Liturgia dnia

Służba Liturgiczna

Czym jest Służba Liturgiczna

Liturgiczna Służba Ołtarza jest wspólnotą posługującą w czasie mszy świętych oraz innych nabożeństw. Jej głównym zadaniem jest pomoc celebransowi w sprawowaniu liturgii. Do liturgicznej służby ołtarza w bazylice Kolegiackiej włączają się ministranci, lektorzy, kantor i schola.

Niezwykle ważne jest, by znaki czynione podczas liturgii były czytelne dla zgromadzenia wiernych. Dlatego też, służba liturgiczna dba o każdy gest i najdrobniejszy szczegół, które razem składają się w sens symboliczny i uwydatniają piękno złożoności liturgii.

Chcesz włączyć się w służbę liturgiczną przy ołtarzu?

Liturgiczna Służba Ołtarza zaprasza wszystkie chętne osoby: tych, którzy kiedyś służyli już jako ministranci lub lektorzy, a także tych, którzy nigdy nie mieli takiej okazji. Nic straconego – wszystko można nadrobić i po krótkim przygotowaniu podjąć posługę. Zapraszamy wszystkich, którzy swoją obecnością i czynnym zaangażowaniem chcą przyczynić się do godnego i pięknego przebiegu liturgii, a tym samym być bliżej Chrystusa. Jak czytamy w soborowej Konstytucji o liturgii świętej (KL7): „Chrystus jest obecny zawsze w swoim Kościele, zwłaszcza w czynnościach liturgicznych”. Wbrew pozorom nie jest to zadanie dla „małych chłopców”, ale funkcja, którą każdy dorosły mężczyzna może świadomie podjąć i dzięki której może spełniać jedno z wielu zadań w Kościele.

Uroczystą oprawę Mszy św. z pełną asystą staramy się przygotować w każdą niedzielę o godzinie 10.00, jak i też w miarę możliwości w czwartki na wieczornej Mszy św. o godzinie 18.00.

Krąg Biblijny - w każdy piątek godz. 18:40 w Bibliotece parafialnej

Poszukujemy osoby na stanowisko Organisty, informacje szczegółowe w Kancelarii parafialnej.

Koncept i realizacja: Korczyk Paweł, A.D 2021

image