Wydarzenia

Odpust Kapitulny - 09.06.2019

9 czerwca br. obchodziliśmy w naszej Parafii coroczny Odpust Kapitulny. Uroczyste obchody rozpoczęła Msza św. o godz. 16:00, po której z Bazyliki Kolegiackiej wyruszyła procesja eucharystyczna na Cmentarz. Tam, przy kościele Ducha Świętego, została celebrowała Msza Św. pod przewodnictwem pochodzącego z naszej Parafii ks. Krzysztofa Górskiego  z Archidiecezji Łódzkiej. Po zakończonej Eucharystii, ks. Krzysztof zaprosił wszystkich uczestników Liturgii na obchody 25-lecia święceń kapłańskich w naszej Bazylice – 23.06.2019.

Pierwsza rocznica święceń księży diecezji włocławskiej - 03.06.2019

3 czerwca br. o godz. 18:00 w bazylice kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu czasie uroczystej Eucharystii , księża diecezji włocławskiej celebrowali swoją pierwszą rocznicę święceń kapłańskich. Mszy św. przewodniczył dziekan kursowy ks. Patryk Laskowski, wikariusz sieradzkiej fary.

Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii – ks. inf. Marian Bronikowski. Otwierając przed słuchaczami szkatułę czasu, wspomniał na wydarzenia, jakich świadkami byli młodzi prezbiterzy. Homilista porównując kapłaństwo do kielicha, wskazał, że „nie ulega on korozji, jest odporny na zniszczenia, ale jego czasza jest otwarta. Kielich musi też mieć solidną postawę. Dbajcie o kielich swoich kapłańskich dni. Nie pozwólcie, by ten kielich Waszego kapłaństwa stanął między kieliszkami. On ma być przez Was pierwszych szanowany. Jesteście kielichem Chrystusowym!”

Ks. Infułat odnosząc się do trudności w przeżywaniu dni kapłańskiego życia, wskazał, że „kapłan powołany przez Boga, mający niebo w ręce, niosący dobroć i dający życie, często będzie zalewany niechęcia i uśmiercany, bo zły ze świata chce zniszczyć kapłaństwo. Ale Bogu niech będą dzięki, że na tej wielkiej Sali sądowej świata jest dobry adwokat. Apostołowie z obawy byli zamknięci w wieczerniku. Duch Święty Was obroni. Duch Święty Was umocni, wykaże prawdę. Nie lękajcie się drodzy jubilaci!”

Na zakończenie Liturgii parafianie przygotowali życzenia oraz bukiety kwiatów. Nie zabrakło wielu ciepłych słów i zapewnień o modlitwie. Zwieńczeniem tak pięknego jubileuszu było zawierzenie całego roku przemożnej straży św. Józefa w jego lokalnym wizerunku. Kapłani otrzymali również kopie obrazu Opiekuna Kościoła, płytę z zapisem dźwiękowym organów sieradzkiej bazyliki, książkę o Janie Pawle II we wspomnieniach Sieradzan, a także posynodalna adhortację skierowaną do młodych – Christus vivit.

Pielgrzymki z Korei Południowej w naszej Bazylice - 17.05.2019

17 maja br. w murach bazyliki kolegiackiej w Sieradzu gościła czterdziestoosobowa pielgrzymka z Korei Południowej. Kierownikiem i organizatorem tej wspaniałej inicjatywy był ks. Jarosław Kamieński SAC.

O godz. 15:00 pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po czym wikariusz biskupi sieradzki – ks. inf. Marian Bronikowski zapoznał pątników z pięknem i historią „perły ziemi sieradzkiej”.

W odpowiedzi na zachętę Księdza Infułata, koreańscy goście zawierzyli siebie oraz swoich bliskich przemożnej opiece św. Józefa w jego lokalnym wizerunku, po czym udali się do kaplicy Matki Bożej, gdzie oddali cześć relikwiom św. Jana Pawła, zatrzymując swoją uwagę również przy unikalnym odlewie dłoni Ojca Świętego.

Po wizycie w świątyni, pielgrzymi z racji 99 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, zapoznali się z papieską wystawą zdjęć na dziedzińcu świątyni.

Uwieńczeniem duchowych przeżyć było wspólne spożycie okolicznościowego tortu, przygotowanego dla uczczenia Świętego Jubilata oraz uhonorowania koreańskich przyjaciół za ich pątniczą obecność w murach prastarej bazyliki.

Procesja Fatimska - 13.05.2019

 13 maja br. rozpoczęliśmy w naszej parafii cykl nabożeństw fatimskich. Mszy Św. o godz. 20:00 w intencji miasta przewodniczył ks. Krzysztof Mętlewicz – nasz wikariusz. W homilii przypomniał, jak ważna dla sieradzkich rodzin jest orędownicza troska Maryi i zawierzanie jej naszych problemów i spraw.

Po Mszy Św. w Bazylice rozpoczęliśmy różaniec wynagradzający NMP, który wraz z procesją poprowadził nasz wikariusz – ks. Przemysław Janiak. Procesja tradycyjnie przeszła sieradzkim rynkiem, wieńcząc swój powrót do fary ucałowaniem relikwii św. Jana Pawła II – wspominanego tego dnia przez zamach z 13 maja 1981 na placu Św. Piotra.

 
Premier RP odwiedził naszą Bazylikę - 12.05.2019

 Niecodzienną i zaskakującą wizytę w naszej Bazylice złożył w niedzielę p. Mateusz Morawiecki, Premier RP, biorąc czynny udział w Eucharystii o godz. 20:00. Przed końcem Liturgii w imieniu wszystkich parafian słowa gościnnego pozdrowienia oraz wdzięczności za przybycie do sieradzkiej fary wyraził proboszcz naszej wspólnoty ks. inf. Marian Bronikowski. Pan Mateusz Morawiecki otrzymał również obraz św. Józefa Sieradzkiego, nasz lokalny album "Sieradzka Perła Świętości", płytę z zapisem dźwiękowym naszych organów oraz świeżo wydany album "Pro Patria Semper" archiwizujący jubileuszowe obchody Święta Niepodległości w diecezji włocławskiej, w tym również z naszej parafii. Po zakończonej Eucharystii, Pan Premier krótko zwiedził naszą świątynię, podziwiając jej historyczne i architektoniczne walory.

I Komunie Święte dla SP nr 1 i SP nr 4 - 05. - 12.05.2019

  5 i 12 maja br. w naszej parafii przeżywaliśmy I Komunie Święte dzieci ze SP nr 1 oraz SP nr 4. Liturgii Mszy Św. o godz. 10:00 tradycyjnie przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski – proboszcz naszej wspólnoty. Dzieci komunijne przed rozpoczęciem Liturgii, na dziecińcu Bazyliki otrzymały błogosławieństwo rodziców, by chwilę później procesyjnie udać się z radością na Mszę Świętą.

Radość przeżywanej uroczystości dzieci wyraziły w procesji z darami, niosąc dary eucharystyczne, chleby, owoce, kwiaty, czy własnoręcznie przygotowane serca czekające na przyjście Pana Jezusa.

Po najważniejszym i kulminacyjnym przeżyciu Komunii Świętej, dzieci przez śpiew i gesty wyraziły swoje uwielbienie i dziękczynienie Panu Jezusowi. Chwilę później wszyscy zaangażowani w organizację i przebieg uroczystości otrzymali kwiaty i życzenia. Nie zabrakło także szczególnych podziękowań dla Księdza Proboszcza, katechetów oraz naszego wikariusza – ks. Przemysława, który prowadził z dziećmi bezpośrednie próby przed niedzielnymi celebracjami.

Ważnym elementem tradycji jest „biały tydzień”, w czasie którego przez pięć dni po I Komunii Świętej dzieci w swoich białych albach uczestniczą w Mszach Świętych o godz. 18:00, ciągle na nowo radując się z przyjęcia do swego serca Jezusa Chrystusa.

Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl