Liturgia dnia

Sanktuarium

banner
image
  • DEKRET ustanowienia Sanktuarium Świętego Józefa, Patrona Diecezji Włocławskiej, w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu.

    Przemożne wstawiennictwo Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Mari Panny, poświadczone jest niezliczonymi cudami i łaskami otrzymanymi za Jego przyczyną. Ten, który od pierwszych chwil troszczył się o fizyczne życie Zbawiciela, teraz bierze w swoją szczególną opiekę Mistyczne Ciało Chrystusa – Jego Kościół. Także Kościół Włocławski, od wieków doświadcza ojcowskiej troski Świętego Józefa i jego pomocy w codzienności oraz chwilach próby, czego szczególnym świadectwem jest cud ocalenia kapłanów diecezji, którzy w obozowej niewoli oddali się pod Jego opiekę.

     

    Od 1818 roku na terenie Diecezji Włocławskiej znajdował się Kalisz z łaskami słynącym obrazem Świętej Rodziny w miejscowej kolegiacie, gdzie szczególną cześć odbierał św. Józef. Jego żywy kult w Kościele Włocławskim zrodził pragnienie, by Oblubieńca NMP obrać za patrona diecezji. Idąc za tą myślą, bp Wincenty Popiel w 1880 r. wystarał się u Stolicy Apostolskiej o ustanowienie św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Mari Panny, głównym Patronem Diecezji Włocławskiej. W wyniku reformy administracyjnej struktur diecezji w Polsce w 1992 roku, kaliskie sanktuarium św. Józefa znalazło się poza granicami Diecezji Włocławskiej.

     

    Nie tylko jednak w Kaliszu św. Józef odbierał szczególną cześć. W Kolegiacie Wszystkich Świętych w Sieradzu, już pod koniec XVIII w wspomina się o ołtarzu św. Józefa wraz z namalowanym obrazem tego świętego, datowanym na 1754 rok, przy którym już na początku XIX w, w czwartki, odprawiana była Msza święta wotywna. Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem do dziś odbiera tu szczególną cześć: przed tym wizerunkiem sieradzanie modlili się o ratunek, gdy wybuchła II wojna światowa, oraz tu właśnie dziękowano za ocalenie Kolegiaty i Sieradza; to św. Józefowi oddano pod opiekę sieradzkie rodziny. Przed tym wizerunkiem modlił się bł. Stefan kard. Wyszyński, syn Diecezji Włocławskiej. Kult św. Józefa w Sieradzu nieustannie się rozwija, coraz liczniej pielgrzymują tu pątnicy, zawierzając się św. Józefowi, o czym świadczą wpisy w specjalnie dedykowanej temu celowi księdze. W uroczystość św. Józefa, 19 marca 2018 roku, Stolica Apostolska nadała Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu tytuł i godność Bazyliki Mniejszej, a w 2020 roku, za sprawą ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku św. Józefa”, jego sieradzki wizerunek stał się znany w Polsce i na świecie. Staraniem Księdza Proboszcza rozpowszechniany na różne sposoby dotarł do Rzymu, gdzie jedną z jego kopii otrzymał Ojciec Święty Franciszek.

     

    Mając na uwadze liczne świadectwa otrzymanych łask przez wstawiennictwo św. Józefa oraz czcigodność bazyliki sieradzkiej, zgodnie z kan. 1230 KPK, ustanawiam Bazylikę Mniejszą Wszystkich Świętych w Sieradzu

     

    Sanktuarium Świętego Józefa Patrona Diecezji Włocławskiej.

     

    Każdorazowemu proboszczowi parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu, powierzam troskę o Sanktuarium, a szczególnie o to, aby wierni przybywający do tej świątyni mieli zapewnioną możliwość obfitego korzystania z udziału w liturgii, zwłaszcza w Eucharystii i sakramencie pojednania oraz zatwierdzonych formach pobożności ludowych (por. kan. 1234 § 1 KPK).

     

    Księdzu kustoszowi, kapłanom i pątnikom pielgrzymującym do Sanktuarium św. Józefa Patrona Diecezji Włocławskiej z serca błogosławię.

     

    + Krzysztof Wętkowski
    Biskup Włocławski

    + ks. Artur Niemira
    Kanclerz Kurii

Od 1. września 2023 w Bazylice Mniejszej Wszystkich Świętych w Sieradzu jest zatrudniony organista. Zachęcamy do wspólnego chwalenia Pana Boga śpiewem podczas Mszy i nabożeństw.

Koncept i realizacja: Korczyk Paweł, A.D 2021

image