jubilat, otoczony gronem swoich przyjaciół – ks. dr Tomaszem Falakiem, ks. Krzysztofem Stroińskim oraz p. Zygmuntem Romanowskim. Wszystkich zebranych na początku liturgii powitał i zaprosił do wspólnej modlitwy proboszcz naszej Parafii – ks. inf. Marian Bronikowski.

Okolicznościowe kazanie jubileuszowe wygłosił ks. dr Tomasz Falak. Odwołując się do czytań mszalnych oraz modlitw psalmicznych, przypomniał słuchaczom katolicką naukę o istocie kapłaństwa.

Na zakończenie duszpasterze naszej Parafii wręczyli jubilatowi wizerunek św. Józefa, tym samym zapraszając kapłana archidiecezji łódzkiej do zawierzenia kolejnych lat kapłańskich przemożnemu orędownictwu Św. Opiekuna. Ks. Infułat, nawiązując do poezji ks. Jana Twardowskiego, pogratulował jubilatowi kapłańskiego „wysrebrzenia”, życząc równie pięknego „wyzłocenia”.

 

Boże Ciało - 20.06.2019

20 czerwca br. o godz. 10:00 rozpoczęła się okolicznościowa Eucharystia w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Liturgii przewodniczył proboszcz Parafii Garnizonowej ks. mjr Władysław Włodarczyk, natomiast koncelebrował ją proboszcz naszej Parafii – ks. inf. Marian Bronikowski.

Po Komunii Św. z Bazyliki Kolegiackiej wyruszyła procesja eucharystyczna, przebogata w udziale asysty, sztandarów, miejskiej orkiestry dętej, druhów strażaków, bractwa kurkowego, wspólnot parafialnych i wszystkich Parafian i gości.

Procesja tradycyjnie przeszła ulicami naszej Parafii, gdzie przy czterech przygotowanych przez Parafian ołtarzach celebrowaliśmy duchową „manifestację” naszej przynależności do Kościoła Chrystusowego.

Okolicznościową homilię przy drugim ołtarzu tj. przy klasztorze ss. Urszulanek wygłosił ks. inf. Marian Bronikowski. Nawiązując do przeżywanego jubileuszu 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przypomniał zebranym jak ważna i istotna jest miłość wierzących do Najświętszego Sakramentu. Wskazał tym samym, że miłość otrzymywaną od Boga przez sakramenty, winniśmy okazywać w służebnej misji Kościoła.

Zdjęcia: Łukasz Piotrowski, www.sieradz-praga.pl

Uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny zawierzyli się św. Józefowi - 16.06.2019

17 czerwca br. odbył się pierwszy w historii Sieradza Marsz dla Życia i Rodziny. Inicjatorem i organizatorem tego wydarzenia byli Sieradzcy Rycerze Kolumba, działający przy Parafii NSJ w Sieradzu. Około 13:15 kilkusetosobowa wspólnota rodzin i małżeństwa wyruszyła  w barwnym i radosnym Marszu przez ulice miasta, by zakończyć go w Bazylice Kolegiackiej. Po dotarciu do celu oraz po powitaniu przez proboszcza miejsca ks. inf. Mariana Bronikowskiego, wszyscy uczestnicy Marszu otrzymali obrazki z wizerunkiem św. Józefa, aby wspólnie powierzyć rodziny, małżeństwa i siebie samych przemożnej opiece Świętej Rodziny za Nazaretu. Chwilę później rozpoczęła się druga część wydarzenia, obejmująca piknik rodzinny na Wzgórzu Zamkowym oraz w Sieradzkim Skansenie.

 

Procesja Fatimska - 13.06.2019

13 czerwca br. w naszej Bazylice trwaliśmy na modlitwie różańcowej. Ze względu na burzliwe warunki pogodowe, całe nabożeństwo odbyło się wewnątrz świątyni. Modlitwie przewodniczył nasz wikariusz – ks. Patryk,  który po wspólnym różańcu podał wszystkim zgromadzonym do ucałowania relikwie św. Jana Pawła II.

Odpust Kapitulny - 09.06.2019

9 czerwca br. obchodziliśmy w naszej Parafii coroczny Odpust Kapitulny. Uroczyste obchody rozpoczęła Msza św. o godz. 16:00, po której z Bazyliki Kolegiackiej wyruszyła procesja eucharystyczna na Cmentarz. Tam, przy kościele Ducha Świętego, została celebrowała Msza Św. pod przewodnictwem pochodzącego z naszej Parafii ks. Krzysztofa Górskiego  z Archidiecezji Łódzkiej. Po zakończonej Eucharystii, ks. Krzysztof zaprosił wszystkich uczestników Liturgii na obchody 25-lecia święceń kapłańskich w naszej Bazylice – 23.06.2019.

Pierwsza rocznica święceń księży diecezji włocławskiej - 03.06.2019

3 czerwca br. o godz. 18:00 w bazylice kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu czasie uroczystej Eucharystii , księża diecezji włocławskiej celebrowali swoją pierwszą rocznicę święceń kapłańskich. Mszy św. przewodniczył dziekan kursowy ks. Patryk Laskowski, wikariusz sieradzkiej fary.

Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii – ks. inf. Marian Bronikowski. Otwierając przed słuchaczami szkatułę czasu, wspomniał na wydarzenia, jakich świadkami byli młodzi prezbiterzy. Homilista porównując kapłaństwo do kielicha, wskazał, że „nie ulega on korozji, jest odporny na zniszczenia, ale jego czasza jest otwarta. Kielich musi też mieć solidną postawę. Dbajcie o kielich swoich kapłańskich dni. Nie pozwólcie, by ten kielich Waszego kapłaństwa stanął między kieliszkami. On ma być przez Was pierwszych szanowany. Jesteście kielichem Chrystusowym!”

Ks. Infułat odnosząc się do trudności w przeżywaniu dni kapłańskiego życia, wskazał, że „kapłan powołany przez Boga, mający niebo w ręce, niosący dobroć i dający życie, często będzie zalewany niechęcia i uśmiercany, bo zły ze świata chce zniszczyć kapłaństwo. Ale Bogu niech będą dzięki, że na tej wielkiej Sali sądowej świata jest dobry adwokat. Apostołowie z obawy byli zamknięci w wieczerniku. Duch Święty Was obroni. Duch Święty Was umocni, wykaże prawdę. Nie lękajcie się drodzy jubilaci!”

Na zakończenie Liturgii parafianie przygotowali życzenia oraz bukiety kwiatów. Nie zabrakło wielu ciepłych słów i zapewnień o modlitwie. Zwieńczeniem tak pięknego jubileuszu było zawierzenie całego roku przemożnej straży św. Józefa w jego lokalnym wizerunku. Kapłani otrzymali również kopie obrazu Opiekuna Kościoła, płytę z zapisem dźwiękowym organów sieradzkiej bazyliki, książkę o Janie Pawle II we wspomnieniach Sieradzan, a także posynodalna adhortację skierowaną do młodych – Christus vivit.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl